Θέματα Πανελλαδικών ΑΕΠΠ 2011 - Διαρροή! (Χιουμοριστικό)

Ξεκίνησε από Cloud_Strife, 22 Μαΐου 2011, 10:47:45 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Cloud_Strife

Λοιπόν μετά από τα σχετικά εύκολα θέματα των Πανελλαδικών για όλους τους υποψηφίους, άλλη μία είδηση βόμβα... Διαρροή θεμάτων και στην Αναπτυξη Εφαρμογών! Μετά από προσωπική επικοινωνία μου με τους καλούς κυρίους της εξεταστικής επιτροπής και ύστερα από το σχετικό φιλοδώρημα των 50.000€, έμαθα τα θέματα τα οποία και σας παρουσιάζω!

ΑΡΧΗ ΜΗΝΥΜΑΤΟΣ – Γ΄ ΗΜΕΡΗΣΙΩΝ
ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ Γ΄ ΤΑΞΗΣ
ΗΜΕΡΗΣΙΟΥ ΓΕΝΙΚΟΥ ΛΥΚΕΙΟΥ ΚΑΙ ΕΠΑΛ
(ΟΜΑΔΑ Β΄)
ΔΕΥΤΕΡΑ 23 ΜΑΪΟΥ 2011
ΕΞΕΤΑΖΟΜΕΝΟ ΜΑΘΗΜΑ:
ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΕΦΑΡΜΟΓΩΝ
ΣΕ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ
ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΗΣ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗΣ
(ΚΥΚΛΟΥ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ ΚΑΙ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ)

Θέμα Α - Θεωρία

"Το βιβλίο της ΑΕΠΠ, όπως και κάθε βιβλίο του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου, έχει ατέλειες! Ξαναγράψτε το από την αρχή"

Θέμα Β

Τι θα εξάγει ο παρακάτω αλγόριθμος?

Αλγόριθμος Πόσοι_Θα_Περάσουν?
.....
Τέλος Πόσοι_Θα_Περάσουν?

Απάντηση (έυκολη), μηδέν!

Θέμα Γ

Αναπτύξτε αλγόριθμος ο οποίος θα δίνει ως αποτέλεσμα το γνωστό σε όλους μας TETRIS.

Θέμα Δ (Πιο εύκολο από το Γ)

Αναπτύξτε πρόγραμμα σε μορφή Visual Basic με συνδυασμό C++ και Java το οποίο θα εξηγεί τη δημιουργία του πρώτου ηλεκτρονικού υπολογιστή.


ΟΔΗΓΙΕΣ (για τους εξεταζομένους)
1. Αν χρειαστείτε και δεύτερο ή και τρίτο τετράδιο για το Θέμα Α, θα σας δοθεί.
2. Να γράψετε το ονοματεπώνυμό, τουλάχιστον έτσι θα πάρετε μονάδα και όχι μηδεν.
3. Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε κινητό τηλέφωνο μόνο στην τουαλέτα και στην περίπτωση που το φροντιστήριο σας, σας έχει στείλει τις σωστές απαντήσεις με μαζικό SMS.
4. Ξεκινήστε να λύνετε... Κατά τη διάρκεια της εξέτασης ενδέχεται τα θέματα να αλλάξουν... Μη εκπλαγείτε, δεν θα είναι φυσικό!
5. Στη σύνταξη των θεμάτων συνεκτιμήθηκε και η εντολή της υπουργού: "Η γενιά του '93, φροντίστε να πάρει τα 3!"
6. Κάθε απάντηση επιστημονικά τεκμηριωμένη είναι αποδεκτή.
7. Διάρκεια εξέτασης: μία (1) ώρες μετά τη διανομή των φωτοαντιγράφων. Θεωρείται υπεραρκετός χρόνος για την κάλυψη των ζητουμένων, ακόμη και από ένα μέτριο μαθητή.
8. Χρόνος δυνατής αποχώρησης: Αμέσως με τη διανομή των θεμάτων.
9. Αν για τη λύση κάποιου προβλήματος χρειαστείτε χρήση τρισδιάστατου πίνακα τότε θα σας δοθούν και τα αντίστοιχα 3D γυαλιά για να το δείτε καλύτερα!

KΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ
ΤΕΛΟΣ ΜΗΝΥΜΑΤΟΣ

P.Tsiotakis

Θέμα Γ

Να αναπτύξετε αλγόριθμο που θα εκτιμά αν:
    α. η κότα έκανε το αυτό ή
    β. το αυγό την κότα
και να εμφανίζει κατάλληλα διαμορφωμένο μήνυμα.
:D

petrosp13

Το 4ο θέμα θα ζητάει αύριο να γράψετε υποπρογράμματα που να μπαίνουν στα συστήματα ασφαλείας της CIA χωρίς να αφήσετε ίχνη. Έχουμε λύσει παρόμοια θέματα
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

Stefevan


bill_m

Παράθεση9. Αν για τη λύση κάποιου προβλήματος χρειαστείτε χρήση τρισδιάστατου πίνακα τότε θα σας δοθούν και τα αντίστοιχα 3D γυαλιά για να το δείτε καλύτερα!

πλακα πλακα εγω γραφω αυριο και σκεφτομαι αν γινεται να χρησιμοποιησω τρισδιαστατο πινακα...οχι οτι θα μου χρειαστει αλλα το ειχα χρησιμοποιησει μια φορα σε ασκηση και το θυμηθηκα :P :P :P :P

Stefevan

Καλά κάνεις γιατί μπορεί να σας ζητήσουν τον κύβο του Ρούμπικ!!! Εντάξει εύκολο αλλά δεν έχει μπει ποτέ!

poursali

μπα ποιο εύκολα θα είναι.. είσαστε όλοι άσχετοι.

1ο Θέμα: Να υλοποιήσετε τον διερμηνευτή της ΓΛΩΣΣΑΣ. Για ευκολία μπορείτε να υποθέσετε ότι οι Συναρτήσεις επιστρέφουν μόνο μια τιμή.
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

bill_m

@stefevan

απο οτι ειδα δινεις παλι!! Καλη επιτυχια!

Αλλα για πες τωρα,μπορω να χρησιμοποιησω τρισδιαστατο? δεν αναφερεται πουθενα σε βιβλιο η τετραδιο μαθητη

bill_m


Stefevan

Μπα δεν δίνω, το έχω δώσει 2 φορές πάντως  :D

Η εκφώνηση είναι όπως του Τέτρις, έλα τώρα που θες και οδηγίες  >:D

Stefevan

Και σοβαρά τώρα, δεν θα σου χρειαστεί πουθενά ...  :)

Cloud_Strife

Παράθεση από: bill_m στις 22 Μαΐου 2011, 02:49:14 ΜΜ
@stefevan

απο οτι ειδα δινεις παλι!! Καλη επιτυχια!

Αλλα για πες τωρα,μπορω να χρησιμοποιησω τρισδιαστατο? δεν αναφερεται πουθενα σε βιβλιο η τετραδιο μαθητη
Και όμως φίλε... Αναφέρεται στο βίβλιο μαθητή... Μάλλον δεν το πρόσεξες... Σελίδα 57 λοιπόν σχήμα 3.1. Αναφέρει καθαρά τρισδιάστατο πίνακα!

Cloud_Strife

#12
Παιδιά έχω την εντοπίσει ότι ο παρακάτω βρόγχος είναι ατέρμων... Τι λέτε?

...
...
j<-- Ερωτικά_Σκάνδαλα_Στρος_Καν
Για i από 1 μέχρι j
.....
Τέλος_επανάληψης
...
...

bill_m

το εχω προσεξει,αλλα μηπωσ εχεισ δει πουθενα πχ Α[i,j,k]?  :P :P :P

kpde

Παράθεση από: bill_m στις 22 Μαΐου 2011, 03:39:54 ΜΜ
το εχω προσεξει,αλλα μηπωσ εχεισ δει πουθενα πχ Α[i,j,k]?  :P :P :P

σελ.194, τελευταία σειρά ΚΑΙ σε συνδιασμό με σελ.186, στο περιθώρειο :P