Καταργείται ο θεσμός των ΠΛΗΝΕΤ;;;

Ξεκίνησε από za√‘ag, 11 Ιουλ 2010, 02:49:48 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

za√‘ag

Να με συμπαθάτε που άνοιξα νέο θέμα, στην περίπτωση που έχει ξανασυζητηθεί.

Το άκουσα σήμερα και επειδή δεν βρήκα επίσημη απάντηση το έβαλα εδώ....

Είναι αλήθεια ότι έχω πολύ καιρό να διαβάσω το φόρουμ, οι εξελίξεις είναι πάρα πολλές και χάνουμε τον προσανατολισμό μας εύκολα μερικές φορές. Έκανα μια μικρή αναζήτηση δεν βρήκα κάτι.

Πείτε μου λοιπόν τι συμβαίνει (αν συμβαίνει) ....

Ευχαριστώ ...
«Δεν υπάρχει λόγος να θέλει κανείς έναν υπολογιστή στο σπίτι του»--Ken Olson, πρ. της DEC, 1977
«Τα 640KB RAM επαρκούν για να τρέξει κάθε πρόγραμμα»--Bill Gates
Δείτε κι άλλες ιστορικές ατάκες  εδώ

Νίκος Αδαμόπουλος

#1
Ανεπίσημα τώρα τελευταία λέχθηκε ότι θα παρατείνουν κατά ένα χρόνο την τρέχουσα θητεία του προσωπικού. Κανονικά λήγει στις 31/8/2010. Επίσημα, δηλαδή γραπτώς, δεν έχει έρθει τίποτα ακόμα!

za√‘ag

Παράθεση από: Νίκος Αδαμόπουλος στις 11 Ιουλ 2010, 09:23:31 ΜΜ
Ανεπίσημα τώρα τελευταία λέχθηκε ότι θα παρατείνουν κατά ένα χρόνο την τρέχουσα θητεία του προσωπικού. Κανονικά λήγει στις 31/9/2010. Επίσημα, δηλαδή γραπτώς, δεν έχει έρθει τίποτα ακόμα!

Μιλώντας το πρωί με έναν τεχνικό ΠΛΗΝΕΤ, μου είπε επιλέξη: "τα μαζέψαμε όλοι"
«Δεν υπάρχει λόγος να θέλει κανείς έναν υπολογιστή στο σπίτι του»--Ken Olson, πρ. της DEC, 1977
«Τα 640KB RAM επαρκούν για να τρέξει κάθε πρόγραμμα»--Bill Gates
Δείτε κι άλλες ιστορικές ατάκες  εδώ

Νίκος Αδαμόπουλος

Κι εγώ τα μάζεψα .... αφού έτσι κι αλλιώς από 11/7 έως 31/8 τα ΚΕΠΛΗΝΕΤ κλείνουν!

Vangelis

Ανεπίσημες πληροφορίες λένε ότι μάλλον θα υπογραφεί παράταση θητείας αλλα συμπληρώνουν "παρόλο που διαφωνούν πολλοί".

Ας ελπίσουμε να επικρατήσει η κοινή λογική.

nikos33

δε πάμε καλά, σε περίοδο κρίσης θα σταματήσει ένας θεσμός που γλυτώνει άπειρα χρήματα από τα σχολεία ??

Νικ.

P.Tsiotakis

800 πιλοτικά δημοτικά = τουλάχιστον 800 πληροφορικοί +
ολοήμερα δημοτικά +
λειτουργικά κενά 2010 - 2010 +
ελάχιστες προσλήψεις ωρομισθίων - αναπληρωτών =

πρόβλημα που αντανακλάται κυρίως στον κλάδο ΠΕ19-20 παρά τις κατά τόπους υπεραριθμίες

Άμα δε βγαίνουν οι ώρες (αλγεβρικά αθροίσματα είμαστε άλλωστε) πως θα διατεθούν 3 άτομα σε κάθε ΚΕΠΛΗΝΕΤ;

Τα ΕΚΦΕ, η αγωγή υγείας, τα πολιτιστικά ανανέωθηκαν, νομίζω και τα περιβαλλοντικά
Τα ΚΕΠΛΗΝΕΤ όχι. Τυχαίο; Δε νομίζω...

Η στάση του υπουργείου στον κλάδο μας είναι διαχρονική και συνεπής, αυτό πρέπει να το παραδεχτούμε...

poursali

μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

za√‘ag

Παράταση της θητείας των Υπευθύνων και Τεχνικών Υπευθύνων των Κέντρων Πληροφορικής και Νέων Τεχνολογιών

Ρεπορτάζ:esos.gr

Tην παράταση της θητείας των εκπαιδευτικών που υπηρετούν ως Υπεύθυνοι και ενός Τεχνικού Υπευθύνου στα ΚΕ.ΠΛΗ.ΝΕ.Τ. για ένα έτος, από την 1-9-2010 μέχρι την 31-8-2011, προβλέπει απόφαση την οποία υπέγραψε η υπ.Παιδείας Αννα Διαμαντοπούλου.Ειδικότερα η απόφαση έχει ως εξής:

Δείτε εδώ:


http://www.esos.gr/deiterobathmia/egkiklioi-ip.-apofaseis/paratasi-tis-thiteias-ton-ipeithinon-kai-texnikon-ipeithinon-ton-kentron-pliroforikis-kai-neon-texnologion.html
«Δεν υπάρχει λόγος να θέλει κανείς έναν υπολογιστή στο σπίτι του»--Ken Olson, πρ. της DEC, 1977
«Τα 640KB RAM επαρκούν για να τρέξει κάθε πρόγραμμα»--Bill Gates
Δείτε κι άλλες ιστορικές ατάκες  εδώ

spookype20

Ναι αλλά πέρυσι είχαμε 2 τεχνικούς υπευθύνους σε κάθε ΚΕ.ΠΛΗ.ΝΕ.Τ. ενώ φέτος (1) ΕΝΑΝ... Αν πάμε αναλογικά του χρόνου θα μείνει μόνο ο Υπεύθυνος...
Teacher, Cinema, TV, Nexus, Pixel, Android, Shopaholic, Gadget, Urban Traveller, Migrate2UbuntuMate

vassthan

Με την κατάργηση του ενός (1) τεχνικού στα ΚΕΠΛΗΝΕΤ, είναι βέβαιο ότι τα πάνε για κλείσιμο.
Με πείρα 4 χρόνων σε ΚΕΠΛΗΝΕΤ ως τεχνικός υπεύθυνος, μπορώ με βεβαιότητα να πω ότι η δουλειά είναι υπερ αρκετή και δεν βγαίνει από ένα άτομο.

Αλήθεια:
όταν ο τεχνικός είναι σε επίσκεψη σε σχολείο, ποιός θα κάνει τηλεφωνική υποστήριξη; Ή πως ένας τεχνικός θα ελέγξει τις συνδέσεις ενός δικτύου που είναι απλωμένο σε 1-2 κτίρια; Ή πόσες μέρες θα κάνει μόνος του για να στήσει ένα εργαστήριο σύμφωνα με την προτεινόμενη από το υπουργείο αρχιτεκτονική των σχολικών εργαστηρίων (Domain, Πολιτικές, προγράμματα εφαρμογών, ίσως διπλό λειτουργικό- Linux, ρυθμίσεις εκτυπωτών, κτλ); Ή πόσα μηχανάκια θα επισκευάζει ή θα συντηρεί καθημερινά για να μπορεί να τα παραδίδει στα σχολεία ή στις διοικητικές μονάδες στον ελάχιστο δυνατό χρόνο; ...........

Ποιά αξιολόγηση έγινε για την τεχνική στήριξη και με ποιά κριτήρια ώστε ληφθεί αυτή η απόφαση;
Οι προϊστάμενοι των Διευθύνσεων και οι σχολικοί σύμβουλοι πληροφορικής αντιδρούν στην υπουργική απόφαση. Ας ελπίσουμε να εκδηλώσουν την αντίδρασή τους με έγγραφα διαμαρτυρίας προς το υπουργείο.

Λάμπρος Μπουκουβάλας

Ας μην το ζαλίζουμε άλλο το θέμα... από πέρισυ μας είχαν ενημερώσει "πλαγιομετωπικώς" ότι τα κεπληνέτ κοστίζουν, επομένως μάααααλλον θα κλείσουν. Εγώ πολύ φοβόμουν ότι θα μας καταργήσουν από φέτος.

Απλά, η εκάστοτε κυβέρνηση εφαρμόζει οικονομική πολιτική επί της παιδείας και όχι πολιτική παιδείας επί των οικονομικών... ούτε καν σκέτο πολιτική παιδείας.
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

vassthan

Το άσχημο είναι ότι προωθείται πρώτα η απαξίωση του προσωπικού των ΚΕΠΛΗΝΕΤ και ύστερα η κατάργησή τους.

Αν ο τεχνικός υπεύθυνος τρέχει π.χ. στο 5ο Νηπιαγωγείο γιατί "δεν δουλεύει το ποντίκι" ή στο 12ο Δημοτικό γιατί "δεν έχουμε internet", ή στο 6ο Γυμνάσιο γιατί "Το eSchool δεν κάνει συγχρονισμό", ή στο 2ο Λύκειο γιατί "Όλοι οι Η/Υ βγάζουν μπλε οθόνη" ή στην τάδε διοικητική μονάδα γιατί "δεν μπορώ να εκτυπώσω" και αυτό το κάνει ασταμάτητα φέρνοντας βόλτα καθημερινά τα σχολεία του νομού του, τότε φίλοι μου, θα κουραστεί, θα αρχίσουν τα αιτήματα να συσσωρεύονται, θα υπάρχουν καθυστερήσεις στην εξυπηρέτηση, δεν θα μπορεί εκ των πραγμάτων να υπάρχει τηλεφωνική υποστήριξη. Οι σχολικές μονάδες και οι συνάδελφοι θα αρχίσουν τα παράπονα ότι δεν εξυπηρετούνται, πως οι υπηρεσίες που προσφέρουν τα ΚΕΠΛΗΝΕΤ δεν είναι καλές ΚΑΙ ΤΟΤΕ το υπουργείο θα έχει ένα καλό ΠΑΤΗΜΑ για να καταργήσει τον επόμενο χρόνο τον θεσμό των ΚΕΠΛΗΝΕΤ. 

Καρκαμάνης Γεώργιος

Τελικά τι γίνεται με τα ΠΛΗΝΕΤ;
Υπάρχει κάτι νεοτέρο;

Λάμπρος Μπουκουβάλας

Λειτουργούμε μέχρι να κηρυχθεί πτώχευση...
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...