Θέματα Δικτύων Υπολογιστών ΙΙ 2010

Ξεκίνησε από nm96027, 01 Ιουν 2010, 10:50:49 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

nm96027

Αναρτήθηκαν τα θέματα των Δικτύων και νομίζω πως ήταν αρκετά εύκολα, όχι ιδιαίτερα ευρηματικά και με αρκετό βάρος στην θεωρία.

http://www.ypepth.gr/docs/them_dikt_epal_c_hmer_no_1006.pdf

chal

Πολλή θεωρία βρε παιδάκι μου. Ερωτησούλες βέβαια, αλλά και πάλι θεωρία.

Μέσα και η κλασσική άσκηση IP fragmentation (Δ2).

Και που είναι η άσκηση με IP διευθύνσεις και μάσκες; οέο;

Δεν μπορώ να πω ότι τρελλάθηκα με τα θέματα.

nm96027

Είχαν περιθώριο να βάλουν και πίνακες δρομολόγησης φέτος. Όχι πάλι IP header. Πέρσι βάλανε το πως δουλεύει το MD5 στην ψηφιακή υπογραφή, φέτος ρώτησαν τι είναι η ψηφιακή υπογραφή....

Γιάννης Αναγνωστάκης


1. Κακή ερώτηση αυτή με το port του smtp
2.  Μία άσκηση με IP , μετατροπή, μάσκες κτλ δεν θα έβλαπτε!
3. Τα κομμάτια της θεωρίας που εξετάστηκαν ήταν αναμενόμενα, αλλά σχετικά με πέρυσι, αρκετή θεωρία


linaak7

Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι ότι ενώ υπήρχε ένα ευρύ πεδίο
θεωρητικών ασκήσεων βάσει του οποίου θα μπορούσε να εξεταστεί η θεωρία
επέμειναν σε ερωτήσεις ορισμών.
Προσωπικά, ολόκληρο το Θέμα Β το βρίσκω απαράδεκτο

laoking

καλημερα σας ειμαι μαθητης Γ επαλ τομεα πληροφορικης!!!θελω να κανω μια ερωτηση σκετικα με την ερωτηση τι που βαλανε σημερα στο θεμα Β1 τι ειναι ψηφιακη υπογραφη????..εγω εγραψα τον ορισμο που δινετε στην επεξηγηση ορολογιας και δεν εβαλα τον ορισμο που δινεται στην σελιδα 324 λετε να το θεωρησουν λαθος????

chal

Παράθεση από: laoking στις 01 Ιουν 2010, 11:39:18 ΠΜ
καλημερα σας ειμαι μαθητης Γ επαλ τομεα πληροφορικης!!!θελω να κανω μια ερωτηση σκετικα με την ερωτηση τι που βαλανε σημερα στο θεμα Β1 τι ειναι ψηφιακη υπογραφη????..εγω εγραψα τον ορισμο που δινετε στην επεξηγηση ορολογιας και δεν εβαλα τον ορισμο που δινεται στην σελιδα 324 λετε να το θεωρησουν λαθος????

Πάνω-κάτω τα ίδια λένε. Από τη σελίδα 324 αρκεί νομίζω μόνο η πρώτη παράγραφος και λέει τα ίδια με τον ορισμό της σελίδας 317. Δε νομίζω να σου κόψουν τίποτα.

ka8y

#7
Οι λύσεις των θεμάτων όπως τις ανέβασα στο blog μου:


Σελίδα 1 , Σελίδα 2

Obelix

Κατερίνα η πρώτη σελίδα είναι από το 2009. Επίσης, νομίζω ότι στο πεδίο Μήκος Επικεφαλίδας(Θεμα 4) σωστή απάντηση είναι το 5.(μετριέται σε λέξεις των 32 bits).

ka8y

Έχεις απόλυτο δίκιο. Το διόρθωσα.

Τα έκανα κάπως βιαστικά  :-[

hliasant

Επίσης νομίζω ότι το πεδίο "Συνολικό Μήκος" είναι 620 για όλα τα κομμάτια.

Τα θέματα ήταν γελοία >:D

dStyle

καλησπερα σας, ειμαι μαθητης Γ λυκειου ΕΠΑΛ και σημερα εγραφα δικτυα.. θελω να κανω μια ερωτησει:
στην ερωτησει που ζηταει να γραψουμε τι ειναι ψηφιακη υπογραφη
απαντησα:
Ειναι η συνοψη κρυπτογραφημενη με το ιδιωτικο κλειδη του αποστολεα.
Θα μου το παρουν λαθος..?

hliasant

Λογικά όλο και κάτι θα σου κόψουν γιατί ως γνωστόν οι απαντήσεις στα δίκτυα θέλουν και λίγη σάλτσα.
(Και εγώ μαθητής είμαι)

Καρκαμάνης Γεώργιος

Παράθεση από: laoking στις 01 Ιουν 2010, 11:39:18 ΠΜ
καλημερα σας ειμαι μαθητης Γ επαλ τομεα πληροφορικης!!!θελω να κανω μια ερωτηση σκετικα με την ερωτηση τι που βαλανε σημερα στο θεμα Β1 τι ειναι ψηφιακη υπογραφη????..εγω εγραψα τον ορισμο που δινετε στην επεξηγηση ορολογιας και δεν εβαλα τον ορισμο που δινεται στην σελιδα 324 λετε να το θεωρησουν λαθος????
Και τα δυο κομμάτια περιγράφουν το ίδιο πράγμα απλώς με λίγο διαφορετικό τρόπο οπότε ότι και να γράψεις το ίδιο είνα

Καρκαμάνης Γεώργιος

Παράθεση από: dStyle στις 01 Ιουν 2010, 03:33:48 ΜΜ
καλησπερα σας, ειμαι μαθητης Γ λυκειου ΕΠΑΛ και σημερα εγραφα δικτυα.. θελω να κανω μια ερωτησει:
στην ερωτησει που ζηταει να γραψουμε τι ειναι ψηφιακη υπογραφη
απαντησα:
Ειναι η συνοψη κρυπτογραφημενη με το ιδιωτικο κλειδη του αποστολεα.
Θα μου το παρουν λαθος..?
Νομίζω ότι δεν είναι και απόλυτα σωστή η απάντησή σου, οπότε θα σου κόψουν κάποιες μονάδες