Αλλαγή από NBD σε NFS για σταθερότητα και ταχύτητα

Ξεκίνησε από alkisg, 16 Μαΐου 2019, 06:44:49 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

alkisg

Τα παλιά χρόνια το LTSP σέρβιρε τον εικονικό κατάλογο /opt/ltsp/i386 μέσω του πρωτοκόλλου NFS.
Μετά για ταχύτητα από κατάλογο τον κάνανε αρχείο /opt/ltsp/images/i386.img και το σερβίρανε μέσω πρωτοκόλλου NBD.
Αλλά το NBD είναι κάπως ασταθές, δεν επιζεί μετά από server reboots ή μεγάλα disconnections, και δεν λειτουργεί πολύ καλά το caching σε αυτό, οπότε τελικά χάνει και κάποια ταχύτητα.

Τελευταία δοκίμαζα μια ενδιάμεση λύση που φαίνεται να έχει μόνο οφέλη: να σερβίρουμε το αρχείο /opt/ltsp/images/i386.img μέσω NFS, και όχι τον κατάλογο.

Όποιος θέλει να το δοκιμάσει σε Ubuntu 16.04 ή 18.04, ας κάνει τα εξής:
Κώδικας: Bash
sudo apt install --yes nfs-kernel-server
sudo ltsp-config nfs
sudo pluma /var/lib/tftpboot/ltsp/*/pxelinux.cfg/default


Σε αυτό το αρχείο, αλλάζουμε τη γραμμή 14 από κάτι τέτοιο:
append ro initrd=initrd.img-4.15.0-45-generic init=/sbin/init-ltsp forcepae root=/dev/nbd0
σε κάτι τέτοιο:
append ro initrd=initrd.img-4.15.0-45-generic init=/sbin/init-ltsp forcepae root=/dev/nfs nfsroot=/opt/ltsp/images,rsize=32768,wsize=32768 ltsploop=i386.img

(αυτό το αρχείο ξαναδημιουργείται μετά από δημοσίευση εικονικού δίσκου οπότε οι αλλαγές θα πρέπει να εφαρμοστούν ξανά)

Επανεκκινούμε τους clients και ελέγχουμε αν τα πράγματα είναι σταθερότερα και πιθανώς ταχύτερα.
Αν δουλεύει καλά, θα το παρατήσουμε τελείως το NBD σε επόμενες εκδόσεις.

alkisg

#1
Το δοκίμασα σε ένα σχολείο και φαίνεται λίγο γρηγορότερο και πολύ σταθερότερο από το NBD.

Όσοι θέλουν να κάνουν μόνιμη την αλλαγή, δίνουν:
Κώδικας: Bash
sudo rm /var/lib/tftpboot/ltsp/amd64/pxelinux.cfg/default
sudo pluma /var/lib/tftpboot/ltsp/amd64/pxelinux.cfg/default


Και επικολλούν το παρακάτω:
Κώδικας: Bash
default ltsp-NFS
ontimeout ltsp-NFS

label ltsp-NFS
menu label LTSP, using NFS
kernel vmlinuz-generic
append ro initrd=initrd.img-generic init=/sbin/init-ltsp forcepae root=/dev/nfs nfsroot=/opt/ltsp/images,rsize=32768,wsize=32768 ltsploop=amd64.img
ipappend 3


Όπου βλέπετε amd64 βάλτε i386 αν έχετε 32bit εγκατάσταση.

vovos

Το έβαλα σε 18.04 32bit και σε μια γρήγορη δοκιμή που έκανα τα βρήκα όλα ΟΚ. Την Δευτέρα θα το δω πιο προσεκτικά.

ilias_s

Θα το δοκιμάσω κάπου μέσα στις εξετάσεις μάλλον.

Ευχαριστώ

markakis

Ακολούθησα τις οδηγίες για μόνιμη αλλαγή, έχει δοκιμαστεί 2+ βδομάδες στα εργαστήρια των 2 σχολείων που είμαι και όλα λειτουργούν μια χαρά.

vovos

Από 17/5 που το έβαλα όλα ΟΚ (τόσο ΟΚ που το έβαλα και το ξέχασα και για αυτό άργησα να γράψω εδώ...  ::)).

alkisg

Πολύ ωραία νέα!
Εγώ έχω ξεκινήσει τον προγραμματισμό του νέου LTSP, και έχω ήδη βάλει το NFS ως προεπιλεγμένο.
Spoiler: το νέο LTSP θα είναι γραμμένο εξ' αρχής, θα ονομάζεται π.χ. ltsp 19.09 (χρονιά/μήνας), θα υποστηρίζει τον ίδιο τον server (pnp)/virtualbox VMs/live cds/squashfs images/chroots ως πηγές για την εκκίνηση των clients, θα χρησιμοποιεί τον κανονικό display manager (οθόνη σύνδεσης) της κάθε διανομής με authentication μέσω ssh, ενώ το /home θα διατίθεται ως συνήθως μέσω nfs ή sshfs. Επίσης θα υποστηρίζει uefi καθώς και αυτόματη επιλογή μεταξύ 64/32bit εικονικών δίσκων.

Δηλαδή για παράδειγμα θα μπορούμε να δηλώσουμε ως εικονικό δίσκο ένα οποιοδήποτε live cd ubuntu/debian που κατεβάσαμε για να δοκιμάσουμε κάποιο άλλο desktop environment, και να μπουτάρουμε τους clients με αυτό, χρησιμοποιώντας κανονικά τα accounts/home του server!

Ως bonus μπορεί να πακετάρω/διαθέσω τον κώδικα για κεντρική αυθεντικοποίηση/home και για εγκαταστάσεις χωρίς ltsp (γιατί ldap/kerberos/nfs4 κλπ θέλουν μέρες να στηθούν, ενώ αυτό θα στήνεται σε 1 λεπτό).

Για τα υπόλοιπα defaults, που προσανατολιζόμαστε; Ασφάλεια ή ταχύτητα; Π.χ. το nfs3 είναι ανασφαλές αλλά πιο σταθερό και γρήγορο από το sshfs, το προτιμάμε;

markakis

Μια χαρά! Όλο και καλύτερα!

Παράθεση από: alkisg στις 12 Ιουν 2019, 10:12:31 ΠΜ
Για τα υπόλοιπα defaults, που προσανατολιζόμαστε; Ασφάλεια ή ταχύτητα; Π.χ. το nfs3 είναι ανασφαλές αλλά πιο σταθερό και γρήγορο από το sshfs, το προτιμάμε;

Νομίζω ότι στο περιβάλλον των σχολικών εργαστηρίων πιο σημαντικά χαρακτηριστικά είναι η σταθερότητα και η ταχύτητα.

ioakyriazis

Συμφωνώ κι εγώ. Προέχει η σταθερότητα. Έπειτα η ταχύτητα και μετά η ασφάλεια. Ειδικά εμείς του Δημοτικού δεν νομίζω να κινδυνεύουμε από hackers που θα θέλουν να κλέψουν τις ασκήσεις των μαθητών  :D !!!

lycourgus

Ταχύτητα και σταθερότητα Άλκη.
(σε μας στα ΕΠΑΛ, ας είναι μάγκες οι μαθητές να το παραβιάσουν :D )

denispyr

Διονύσης

alkisg

#11
Πρόσθεσα τις παραμέτρους rsize=32768,wsize=32768 στις παραπάνω οδηγίες, αν δείτε lags βάλτε τες και πείτε εάν βοηθάνε (μάλλον χρειάζονται περισσότερο σε όσους έχουν δίκτυο μεικτής ταχύτητας, gigabit server και 100 Mbps clients).

stam12

Απορία: θα πρέπει να το κάνουμε όλοι αυτό; (όσοι έχουμε εγκαταστήσει LTSP)

Επίσης κάποιες άλλες απορίες:

  • εγκατέστησα το "glossa" για το ΑΕΠΠ αλλά δε δίνει δυνατότητα κωδικοποίησης σε ψευδογλώσσα για το μάθημα της Β'. Τι μπορώ να κάνω;
  • Για τις ασκήσεις στο "AppInventor" - Εφαρμογές Πληροφορικής Α' Λυκείου - χρησιμοποιούσα το "Companion" online μέσω WiFi. Μπορεί να χρησιμοποιηθεί και μέσω LTSP;
Το να κάνεις λάθος είναι ανθρώπινο και το να ρίχνεις το φταίξιμο στον υπολογιστή είναι ακόμη πιο ανθρώπινο.

alkisg

0) Όχι. Είναι λίγο πιο γρήγορο και σταθερό, αλλά δεν πειράζει, ο πολύς κόσμος θα το έχει με την 20.04 και το νέο LTSP.
1) https://alkisg.mysch.gr/steki/index.php?topic=5090.msg53098#msg53098
2) https://alkisg.mysch.gr/steki/index.php?topic=5980.msg70118#msg70118

lycourgus

Ερώτηση: Αν θέλουμε να επαναφέρουμε το NBD τι κάνουμε;
(στο φορτωμένο δίκτυό μου, φαίνεται να έχω κάποια προβληματάκια και θέλω να τα συγκρίνω πριν σχηματίσω άποψη)