Συμβολο &

Ξεκίνησε από elenitaaaaa, 03 Σεπ 2011, 01:58:02 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

elenitaaaaa

έχω μία απορία για το σύμβολο "&". Πρώτον χρησιμοποιείται και στην Ψευδογλώσσα ή μονο στη Γλώσσα; Αν δεν χρησιμοποιείται στην ψευδογλωσσα και θελουμε να συνεχισουμε στην επομενη γραμμη , δεν βαζουμε τιποτα, όπως στη σελιδα 37 του σχολικου βιβλιου(παραδειγμα 5);
Δεύτερον, αν τυχει να το χρησιμοποιήσουμε στην εντολη ΓΡΑΨΕ, ποιο ειναι το σωστο:
να κλεισουμε τα  ' ' πριν αλλαξουμε σειρα ,στην επομενη σειρα να βαλουμε & '............' ?

tdrivas

Το σύμβολο & είναι υποχρεωτικό στη ΓΛΩΣΣΑ. Γενικότερα στη ψευδογλώσσα είμαστε πιο ελεύθεροι να χρησιμοποιήσουμε ή όχι στοιχεια της ΓΛΩΣΣΑΣ. Για παράδειγμα, πολλοί συνάδελοι χρησιμοποιούν τις έτοιμες συναρτήσεις και στη ψευδογλώσσα.
Όσο για την εντολή ΓΡΑΨΕ το & το χρησιμοποιείς ακριβώς από κάτω χωρίς να χρειαστεί να κλείσεις και να ανοίξεις ξανά τα εισαγωγικά.
Thanassis Drivas
BSc in Computer Science
MSc in Space Science Applications and Technologies
https://github.com/tdrivas

elenitaaaaa

ευχαριστω πολυ..

alkisg

Παράθεση από: morfeus στις 03 Σεπ 2011, 03:30:50 ΜΜ
Όσο για την εντολή ΓΡΑΨΕ το & το χρησιμοποιείς ακριβώς από κάτω χωρίς να χρειαστεί να κλείσεις και να ανοίξεις ξανά τα εισαγωγικά.

Κατά τη γνώμη μου αυτό δεν ισχύει, θα πρέπει να κλείσουν τα εισαγωγικά, να μπει κόμμα, και μετά στην επόμενη γραμμή να μπει το &.
Π.χ.
  ΓΡΑΨΕ 'Κείμενο ',
  & 'συνέχεια'


Στην αντίθετη περίπτωση, όπου το παρακάτω θα θεωρούταν σωστό,
  ΓΡΑΨΕ 'Κείμενο 
  &          συνέχεια'


...το & θα ήταν το μόνο συντακτικό στοιχείο της ΓΛΩΣΣΑΣ στο οποίο θα έπαιζε ρόλο ο αριθμός των κενών μετά από αυτό, δηλαδή η παραπάνω εντολή θα εμφάνιζε πολλά κενά πριν από τη "συνέχεια".

Νίκος Αδαμόπουλος

+1

Αλλιώς το & δεν θα μπορούσε να είναι μέρος κάποιου αλφαριθμητικού. Και, κατ' επέκταση, το παρακάτω δεν θα ήταν αποδεκτό:
ΓΡΑΨΕ 'Rock & Roll'

elenitaaaaa

ευχαριστω πολυ,.....

Λάμπρος Μπουκουβάλας

Εγώ θα γίνω αιρετικός και θα ρωτήσω το εξής:

χρειάζεται να ασχοληθούμε με το σύμβολο "&";;;

(ας το ξέρει ο μαθητής ως θεωρία με ένα παράδειγμα... μέχρι εκεί)
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

elenitaaaaa

θεωρω οτι χρειαζεται να ασχοληθω απ τη στιγμη που μου το ρωτησε καποιος μαθητης.  :-[
συγνωμη αν κανω περιττες-ανοητες ερωτησεις  :-X 

Λάμπρος Μπουκουβάλας

Ελένη ΔΕΝ υπάρχουν περιττές - ανόητες ερωτήσεις, ούτε γράφει εδώ κανένας αλάνθαστος! Ειλικρινά, Συγνώμη αν σου έδωσα τέτοια εντύπωση!!!  :-[
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

elenitaaaaa

προς Θεού. Φυσικά κ δεν το εννοουσα ετσι. Απλα λογω του οτι ειμαι νεα καθηγητρια μου δημιουργουνται συνεχως τετοιες μικροαποριες. Τη συγκεκριμενη μαλιστα μου την ρωτησε και μαθητης.... ευχαριστω για τις απαντησεις  ;D ;D

tdrivas

Παράθεση
Αλλιώς το & δεν θα μπορούσε να είναι μέρος κάποιου αλφαριθμητικού. Και, κατ' επέκταση, το παρακάτω δεν θα ήταν αποδεκτό:
ΓΡΑΨΕ 'Rock & Roll'
σωστοί οι συνάδελφοι!!!
Thanassis Drivas
BSc in Computer Science
MSc in Space Science Applications and Technologies
https://github.com/tdrivas

Καρκαμάνης Γεώργιος

Παράθεση από: elenitaaaaa στις 04 Σεπ 2011, 09:59:34 ΜΜ
προς Θεού. Φυσικά κ δεν το εννοουσα ετσι. Απλα λογω του οτι ειμαι νεα καθηγητρια μου δημιουργουνται συνεχως τετοιες μικροαποριες. Τη συγκεκριμενη μαλιστα μου την ρωτησε και μαθητης.... ευχαριστω για τις απαντησεις  ;D ;D

Μην ανησυχείς για αυτό Ελένη. Όλοι έχουμε τέτοιες μικρο απορίες.

Σχετικά με το σύμβολο &, θα σου αναφέρω ένα παράδειγμα που μου συνέβη πριν από αρκετό καιρό:

Σε ένα διαγώνισμα ένας μαθητής, που ήθελε να γράψει μια εντολή "Εμφάνισε" στην ψευδογλώσσα, για να τυπώσει ένα μεγάλο μήνυμα χρησιμοποίησε το σύμβολο & για να συνεχίσει  την εντολή στην επόμενη σειρά.
Όταν τον ρώτησα γιατί το χρησιμοποίησε, με απάντησε πως αφού υπάρχει στην ΓΛΩΣΣΑ και μπορεί να χρησιμοποιηθεί εκεί, με τον ίδιο τρόπο μπορεί να χρησιμοποιηθεί και στην ψευδογλώσσα, εφόσον δανειζόμαστε και άλλα στοιχεία από την ΓΛΩΣΣΑ.

Απο τότε, το χρησιμοποιώ και εγώ ως αποδεκτό σύμβολο στην ψευδολώσσα.

elenitaaaaa

με τον τροπο εκτελεσης εχω θεματα :P αν δηλαδη γραφουμε:

Εμφανισε "κειμενο",
& ¨συνεχεια"

ή

Εμφανισε "κειμενο
& συνεχεια"

αλλα αφου δεν το ξεκαθαριζει στο βιβλιο, φανταζομαι κ τα 2 ειναι σωστα