Μετατάξεις

Ξεκίνησε από vtsakan, 13 Αυγ 2013, 04:25:03 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

P.Tsiotakis

#15
Πέτρο, τα δημοτικά στην κορινθία δεν είναι 15 όλα
θέλει κι άλλους. να διδάξουν οι δάσκαλοι;; ΟΟΟΟΟΟΟΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ βέβαια

θα στείλω και άλλους περίσσιους

petrosp13

#16
Τουλάχιστον αυτό μπορεί να ξυπνήσει από τις διακοπές όλους αυτούς που ακόμα και τώρα δεν έχουν πάρει χαμπάρι τι γίνεται
Κανείς δεν πρέπει να νιώθει άνετος πλέον
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

NiColas1957

#17
Παράθεση από: Νίκος Αδαμόπουλος στις 13 Αυγ 2013, 05:53:57 ΜΜ
....
Η εκτίμησή μου είναι πως οι συνάδελφοι στα Λύκεια δεν θα θελήσουν να φύγουν. ....

Μπορεί κάποιος να φανταστεί τον εαυτό του μέχρι και τα 65 του, να διδάσκει δεκάχρονα ΤΠΕ σε tablets?     
Δεν πρέπει να χαθεί το λύκειο! 

Δεν είμαστε «αριθμοί» που να πάρει!

keep.accelerating

#18
Συγνώμη δεν κατάλαβα...
μας καλούν να συμμετέχουμε στο έκτρωμα μέχρι 23/8;
και αν δεν πάει ούτε ένας τι θα γίνει;
μήπως ήρθε η ώρα να απαντήσουμε;

P.Tsiotakis

#19
θα στείλει με το ζόρι τους τελευταίους

keep.accelerating

#20
Παναγιώτη υποθέτεις βάση λογικής ή ξέρεις κάτι παραπάνω;
Χωρίς να είμαι "τελευταίος" δεν μπορώ να το δεχθώ αυτό, είναι πολύ πως το λένε...
Τους συναδέλφους πότε θα τους ειδοποιήσουν για αυτό, την Πέμπτη 22/8;

petrosp13

#21
Υπάρχει περίπτωση να μην κάνουν κάποιοι αίτηση;
Υπάρχει περίπτωση να μην υπάρχουν άτομα που δεν ξέρουν τι γίνεται και κάνουν διακοπές;
Υπάρχει περίπτωση να μην υπάρχουν άτομα που θα νομίζουν ότι η θέση τους είναι σίγουρη;
Υπάρχει περίπτωση να μην υπάρχουν άτομα που κατέστρεψαν την Πληροφορική στα σχολεία και να ζούμε έναν εφιάλτη τώρα;;;
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

dim

#22
Παράθεση από: Νίκος Αδαμόπουλος στις 13 Αυγ 2013, 05:53:57 ΜΜ
Αυτό να λέγεται! Κοίτα να δεις πώς ξαφνικά θα αρχίσουμε να μιλάμε για τις μετατάξεις!
Ξαφνικά;;;;;;;;
Παράθεση από: Νίκος Αδαμόπουλος στις 13 Αυγ 2013, 05:53:57 ΜΜ
Η εκτίμησή μου είναι πως οι συνάδελφοι στα Λύκεια δεν θα θελήσουν να φύγουν.
Παράθεση από: keep.accelerating στις 13 Αυγ 2013, 06:09:18 ΜΜ
και αν δεν πάει ούτε ένας τι θα γίνει;
Πόσοι έχουν κάνει αίτηση από το χειμώνα;
Σε άλλη χώρα ζεί ο καθένας μας;
Στην Αιτωλοακαρνανία ζητάει 30 και είχαν κάνει το χειμώνα αίτηση τετραπλάσιο νούμερο. Αυτές οι μετατάξεις τις περιμένουν ακόμη.
Δεν ξέρω με ποιο κριτήριο και αν ήταν στις προτιμήσεις τους να διδάξουν στο δημοτικό. Ξέρω πως αίτηση έκαναν.
Τώρα με την αβεβαιότητα;


P.Tsiotakis

#23
Παράθεση από: keep.accelerating στις 13 Αυγ 2013, 06:19:32 ΜΜ
Παναγιώτη υποθέτεις βάση λογικής ή ξέρεις κάτι παραπάνω;
Χωρίς να είμαι "τελευταίος" δεν μπορώ να το δεχθώ αυτό, είναι πολύ πως το λένε...
Τους συναδέλφους πότε θα τους ειδοποιήσουν για αυτό, την Πέμπτη 22/8;

έχει ανακοινωθεί πριν καιρο πως οι θεσεις αυτες θα καλυφθουν με αιτησεις "εθελοντικά"
και όσες δεν καλυφθούν τότε υποχρεωτικά
"οι τελευταιοι" δεν ξερω ποιοι ειναι (μόρια; κατι αλλο;)
ουτε αλλη ενημερωση εχω, όμως οι θεσεις θα καλυφθουν

nef

#24
1348 πλεονάζοντες

1300 κενά

keep.accelerating

#25
Παράθεση από: dim στις 13 Αυγ 2013, 06:22:43 ΜΜ
Ξαφνικά;;;;;;;;Πόσοι έχουν κάνει αίτηση από το χειμώνα;
Σε άλλη χώρα ζεί ο καθένας μας;
Στην Αιτωλοακαρνανία ζητάει 30 και είχαν κάνει το χειμώνα αίτηση τετραπλάσιο νούμερο. Αυτές οι μετατάξεις τις περιμένουν ακόμη.
Δεν ξέρω με ποιο κριτήριο και αν ήταν στις προτιμήσεις τους να διδάξουν στο δημοτικό. Ξέρω πως αίτηση έκαναν.
Τώρα με την αβεβαιότητα;
Γνωρίζω πολλούς αξιόλογους συναδέλφους που ήταν φοβερά προβληματισμένη με την κατάντια να είναι δέσμιοι των δ/σεων. Μιλάμε για 3-4 σχολεία και κάθε χρόνο τα ίδια και χειρότερα. Σίγουρα κάποιοι αναγκάστηκαν να κάνουν αίτηση με σκοπό να λήξουν την ταλαιπωρία τους και δεκτό από μεριάς μου.
Εγώ μιλάω για τους συναδέλφους που στη Δ/μια είτε οργανικά σε σχολείο είτε σε διάθεση και τους καλεί να ΚΑΝΟΥΝ αίτηση για να ΜΠΟΥΝ σε πίνακες.
έστω ότι δεν πάει κανένας, τι θα γίνει; δε νομίζω ότι μπορεί να γίνει αναγκαστική μετάταξη νομικά... μόνο με "κατάργηση φορέα". διορθώστε με μπορεί να κάνω λάθος σε αυτό.

petrosp13

#26
Παράθεση
Στο νομό μου, τον Ιούνιο το survey έδωσε 22 πλεονάζοντες πληροφορικούς και το ΠΥΣΔΕ έστειλε 11 πλεονάσματα στο δελτίο κίνησης για τις μεταθέσεις. Στη διάθεση είμαστε περίπου ισάριθμα άτομα. Από αυτά, 3-4 παίρνουν συστηματικά απόσπαση, 1 έλειπε σε γονική άδεια και τώρα επιστρέφει, άλλο 1 ήταν σε άνευ αποδοχών, 1 είναι αιρετός και έχει μειωμένο ωράριο και 2 δεν είχαν καμία ώρα, γι' αυτό και δούλευαν με διάθεση στη δδε. Οι υπόλοιποι έκαναν κάποιες ώρες μάθημα και τις υπόλοιπες γραμματειακή υποστήριξη στα σχολεία τους.

Στη σημερινή, λοιπόν, απόφαση δε δίνει κανέναν ότι πλεονάζει. (1ο παράδοξο)

Όταν είχαμε κάνει τις αιτήσεις για τις 900, είχε δώσει 2 κενά πε19-20. (Μετά συστάθηκαν άλλα 2 εαεπ στο νομό).  Έγιναν πολλές αιτήσεις, τόσο από οργανικά κατέχοντες προς τα δημοτικά του νομού, όσο και από άλλους συναδέλφους προς όλη την Ελλάδα.

Στη σημερινή απόφαση δε δίνει κανένα κενό στα δημοτικά. (2ο παράδοξο)

Τι συμβαίνει;

από pde
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

ftsak

#27
ποιους τελευταίους? από πια λίστα?
δεν αναφέρει πουθενά ποιοι πρέπει να κάνουν αίτηση, λέει μόνο νούμερα.
Επίσης ας υποθέσουμε ότι κάποιος δεν κάνει αίτηση και έχει μεταπτυχιακό και διδακτορικό.
Τα μόρια αυτούς πως θα υπολογιστούν?

ή θα πρέπει να βγει διορθωτική/διευκρινιστική εγκύκλιος ή θα γίνει τεράστιο μπάχαλο

δεν ξέρω τι λέτε εσείς?

Παράθεση από: Παναγιώτης Τσιωτάκης στις 13 Αυγ 2013, 06:13:39 ΜΜ
θα στείλει με το ζόρι τους τελευταίους

apom

#28
Προς διαχειριστές...

Δεν ανοίγετε ένα άλλο topic για μετατάξεις; Είμαι ιδιωτικός εκπαιδευτικός σε φροντιστήρια και μου είναι αδιάφορες οι μετατάξεις... εάν συνεχίσει κι άλλο το συγκεκριμένο topic να ασχολείται με αυτά μάλλον παίρνω το βαλιτσάκι μου , κάνω υπομονή 2 χρόνια και σχεδιάζω την επόμενη επαγγελματική μου κίνηση... Εκτός κι αν αυτό το forum αφορά μόνο δημόσιους υπαλλήλους... οπότε συγνώμη για την ενόχληση.

Εξάλου στην σύγχρονη κοινωνία ο καθένας μας καλείται να εξασκήσει τουλάχιστον 3 διαφορετικά επαγγέλματα παρεμφερή με το γνωστικό του αντικείμενο κατά την διάρκεια του επαγγελματικού του βίου.

petrosp13

#29
Παράθεση από: apom στις 13 Αυγ 2013, 07:02:16 ΜΜ
Είμαι ιδιωτικός εκπαιδευτικός σε φροντιστήρια και μου είναι αδιάφορες οι μετατάξεις...

Κι εγώ το ίδιο είμαι με σένα, αλλά από ότι βλέπεις, οι μετατάξεις άλλαξαν το κύριο τόπικ της συζήτησης και του αγώνα που γινόταν
Αν και δεν σε επηρεάζουν άμεσα οι μετατάξεις, σε επηρεάζουν έμμεσα και πολύ σημαντικά συνάδελφε
Αν οι μετατάξεις πάρουν όλους τους πληροφορικούς από τα Λύκεια, η Πληροφορική θα καταργηθεί από το Λύκειο και δεν θα ανοίξει ρουθούνι
Και τότε να δω τι αντικείμενο θα διδάσκουμε εγώ κι εσύ
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής