απουσίες και eschool

Ξεκίνησε από bright, 04 Οκτ 2010, 06:30:45 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

bright

Γειά σας συνάδελφοι.
Φέτος στο σχολείο που πήγα χρησιμοποιώ για πρώτη φορά το eschool και δεν έχω και το χρόνο για να το ψάξω μιας και μου πασάρουν τα πάντα και με θέλουν και στον Η/Υ όλη τη μέρα μήπως προκύψει κάτι. Έχω δει ότι τις ζητάει ανά μέρα. Υπάρχει τρόπος να περάσω συνολικά τα σύνολα ανά μήνα ή ακόμα καλύτερα ανά τρίμηνο;

Keep Growing

Δεν έχω σκοπό να το παίξω "έμπειρος", αλλά

...συνάδελφε, γιατί το κάνεις αυτό στον εαυτό σου;  :-\

Ας μην τους αφήνουμε πλέον να μας χειρίζονται.

Σπαταλάμε άσκοπα την πολύτιμη ενέργειά μας.

Είναι πραγματικά λυπηρό...  :(
Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).

andreas_p

Παράθεση από: bright στις 04 Οκτ 2010, 06:30:45 ΜΜ
και με θέλουν και στον Η/Υ όλη τη μέρα μήπως προκύψει κάτι.

Βρίσκουν και τα κάνουν !!!! Κόψ' τους το  "βήχα" ΤΩΩΩΩΩΩΩΡΑ !!!! 

Μην τους επιτρέπεις να σε απαξιώνουν μ' αυτό  τον ... τρόπο !!!!

dim

Παράθεση από: bright στις 04 Οκτ 2010, 06:30:45 ΜΜ
Γειά σας συνάδελφοι.

..χρησιμοποιώ για πρώτη φορά το eschool και
δεν έχω και το χρόνο για να το ψάξω μιας και
μου πασάρουν τα πάντα και
με θέλουν και στον Η/Υ όλη τη μέρα μήπως προκύψει κάτι.

Εσύ δεν μας είπες??
Φυσιολογικό το λαμβάνεις όλο αυτό?

dim

Επίσης...
μην γράφεις το ίδιο μήνυμα σε διαφορετικά Θέματα.
Το έχεις εδώ: https://alkisg.mysch.gr/steki/index.php?topic=3270.msg32674#msg32674
και εδώ: https://alkisg.mysch.gr/steki/index.php?topic=1685.msg32642#msg32642

Για τεχνικά ζητήματα για το e_skroytz όπου ανήκει και το ερώτημα σου είναι αυτός ο σύνδεσμος: https://alkisg.mysch.gr/steki/index.php?topic=2655.0
Για κάτι άλλο από αυτά που σου σχολιάσαμε στα παραπάνω μηνύματα εδώ είμαστε πάλι!!

dihatzou

Τις απουσίες είναι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΙ να τις περνούν στο eschool οι υπεύθυνοι των τμημάτων και όχι εσύ. Αν δεν ξέρουν να μάθουν και αν δεν θέλουν να μάθουν ποτέ να μην περαστούν στο eschool.
Τόσο απλά.

dim

Παράθεση από: dihatzou στις 05 Οκτ 2010, 03:24:10 ΜΜ
Τις απουσίες είναι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΙ να τις περνούν στο eschool οι υπεύθυνοι των τμημάτων και όχι εσύ. Αν δεν ξέρουν να μάθουν και αν δεν θέλουν να μάθουν ποτέ να μην περαστούν στο eschool.
Τόσο απλά.
+++++++++++++++++++++++++++++

alpapanto

Παράθεση από: dihatzou στις 05 Οκτ 2010, 03:24:10 ΜΜ
Τις απουσίες είναι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΙ να τις περνούν στο eschool οι υπεύθυνοι των τμημάτων και όχι εσύ. Αν δεν ξέρουν να μάθουν και αν δεν θέλουν να μάθουν ποτέ να μην περαστούν στο eschool.
Τόσο απλά.

Αυτό ισχύει?
Γιατί σε εμένα είπαν, και δε μου φανηκε παράλογο, οτι τις περνάνε οι υπευθυνοι τμημάτων στο τετραδιο των απουσιών (εκει που βαζουν τα κυκλακια για τις δικαιολογημένες) και σε μενα θα δινουν μια κατασταση των μαθητών με τις απουσίες τους. Αφού ειμαι εγώ υπεύθυνος του eschool θα τις περνάω εγω εκει..

poursali

Παράθεση από: alpapanto στις 06 Οκτ 2010, 07:43:37 ΜΜ
Αυτό ισχύει?
Γιατί σε εμένα είπαν, και δε μου φανηκε παράλογο, οτι τις περνάνε οι υπευθυνοι τμημάτων στο τετραδιο των απουσιών (εκει που βαζουν τα κυκλακια για τις δικαιολογημένες) και σε μενα θα δινουν μια κατασταση των μαθητών με τις απουσίες τους. Αφού ειμαι εγώ υπεύθυνος του eschool θα τις περνάω εγω εκει..

νομίζω είναι θέμα του πως θα οριστεί στην αρχή της χρονιάς.. γιατί αν το πάρουμε έτσι δεν υφίσταται "υπεύθυνος eschool" διότι και την ενημέρωση μαθητών θα έπρεπε με αυτή τη λογική να την κάνει ο συνάδελφος που έχει το μητρώο...
εγώ προσωπικά το αναλαμβάνω αλλά ξεκαθαρίζω ότι εγώ θα θέτω τις ημερομηνίες και τον τρόπο συλλογής στοιχείων.. δεν τους κυνηγάω έτσι..
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

dihatzou

Παράθεση από: alpapanto στις 06 Οκτ 2010, 07:43:37 ΜΜ
Αυτό ισχύει?
Γιατί σε εμένα είπαν, και δε μου φανηκε παράλογο, οτι τις περνάνε οι υπευθυνοι τμημάτων στο τετραδιο των απουσιών (εκει που βαζουν τα κυκλακια για τις δικαιολογημένες) και σε μενα θα δινουν μια κατασταση των μαθητών με τις απουσίες τους. Αφού ειμαι εγώ υπεύθυνος του eschool θα τις περνάω εγω εκει..
Υπεύθυνοι είμαστε για τη διαχείριση και σωστή λειτουργία του eschool και όχι για την καταχώρηση όποιων δεδομένων έχουν να κάνουν με το eschool. Τουλάχιστον αυτό εγώ ξεκαθάρισα. Όπως επίσης ξεκαθάρισα ότι απουσίες περνούν οι υπεύθυνοι τμημάτων όπως ακριβώς τις περνούν και στο τετράδιο απουσιών, όπως επίσης και τους βαθμούς τους περνάει ο κάθε ένας καθηγητής με δικιά του ευθύνη, όπως ακριβώς τις περνάει και στις καρτέλες.

Δηλαδή αν ζητήσουν να κάνουμε ηλεκτρονική καταχώρηση σε :πρακτικό, πρωτόκολλο, μισθοδοσία, ωρολόγιο στο eschool θα τα κάνεις;
Αν σου φέρουν πρόγραμμα δημιουργίας ωρολογίου (όπως το timetable) θα το αναλάβεις εσύ επειδή ξέρεις από Η/Υ;
Μην τους μαθένετε έτσι. Αυτό έχω μόνο να πώ.

dim

 
Παράθεση από: dihatzou στις 07 Οκτ 2010, 01:19:34 ΜΜ

να κάνουμε ηλεκτρονική καταχώρηση σε :πρακτικό, πρωτόκολλο, μισθοδοσία, ωρολόγιο στο eschool θα τα κάνεις;
Αν σου φέρουν πρόγραμμα δημιουργίας ωρολογίου (όπως το timetable) Μην τους μαθένετε έτσι.
Το ζητούν και το απαιτούν  να το αναλάβουμε εμείς επειδή ξέρουμε από Η/Υ

andreas_p

Η ανταπάντησή σου ΛΑΚΩΝΙΚΗ :

Όοοολοι αυτοί εδώ (δείξε με το χέρι ... αυταρχικά) ΕΧΟΥΝ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΘΕΙ !!!!! ΤΕΛΟΣ .-

dihatzou

Παράθεση από: dim στις 07 Οκτ 2010, 02:38:24 ΜΜ
 
Το ζητούν και το απαιτούν  να το αναλάβουμε εμείς επειδή ξέρουμε από Η/Υ
Εγώ πληροφορική έχω σπουδάσει όχι Η/Υ και διορίστηκα ως εκπαιδευτικός όχι σαν γραμματέας. Τώρα οι περισσότεροι σε ένα σύλλογο είναι λίγο τεμπέληδες και κάνουν πως δεν το καταλαβαίνουν αυτό για να γλυτώνουν διάφορες δουλειές.
Εγώ προσωπικά τους εξήγησα ότι θα αναλάβω εργασίες στο πλαίσιο της ισοκατανομής εργασίων μεταξύ των συναδέλφων.
Τώρα δεν ξέρω πόσο ακραία είναι αυτή η απαίτηση τους. Μεγάλοι άνθρωποι είμαστε οπότε μπορούμε να συνεννοηθούμε. Τώρα αν συνεχίσουν να επιμένουν να επιμένεις και εσύ. Δεν μπορούν να σου κάνουν τίποτα.

dihatzou

Και μία συμβουλή (αν μπορώ να δώσω). ΟΛΕΣ τις εργασίες που κάνετε θα απαιτείτε να τις γράφουν αναλυτικά στο πρακτικό ανάθεσης εργασιών. ΟΛΕΣ όμως από τη συγγραφή διαβιβαστικών μέχρι τη καταχώρηση στο survey, στο eschool κτλ. Οι διευθυντές φοβούνται  να φαίνεται στο πρακτικό ότι υπάρχουν συνάδελφοι με πολλές εργασίες και άλλοι με λίγες (οι οποίοι μπορεί να έχουν και ελλιπές ωράριο). Ξέρω περίπτωση όπου συνάδελφος ΠΕ19 έστειλε το πρακτικό πακέτο στο προϊστάμενο και έγινε χαμός...(έσχατη, αλλά είναι μία λύση και αυτή)

dim

Παράθεση από: dihatzou στις 07 Οκτ 2010, 09:24:13 ΜΜ
Και μία συμβουλή (αν μπορώ να δώσω). ΟΛΕΣ τις εργασίες που κάνετε θα απαιτείτε να τις γράφουν αναλυτικά στο πρακτικό ανάθεσης εργασιών. ΟΛΕΣ όμως από τη συγγραφή διαβιβαστικών μέχρι τη καταχώρηση στο survey, στο eschool κτλ. Οι διευθυντές φοβούνται  να φαίνεται στο πρακτικό ότι υπάρχουν συνάδελφοι με πολλές εργασίες και άλλοι με λίγες (οι οποίοι μπορεί να έχουν και ελλιπές ωράριο). Ξέρω περίπτωση όπου συνάδελφος ΠΕ19 έστειλε το πρακτικό πακέτο στο προϊστάμενο και έγινε χαμός...(έσχατη, αλλά είναι μία λύση και αυτή)
Ναι συνάδελφοι.
Εγώ δεν το γνώριζα πέρσι.
Η δική μου η περίπτωση ίσως να ήταν και να είναι η πιο τραβηγμένη.. όμως αν το έκανα αυτό νομίζω πως θα είχα γλιτώσει απο πάάάάρα πολλά!!!
Να το απαιτείται.
Παράθεση από: dihatzou στις 07 Οκτ 2010, 09:24:13 ΜΜ

ΟΛΕΣ τις εργασίες που κάνετε θα απαιτείτε να τις γράφουν αναλυτικά στο πρακτικό ανάθεσης εργασιών.
ΟΛΕΣ όμως!!!!!! ακόμη και την συγγραφή διαβιβαστικών και τη καταχώρηση στο survey, στο eschool κτλ.
Αυτή είναι η πρώτη οδηγία και η πιο σημαντική σε συνάδελφο καθηγητή πληροφορικής  που πάει σε ένα σχολείο ή που παραμένει και ξεκινάει μια νέα σχολική χρονιά.
(Λυπάμαι.... ίσως ντρέπομαι  γιατί θεωρώ αυτήν την πιο σημαντική οδηγία που θα μπορούσα να δώσω σε νέο εκπαιδευτικό αλλά εκεί οδηγήθηκα.)