Γιατί πρέπει να εισάγω δυο φορές τον κωδικό μου στο Στέκι?

Ξεκίνησε από Αντιγόνη, 28 Οκτ 2008, 12:12:57 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Αντιγόνη

Καλημέρα!

Έχει κανείς ιδέα γιατί πρέπει να εισάγω δυο φορές τον κωδικό μου για να κάνω login στο Στέκι?

Την πρώτη φορά πάντα μου εμφανίζεται το μήνυμα "Λάθος κωδικός" ενώ έχω πληκτρολογήσει τον σωστό κωδικό, ενώ καταφέρνω να μπώ στο Στέκι, αφού τον πληκτρολογήσω για 2η φορά μετά το μήνυμα λάθους!!

Και αυτό συμβαίνει πάντα!

Θα με γλιτώσετε από περιττό κόπο.... :)

alkisg

Αντιγόνη αυτό πρώτη φορά το ακούω!!!

Επειδή είναι υπερβολικά περίεργο, δε σε ρωτάω λεπτομέρειες (browser / OS / cookies / cache κτλ), δε νομίζω ότι μπορώ να βρω άκρη τουλάχιστον χωρίς να μπορώ να το αναπαραγάγω κι εγώ. Ας περιμένουμε την επερχόμενη έκδοση 2.0 του SMF να δούμε μήπως το διόρθωσαν.
Αν θες τσέκαρε το "Αυτόματη επανασύνδεση" στο τέλος της αρχικής σελίδας, ώστε να μη χρειάζεται να κάνεις login συνεχώς.

edit: μήπως τυχόν με κάποιον τρόπο μπλοκάρονται τα cookies; π.χ. είτε ο ίδιος ο browser είτε κάποιο internet security... ίσως θα μπορούσε να δικαιολογηθεί έτσι, δηλαδή να προσπαθεί την πρώτη φορά να βάλει cookie, να μην μπορεί και με τη δεύτερη να χρησιμοποιεί php sessions.

Αντιγόνη

Θα το κοιτάξω αν και νομίζω ότι τα έχω απενεργοποιημένα τα cookies...
Την αυτόματη επανασύνδεση την έχω τσεκαρισμένη...

Υπάρχει περίπτωση να έχει καμία σχέση, το γεγονός ότι το username είναι στα ελληνικά, και κάθε φορά αλλά ζω από ελληνικά σε αγγλικά για να εισάγω τον κωδικό?
Μήπως υπάρχει κανένα κόλλημα με την αλλαγή?

Αντιγόνη

Συγγνώμη, ξέχασα:

Browser: Mozilla Firefox, version 3.0.3
OS : Microsoft Windows XP Professional, Version 2002, Service Pack 3
Για cache τι ακριβώς πληροφορίες θέλεις?

Ελπίζω να σε βοηθήσουν οι πληροφορίες.
Είναι αλήθεια πάντως ότι όλα τα περίεργα σε μένα συμβαίνουν!   :(
Το φαντάστικά ότι δεν θα έχει ξανασυμβεί κάτι τέτοιο...

Αντιγόνη

Μπά τίποτα..
Δοκίμασα και με απενεργοποιημένα τα cookies αλλά τα ίδια... :(

alkisg

Αντιγόνη δοκίμασε λίγο να πας στις επιλογές του firefox, καρτέλα Απόρρητο, Cookies => κουμπί Εξαιρέσεις, και εκεί να προσθέσεις το users.sch.gr (κλικ στο Enable).

Άλλη δοκιμή: πριν βάλεις τον κωδικό πρόσβασης, πάτα F5 ώστε να ξαναφορτωθεί η σελίδα, γιατί μερικές φορές ο firefox την κρατάει στην cache και έτσι ένα εσωτερικό session id που υπάρχει στον κώδικα της σελίδας είναι παλιό και δεν ισχύει.

Για το ελληνικά/αγγλικά, δεν νομίζω ότι μπορεί να φταίει αυτό. Θα το δοκιμάσω κι εγώ με την πρώτη ευκαιρία.

Αν δεν παίξει κάποιο από τα παραπάνω, τότε μόνο με bug report στο φόρουμ υποστήριξης του SMF, αλλά θα έλεγα να περίμενες πρώτα την νέα έκδοση μπας και το έχουν διορθώσει...

Με IE στο κάνει; (καλά δε λέω να φύγεις από firefox, :) απλά για δοκιμή).
Σε άλλο SMF forum στο κάνει;

Αντιγόνη

Το έχω ήδη δοκιμάσει με εξαίρεση...Όπως ακριβώς το λες στις οδηγίες. Τίποτα...
Ούτε με F5...
Και με Internet Explorer τα ίδια!
Όχι δεν μου το κάνει σε κανένα άλλο φόρουμ!

Μήπως δεν με θέλει το στέκι?   :)

alkisg

Well, Αντιγόνη, απ' ότι φαίνεται τελικά είχες δίκιο.
Δοκίμασα με λογαριασμό χρήστη με ελληνικό όνομα και μου το έκανε κι εμένα.
Το κάνει μόνο με τη φόρμα στο πάνω μέρος της αρχικής σελίδας, ενώ αν προσπαθήσεις να μπεις από τη φόρμα στο κάτω μέρος της σελίδας δεν το κάνει!

Κοίταξα λίγο τον κώδικα, στο πάνω μέρος καλούν μια hash function για να κρυπτογραφούνται τα username/password και να μην ταξιδεύουν απροστάτευτα στο δίκτυο. Αυτή μάλλον έχει το πρόβλημα, επειδή η Javascript χρησιμοποιεί utf16 ενώ η php από πίσω windows-1253 (ή utf8), οπότε τελικά βγάζουν διαφορετικά αποτελέσματα για μη ascii χαρακτήρες.
Το περίεργο είναι ότι στο κάτω μέρος, όπως και στη δεύτερη φόρμα (σελίδα) που σου βγάζει, δεν χρησιμοποιούν hash function, οπότε δουλεύει... Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί άλλοτε τη χρησιμοποιούν και άλλοτε όχι, ίσως απλά το έκαναν δοκιμαστικά... ??? Αν και απ' ότι βλέπω, και στο SMF 2.0 beta το ίδιο είναι.

Οπότε είτε μου λες να σου αλλάξω το username σε αγγλικά, είτε μπαίνεις με την κάτω φόρμα, είτε κάνεις ένα bug report στο smf για να το διορθώσουν.

Υ.Γ. μην ανησυχείς, το στέκι σε θέλει, κι αν μας βγάζει προβλήματα το SMF το πολύ πολύ το αλλάζουμε... :)

Αντιγόνη

Δεν ξέρω κατά πόσο και πότε θα διορθωδεί το πρόβλημα εάν κάνω bug report,
οπότε αν και θα ήθελα να είναι το username μου στα ελληνικά, αλλαξέ το καλύτερα.
Ούτως ή άλλως όλοι στα αγγλικά έχουν το username. Κάντο Antigoni.   :(

Πάντως ευχαριστώ πολύ για το χρόνο και την βοήθεια!

alkisg

ΟΚ, το άλλαξα. Θα σου έρθει ένα μήνυμα με οδηγίες γιατί θα πρέπει να αλλάξεις κωδικό πρόσβασης (είναι κρυπτογραφημένος με βάση το username, οπότε αλλάζει υποχρεωτικά, φυσικά αν θες βάζεις τον ίδιο πάλι).
Το Antigoni δε θα φαίνεται πουθενά, πάλι Αντιγόνη θα σε βλέπουμε... :)

Αντιγόνη

¨Ολα οκ τώρα! Ευχαριστώ και πάλι! Χαίρομαι πολύ που με βλέπετε Αντιγόνη!   :)