Ημερήσια εξετάσεις 2009

Ξεκίνησε από VAIOS, 27 Μαΐου 2009, 12:17:52 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

perge

<off topic>Για μελλοντική χρήση:

Ρήμα «προσπελαύνω» στην ελληνική δεν υπάρχει, καθώς δεν υπάρχουν άλογα στη μέση... Υπάρχει προσπελάζω (προς+πελάζω), υπάρχει παρελαύνω και επελαύνω. Παραταύτα δεν θα αμφισβητήσουμε ότι το 1Α3 είναι Σωστό...

Επίσης, έχω την εντύπωση ότι σε ένα πίνακα μπορεί να τύχει μια τιμή που αναζητούμε να μην υπάρχει, όμως τα στοιχεία κάθε πίνακα είναι όλα εκεί και υπάρχουν. Είναι (για μονοδιάστατο) το 1ο, το 2ο, κ.ο.κ.

Για το 2Γ, ένα Για με τελική τιμή 1 για το μετρητή δ θα αφήσει στο δ την τιμή 0, οπότε θα «έχει το ίδιο αποτέλεσμα» (για το δ) και με την Όσο· από την άλλη μεριά, ένα Για με τελική τιμή 0 για το μετρητή δ θα αφήσει στο δ την τιμή -1... Αν δεν μας ενδιαφέρει η τιμή του δ (του οποίου η τιμή, μετά το εν λόγω Όσο, στον εισαγωγικό αλγόριθμο του θέματος 2, δεν επηρεάζει το «αποτέλεσμα» γ),
τότε θα έπρεπε η διατύπωση του ερωτήματος 2Γ να ήταν ακριβέστερη.

Για το θέμα 3 αναρωτιέμαι αν την απάντηση ενός μαθητή σε οποιαδήποτε άλλη από τις 3 μορφές αναπαράστασης ενός αλγορίθμου, πέραν της κωδικοποίησης (με ελεύθερο κείμενο, με διαγραμματική τεχνική, με φυσική γλώσσα) θα την βαθμολογούσα ως λανθασμένη. Ιδίως αν περιείχε βήματα σαν το «Μηδένισε το ΑΠΟΒ[1]». Θέλω να πω, μήπως η εκφώνηση την επόμενη φορά να είναι πιο δεσμευτική ως προς τον ζητούμενο τρόπο αναπαράστασης του αλγορίθμου; </off topic>

Πάω, τώρα, βαθμολογικό, ελπίζοντας να μην χρειαστεί να απαντήσω εμπράκτως...

P.Tsiotakis

Παράθεση από: bagelis στις 29 Μαΐου 2009, 02:23:25 ΜΜ
Το ζήτημα που έχει δημιουργηθεί με το "," μήπως κρύβει ένα πολύ μεγαλύτερο ερώτημα:
Τελικά τι είναι σωστό για το μάθημα?

1) διδάσκουμε αλγοριθμική σκέψη με μία χαλαρή γλώσσα περιορισμένης αυστηρότητας σαν εργαλείο
ή
2) διδάσκουμε μία αυστηρή γλώσσα προγραμματισμού με όλη την αυστηρότητα που αυτή έχει?

Προσωπικά ψηφίζω το πρώτο....

2 οι ψήφοι μαζί με τη δική μου

Vangelis

Παράθεση από: Τσιωτάκης Παναγιώτης στις 29 Μαΐου 2009, 04:00:18 ΜΜ
Παράθεση από: bagelis στις 29 Μαΐου 2009, 02:23:25 ΜΜ
Το ζήτημα που έχει δημιουργηθεί με το "," μήπως κρύβει ένα πολύ μεγαλύτερο ερώτημα:
Τελικά τι είναι σωστό για το μάθημα?

1) διδάσκουμε αλγοριθμική σκέψη με μία χαλαρή γλώσσα περιορισμένης αυστηρότητας σαν εργαλείο
ή
2) διδάσκουμε μία αυστηρή γλώσσα προγραμματισμού με όλη την αυστηρότητα που αυτή έχει?

Προσωπικά ψηφίζω το πρώτο....

2 οι ψήφοι μαζί με τη δική μου

3 οι ψήφοι μαζί με τη δική μου   (μας έπρηξε αυτό το -32,0)

Νίκος Αδαμόπουλος

Παράθεση από: Vangelis στις 29 Μαΐου 2009, 04:36:56 ΜΜ
Παράθεση από: Τσιωτάκης Παναγιώτης στις 29 Μαΐου 2009, 04:00:18 ΜΜ
Παράθεση από: bagelis στις 29 Μαΐου 2009, 02:23:25 ΜΜ
Το ζήτημα που έχει δημιουργηθεί με το "," μήπως κρύβει ένα πολύ μεγαλύτερο ερώτημα:
Τελικά τι είναι σωστό για το μάθημα?

1) διδάσκουμε αλγοριθμική σκέψη με μία χαλαρή γλώσσα περιορισμένης αυστηρότητας σαν εργαλείο
ή
2) διδάσκουμε μία αυστηρή γλώσσα προγραμματισμού με όλη την αυστηρότητα που αυτή έχει?

Προσωπικά ψηφίζω το πρώτο....

2 οι ψήφοι μαζί με τη δική μου

3 οι ψήφοι μαζί με τη δική μου   (μας έπρηξε αυτό το -32,0)

4. Μήπως να μπει σε κανονική ψηφοφορία; :)

P.Tsiotakis

Δε νομίζω ότι όσοι τροφοδότησαν τη συζήτηση διαφωνούν, ίσως απλά θεωρούν οτι ίσως μαθητές έχασαν άσκοπα μόρια

merlin

Παράθεση από: Laertis στις 27 Μαΐου 2009, 09:22:22 ΜΜ
Δεν έχω να πω τίποτα άλλο, ούτε να σχολιάσω επιμέρους μικρά προβληματάκια των θεμάτων. Είμαι απόλυτα ευχαριστημένος μετά απο τη σημερινή μέρα και νομίζω ότι και μετά την αυριανή -συναυλία των AC/DC- θα είμαι ακόμα καλύτερα.  >:D


Άκουσα ότι έπεσε δυνατός κεραυνός στη συναυλία... Είσαι από τους τυχερούς, μακάρι να μπορούσα να κατέβω και εγώ!

Για να μην είμαι όμως εκτός κλίματος:


ΑΝ ηλικία_1ου_παιδιού > 6 ΚΑΙ ηλ_2ου_παιδ > 4 Ή απόσταση_χλμ < 100 ΤΟΤΕ
        ACDC
ΑΛΛΙΩΣ
        ΓΙΑ ώρα ΑΠΟ 1 ΜΕΧΡΙ 24 ΜΕ_ΒΗΜΑ 3
                ΚΑΛΕΣΕ Ξεσκάτισμα()
        ΤΕΛΟΣ_ΕΠΑΝΑΛΗΨΗΣ
ΤΕΛΟΣ_ΑΝ
Παρασκευάς Πανάγου
Μηχανικός Η/Υ Συστημάτων
Καθηγητής Πληροφορικής ΠΕ20

COACH

Παράθεση από: merlin στις 29 Μαΐου 2009, 04:50:59 ΜΜ
Παράθεση από: Laertis στις 27 Μαΐου 2009, 09:22:22 ΜΜ
Δεν έχω να πω τίποτα άλλο, ούτε να σχολιάσω επιμέρους μικρά προβληματάκια των θεμάτων. Είμαι απόλυτα ευχαριστημένος μετά απο τη σημερινή μέρα και νομίζω ότι και μετά την αυριανή -συναυλία των AC/DC- θα είμαι ακόμα καλύτερα.  >:D


Άκουσα ότι έπεσε δυνατός κεραυνός στη συναυλία... Είσαι από τους τυχερούς, μακάρι να μπορούσα να κατέβω και εγώ!

Για να μην είμαι όμως εκτός κλίματος:


ΑΝ ηλικία_1ου_παιδιού > 6 ΚΑΙ ηλ_2ου_παιδ > 4 Ή απόσταση_χλμ < 100 ΤΟΤΕ
        ACDC
ΑΛΛΙΩΣ
        ΓΙΑ ώρα ΑΠΟ 1 ΜΕΧΡΙ 24 ΜΕ_ΒΗΜΑ 3
                ΚΑΛΕΣΕ Ξεσκάτισμα()
        ΤΕΛΟΣ_ΕΠΑΝΑΛΗΨΗΣ
ΤΕΛΟΣ_ΑΝ


:D :D :D Πολύ καλό....
ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΘΩΜΟΥ

P.Tsiotakis

Για διαδικασία χωρίς παραμέτρους βάζουμε παρενθέσεις ή όχι; :D

merlin

Ας πω και εγώ την άποψή μου για το περιβόητο -32,0
Όλοι σχεδόν οι μαθητές στο εξεταστικο που ήμουν το έβαλαν ως ακέραια. Αυτό φυσικά δεν σημαίνει ότι είναι. Μήπως όμως δεν έχουμε κάνει καλά την δουλειά μας (ως καθηγητές, ως επιτροπή θεμάτων, ως συγγραφείς του βιβλίου) και παρατηρείται το φαινόμενο αυτό;
Μήπως τελικά το αποτέλεσμα των γραπτών πρέπει να τα πάρουμε σαν ανατροφοδότηση και να διορθώσουμε κάποια πράγματα;

Δυστυχώς τα παιδιά μπερδεύτηκαν με τα μαθηματικά, μη έχοντας προγραμματίσει αρκετά σε κανονικές συνθήκες. Δεν νομίζω όμως ότι θα έπρεπε να θεωρηθούν και οι 2 απαντήσεις σωστές. Στον "κόσμο" μας, το -32,0 το αποθηκεύουμε σε πραγματική μεταβλητή. ΠΑΝΤΑ.
 
Παρασκευάς Πανάγου
Μηχανικός Η/Υ Συστημάτων
Καθηγητής Πληροφορικής ΠΕ20

merlin

Παράθεση από: Τσιωτάκης Παναγιώτης στις 29 Μαΐου 2009, 05:01:06 ΜΜ
Για διαδικασία χωρίς παραμέτρους βάζουμε παρενθέσεις ή όχι; :D

;D ;D ;D
Ήθελα να περάσω παραμέτρους αλλά δεν θα ήταν πολύ εμφανίσιμοι στην συγκεκριμένη διαδικασία!!!  ;D ;D
Παρασκευάς Πανάγου
Μηχανικός Η/Υ Συστημάτων
Καθηγητής Πληροφορικής ΠΕ20

P.Tsiotakis

Παράθεση από: merlin στις 29 Μαΐου 2009, 05:05:29 ΜΜ
Μήπως τελικά το αποτέλεσμα των γραπτών πρέπει να τα πάρουμε σαν ανατροφοδότηση και να διορθώσουμε κάποια πράγματα;

Δεδομένο, πρέπει ΠΑΝΤΑ να συμβαίνει

Vangelis

Παράθεση από: Τσιωτάκης Παναγιώτης στις 29 Μαΐου 2009, 05:07:26 ΜΜ
Παράθεση από: merlin στις 29 Μαΐου 2009, 05:05:29 ΜΜ
Μήπως τελικά το αποτέλεσμα των γραπτών πρέπει να τα πάρουμε σαν ανατροφοδότηση και να διορθώσουμε κάποια πράγματα;

Δεδομένο, πρέπει ΠΑΝΤΑ να συμβαίνει

Στα βαθμολογικά έφτασε μια οδηγία που αναφέρει ότι οι συντονιστές κάθε μαθήματος μπορούν στο τέλος μαζί με την έκθεση λειτουργίας του βαθμολογικού να στείλουν παρατηρήσεις σχετικά με τα λάθη  και τις παρανοήσεις που διαπιστώθηκαν στα γραπτά των μαθητών.  Αυτή η έκθεση μάλον θα χρησιμοποιηθεί (ελπίζω) για την αναντροφοδότηση των καθηγητών που διδάσκουν το κάθε μάθημα.   Άλλη μια καλή αρχή.

novulus

Δεν διαφωνώ με την ψηφοφορία. Και ψηφίζω... λευκό.
Ομως ορισμένοι που ψηφιζουν υπέρ σε άλλο μέρος λένε ότι το ΗΜ δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί σαν μεταβλητή γιατί είναι δεσμευμένη λέξη!!! Αντίφαση;
Επιθυμείτε κι άλλο; Επαναληπτικές εξετάσεις 2008. Θέμα 2ο. Θα ήθελα να μου στείλει την απάντηση ο συνάδελφος με το πρήξιμο.
Επειδή όμως δεν θέλω να πρήζω κανέναν, και στόχος της συμμετοχής μου είναι μόνο η καλόπιστη κριτική προς όφελος των  μαθητών σας θα περιμένω την απάντηση και δεν θα ξανασχοληθώ  με το στέκι στην συνέχεια.-
Thus spake the master programmer:
"When you have learned to snatch the error code from the trap frame, it will be time for you to leave."

Νίκος Αδαμόπουλος

Παράθεση από: merlin στις 29 Μαΐου 2009, 04:50:59 ΜΜ
        ACDC

Τι εννοείς;

1. ΚΑΛΕΣΕ ACDC()
2. ΚΑΛΕΣΕ ACDC
3. ΓΡΑΨΕ 'ACDC'

Όπως και να 'χει, υπάρχει συντακτικό λάθος...

GEG

Παράθεση από: Τσιωτάκης Παναγιώτης στις 28 Μαΐου 2009, 09:22:38 ΜΜ
Η ψευδογλώσσα δεν εχει τυπους ακέραιο ή πραγματικό.
συνεπώς η ασκηση παρεπεμπε σαφως στη ΓΛΩΣΣΑ
Παρέπεμπε σαφως στη ΓΛΩΣΣΑ μια και μόνο εκεί υπάρχει διάκριση των αριθμητικών δεδομένων σε ΑΚΕΡΑΙΟΥΣ και ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΥΣ. Μόνο στη ΓΛΩΣΣΑ επίσης τα αλφαριθμητικά αναφέρονται ως τύπου ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ (στήλη Β το γ.). Θα έπρεπε όμως στην ΣΤΗΛΗ Α να χρησιμοποιηθεί τελεία (.) αντί κόμματος και μονά εισαγωγικά (αντί διπλών) τα οποία παραπέμπουν σε ψευδογλώσσα. Ίσως αυτό να ήταν μια μικρή παρατυπία της επιτροπής χωρίς όμως αυτό να επηρεάζει το οτι το -32,0 έπρεπε να επιλεγεί ως Πραγματικός.
Hey! It compiles! Ship it! :-)