Μέγεθος γραμματοσειρών σε Ultra HD οθόνες

Ξεκίνησε από happiness, 27 Σεπ 2019, 12:28:43 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

happiness

Στην 18.04 LTSP εγκατάσταση σε laptop με οθόνη UHD (3840 x 2160) σε πολλά προγράμματα τα γράμματα είναι υπερβολικά μικρά. Το πιο κύριο πρόβλημα είναι ότι αυτό συμβαίνει και στο terminal (ακόμα και στις επιλογές bootαρίσματος που βγαίνουν στην αρχή). Στα win το αντίστοιχο πρόβλημα "λύνεται" με μία global ρύθμιση που κάνει zoom όλο το γραφικό περιβάλλον (στα win είναι στο 300%), αλλά δεν έχω βρει κάτι αντίστοιχο στο ubuntu.

alkisg

Ένας τρόπος είναι δεξί κλικ στην επιφάνεια εργασίας → Αλλαγή παρασκηνίου → Γραμματοσειρές → Λεπτομέρειες, και είτε αυξάνεις τα dpi είτε τσεκάρεις το Automatic detection.
Μετά από αυτό, μερικά προγράμματα θέλουν ξαναξεκίνημα για να πάρουν τις αλλαγές, οπότε καλύτερα logoff/logon για να δεις καλύτερα τι έγινε.

Άλλος τρόπος είναι να βάλεις την ακριβώς μισή ανάλυση (1920x1080) ώστε να διπλασιαστούν όλα χωρίς να υπάρχουν "θολά pixels" που εμφανίζονται σε μη-native αναλύσεις.

Γενικά η υποστήριξη hi-dpi στο Linux ακόμα αναπτύσσεται, έχει κάποια κενά σημεία...

happiness

Η πρώτη λύση δεν βοήθησε. Έριξα την ανάλυση αλλά και πάλι έχω πρόβλημα, συγκεκριμένα σε terminals που ανοίγουν λόγω αυτόματων εργασιών πχ δημοσίευση δίσκου, όχι όταν ανοίγω μόνη μου με ctrl+alt+t.

alkisg

Α, αυτό είναι το xterm, ένα παμπάλαιο πρόγραμμα που δεν έχει νόημα να προσπαθήσουμε να το ρυθμίσουμε.
Τα sch-scripts κανονικά δεν χρησιμοποιούν το xterm, αλλά ένα bug στο MATE φταίει που δεν προτιμούν το mate-terminal.

Με λίγα λόγια, τρέχεις:
Κώδικας: Bash
sudo update-alternatives --config x-terminal-emulator


και εκεί που θα σε ρωτήσει ποιο terminal emulator προτιμάς, του δίνεις τον αριθμό του mate-terminal.wrapper, πιθανώς να είναι το "3", και πατάς Enter.
Πλέον τα sch-scripts θα ανοίγουν το mate-terminal και όχι το xterm.

happiness

Ναι μπράβο αυτό παρατήρησα και γω μόλις, ότι είναι άλλο πρόγραμμα. Το  έκανα, ευχαριστώ.