Η Πληροφορική στο Γενικό Λύκειο v.2

Ξεκίνησε από Λαμπράκης Μανώλης, 09 Ιουν 2013, 12:00:40 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

gkatsion

Αγαπητοί συνάδελφοι,

μετά από χρόνια που σας διαβάζω ήρθε η ώρα να σας γράψω τώρα που όλα πάνε στραβά.

Να με συγχωρέσετε κάποιοι, ξέρω ότι είστε πολύ έμπειροι και ότι κάποιοι από εσάς έχετε δώσει αγώνες για
αυτή την ειδικότητα αλλά είστε λίγοι... πάντα ήσασταν λίγοι.

Εγώ προσωπικά είμαι μόλις 7 χρόνια διορισμένος, πάω για 5η σεζόν στη διάθεση ΠΥΣΔΕ.

Δεν έζησα ποτέ καλές εποχές για τον τομέα μου, αφού με το που διορίστηκα άρχισε η συγχώνευση των ΤΕΕ σε ΕΠΑΛ,
μετά καταργήθηκε η Α' Λυκείου, μετά δεν έσπαγαν τα τμήματα στο γυμνάσιο, και τα όνειρα για 2η ώρα στα γυμνάσια, και
το μάθημα κατέυθυνσης σε Β Λυκείου που να αφορά το ΑΕΠΠ ή την 3η ώρα ΑΕΠΠ στην Γ, κάθε χρόνο ακόμα και
προ οικονομικής κρίσης φάνταζαν εκτός τόπου και χρόνου!!


Αυτό όμως που μου έκανε τραγική εντύπωση ήταν πως στα διάφορα συνέδρια-σεμινάρια-συναντήσεις της ΠΕΚΑΠ, κάναμε
τόσες κουβέντες, παρουσιάσεις, papers, και διάφορα άλλα, για την αλγοριθμική-γλωσσομάθεια-κλπ, (δεν λέω φοβερά όλα αυτά
και εγώ αυτό το μάθημα κάνω και μου αρέσει πολύ), όμως όποτε ρώταγα οποιονδήποτε παλιό, τι γίνεται με τις ώρες τις ΑΕΠΠ; ρε παιδιά μας κατεργούν στο Νέο Λύκειο; συνάδελφε πιο είναι το μέλλον μας; και άλλα τέτοια απλά ήμουν ΓΡΑΦΙΚΟΣ-ΨΑΡΑΚΛΑΣ.


Θα με συγχωρήσετε αλλά το μεγαλύτερο ποσοστό (όλων των καθηγητών και φυσικά και των ΠΕ19) συναδέλφων κρυμμένο
πίσω από την θεσούλα του την οργανική στο οποιοδήποτε σχολείο, δεν ενδιαφερόταν για τέτοιες λεπτομέρειες.

Εμείς της διάθεσης ΠΥΣΔΕ, με 2-3 σχολεία το χρόνο, σε οποιαδήποτε τάξη και συνήθως μόνο με μαθήματα επιλογής που
με ευχαρίστηση ξεφορτωνόσασταν, παραπονιόμασταν πως κάθε χρόνο βρίσκουμε όλο και πιο δύσκολα ώρες στην Βθμια,
αλλά και πάλι είμασταν παραπονιάρηδες.

ΠΡΟΣ ΜΕΓΑΛΗ ΜΟΥ ΕΚΠΛΗΞΗ, ενώ χρόνια τώρα συζητάμε για αυτά τα θέματα σε άλλα φόρουμ, και κυρίως στο PDE, παρακολουθώ τις τελευταίες 5 μέρες, ΕΝΑΝ ΑΝΕΥ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟΥ ΚΑΤΑΙΓΙΣΜΟ ΣΧΟΛΙΩΝ, στο στέκι που να αφορά
επιτέλους το θέμα που μας έκαιγε όλους.

ΤΩΡΑ όμως έφτασε σε εσάς; , εννοείτε πως ΕΜΕΙΣ διαθεσιμότητα-κινητικοτήτα-υποχρεωτικές μετατάξεις - απόλυση.

ΓΙΑΤΙ όμως τώρα 20 σελίδες σχολίων σε 5 μέρες; Τι γινόταν πριν; ΓΙΑΤΙ στα συνέδρια μόνο ευλογίες και αυτοπροβολή
για το ΑΕΠΠ; Γιατί δεν γινόταν συνέδρια με αποκλειστικό θέμα Πληροφορική και Δημόσιο Σχολείο; Το μέλλον; Προστασία;

ΓΙΑΤΙ στην συγκέντρωση στο Υπουργείο Διοικητικής Μεταρρύθμισης, που περίμενα με την γυναίκα μου (ναι ΠΕ19 και αυτή!)
με μπλουζάκια και συνθήματα, δεν υπήρχε από την ΠΕΚΑΠ αντιπροσωπεία, η οποία μας είχε καλέσει; Ούτε ένα πανό δεν βρήκα.

ΓΙΑΤΙ στις τοπικές ΕΛΜΕ είμαστε πάντα οι ίδιοι Διάθεση-Υπεράριθμοι και από αυτούς το 10%;

Τώρα δηλαδή που βλέπετε 2 ώρες σε όλο το Λύκειο ενοχληθήκατε;

Και πάλι συγχωρέστε με είμαστε συνάδελφοι, δεν έχω τίποτα με κανέναν από εσάς, αλλά πάντα οι καθηγητές ήταν
διαιρεμένοι. ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΜΙΛΑΜΕ, αν γίνει αυτό στο γυμνάσιο, το 80% των συναδέλφων γυμνασίου δεν θα κάνει ΤΙΠΟΤΑ!!


Υ.Γ. δεν είμαι εδώ για να προσβάλλω κανέναν, πρώτα από όλα καίγεται το σπίτι μου, αλλά καιγόταν εδώ και καιρό,
φώναζα αλλά δεν ακούγανε οι περισσότεροι, τώρα η φωτιά μας κύκλωσε όλους!

Υ.Γ.2 βγαίνουν οι προτεινόμενες αλλαγές, και συνάδελφοι γυμνασίων με οργανική πανηγυρίζουν, τι να πω ρε παιδιά
μάλλον μας ψεκάζουν.

Υ.Γ.3 είσαστε καθηγητές και σας σέβομαι όλους!, αλλά δεν υπάρχει συναδελφικότητα σε πολύ μεγάλο ποσοστό όλων
των κλάδων.
ΈΞΟΔΟΣ_ΑΠΟ_ΛΥΚΕΙΟ <-- ΑΕΙ + PHD + ΑΣΕΠ

novaro

Δεν γράφτηκα τόσο καιρό στο φόρουμ για το μάθημα της ΑΕΠΠ γράφτηκα τώρα που την κάνουμε σιγά σιγά ....

Εγώ συνάδελφοι το είχα προβλέψει (πριν 3 χρόνια όταν γίνονταν κάποιες προτάσεις) σε συνομιλίες σχετικά με το μέλλον της Πληροφορικής στα σχολεία. Είχα δηλαδή τονίσει ότι ο μόνος τρόπος να επιβιώσουμε στην εκπαίδευση είναι να ξεφύγουμε από τα μαθήματα δεξιοτήτων στις ΤΠΕ  και παράλληλα να "δημιουργήσουμε " μαθήματα του κλάδου μας που η κοινωνία να θεωρεί αναγκαία για την μόρφωση των παιδιών της.

Τελικά στο υπουργείο προτάθηκε ένα σπειροειδές πρόγραμμα σπουδών με τα ίδια και τα ίδια μαθήματα ΤΠΕ από το δημοτικό μέχρι το λύκειο!!! Τώρα που η κοινωνία έχει τόση μεγάλη οικειότητα στις ΤΠΕ είναι φανερό και λογικό ότι δεν μας έχουν πλέον ανάγκη. Όλη η μαγεία των πρώτων χρόνων της κοινωνίας της πληροφορίας με τον πληροφορικό σαν γιατρό να εξετάζει τον υπολογιστή και να κάνει διάγνωση να πληκτρολογεί και να τον κοιτάζουν όλοι και να του λένε πόσο γρήγορα γράφει άρα πρέπει να είναι καλός κομπιουτεράς , εξατμίστηκε σιγά σιγά και στη θέση του δεν αφήσαμε παρακαταθήκη τίποτα που να μας κάνει αναγκαίους. Εμείς συνάδελφοι σπουδάσαμε πληροφορική με στέρεες θεωρητικές βάσεις  και αυτό έπρεπε να δίνουμε προς τα έξω για την επιστήμη μας. Ότι απλά οι ΤΠΕ  είναι μικρό παράδειγμα της εφαρμογής της επιστήμης μας που επέφερε αυτήν την κοσμογονική αλλαγή της κοινωνίας τίποτε παραπάνω τίποτε παρακάτω.

Ούτε καν το μάθημα Λογική Θεωρία και Πράξη δεν διεκδικήσαμε γιατί προφανώς προτιμούσαμε το Πολυμέσα - Δίκτυα όπου τα παιδιά με το βάρος των μαθημάτων κατευθύνσεων δεν είχαν όρεξη για τίποτα και έτσι ήταν και για εμάς ξεκούραση. Το πολυμέσα έπρεπε να είχει εξαφανιστεί από τη Γ με δική μας πρόταση.
Για μένα έπρεπε το μάθημα Λογική Θεωρία και Πράξη να διδάσκεται σαν επιλογή στην Β λυκείου με ανάθεση και σε εμάς αντί των Εφαρμογών Υπολογιστών ή να ήταν από μια ώρα το καθένα.

Οι προτάσεις μου είναι :

Γυμνάσιο: Τεχνολογίες Πληροφορικής και Επικοινωνιών (όπως την σημερινή πρόταση του υπουργείου) Να ξέρει κομπιούτερ το παιδί όπως το λέμε λαϊκά. Να πάρει το σχολικό "ECDL" του.

Α' Λυκείου :  Θεωρία της Επιστήμης της Πληροφορικής , πιο τολμηρή άποψη είναι τα Μαθηματικά για Υπολογιστές (κάτι σαν διακριτά μαθηματικά) - Αν θέλετε καταθέστε άποψη για το περιεχόμενο των μαθημάτων

Β' Λυκείου: Διαχείριση Πληροφοριών - Θεωρία πληροφοριών - Πληροφοριακά συστήματα - Ενοιολογικό μοντέλο σχεδίασης Βάσεων δεδομένων -  Αποθήκευση δεδομένων - Κρυπτογράφηση δεδομένων - Μετάδοση δεδομένων από ένα κεφάλαιο το καθένα προτείνετε αν θέλετε και άλλα.

Γ' Λυκείου : Επίλυση προβλημάτων και προγραμματισμός -  Programming and Problem solving κάτι σαν το ΑΕΠΠ αλλά πιο εκσυχρονισμένο ώστε κάποιες παρωχημένες προγραμματιστικές τεχνικές να μην είναι αναγκέες πλέον.

Ακούω σχόλια συνάδελφοι

gkatsion

Αγαπητέ φίλε novaro,

όσο καταπληκτικά και να ακούγονται σε εμένα και κάθε σωστό Πληροφορικό αυτά που γράφεις,
σε έναν οποιονδήποτε του υπουργείου παιδείας θα ακουστούν τουλάχιστον ΑΝΕΚΔΟΤΟ!

Υπήρχαν κάποια από αυτά που αναφέρεις, πολλά στα ΤΕΕ, και ένα μάθημα επί Αρσένη που έδωσαν 1-2 χρονιές μαζί με το ΑΕΠΠ!
στο γενικό λύκειο. Εδώ και 10 χρόνια σιγά σιγά κατεργούνται τα πάντα που αφορούν επιστήμη της Πληροφορικής,
σε Γενικό Λύκειο, εκτός  ΑΕΠΠ, στο ΕΠΑΛ άστο, μαθήματα πολλά, και τελευταία ολόκληρος τομέας,
τώρα θα αλλάξουν τόσο ριζικά γνώμη;;;

Ποιος θα το κάνει αυτό η ΠΕΚΑΠ; Που είναι τα τελευταία 6 χρόνια;

Τέλος, δεν έχουμε ΠΕ19-20 σε θέσεις κλειδιά, λόγω ηλικίας ή οτιδήποτε άλλο, δεν υπάρχουμε στα
ΑΚΥΣΔΕ-ΚΥΣΔΕ-ΑΠΥΣΔΕ-ΠΥΣΔΕ, ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΕΣ, ΕΙΔΙΚΟΥΣ ΣΥΜΒΟΥΛΟΥΣ, και για να σας μεταφέρω την άποψη των
ΠΕ 04 χημικών, ε επιτέλους πηραν το αίμα τους πίσω!!

Μην περιμένετε συμπαράσταση από τις βασικές ειδικότητες!!


Υ.Γ. Συγχώρεσε με δάσκαλε μου Χημικέ, που μου έκανες στις πανελλήνιες μάθημα, και είμαστε συνάδελφοι τώρα, και
παρότι θα μπορούσες να είσαι βολεμένος, είσαι πρώτος σε όλες τις πορείες μαζί με εμάς, που σου φάγαμε ώρες επί Αρσένη,
σε ευχαριστώ για το παράδειγμά σου!!
ΈΞΟΔΟΣ_ΑΠΟ_ΛΥΚΕΙΟ <-- ΑΕΙ + PHD + ΑΣΕΠ

Keep Growing

#363
Συνάδελφε, gkatsion, συμφωνώ σε όλα όσα γράφεις και επαυξάνω!

Τα μηνύματα διάλυσης έρχονται από αρκετά χρόνια πριν. Μόνο όμως όταν ακούμπησαν την αφρόκρεμα των μαθημάτων μας (ΑΕΠΠ) ξεκίνησε ουσιαστική αντίδραση από κάποιους - ελάχιστους.

Δεν είναι μόνο η ΑΕΠΠ, για μένα ακόμα σημαντικότερο και από την ΑΕΠΠ είναι η πιθανολογούμενη κατάργηση του τομέα Πληροφορικής στο Τεχνολογικό Λύκειο.

Είναι βέβαια οι διαθεσιμότητες - απολύσεις κυρίως και η κατάργηση οργανικών θέσεων που έπρεπε να μας ξεσηκώσει όλους εδώ και μήνες, αλλά προείχαν οι εξετάσεις.

Πολλοί από μας ακόμα δεν έχουν καταλάβει τι συμβαίνει και τι πρόκειται να συμβεί στο μέλλον ...κάποιοι μάλιστα μας κατηγορούν ως αναχρονιστικούς επαγγελματίες επαναστάτες.


ps. Μήπως ήσουνα εσύ και η γυναίκα σου που φορούσατε τα λευκά μπλουζάκια με τα μηνύματα στην πλάτη, στη συγκέντρωση στο Υπουργείο Διοικητικής Μεταρρύθμισης;
Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).

ΣΧΟΙΝΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

Να πιέσουμε  και τα ίδια τα τμήματα της πληροφορικής για το όμορφο σχέδιο αυτό σχέδιο σχετικά με το να σπουδάζεις πληροφορική πρέπει ν γνωρίζεις άριστα ΧΗΜΕΙΑ .Τους αλγορίθμους θα τους μάθεις μόνο σου είναι δευτερεύον

Στους  προέδρους των τμημάτων Πληροφορικής συνάδελφοι άμμεσα
Καθηγητής πληροφορικής ΠΕ20

petrosp13

Θα με συγχωρέσετε, αλλά το τόπικ για το σχέδιο της Διαμαντοπούλου ξεπέρασε τις 100 σελίδες
Δεν είναι μόνο αυτές οι 5 μέρες που ανησυχούμε
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

gkatsion

Αγαπητέ Παναγιώτη,

ναι εμείς ήμασταν στο υπουργείο,  με τα μπλουζάκια, είδα και σε προηγούμενο μύνημα σου που το ανέφερες, και
να σου πω την αλήθεια με παρακίνησες να γραφτώ και να γράψω μετά από τόσα χρόνια και εδώ!

Ναι είμαστε "επαναστάτες", σκατά στα μούτρα μας. Τα παιδιά της αστυνομίας στο πεζοδρόμιο μου έλεγαν
βρε που πάτε; Τόσοι λίγοι; Να ξέρετε σε λίγο θα τον ανοίξουμε τον δρόμο, και θα σας βάλουμε στο πεζοδρόμιο!!

Και του έλεγα έχεις δίκιο! Που ήταν οι 10.000 απολυμένοι αναπληρωτές;; οι 25.000 σε Διάθεση ΠΥΣΔΕ ή Υπερράριθμοι
σύνολο 35.000 άρα στο λεκανοπέδιο, τουλάχοστον 18.000, ε εκεί ήμασταν 600 άτομα;; Ίσως!!  3% καλό ποσοστό!!

Απόρω πότε θα ξυπνήσουν. Αλλά από αυτούς τους 18.000, 10.000 είναι ΠΕ02-03-04, ε εντάξει κάτι θα γίνει για αυτούς!!!


Υ.Γ.  Φοβάμαι ότι πια είμαστε πολύ αδύναμοι!

Υ.Γ.2 Λόγω ηλικίας έχω πολλούς φίλους, που δούλευαν για 500 ώς 900 ευρώ το μήνα σε 2 ως 4 φροντιστήρια ο καθένας ή
ιδιωτικά σχολεία και τώρα λόγω ΑΕΠΠ  :'(.  Κουράγιο φιλαράκια, κάτι άλλο θα κάνουμε στην ζωή μας!!!!
ΈΞΟΔΟΣ_ΑΠΟ_ΛΥΚΕΙΟ <-- ΑΕΙ + PHD + ΑΣΕΠ

Keep Growing

Μη μας παίρνει από κάτω.  :)
Πρέπει να είμαστε δυνατοί για να συνεχίσουμε τον αγώνα.
Πρέπει να είμαστε δυνατοί για να παρακινήσουμε και άλλους συναδέλφους.
Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).

nikosx

Παράθεση από: kostasalgo στις 02 Αυγ 2013, 04:03:33 ΜΜ
Να πιέσουμε  και τα ίδια τα τμήματα της πληροφορικής για το όμορφο σχέδιο αυτό σχέδιο σχετικά με το να σπουδάζεις πληροφορική πρέπει ν γνωρίζεις άριστα ΧΗΜΕΙΑ .Τους αλγορίθμους θα τους μάθεις μόνο σου είναι δευτερεύον

Στους  προέδρους των τμημάτων Πληροφορικής συνάδελφοι άμμεσα

Όσο έχω παρακολουθήσει τα σχόλια, τουλάχιστον μέχρι αυτή τη στιγμή οι περισσότεροι συμφωνούμε στο ότι πρέπει να εξετάζεται η επιστήμη υπολογιστών για τα παιδιά που θέλουν να περάσουν σε σχολές του 2ου/4ου πεδίου με διάζευξη απέναντι στη χημεία. Αυτό κατά τη γνώμη μου πρέπει να υποστηρίζεται και με ένα 2ωρο μάθημα γενικής παιδείας/κοινού προγράμματος (όπως και η χημεία) από τη Β' Λυκείου. Για τα υπόλοιπα αν υποθέσουμε ότι θα υπάρξει 2ωρο στο Γυμνάσιο και 2ωρο στην Α Λυκείου (που εννοείται ότι θα προτιμούσα να μην είναι επιλογής) ας πούμε ότι μας καλύπτουν. Τα λέω αυτά μόνο και μόνο για να δούμε αν μπορούμε να συμφωνήσουμε όλοι στο τι διεκδικούμε; Να κάνουμε έναν απολογισμό με τα μέχρι τώρα δεδομένα; Να φτιάξουμε ίσως μία κοινή πρόταση; Να κυνηγήσουμε κάτι συγκεκριμένο; Κάτι.
Νίκος Ξένος
Καθηγητής Πληροφορικής
nxenos@sch.gr

gkatsion

Αγαπητέ petrosp13,

θα με συγχωρέσεις αλλά τέτοια συχνότητα μέσα σε 5 μέρες 20+ σελίδες δεν είχε ούτε και εκείνο το θέμα
το οποίο ήταν αρκετά καυτό!! Τις πρώτες 20 σελίδες του έκανε 12 μέρες να τις γεμίσει!

Τέλος πάντων δεν είναι αριθμητικό το θέμα. Το θέμα είναι πως ο έλληνας έχει την τάση να βολεύεται.
Εμείς όμως, ως κλάδος δεν είχαμε τα μέσα για να εφυσηχάσουμε. Όπως μας έβαλαν τσουβαλιαστούς, 1999-2006
4000 άτομα, έτσι και θα μας βγάλουν γιατί δεν κάναμε αυτά που έπρεπε για να βάλουμε τις βάσεις, όπως λέει και
ο συνάδελφος παραπάνω.

Με συγχωρείτε, και βάζω και τον εαυτό μου μέσα, σε εργαστήρια τόσων λυκείων που πήγα, και υπολογιστές του 1999-2001
να κάνεις 4 ώρες ΑΕΠΠ, και από εκεί και πέρα σε Α; - Β - Γ ότι δεήσει ο Θεός, το μαθητικό κοινό, το μηχάνημα, η 6η-7η ώρα,
το ιντερνετ, τα μέσα κοινωνικής δικτύωσης κλπ, για να μην ξεχάσω και την τεχνολογία επικοινωνιών που και καλά πολλοί
συνάδελφοι τους έδειχναν για το ΑΕΠΠ για του χρόνου, και δεν έκαναν τίποτα σχεδόν όλη τη χρονιά, ε εντάξει σου βγαίνει
το όνομα.

Στα περισσότερα σχολεία, τα παιδιά μέχρι τα Χριστούγεννα, με κατηγορούσαν γιατί ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΣΑ να τους κάνω μάθημα
γιατί είχαν μάθει αλλιώς.

ΠΟΥ είναι το ΚΥΡΟΣ μας; Στους καφέδες στην τάξη; Στο κάπνισμα από το παράθυρο; Στο office; Στο gimp, photoshop, κλπ
όποτε μου δουλέψει; Γίναμε ΔΕΞΙΟΤΗΤΑ!!!!!!!!!

ΧΑΛΙΑ εργαστήρια, αδιαφορία δ/ντων, αδιαφορία και εμείς, και τώρα ποιος; ποιος να μας πιστέψει;

ΟΤΙ ΓΡΑΨΑΜΕ όλοι πάνω από τον ΦΙΛΟΛΟΓΟ, τον ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΟ, τον ΦΥΣΙΚΟ, τον ΧΗΜΙΚΟ για να γίνουμε
επιστήμονες της Πληροφορικής, όταν μέσα στην ανεπάρκεια του συστήματος επιλέγαμε να σιωπήσουμε >=75%
και απλά να περάσουμε καλά κάνοντας μόνο ΑΕΠΠ με το 100% και τα υπόλοιπα στο 0-13.67% των δυνάμεων μας!!

Είμασταν και είμαστε καλύτεροι από πολλούς εκεί μέσα, αλλά δεν το αποδείξαμε!!

Υ.Γ. πάλευα φέτος με υπολογιστές 1998, με 64 ΜΒ μνήμη, τι να τους κάνω ρε παιδιά;;
Μόνο HTML κατάφερα σε απλό notepad και refresh στον mozilla!!!

Y.Γ.2 Τα παιδιά δεν επιλέγουν πια το μάθημα, λόγω κατάστασης υπολογιστών, σου λέει το κινητό μου τα κάνει πιο γρήγορα!

Υ.Γ.3 το 1992-2002 παρακάλαγαν για έναν υπολογιστή μπροστά τους!! Μας έφαγε το εργαστηριακό του μαθήματος!!
ΜΑΚΑΡΙ να στηριζόμασταν σε ΛΟΓΙΚΗ-ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟ-ΑΝΑΛΥΣΗ και ΣΧΕΔΙΑΣΗ Υ.Σ. και άλλα, θα είχαμε
μέλλον αλλά τώρα είμαστε παρωχυμένοι!!
ΈΞΟΔΟΣ_ΑΠΟ_ΛΥΚΕΙΟ <-- ΑΕΙ + PHD + ΑΣΕΠ

gkatsion

Α, και για να μην παρεξηγηθώ τα παραπάνω αφορούν τα μαθήματα έτσι!!!

Γιατί όπως λέει και ο άρχοντας Τσιωτάκης, για όλες τις υπόλοιπες δουλειές του σχολείου που περιλαμβάνου Η/Υ,
στα περισσότερα σχολεία ο Πληροφορικός υλοποιούσε και υλοποιεί το 40-80% της δουλειάς συμπεριλαμβανομένων
υπο/ντων και δ/ντων!!

Αλλά δεν μπορούμε να διεκδηκήσουμε τις θέσεις μας με αυτό το επιχείρημα. Είναι σαν να τους λέμε κάντες μας διοικητικούς
υπαλλήλους!!
ΈΞΟΔΟΣ_ΑΠΟ_ΛΥΚΕΙΟ <-- ΑΕΙ + PHD + ΑΣΕΠ

Keep Growing

Αν υποθέσουμε (φτου κακό) ότι προκρίνεται το αρνητικό (και μοναδικό μάλλον που διαθέτει το υπουργείο) σενάριο για τους 2 τύπους Λυκείου, εμείς πως πρέπει να αντιδράσουμε;
Δεν είναι φρόνιμο να είμαστε προετοιμασμένοι;
Έχει γίνει κάποια προεργασία στο μυαλό μας ή θα κλειστούμε στα καβούκια μας και θα κλαίμε τη μοίρα μας;
Ο Παναγιώτης Τσιωτάκης έκανε μια πρόταση. Υπάρχει άλλη πρόταση;

Ξαναλέω βέβαια, με βασική προϋπόθεση να είναι ανοικτά τα σχολεία.
Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).

gfoustan

Τι να πούμε .....γενικά το θέμα φαίνεται τελειωμένο......
Αρκετές αγγαρίες κάναμε στα σχολεία....τώρα όποιοι θέλουν μπορεί να τις συνεχίζουν.....δικαίωμα τους.....εμείς που απολυόμαστε σε δύο χρόνια....θα κάνουμε τις 'ωρίτσες' μας και θα φέυγουμε.....όπως όλοι οι καλοί συνάδελφοι.....
εδώ και 2 χρόνια το εφαρμόζω στο Λύκειο μου....και ως δια μαγείας βρέθηκαν άλλοι για ΕΠΑΦΟΥΣ, VBI (που είναι η ΕΡΤ?) κλπ
Δυστυχώς η αναβάθμιση των μαθημάτων μας ΔΕΝ έγινε ούτε διεκδικήθηκε από τους συλλόγους μας οπότε
τώρα 'καταργούμαστε' ως κλάδος.....αφού θεωρούμαστε W(ord)E(excel)P(owerpoint) administrators και μόνο!
Ως τελευταία προσπάθεια ας ενημερώσουμε όσους μπορούμε..... 
Γιώργος Φουστανάκης

petrosp13

Αν γίνει κάτι τέτοιο, δυστυχώς η λύση είναι μόνο πολιτική, δηλαδή εκλογές, δηλαδή άλλο κόμμα στην κυβέρνηση ή πολυκομματική κυβέρνηση άλλης σύνθεσης
Δεν καταλαβαίνουν απο απεργίες οι άνθρωποι, ούτε από κινητοποιήσεις
Κάποτε κατασκήνωναν άνθρωποι έξω από την Βουλή, κατέβαιναν σε διαδηλώσεις δεκάδες χιλιάδες άνθρωποι και τελικά πέτυχαν ελάχιστα
Η ψήφος είναι η δύναμη μας

Με τέτοια φαινόμενα, κάποιοι αναρωτιούνται γιατί αυξάνονται τα ποσοστά του φασισμού
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

P.Tsiotakis

Γιώργο Κατσιώνη, ο μοναδικός άρχοντας είσαι εσύ



Στο facebook υπάρχουν 3 ομάδες που γίνεται πολύ ζωντανή συζήτηση επίσης

https://www.facebook.com/groups/PE19.20/
https://www.facebook.com/groups/210307492345/
https://www.facebook.com/groups/309151070353/