Λύση στο πρόβλημα με ελληνικά του flash player

Ξεκίνησε από alkisg, 17 Νοε 2009, 01:15:58 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

alkisg

edit 12 Ιουνίου 2010:
Η παρακάτω μέθοδος ΔΕΝ χρειάζεται πια. Βγήκε η τελική έκδοση του Flash player, η οποία μάλιστα λόγω του ότι λύνει και ένα σοβαρό πρόβλημα ασφαλείας, μπήκε και στις παλιότερες εκδόσεις του Ubuntu. Επομένως μην κάνετε τα παρακάτω βήματα.



Ο Flash Player της Adobe, μέχρι και την έκδοση 10.1, δεν υποστήριζε είσοδο ελληνικών χαρακτήρων κάτω από το λειτουργικό σύστημα Linux. Έτσι, ήταν αδύνατο να γραφούν ελληνικά στις εκπαιδευτικές εφαρμογές του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου, αχρηστεύοντας κάποιες από αυτές.

Η έκδοση 10.1 του Flash Player είναι ακόμα σε φάση αξιολόγησης (beta), και έτσι δεν υπάρχει ανάλογο πακέτο για το λειτουργικό σύστημα Ubuntu. Μπορείτε όμως να ακολουθήσετε τα παρακάτω βήματα ώστε να τον εγκαταστήσετε από τη σελίδα τους:

  • Επισκεφτείτε τη σελίδα http://labs.adobe.com/downloads/flashplayer10.html
  • Κατεβάστε το «plug-in for Linux». Στον διάλογο του Firefox που θα εμφανιστεί, επιλέξτε «Άνοιγμα με [Διαχειριστής συμπιεσμένων αρχείων (προεπιλογή)]».
  • Επιλέξτε το αρχείο libflashplayer.so και πατήστε το κουμπί [Αποσυμπίεση]. Στο διάλογο που θα βγει επιλέξτε «Σύστημα αρχείων» αριστερά και στη συνέχεια μπείτε στο φάκελο «tmp» δεξιά. Πατήστε το κουμπί [Αποσυμπίεση] του διαλόγου, και στη συνέχεια κλείστε το πρόγραμμα αποσυμπίεσης. Σαν αποτέλεσμα αυτού του βήματος θα πρέπει να έχει δημιουργηθεί το αρχείο /tmp/libflashplayer.so
  • Κλείστε το Firefox. Πηγαίνετε στο μενού Εφαρμογές » Βοηθήματα » Τερματικό, και κάντε αντιγραφή/επικόλληση των παρακάτων εντολών, δίνοντας τον κωδικό πρόσβασής σας αν σας ζητηθεί:
echo '#!/bin/sh

if [ ! -f /tmp/libflashplayer.so ]; then
    echo "Δεν έχει γίνει σωστά το βήμα 3."
else
    for plugin in /usr/lib/flashplugin-installer/libflashplayer.so \
                  /usr/lib/adobe-flashplugin/libflashplayer.so
    do
        if [ -f "$plugin" ]; then
            echo "Γίνεται αναβάθμιση του ${plugin}..."
            mv -n "$plugin" "${plugin}~"
            cp /tmp/libflashplayer.so "$plugin"
        fi
    done
fi' > /tmp/script
sudo sh /tmp/script


Ο παραπάνω τρόπος δεν είναι καλή πρακτική - δεν πρέπει να αντιγράφουμε αρχεία στο σύστημα με αυτόν τον τρόπο, αλλά να χρησιμοποιούμε το Synaptic. Δυστυχώς η άδεια αναδιανομής της Adobe δεν μας αφήνει περιθώρια. Επίσης, αν υπάρξει κάποιο security update του πακέτου flash player, ίσως ξαναχρειαστεί να εκτελέσουμε τις παραπάνω εντολές. Σωστή λύση θα υπάρξει μόλις ο Flash Player 10.1 φύγει από την beta κατάσταση και γίνει final.

alkisg

Έβαλα πιο λεπτομερείς οδηγίες ώστε να μπορούν να τις ακολουθήσουν και μη Πληροφορικοί. :)

ktogias

Θα ήθελα να σημειώσω ότι η παραπάνω διαδικασία δεν λειτουργεί σε εγκαταστάσεις Ubuntu 64bit. Δυστηχώς η beta του flashplayer 10.1 διατίθεται από την adobe μόνο σε έκδοση 32bit. Η νεότερη έκδοση του flash player 64bit που διατίθεται από την adobe είναι η 10.0.45.2 και μπορεί να ληφθεί από το http://labs.adobe.com/technologies/flashplayer10/64bit.html

aspd

Τρέχοντας τις εντολές στο τερματικό για να εγκαταστήσω τον flashplayer 10.1 δεν αναγνωρίζει το mv -n ... και αποτυγχάνει η εντολή mv -n "$plugin" "${plugin}~"

Κανω κάτι λάθος;

alkisg

Αυτές οι εντολές πρέπει να γίνουν αντιγραφή - επικόλληση όλες μαζί.
Το πρόβλημα ίσως να είναι ότι πήγες να τις κάνεις χειρωνακτικά, και έτσι δεν έτρεξαν με την εντολή sudo που γράφω στο τέλος, οπότε δεν υπήρχαν τα απαραίτητα δικαιώματα για την μετακίνηση με την εντολή mv.
Αν δεν το καταφέρεις πες μου να ανεβάσω έναν λίγο καλύτερο τρόπο που να αυτοματοποιεί και τη λήψη.

aspd

Τις έβαλα και όλες μαζί τις εντολές και εμφανίζει τα ίδια:

Γίνεται αναβάθμιση του /usr/lib/flashplugin-installer/libflashplayer.so...
mv: invalid option -- 'n'
Δοκιμάστε `mv --help' για περισσότερη βοήθεια.

Τι άλλο να κάνω;

alkisg

Ααα οκ έχεις παλιά έκδοση Ubuntu. Ποια έχεις; Την 9.04;
Απλά βγάλε τελείως την παράμετρο -n της mv, δεν πολυχρειάζεται...

aspd

Έβγαλα το -n, έγιναν όλα κανονικά.
Όμως...
Ξεκίνησα να τρέξω τη ΓΛΩΣΣΑ Γ-Δ Δημοτικού.
Μου είπε:
this page can only be viewed with the appropriate plugin. Click ok to download the plug-in.
Έκανε download το adobe-Flash-player 10.1 για Linux (APT for ubuntu 9.04+) και είπε ότι το έστησε κανονικά (χρησιμοποίησε ένα apturl και μου ζήτησε να κάνω enable το software channel jaunty-partner)
Τώρα όποτε ανοίγω τη ΓΛΩΣΣΑ ζητάει το plugin και μπαίνει σε διαδικασία επανεγκατάστασης και στο τέλος λέει Package adobe-flashplugin is already installed.
Και δεν τρέχει τελικά το πρόγραμμα.



alkisg

Ωπα. Πάμε από την αρχή. Δεν είχες ήδη το παλιό flash πριν προσπαθήσεις να το αντικαταστήσεις με καινούργιο; Δεν έπαιζαν πιο πριν τα λογισμικά;

Εγκατέστησε το πακέτο ubuntu-restricted-extras από το synaptic, το οποίο περιέχει όλα τα κλειστά λογισμικά που συνήθως χρειαζόμαστε, και μετά κάνε τη διαδικασία που λέγαμε παραπάνω για προσθήκη του νέου flash.

Αν δυσκολευτείς, πάτα το link της υπογραφής μου για live βοήθεια με irc.

aspd

Λοιπόν, είχα το παλιό flash. Τρέχανε τα λογισμικά χωρίς ελληνικά  στη Γλώσσα π.χ. Υπήρχαν ασκήσεις που είχαν πλαίσια που δε φαινόταν μέσα τίποτα, ενώ έπρεπε να υπήρχαν λέξεις.
Έτρεξα το script. Μετά μπερδεύτηκαν τα πράγματα.
Ξανάφερα τα ubuntu restricted extras. Δεν τρέχει η Γλώσσα.Θέλει το plugin.

Θα προσπαθήσω να φορτώσω ένα πολύ πρόσφατο backup που έχω από το partimage.
Μετά θα τρέξω το script και μάλλον θα ζητήσω όποτε μπορείς live βοήθεια. Δε νομίζω ότι θα προλάβω σήμερα.
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ



aspd

Επανάφερα το σύστημα με το backup που είχα από partimage.
Τα λογισμικά τρέχουν κανονικά.
Έχω ελληνικά στα λογισμικά, χωρίς τόνους.
Δεν καταλαβαίνω (π.χ. στη Γλώσσα) γιατί σελίδες με ασκήσεις έχουν άδεια πλαίσια.
Εκεί μέσα έπρεπε να υπήρχαν ελληνικές λέξεις και προτάσεις. Μήπως κάτι στα ελληνικά μου λείπει;

Παδιά παίρνετε backup. Μας γλιτώνει από πολλά.
Ευχαριστώ ξανά

alkisg

Παράθεση από: aspd στις 11 Ιουν 2010, 06:22:08 ΜΜ
Δεν καταλαβαίνω (π.χ. στη Γλώσσα) γιατί σελίδες με ασκήσεις έχουν άδεια πλαίσια.
Εκεί μέσα έπρεπε να υπήρχαν ελληνικές λέξεις και προτάσεις. Μήπως κάτι στα ελληνικά μου λείπει;
Πιθανώς να σου λείπει κάποια γραμματοσειρά. Σε ποια Γλώσσα το βλέπεις αυτό; Γράψε ένα-ένα τα βήματα που πρέπει να κάνουμε κλικ για να δούμε το πρόβλημα, κι αν μπορείς ανέβασε κι ένα screenshot, είτε εδώ είτε στο imagebin.org.

alkisg

Βγήκε χθες η τελική έκδοση του Flash player, οπότε τα παραπάνω βήματα δεν χρειάζονται πια.
Επίσης, η έκδοση αυτή λύνει και ένα σοβαρό πρόβλημα ασφαλείας, και επομένως λόγω πολιτικής του Ubuntu μπήκε αυτόματα και στα security updates των προηγούμενων εκδόσεων.

Μην ακολουθήσετε λοιπόν την παραπάνω μέθοδο, δε χρειάζεται.

aspd

Ξεκινάω τη ΓΛΩΣΣΑ Γ'- Δ' Δημοτικού
Δίνω όνομα κλικ
Πάω ασκήσεις
δίνω ένα κωδικό για το δάσκαλο κλικ
Πάω αλλάζοντας τις λέξεις και ... έχει κενά πλαίσια
Πίσω
Πάω αντιστοίχιση
Λέει Λήμματα Ερμηνεύματα, αλλά είναι κενά κτλ

Επίσης έκανα εχθές το βράδυ όλες τις αυτόματες ενημερώσεις που μου πρότεινε.
Αυτή τη στιγμή τα λογισμικά τρέχουν αλλά δεν έχω ελληνικά.

Έβαλα δύο  screenshots στο imagebin με όνομα aspd και τα δύο.


alkisg

Το δοκίμασα από Windows XP, και στις δύο περιπτώσεις το ίδιο έκανε και στα Windows.
Εκτός κι αν έχω καταλάβει κάτι λάθος λοιπόν, είναι πρόβλημα του ίδιου του λογισμικού και όχι της έκδοσης για Linux.
Άρα πρέπει να αναφερθεί στο http://helpdesk.sch.gr και ο υπεύθυνος του ΚΕΠΛΗΝΕΤ σου να προωθήσει το αίτημα παραπάνω ώστε τελικά να γίνει αναφορά στο Π.Ι., μήπως και βρεθεί ο πηγαίος κώδικας του προγράμματος και το διορθώσουν.

Δεν είναι απίθανο, ήδη γίνονται κάποιες παραπλήσιες ενέργειες. Θα πρέπει να δώσουμε στους συμβούλους του Π.Ι. να καταλάβουν ότι τα λογισμικά που προκυρήσσουν θα πρέπει να είναι ανοικτού κώδικα, και να υπάρχει μια μόνιμη ομάδα στο υπουργείο η οποία να έχει αναλάβει τη συντήρησή τους. Γιατί τα "κλειστά κουτιά" που παραδίδουν επί του παρόντος οι ανάδοχες εταιρίες μόνο μπελάδες φέρνουν, και με το που βγαίνει νέα έκδοση λειτουργικού κτλ σταματάνε να δουλεύουν...