e-School ?

Ξεκίνησε από Wizard, 02 Δεκ 2008, 09:14:58 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

dora

Σαν καθηγήτρια της πληροφορικής φίλε Σούλα, μπορώ να πω ότι τα πράγματα είναι πιο δραματικά. Έχει απόλυτο δίκιο ο συνάδελφος pentsas. Βάζουμε  τα χεράκια μας και βγάζουμε τα ματάκια μας. Ταυτίζομαι απόλυτα με τον συνάδελφο pentsa...ξέρει τι λέει.....θα το αναλύσω άλλη φορά. Τώρα δεν έχω χρόνο.....

Πάντως τόσα χρόνια ...ΠΡΟΣΦΟΡΑΣ ...και προσοχή!! εθελοντικής προσφοράς............. ευχαριστώ δεν άκουσα......καμία προσφορά δεν αναγνωρίστηκε (θεωρήθηκε δεδομένη).... .χρήματα δεν είδα .....και κουβέντες άκουσα   ......χρόνο από το μαθήματά μου έχασα......και στα παιδιά μου και τα παιδιά του σχολείου δεν πρόσφερα όσο θα ήθελα...... και ρωτάω ΓΙΑΤΙ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;; 

Γιατί να κάθομαι και να λύνω τα χέρια άλλον....... Τ.Π.Ε. δεν πέρασαν......είναι μεγάλο το φλιτζάνι του καφέ των άλλον ειδικοτήτων.

Ας έλεγαν ότι όσοι κάνουν την δουλεία - που θέλουν να μας φορτώσουν γιατί οι άλλοι δεν ξέρουν-  θα παίρνουν μας κάποιο επίδομα και θα έβλεπες πόσοι θα γνώριζαν ...την δουλεία μας....ΠΟΛΛΕΣ ΕΚΠΛΗΞΕΙΣ θα είχαμε συνάδελφοι.!!!!!!

Σούλας Βασίλης

#286
Συνάδελφοι νομίζω ότι η συζήτηση λίγο φεύγει από το δρόμο της. Δεν ισχυρίζομαι ότι δεν υπάρχουν κακώς κείμενα στα σχολεία. Στο δικό μου σχολείο δεν υπάρχει γραμματέας και όλοι μα όλοι μοιραζόμαστε εξωδιδακτικές εργασίες. Δεν κάνω τίποτα περισσότερο από ότι κάνουν και κάποιοι άλλοι συνάδελφοι. Πραγματικά δεν καταλαβαίνω αυτή την μαυρίλα για τον κλάδο μας που βγαίνει. Καθένας μέσα στο σχολείο του πιστεύω ξέρει πως να κινηθεί και πως να φερθεί έτσι ώστε να μην μετατρέπεται σε Φιλλιπινέζα κανενός. Αυτό δεν υπάρχει κανένας Νόμος που να μας το διασφαλίζει.  Εγώ πάντως δεν αισθάνομαι καθόλου έτσι, όταν με μειωμένο ωράριο χειρίζομαι ένα πρόγραμμα γραμματειακής υποστήριξης και βοηθάω στην λειτουργία του σχολείου. Από το δ-βάση στο e-school και λοιπόν τι έγινε; Νιώθω με αυτά που λέγονται για δραματικές καταστάσεις σαν να βασανίζονται οι Πληροφορικής στα σχολεία. Δεν ξέρω. Έχω περάσει από πολλά σχολεία λόγω διάθεσης ΠΥΣΔΕ και δεν βλέπω τόσο μαυρίλα που περιγράφεται εδώ. Προβλήματα βλέπω αλλά αυτό αφορά όλες τις ειδικότητες και όχι μόνο εμάς.
Σούλας Βασίλης
Ηλεκτρολόγος Μηχανικός & Μηχανικός Η/Υ Δ.Π.Θ.
Καθηγητής Πληροφορικής ΠΕ19
http://users.sch.gr/vasisoulas
http://eclass.sch.gr/modules/auth/opencourses.php?fc=%D4-52

pentsas

Συνάδελφε Βασίλη (με όλο το σεβασμό) και επειδή ζούμε σε "Δημοκρατία" θα σε παρακαλούσα πάρα πολύ να πάρεις πίσω την λέξη μιζέρια διότι την εκλαμβάνω ως ύβρη.


Σούλας Βασίλης

Την έσβησα συνάδελφε παρότι δεν περιέχει καμμιά ύβρη. Σέβομαι κάθε συνάδελφο εδώ μέσα και κάθε συνάδελφο ανεξαρτήτου ειδικότητας και ποτέ δεν έχω μειώσει κανέναν. Και φυσικά δεν θεώρησα ύβρη το δικό σου no pulse.
Σούλας Βασίλης
Ηλεκτρολόγος Μηχανικός & Μηχανικός Η/Υ Δ.Π.Θ.
Καθηγητής Πληροφορικής ΠΕ19
http://users.sch.gr/vasisoulas
http://eclass.sch.gr/modules/auth/opencourses.php?fc=%D4-52

pentsas

Ευχαριστώ πολύ.
Δυστυχώς σε ένα FORUM δε μπορούμε να έχουμε ζωντανή επικοινωνία και έτσι πολλές φορές συμβαίνουν και αυτά.
Όσο για το NO PULSE είναι αυτοσαρκαστικό, και... προς θεού δεν είχε στόχο κανέναν άλλον.
Εξάλλου κανείς εδώ δεν μπορεί να έχει την πραγματική εικόνα του άλλου μόνο από τα γραφόμενά του 
Βέβαια υπάρχουν πολλοί συνάδελφοι εδώ που γνωρίζονται προσωπικά.
Εκεί τα πράγματα στην επικοινωνία είναι πιο συμβατά.

Ελπίζω να έσβησε οποιαδήποτε παρεξήγηση.

Με εκτίμηση για την προσφορά σου.
Παναγιώτης Πέντσας


Σούλας Βασίλης

Καμμία απολύτως παρεξήγηση Παναγιώτη. Το no pulse το κατάλαβα σαν χιούμορ το οποίο το έχεις και αρέσει πιστεύω σε όλους. Άσε που είναι το καλύτερο καταφύγιο καμμιά φορά για να ξεφεύγουμε λίγο από την πίεση. 
Σούλας Βασίλης
Ηλεκτρολόγος Μηχανικός & Μηχανικός Η/Υ Δ.Π.Θ.
Καθηγητής Πληροφορικής ΠΕ19
http://users.sch.gr/vasisoulas
http://eclass.sch.gr/modules/auth/opencourses.php?fc=%D4-52

pentsas

Σ'ευχαριστώ θεέ μου!!!
Θα κοιμηθώ σαν πουλάκι απόψε.

Όνειρα γλυκά σε όλους!

Σούλας Βασίλης

Σούλας Βασίλης
Ηλεκτρολόγος Μηχανικός & Μηχανικός Η/Υ Δ.Π.Θ.
Καθηγητής Πληροφορικής ΠΕ19
http://users.sch.gr/vasisoulas
http://eclass.sch.gr/modules/auth/opencourses.php?fc=%D4-52

skoud

#293
Εξακολουθώ να έχω την απορία: Η εγκύκλιος του Μαΐου σε ποιό νόμο κλπ "ακουμπάει"? Ο ΓΓ του ΥΠΕΠΘ δεν νομοθετεί, δεν θεσμοθετεί, μόνο εφαρμόζει τους νόμους κλπ
Επίσης, μιας και χρησιμοποιήθηκε ως επιχείρημα, η μείωση του ωραρίου για μηχανογράφηση που υπάρχει θεσμικά? Αν γίνει μια καταγγελία στον επιθεωρητή δημόσιας διοίκησης ή στην υπηρεσία εντελλομένων εναντίον του δ/ντη- εκκαθαριστή ότι υπάρχει εκπαιδευτικός που διδάσκει με μειωμένο ωράριο, ποιος τον καλύπτει? (δείτε τον 1566 τι λέει ακριβώς για το θέμα της διδασκαλίας με ελλειπές ωράριο)
Επίσης  σε ποιά άλλη υπηρεσία του Δημοσίου το όλο θέμα της μηχανογράφησης δεν θεσμοθετήθηκε και σε ποια άλλη  υπηρεσία υπάλληλοι εκτελούν άλλα καθήκοντα πέρα από αυτά για τα οποία προσλήφθηκαν? (και βέβαια μιλώ για την Ελλάδα, όχι για άλλη Ευρωπαϊκή χώρα...)
Εξηγώ επίσης: για άλλες εξωδιδακτικές εργασίες (π.χ. πρωτόκολλο, πρακτικά κλπ) που δεν απαιτούν ιδιαίτερες γνώσεις και όλοι μπορούν να τις κάνουν, υπάρχει πρόβλεψη να τις αναλαμβάνουν οι εκπαιδευτικοί (κακώς βέβαια, αλλά υπάρχει) από τον 1566, για τη μηχανογράφηση που υπάρχει?
ΥΣ: Ο σκοπός μου δεν είναι να "μιζεριάσω" αλλά να ενημερώσω ώστε όλοι να ξέρουν τι συμβαίνει και ο καθένας να πράττει κατά συνείδηση.  Το e-school όπως και γενικά η μηχανογράφηση ΔΕΝ είναι υποχρεωτική... (εκτός των ΕΠΑΛ)
Ενώ οι μαθητές ξέχασαν από καιρό τα λάθη του δασκάλου, αυτός ακόμα τα θυμάται...

nikos33

δυστυχώς δε μπόρεσα να βρω που και γιατί χτυπάει κάθε νέα εγκατάσταση του eschool που κάνω. Έχω εγκαταστήσει και απεγκαταστήσει τον sql server 5 express αλλά δε βλέπω φως.

η εγκατάσταση του eschool ενώ αρχίζει και τρέχει κανονικά σε κάποιο σημείο μετά τον έλεγχο νέων ενημερώσεων παθαίνει ένα crash και τέρμα.... τώρα μόνο αν περάσω τα windows ξανά... εκτός εάν κανείς από σας έχει παρόμοια περίπτωση.


Παράθεση από: nikos33 στις 18 Νοε 2009, 04:16:26 ΜΜ
δυστυχώς αυτός ο sql server δε μπορεί ούτε να εγκατασταθεί, ούτε να απεγκατασταθεί, θα το ψάξω περισσότερο και στο ίντερνετ αλλά ότι έχω βρει μέχρι τώρα δεν έχει δουλέψει...



Παράθεση από: nikos33 στις 17 Νοε 2009, 11:50:43 ΜΜ
αύριο θα δω αν μπορώ να απεγκαταστήσω τον SQL server 100%  για να μπορέσω να ξαναβάλω το eschool.

Παράθεση από: dsofos στις 17 Νοε 2009, 11:37:58 ΜΜ
Παράθεση από: nikos33 στις 17 Νοε 2009, 12:17:53 ΜΜ
Αποφάσισα σήμερα που είχαμε και γιορτή να αποκαταστήσω το θέμα eschool. Για μία ακόμη φορά μετέτρεψα τη δ-βάση στο απαραίτητο αρχείο μετάπτωσης.

Το πρόβλημα όμως είναι ότι κατά την απεγκατάσταση του eschool χτύπησε το uninstall του sql server με αποτέλεσμα τώρα να μη μπορώ να εγκαταστήσω ξανά το eschool και η εφαρμογή εγκατάστασης να χτυπάει κανονικότατα με σφάλμα των windows. :'(

Αν είναι να περάσω πάλι τα xp έλεος γιατί το μοναδικό αυτό pc έχει χιλιαδυό προγράμματα επάνω. :o



Νίκο το έλυσες το πρόβλημα;

Νίκος Αδαμόπουλος

Τι Η/Υ έχεις; Τι λειτουργικό και με τι Service Pack; Έχεις κάνει αυτά που λένε οι οδηγίες (firewall, κλπ); Για την απεγκατάσταση ακολούθησες τις οδηγίες;

Γιατί λες ότι έχεις εγκαταστήσει και απεγκαταστήσει τον sql server 5 express...; Αφού μπαίνει μαζί με το πακέτο...

Έχεις δει το αρχείο με τις συχνές ερωτήσεις-απαντήσεις;

nikos33

ναι, το όλο πακέτο λειτουργούσε "κανονικά" και το απεγκατέστησα διότι από τη μετάπτωση και μετά χτυπούσε στη καρτέλα με τα γενικά στοιχεία των μαθητών οι οποίοι δεν εισήχθησαν ποτέ.

έκανα όλα τα βήματα της απεγκατάστασης. χτύπησε η απεγκατάσταση στον sql server 2005. από και και μετά άρχισαν τα προβλήματα. γιαυτό έβαλα, έβγαλα τον  sql server γιατί κάθε νέα εγκατάσταση eschool χτυπάει πλέον.

θα ξανακοιτάξω όμως το θέμα με το Microsoft XML Core Services (MSXML) μήπως και φταίει αυτό.

Παράθεση από: Νίκος Αδαμόπουλος στις 19 Νοε 2009, 01:41:45 ΜΜ
Τι Η/Υ έχεις; Τι λειτουργικό και με τι Service Pack; Έχεις κάνει αυτά που λένε οι οδηγίες (firewall, κλπ); Για την απεγκατάσταση ακολούθησες τις οδηγίες;

Γιατί λες ότι έχεις εγκαταστήσει και απεγκαταστήσει τον sql server 5 express...; Αφού μπαίνει μαζί με το πακέτο...

Έχεις δει το αρχείο με τις συχνές ερωτήσεις-απαντήσεις;

Λάμπρος Μπουκουβάλας

Παράθεση από: dora στις 18 Νοε 2009, 09:00:20 ΜΜ
Πάντως τόσα χρόνια ...ΠΡΟΣΦΟΡΑΣ ...και προσοχή!! εθελοντικής προσφοράς............. ευχαριστώ δεν άκουσα......καμία προσφορά δεν αναγνωρίστηκε (θεωρήθηκε δεδομένη).... .χρήματα δεν είδα .....και κουβέντες άκουσα   ......

Αγαπητή dora, ΔΕ θα πάρω το μέρος των καρεκλοκένταυρων διοικητικών του ΥΠΕΠΘ (ή τώρα του ΥΠΠΔΒΜΘ), αλλά θα ήθελα να πω το εξής: όλοι μας αγαπούμε πολύ την παιδεία και τα παιδιά. Είμαι σίγουρος ότι θα δίναμε τα πάντα, όπως και προσπαθούμε ήδη να κάνουμε. Αλλοίμονο όμως αν δίναμε για να ακούσουμε το "ευχαριστώ" ή για να αναγνωριστεί η προσφορά μας. Καταλαβαίνω την αδικία και την απογοήτευση που ως άνθρωποι νοιώθουμε, αλλά αν θέλεις μια προσωπική γνώμη, και επειδή ασκούμε λειτούργημα, νομίζω ότι έχει μεγαλύτερη αξία αν προσφέρουμε ΧΩΡΙΣ ανταλλάγματα (με την έννοια ότι τότε η προσφορά μας είναι περισσότερο καθαρή).

Αυτή η άποψη δεν αναιρεί άλλη άποψή μου ότι έπρεπε να υπάρχουν διορισμένοι γραμματείς σε όλα τα σχολεία... Αλλά αγαπάμε την παιδεία ακόμη κι όταν αυτή μας πληγώνει.
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

Hristos Psi

Συνάδερφοι παρακαλώ την βοήθεια σας.
Εχουμε εγκαταστήσει την εφαρμογή στο σχολείο μας απο τον περασμένο Ιούνιο. Δεν εχουμε κάνει μετάπτωση διότι χρησιμοποιούμε οχι την δ-βαση άλλα ένα άλλο πρόγραμμα που ονομάζεται αβάκιο.
Η μετάπτωση μπορεί να γίνει μέσω exel?
Πρέπει να φωναξω τον υπευθυνο ΠΛΗΝΕΤ της περιοχής μου για βοήθεια. ?
Ρωταω γιατι περα απο ένα μαιλ που μας στειλανε περιση περιπου τον απριλιο και απαιτουσαν την εγκατάσταση δεν εχουμε καμια πληροφορια για το τι πρεπει να κανουμε εαν οι βαθμοι οι φετινοι θα εκδοθουν μεσω του παλιου συστηματος ή μεσω του eschool ????

Αν γνωριζει καποιος κατι περισσοτερο απο αυτα που ρωταω ας μου απαντησει θα με βοηθησει πολυ ειλικρινα
ευχαριστω πολυ.


Yoda

Καλημέρα
Μπορεί να γίνει η μεταφορά στοιχείων μαθητών από το αβάκειο στο e-School. Σου επισυνάπτω το αρχείο που είχε δώσει ο Έπαφος με τις σχετικές "οδηγίες". Πάντως αν έχεις λίγους μαθητές, θα έλεγε να το κάνεις με το χέρι..