μπλοκάρει το switch?

Ξεκίνησε από bobptz, 14 Ιαν 2016, 11:52:44 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

bobptz

Σήμερα την ώρα που γινόταν μία αναβάθμιση (update) του server κάπου στα 50 ΜΒ), έχασα προσωρινά επαφή με ένα access point.

Το router μου έχει IP 192.168.1.1 και το access point 192.168.1.2.  Έχω ένα switch TP-LINK TL-SL1226 24+2GB.   Ο server συνδεδεμένος στο GB port του switch.  Και το router (κακώς ίσως) ήταν συνδεδεμένο στο δεύτερο GB port.

Από ένα laptop (το οποίο δεν έχει σχέση με το LTSP) αλλά και από τον server, κατά τη διάρκεια του Update δε μπορούσα να μπω στο setup του AP 192.168.1.2, μου έβγαζε "page not found", κάτι τέτοιο.  Μόλις τελείωσε το update, μπορούσα να μπω ξανά κανονικά.

Πως είναι δυνατό το σχετικά μικρό Traffic που δημιουργήθηκε από το download του update, να επηρέασε τόσο τη λειτουργία του δικτύου?

Μπορεί αυτό να έχει να κάνει με flow control?  Δε μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο.

alkisg

Η απενεργοποίηση του flow control γίνεται στον server, οπότε δεν αφορά καθόλου την επικοινωνία laptop <=> switch <=> access point.
Δεν εμπλέκεται το LTSP ή το Linux κάπου στο παραπάνω πρόβλημα...

Αν θες να δεις αν το όλο σύστημα τα παίζει όταν υπάρχει πολλή κίνηση στο δίκτυο, ίσως να μπορέσεις πιο εύκολα να το αναπαραγάγεις αν βάλεις ένα μηχάνημα να κατεβάζει torrents και αφού πιάσει την μέγιστη ταχύτητα και αριθμό connections, να δοκιμάσεις τότε να μπεις στο access point.

bobptz

Άλκη

Καλή ιδέα μου έδωσες για τεστ.

Ένα άλλο που είχα παρατηρήσει είναι ότι το λαπτοπ ανοίγει τις σελίδες του internet πολύ πιο αργά από το server, αν και είναι σχετικά κοντινά μηχανήματα (σε ram και cpu, δλη dual core).  Να, κι εγώ δεν ξέρω τι να υποθέσω.

Ερώτηση: Το flow control είναι πρόβλημα που μας είπες να προσέχουμε ΜΟΝΟ σε σχέση με το LTSP?  Δηλαδή σε άλλα δίκτυα με ανάμικτα 100 και 1000 ports εκεί δεν υπάρχει πρόβλημα?  Εγώ νόμιζα ότι ίσχυε το δεύτερο.

alkisg

Παράθεση από: bobptz στις 14 Ιαν 2016, 06:54:15 ΜΜ
Ένα άλλο που είχα παρατηρήσει είναι ότι το λαπτοπ ανοίγει τις σελίδες του internet πολύ πιο αργά από το server, αν και είναι σχετικά κοντινά μηχανήματα (σε ram και cpu, δλη dual core).  Να, κι εγώ δεν ξέρω τι να υποθέσω.
Στο LTSP έχουμε το dnsmasq ως τοπικό DNS server για μεγαλύτερη ταχύτητα, μπορεί να παίζει ρόλο.

Παράθεση από: bobptz στις 14 Ιαν 2016, 06:54:15 ΜΜ
Ερώτηση: Το flow control είναι πρόβλημα που μας είπες να προσέχουμε ΜΟΝΟ σε σχέση με το LTSP?  Δηλαδή σε άλλα δίκτυα με ανάμικτα 100 και 1000 ports εκεί δεν υπάρχει πρόβλημα?  Εγώ νόμιζα ότι ίσχυε το δεύτερο.
Η ταχύτητα μεταφοράς δεδομένων από το Internet είναι κάτω από 100 Mbps, οπότε ποτέ δεν επηρεάζεται από το flow control, σε κανένα λειτουργικό.

Αν έλεγες για προβολή οθόνης καθηγητή ή μεταφορά μεγάλων αρχείων από κοινόχρηστο φάκελο Windows, που θα χρειαζόταν και πάνω από 100 Mbps, τότε ναι θα έπαιζε ρόλο κι εκεί το flow control.

Μεταφέρω το θέμα στο "Τεχνική υποστήριξη" αφού δεν αφορά την κατηγορία "Linux".

bobptz

Ίσως είναι κάποιο πρόβλημα στο FireFox, σε συνδυασμό με το δίκτυο του σχολείου, διότι στο σπίτι τέτοιες καθυστερήσεις δε μου κάνει (το laptop).

Το πρόβλημα που μπορώ να αναπαράγω πιο εύκολα είναι το εξής:

Προσπαθώ να πάω σε μία σελίδα (πχ το ping.com).  Ο χρόνος που χρειάζεται να ανοίξει η σελίδα είναι:
1) από το server με Firefox: 5 sec
2) από το laptop με Firefox : 60 sec
3) από το laptop με Chromium : 20 sec
4) από ένα παλιό pentium 4 με windows xp και Firefox: 10 sec

Δε μπορεί τόσο μεγάλη διαφορά να οφείλεται στο dnsmasq.

Από το laptop και από το server τα ακόλουθα τεστ μου δίνουν σχεδόν τα ίδια αποτελέσματα:
ping 8.8.8.8 → 102 ms
speedtest από το http://www.speedtest.net/
speedtest από το http://www.dslreports.com/speedtest

Δεν ξέρω αν έχετε κάποια ιδέα να τεστάρω.  Θα κοιτάξω να κάνω μετρήσεις σε άλλη πρίζα/καλώδιο, με wifi κτλ.  Δε βγάζει νόημα.

Την περασμένη εβδομάδα έχασα καμιά 20 εργατοώρες (δυστυχώς οι περισσότερες μετά τα μεσάνυχτα) προσπαθώντας να λύσω ένα πρόβλημα με αποσυνδέσεις από ένα server.  Τελικά ήταν bug στο Firefox.  Από Chromium δεν είχα κανένα πρόβλημα.


Το πρόβλημα πρόσβασης στο AP δε μπόρεσα να το επαναλάβω.  Δοκίμασα τα εξής και δε παρουσίασε πρόβλημα:
1) Έκανα προβολή της οθόνης του server (με συνεχείς μετακινήσεις παραθύρων) σε επτά clients συγχρόνως.  Το δίκτυο ανέβασε μέχρι 30 MiB/sec.
2) Update τον server.


bobptz

Δοκίμασα με wifi αλλά και με το καλώδιο/σύνδεση που κανονικά πάει στο server.  Οι καθυστερήσεις είναι ίδιες με πριν.

Μένει μόνο να κάνω μετρήσεις από το σπίτι (με το laptop) και να δω αν είναι η ιδέα μου ή κάτι αλλάζει και επιρεάζει το laptop.

bobptz

Δοκιμές με wifi στο σπίτι, χρόνος που φορτώνει το ping.com.

Με Firefox:  5sec
Με Chromium: 3-4sec.

Όλα τα τεστ έχουν γίνει με καθαρισμένο το browser cache.

Κάτι συμβαίνει στο σχολικό LAN, αλλά τι?