Μηχανικών Πληροφορικής ΤΕΙ Αθήνας

Ξεκίνησε από alex_at, 19 Ιουν 2015, 07:45:01 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

alex_at

Γεια σας! Πήρα το θάρρος να εγγραφώ σε αυτό το forum δεδομένου ότι θεωρώ αρκετά αξιόλογες τις απαντήσεις σας και με έχουν βοηθήσει αρκετά στο να καταλήξω σε καποια σχολή.. Μόλις τελείωσα τις Πανελλήνιες, και το επόμενο βήμα μου είναι το Μηχανογραφικό..Ωστόσο επειδή τα πράγματα δεν πήγαν τόσο κατ ευχήν, θα ήθελα να ακούσω κάποιες κριτικές για το τμήμα Μηχανικών Πληροφορικής στο ΤΕΙ Αθήνας..Πρώτες μου επιλογές Πληροφορική ΟΠΑ, και έπειτα στο ΠΑΠΕΙ..Η αλήθεια είναι πως θα ήθελα να απεγκλωβιστώ από το μάθημα της Φυσικής και γι'αυτο αποφεύγω να δηλώσω το τμήμα Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών στο Καποδιστριακό ακόμη και αν τα μόρια ήταν αρκετα.Συνεπώς αποκλείω και το τμήμα Πληροφορικής και Τηλεματικής στο Χαροκόπειο .Στο θέμα μας όμως..αξίζει να βάλω 3η επιλογή Μηχανικών πληροφορικης ΤΕ; ή να επιμέινω στο χαροκόπειο και ας έχει κάτι απο φυσική? Συμπληρωματικά υπολογίζω γύρω στα 15.400 να βγουν τα τελικά μόρια.

Eυχαριστώ εκ των προτέρων!

dkontos

Καλησπέρα,
πρώτα από όλα σου εύχομαι καλά αποτελέσματα και καλή πορεία στις σπουδές σου!!!
Θεωρώ ότι με τις μονάδες που αναφέρεις έχεις πολλές πιθανότητες να έχεις μια θέση στο ΟΠΑ και πολύ περισσότερες βέβαια για το ΠαΠει.
Δεν καταλαβαίνω το πρόβλημα με την Φυσική που αναφέρεις για το τμήμα του Χαροκοπείου. Το συγκεκριμένο τμήμα, όπως μπορείς να δεις και στο site του http://www.dit.hua.gr/index.php/el/  είναι ένα τμήμα Πληροφορικής με καθαρό προσανατολισμό στις τεχνολογίες του διαδικτύου. Από ότι έριξα μια ματιά στα υποχρεωτικά μαθήματα δεν είδα το μάθημα της Φυσικής.
Για το τμήμα Μηχανικών Πληροφορικής του ΤΕΙ Αθήνας τα σχόλια είναι πολύ θετικά, ακούγεται ότι γίνεται σοβαρή δουλειά και από την στιγμή που όπως καταλαβαίνω δεν θέλεις να φύγεις από την Αθήνα τότε θεωρώ ότι είναι μια πολύ καλή επιλογή για σπουδές στην Πληροφορική.
Η γνώμη μου είναι να επισκεφτείς τις ιστοσελίδες και των τεσσάρων αυτών σχολών, να δεις αυτά που προσφέρουν, να διαβάσεις τους οδηγούς σπουδών τους και στην συνέχεια να αποφασίσεις με ποια σειρά θα τα βάλεις στο μηχανογραφικό σου.
Πιστεύω ότι έχεις καλές επιλογές!!! 

alex_at

Καλησπερα!! Ευχαριστώ πολύ και μακάρι ώστε να αποφευχθούν επιπόλαιες επιλογές στο μηχανογραφικό. Η αλήθεια είναι πως ρώτησα μια κοπέλα, που είναι πρωτοετής στο τμήμα πληροφορικής και τηλεματικής και μου είπε οτι έχει κάποια μαθήματα Φυσικης..Απλά σαν μάθημα μου έχει κάτσει πολύ άσχημα και οτιδήποτε σχετίζεται με αυτό θέλω να το αποφεύγω. Ωστόσο το γεγονός ότι στους Μηχανικούς Πληροφορικής ΤΕ γίνεται σοβαρή δουλειά με χαροποιεί ιδιαίτερα!
Ελπίζω να ακούσω και άλλες απόψεις για το σχετικό τμήμα!

dpa2006

Καλησπέρα,μην κολλάς με την Φυσική αν υπάρχει σε κάποιο πρόγραμμα σπουδών.
ϊσως να υπάρχει ένα μάθημα - σπάνια δύο μαθήματα- το οποίο θα έχει προσανατολισμό προς τεχνολογικά θέματα που άπτονται στην επιστήμη και τεχνολογία της Πληροφορικής.
Δες τα προγράμματα σπουδών από τα site των τμημάτων και αν έχεις απορίες ρώτα.
Θα έδινα συν στο τμήμα του ΑΤΕΙ Αθήνας και του Χαρακόπειου.
Computer science (abbreviated CS or CompSci) is the scientific and practical approach to computation and its applications. It is the systematic study of the feasibility, structure, expression, and mechanization of the methodical processes (or algorithms) that underlie the acquisition, representation, processing, storage, communication of, and access to information, whether such information is encoded in bits and bytes in a computer memory or transcribed engines and protein structures in a human cell.source:http://en.wikipedia.org/wiki/Computer_science

dkontos

Στο Χαροκόπειο, βλέποντας τον οδηγό σπουδών (http://www.dit.hua.gr/images/documents/studies_guide_gr_2014.pdf) δεν υπάρχει κανένα μάθημα Φυσικής.
Θα σου πρότεινα να μπεις σε ένα ένα τα τμήματα που σε ενδιαφέρουν και να δεις τους οδηγούς σπουδών μόνος.
Έτσι θα είσαι πιο σίγουρος για την επιλογή σου!!!

dpa2006

Παράθεση από: dkontos στις 23 Ιουν 2015, 01:30:47 ΜΜ
Στο Χαροκόπειο, βλέποντας τον οδηγό σπουδών (http://www.dit.hua.gr/images/documents/studies_guide_gr_2014.pdf) δεν υπάρχει κανένα μάθημα Φυσικής.
Θα σου πρότεινα να μπεις σε ένα ένα τα τμήματα που σε ενδιαφέρουν και να δεις τους οδηγούς σπουδών μόνος.
Έτσι θα είσαι πιο σίγουρος για την επιλογή σου!!!
Πολύ σωστή παρατήρηση και συμβουλή!
Computer science (abbreviated CS or CompSci) is the scientific and practical approach to computation and its applications. It is the systematic study of the feasibility, structure, expression, and mechanization of the methodical processes (or algorithms) that underlie the acquisition, representation, processing, storage, communication of, and access to information, whether such information is encoded in bits and bytes in a computer memory or transcribed engines and protein structures in a human cell.source:http://en.wikipedia.org/wiki/Computer_science

alex_at

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ γι'αυτες τις μικρές αλλά πολύ σημαντικές συμβουλές! Βγήκαν οι βαθμολογιες εδώ και 1 βδομάδα και συγκέντρωσα 15.553 μόρια. Τελικά απ'ότι το υπολογίζω, νομίζω πως περνάω στη 1η μου επιλογή για Πληροφορική ΟΠΑ! Ωστόσο, με αυτές σας τις συμβουλές και με συζήτηση με γνωστούς αποφάσισα να βάλω 3ο το τμήμα Πληροφορικής και Τηλεματικής στο Χαροκόπειο ώστε αν δεν περάσω ούτε στη 2η επιλογή (Πα.Πει) να περάσω σε ένα εξίσου αξιόλογο τμήμα! 

Νίκος Αδαμόπουλος

Αγαπητέ φίλε

συγχαρητήρια για την επίδοσή σου. Ως προς την ερώτηση που κάνεις θεωρώ υπερβολικό να κρίνεις μια σχολή από το αν έχει ή όχι μάθημα φυσικής και μάλιστα αυτό να είναι κριτήριο επιλογής...