ΕΠΑΝΑΛΗΠΤΙΚΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΑ ΣΕ ΔΟΜΕΣ ΑΚΟΛΟΥΘΙΑΣ / ΕΠΙΛΟΓΗΣ / ΕΠΑΝΑΛΗΨΗΣ

Ξεκίνησε από Λαμπράκης Μανώλης, 03 Απρ 2020, 08:28:25 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Λαμπράκης Μανώλης

Καλησπέρα σε όλους

αυτή την περίοδο σκέφτομαι να φτιάξω επαναληπτικά διαγωνίσματα ανά ενότητα στην "παλιά" ύλη, αρχικά δομές ακολουθίας_επιλογής_επανάληψης, έπειτα δομές δεδομένων και τέλος υποπρογράμματα. Συνήθως το ζητάνε και οι μαθητές έτσι ανά ενότητα για να επικεντρωθούν σε αυτές .. προσπάθησα να βάλω όλες τις "κλασικές" ασκήσεις στο κομμάτι αυτό (πίνακες τιμών, διαγράμματα, μετατροπές, ακολουθίες αριθμών, ασκήσεις με αθροίσματα , πλήθη, μέγιστα, εμφωλευμένες δομές κτλ) ... έχει πολλά θέματα, για την τάξη το προορίζω εγώ για εξάσκηση ..

κλασσικά θα πω  1) όποιος βρει κατι να του αρέσει το χρησιμοποιεί (ρίχνει μία ματιά στις εκφωνήσεις, μονάδες κτλ) 2) τα θέματα είναι σε word οπότε αν δεν αρέσει κάποια ιδέα την αλλάζετε, το γενικό πλαίσιο προσφέρω εγώ 3) περιμένω τις προτάσεις/παρατηρήσεις/δορθώσεις σας.

UPDATE: ανεβάζω κάποιες ενδεικτικές λύσεις, οι οποίες (με χαρά το λέω) είναι από μαθητές μου...συγχωρέστε μας για τυχών λάθη/ αβλεψίες και παρακαλώ ενημερώστε και εμάς να τις αλλάξουμε.   


Μανώλης

andreas_p

Α6.
... στη στήλη «Συνθήκη» τιμές «Αληθής» ή «Ψευδής» όταν στην αντίστοιχη γραμμή ελέγχεται συνθήκη,
Β2.
(υποθέστε πως οι μεταβλητές  κ, λ, μ, x, i παίρνουν  ακέραιες τιμές),
Δ.
Θεωρήστε ...

Λαμπράκης Μανώλης


Καραμαούνας Πολύκαρπος

Στο Δ νομίζω ότι χρειάζεται μία ακόμη διευκρίνιση: κάθε κράτηση/ακύρωση καθιστά ένα δωμάτιο μη διαθέσιμο/διαθέσιμο  ανεξάρτητα από τον αριθμό των ημερών διαμονής.

Λαμπράκης Μανώλης

Καλημέρα σε όλους

Πολύκαρπε το σκέφτηκα αυτό που λες, πολύ σωστό, εγώ θα τους το έλεγα στην τάξη ... είναι δύσκολη διαδικασία νομίζω να καλύψει κάποιος όλα τα "λεπτά σημεία" μίας άσκησης .. προσπάθησα να φτιάξω  έτσι τα ερωτήματα ώστε να μην επηρεάζει η λεπτομέρια αυτή (όσο το δυνατό περισσότερο εννοείται, το καλύτερο είναι να αναφερθεί )

ευχαριστώ Πολύκαρπε

Λαμπράκης Μανώλης

Ανέβασα κάποιες ενδεικτικές λύσεις, τις οποίες έγραψαν μαθητές μου  >:D :laugh: :police: