Δωρεά ηυ

Ξεκίνησε από jim10, 13 Δεκ 2018, 08:50:57 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

jim_katsar

Γεια χαρά Nefeli999
Παράθεση
Καλησπέρα. Θα ήθελα τη βοήθειά σας. Μετά από παρακάλια και κυνήγι 4 μηνών κατάφερα να εξασφαλίσω 1800 ευρώ για το εργαστήριο. Στόχος είναι να αγοραστούν 8 υπολογιστές συμπεριλαμβανομένου και του καθηγητή. Τι θα ήταν καλό να ζητήσω; Ευχαριστώ.
Εξαρτάται τι θες να κάνεις
Το εργαστήριό σου τι προδιαγραφές έχει! (είναι 'πραγματικό' εργαστήριο; έχει καλωδίωση; ή μιλάμε μία αίθουσα με πρίζες ρεύματος και τραπέζια). Από switch τι παίζει; Έχεις Gigabit ή FastEthernet; (Σε εμένα φέτος ήρθαν 10 καινούρια μηχανήματα (από πρόγραμμα ΕΣΠΑ) χωρίς να υπάρχει ίχνος από εργαστήριο, 2 μήνες είχα τα μηχανάκια στα κουτιά!)

Προσωπικά θα έστηνα εργαστήριο με UbuntuLTSP. Με ένα 500αρικο θα αγόραζα έναν server (core i5, 8Gb, ssd 250ή500gb)  + όσα τερματικά μπορώ να αγοράσω με τα υπόλοιπα χρήματα.
Ίσως και Gigabit Switch αν δεν υπάρχει τέτοιο...
Για οικονομία  τερματικά χωρίς σκληρό χωρίς κάποιο drive.
Τα παλιά σου μηχανάκια είναι όλα για τα σκουπίδια; Δεν μπορείς να εκμεταλλευτείς κανένα; Οθόνες υπάρχουν; Πληκτρολόγια-Ποντίκια;
Μία λύση είναι και τα refubished. Κάποιοι συνάδελφοι είναι τελείως αρνητικοί, εγώ έχω αγοράσει και τέτοια, δεν είχα ποτέ πρόβλημα! Δεν είμαι αρνητικός, αλλά αν μπορείς καινούρια εννοείται πας στα καινούρια.
Θα μπορούσες να πάρεις έναν καινούριο server και τα τερματικά refubished.
Τα ubuntu προϋποθέτουν προσωπική δουλειά τουλάχιστον μέχρι να στηθούν, μετά όλα πηγαίνουν τραίνο!
Αυτά

ilias_s

Παράθεση από: jim_katsar στις 18 Μαρ 2019, 02:53:06 ΜΜ
...

Τα ubuntu προϋποθέτουν προσωπική δουλειά τουλάχιστον μέχρι να στηθούν, μετά όλα πηγαίνουν τραίνο!
Αυτά

Όπως το είπε ο jim_katsar!


happiness

Παράθεση από: ilias_s στις 18 Μαρ 2019, 05:46:24 ΜΜ
Όπως το είπε ο jim_katsar!
Οπότε το βασικό ερώτημα είναι... έχεις οργανική στο σχολείο αυτό; :)