e-School ?

Ξεκίνησε από Wizard, 02 Δεκ 2008, 09:14:58 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Gnirut

Συνάδελφοι από όσο ξέρω πάνω-κάτω παίρνουμε 1200 ευρώ έκαστος.

Σταματήστε να κάνετε τους άμισθους debuggers εταιρειών που τα αφεντικά τους έχουν χρυσοπληρωθεί για το έργο που πήραν.

Δουλέψτε με ό,τι δουλεύει (δ-βάση) και όταν κάνουν debug το e-school ας μας το πουν να το χρησιμοποιήσουμε.

Μην την ψάχνετε τη δουλειά, εαν κάτι δεν δουλεύει απλά αναφέρετε το και σταματήστε να ασχολείστε μαζί του.

Για την καλή ψυχική μας υγεία μας το λέω...

za√‘ag

Παράθεση από: Gnirut στις 04 Σεπ 2009, 12:24:31 ΜΜ
Συνάδελφοι από όσο ξέρω πάνω-κάτω παίρνουμε 1200 ευρώ έκαστος.

Σταματήστε να κάνετε τους άμισθους debuggers εταιρειών που τα αφεντικά τους έχουν χρυσοπληρωθεί για το έργο που πήραν.

Δουλέψτε με ό,τι δουλεύει (δ-βάση) και όταν κάνουν debug το e-school ας μας το πουν να το χρησιμοποιήσουμε.

Μην την ψάχνετε τη δουλειά, εαν κάτι δεν δουλεύει απλά αναφέρετε το και σταματήστε να ασχολείστε μαζί του.

Για την καλή ψυχική μας υγεία μας το λέω...

Συμφωνώ ....

Σήμερα παρουσιάστηκα στο περσινό σχολείο πάλι με προσωρινή τοποθέτηση (από διάθεση ΠΥΣΔΕ). Ο Δ/ντής είχε καλέσει τον τεχνικό υπεύθυνο ΠΛΗΝΕΤ ο οποίος αφού το πάλεψε καμια ώρα + και μετά από τηλ. συνομιλίες με άλλους ΠΛΗΝΕΤ αποφάσισε το εξής:

ΜΗΝ ΤΟ ΑΓΓΙΞΕΤΕ ΜΕΧΡΙ ΝΕΩΤΕΡΑΣ. Χρησιμοποιήστε κανονικά το παλιό σας πρόγραμμα (Μεταλληνού) και βλέπουμε.

Το πρόβλημα με το eschool (δεν θα έλεγα ότι είναι bug αλλά @@ριά της ομάδας σχεδιασμού ΟΛΟΥ του πακέτου) είναι ότι ενώ διάβασε πχ 60 μαθητές από Excel και τους καταχώρησε στη βάση ΑΡΝΕΙΤΑΙ να πάρει άλλα δεδομένα μέσω Excel !!! Μόνο χειροκίνητα πλέον .... Δηλ αργότερα που θα χρησιμοποιηθεί το πακέτο δεν θα μπορούμε να γράφουμε τις νέες εγγραφές μαθητών από το Δημοτικό μέσω Excel ;;;
Δηλ το συμπέρασμά μου είναι ότι η ομάδα που σχεδίασε αυτό το τμήμα του πακέτου αποτελείται από πρωτοετείς ΙΕΚ ή και πιο κάτω...
«Δεν υπάρχει λόγος να θέλει κανείς έναν υπολογιστή στο σπίτι του»--Ken Olson, πρ. της DEC, 1977
«Τα 640KB RAM επαρκούν για να τρέξει κάθε πρόγραμμα»--Bill Gates
Δείτε κι άλλες ιστορικές ατάκες  εδώ

Corwin

Για την εύρυθμη λειτουργία του σχολείου σας αλλά και (κυρίως) για την ψυχική σας ηρεμία, όσοι από σας ασχολείστε με την μηχανογράφηση παρατήστε το e-school και συνεχίστε όπως πρώτα, με ότι δουλεύατε πριν.

49 κατασκευαστές λογισμικού ΔΕΝ συνιστούν e-school ... αυτοί (και μεις) ξέρουν!!!

Πάνω απ' όλα η υγεία συνάδελφοι μην τρελαίνεστε, όχι τίποτ' άλλο αν καθήσετε να σχολείστε με αυτά ούτε βαθμούς θα πάρουν τα παιδάκια, ούτε σχολικό έτος θα μπορέσετε να ανοίξετε ούτε μάτι θα κλείσετε από το άγχος (γιατί να έχουμε άγχος όμως διερωτώμαι;) και εσείς θα φταίτε μετά.

ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΘΕΟΙ. ΔΑΣΚΑΛΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ.

Το θέμα για μένα δεν είναι ούτε τα 1200 ευρώ ούτε η περαιτέρω μείωση ωραρίου, όπως άκουσα κάποιους συνάδελφους να λένε σε κατ' ιδίαν συζητήσεις. Δηλαδή αν παίρναμε 1800 ευρώ και κάναμε άλλες 2-3 ώρες μάθημα λίγοτερο, το e-school και η ψηφιακή τάξη ξαφνικά θα δούλευαν μια χαρά;

Αυτό που θα ήθελα όπως ελπίζω και πολλοί από εσάς θα ήταν να υπάρξει ΟΡΓΑΝΩΣΗ (πχ τεχνική και γραμματειακή υποστήριξη στα σχολεία ) για μια φορά σε αυτό το κράτος και να αφεθούμε όσο πιο απερίσπαστοι γίνεται στο διδακτικό μας καθήκον, για όνομα.....

ΥΓ Για να ξεκαθαρίσω κάτι, δεν υποστηρίζω ότι θα μας έπεφτε άσχημη μια αύξηση στο μισθό, απλά λέω ότι δεν θα έλυνε κανένα από τα συγκεκριμένα προβλήματα που συζητάμε εδώ μέσα. Από την άλλη η μείωση ωραρίου διδασκαλίας ώστε να μεταλλαχτούμε σιγά σιγά σε τεχνικούς / αχθοφόρους δεν πρέπει ούτε κατ' ιδεάν να επιδιωχθεί ή να αποτελέσει αντικείμενο διαπραγμάτευσης. Άποψή μου βέβαια αλλά νομίζω πως έτσι θα σκάψουμε εμείς οι ίδιοι το λάκκο μας.

za√‘ag

Ο Δ/ντής στο σχολείο που είμαι "μουλάρωσε" και αποφάσισε να χρησιμοποιήσει το e-school.

Τον υποχρεώνει κάποια εγκύκλιος/απόφαση ή μόνος του παίρνει τέτοια πρωτοβουλία;

Απαντήστε μου παιδιά, πόσα σχολεία τελικά χρησιμοποιούν το e-school και σταμάτησαν το προηγούμενο πρόγραμμα που είχαν για τη μηχανογράφηση;
«Δεν υπάρχει λόγος να θέλει κανείς έναν υπολογιστή στο σπίτι του»--Ken Olson, πρ. της DEC, 1977
«Τα 640KB RAM επαρκούν για να τρέξει κάθε πρόγραμμα»--Bill Gates
Δείτε κι άλλες ιστορικές ατάκες  εδώ

sarakiniotis

..Εγω στη Γ'Αθηνας εχω ακούσει και διαβαζω για το e-school μονο εδω στο στεκι.
Δεν ξερω αν εχει ερθει τιποτα στο σχολειο(mail..) .
Δεν εχω ξεκινησει τιποτα (αν και δεν ειμαι υπεθυνος Νεστωρα ) , δεν μου εχει πει κανεις τιποτα , δεν προκειται να ανακατευτω με τιποτα στο e-school

Καρκαμάνης Γεώργιος

 Καλύτερα.
Μέχρι τις εκλογές δεν βλέπω να γίνεται τίποτα. Μέτα θα δούμε

Κατά τα άλλα ο ΕΠΑΦΟΣ ζητάει συνδρομή για την τρέχουσα σχολική χρονιά που υποτίθεται θα δούλευε το eschool

Corwin

 Αν και δεν μπορώ να έχω γενική εικόνα του τι γίνεται σε όλα τα σχολεία, η δική μου αίσθηση είναι ότι το e-school έχει προς το παρόν τουλάχιστον "παγώσει" μέχρι νεωτέρας.
Τόσο στο δικό μου σχολείο όσο και σε άλλα 5-6 γειτονικά Γυμνάσια που ξέρω συνεχίζουν να χρησιμοποιούν είτε τη Δ-βάση, είτε το πρόγραμμα του Μεταλληνού.
Από κει και πέρα δεν έχω υπ' όψη μου κάποιο έγγραφο ή κάποια εξέλιξη σχετικά με το θέμα.
Προς το παρόν ασχολούμαστε πυρετωδώς, όχι με τα μαθήματα αλλά με τα... κουπόνια και τη... γρίπη (!!)

freeEagle

   Συνάδελφοι ως καθηγητής πληροφορικής και μετά από συνεχής παρακολούθηση του θέματος με το e-school, προσπάθησα να συγκεντρώσω ότι έχω διαβάσει μέχρι τώρα και να το δώσω για διευκόλυνσή σας πάνω στο θέμα.
   Καταρχήν να σας πω ότι είμαι πληροφορικός σε Γυμνάσιο πράγμα το οποίο ξέρω τι σημαίνει το «όλα επ’ ώμου». Προσπαθώ συνεχώς να κρατώ μια ισορροπία στις σχέσεις με τους συναδέλφους. Για παράδειγμα στο «μου αντιγράφεις σε παρακαλώ αυτό το DVD;» απαντώ με το «ευχαρίστως να σας μάθω πώς να αντιγράφεται ότι DVD θέλετε! ». Και αν μου απαντήσουν «αχ δεν έχω χρόνο τώρα (έχω μάθημα)», πετάω ένα «και εγώ δυστυχώς», δεν με ξαναενοχλεί (ή κάθεται να μάθει) και σε σέβονται και από πάνω.

   Τώρα σχετικά με το e-school επισυνάπτω 3 αρχεία που τουλάχιστον εμένα με βοηθήσανε για να πεισθεί ο διευθυντής μου για να αδιαφορήσει για το e-school.
Οι πηγές για τα 2 από τα τρία έγγραφα είναι το internet. Το τρίτο είναι ο διαγωνισμός για το λογισμικό.

Σε σύνοψη αυτών έχουμε:

   α)   Καμία υποχρέωση εγκατάστασης δεν φέρνει το σχολείο σύμφωνα με τη διακήρυξη του διαγωνισμού για το λογισμικό, Σελίδα 138. Προδιαγραφή 6 Λοιπά Χαρακτηριστικά Σημείο 6.4...
   6.4.  Το λογισμικό θα πρέπει να παραδοθεί σε κατάσταση λειτουργίας, δηλαδή εγκατεστημένο στα συστήματα τα οποίο θα το φιλοξενεί και κατάλληλα διαμορφωμένο για τις ανάγκες του φορέα. Τα συστήματα εγκατάστασης θα καθοριστούν από το φορέα.

   β)   Να γνωρίζετε, πως μέχρι στιγμής, όποιο ηλεκτρονικό αρχείο τηρείται (πχ βαθμοί μαθητών Γ' Λυκείου κτλ κτλ κτλ), τηρείται σε άτυπη μορφή. Η οποιαδήποτε υπηρεσιακή εγκύκλιος δεν είναι υπεράνω του νόμου. Από το νόμο υπάρχει υποχρέωση μόνο για χειρόγραφο αρχείο (τήρηση απουσιών, ποινολόγιο, κ.τ.λ.)

   γ)   Με ποια λογική πρέπει το σχολείο να διαθέτει το εμπορικό λογισμικό το οποίο απαιτεί το e-schools. Είναι νόμιμο κρατική υπηρεσία να υποχρεώνει τα δημόσια σχολεία και τις σχολικές επιτροπές να αγοράσουν μονοπωλιακά προϊόντα (microsoft windows XP ή Vista, MS SQL) ; Αν πολλαπλασιάσει κανείς τον αριθμό των σχολείων με την τιμή του λογισμικού Microsoft windows XP ή Vista, το ποσόν είναι τεράστιο και το επιβαρύνεται όλος ο δημόσιος τομέας και κατά συνέπεια όλοι μας. Χωρίς να αναλογιστούμε και τις αναβαθμίσεις του λογισμικού.


   Για να μην θεωρηθώ οπισθοδρομικός να πω πως εννοείται ότι χρησιμοποιούμε υπολογιστή για βαθμούς απουσίες κ.τ.λ. αλλά το κάνουμε για διευκόλυνση μας.
Οι υπολογιστές του σχολείου μας είναι όλοι με Linux και ελεύθερο λογισμικό και ο Διευθυντής μας δεν έχει καμιά διάθεση για αγορά μηχανήματος αξίας 1500 euro μόνο και μόνο για τα πειράματα με το e-school.
   Θα προτιμούσα η εφαρμογή να είναι cross platform έτσι ώστε να τρέχει και σε linux, όπως θα ήθελα και την βοήθειά σας (αν γνωρίζει κανένας από νομικά θέματα) για το θέμα γ).


Ευχαριστώ πολύ.


P.Tsiotakis

Φίλοι, προφανώς το eschool όπως και ο ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΣ ΥΛΗΣ εφέτος "ξεχάστηκαν" για να μην ξύνουν πληγές ενόψει εκλογών.

Καρκαμάνης Γεώργιος

Και όμως.
Θα ξεκινήσουν σε λιγο καιρό ενημερώσεις για να μας εξηγήσουν το eschool. Αυτό θα γίνει για κάθε σχολείο αν κατάλαβα καλά. Εμας μας έχουν ενημερώσει πως αυτό θα γίνει αρχές του άλλου μήνα. Θα δούμε

P.Tsiotakis

Γιώργο, αυτό λέω

οι ενημερώσεις μετά τις 4/10 !!

και να δεις που θα ζητήσουν και προγραμματισμό ύλης μέχρι τα τέλη Οκτώβρη

za√‘ag

Στο σχολείο μας έδωσαν τις φόρμες για τον προγραμματισμό ύλης.

Όσο για το e-school είμαστε σε διάσταση απόψεων. Λίγο που προσπάθησα με την υποδ/ντρια που "επιμένει" να το χρησιμοποιήσει, είδαμε ότι το πρόγραμμα ΔΕΝ δουλεύει όπως πρέπει (κράσαρε 2 φορές ... ευτυχώς χωρίς μπλε οθόνες). Της είπα (και στο Δ/ντή) να ΜΗΝ το χρησιμοποιήσουμε αλλά εξακολουθούν να έχουν άλλη άποψη. Έχω διαχωρίσει τη θέση μου (όπως έγραψα και στο πρακτικό) ότι το πρόγραμμα αυτό ΔΕΝ έχει υποστήριξη από κανέναν και ΔΕΝ έχει δοκιμαστεί στην πράξη και άρα ΔΕΝ πρέπει να το χρησιμοποιήσουμε αφού επίσημα ΔΕΝ μας αναγκάζει κανείς ... αλλά αν αυτοί θέλουν να πειραματίζονται με το e-school είναι μια καλή ευκαιρία να το μάθουν και να παίζουν με τα λάθη του. Μια κατάσταση τμήματος προσπαθήσαμε να τυπώσουμε και με όσες αλλαγές κι αν κάναμε συνεχίζει να τυπώνει "πατάτες" ... αφορμάριστες και αδιαμόρφωτες. Τέλος πάντων
Μήπως οι ΠΛΗΝΕΤ πρέπει να ενημερώσουν τους Δ/ντές των σχολείων για το τι μπορούν/πρέπει να κάνουν; Είμαστε σε μια χαζοκόντρα χωρίς λόγο
«Δεν υπάρχει λόγος να θέλει κανείς έναν υπολογιστή στο σπίτι του»--Ken Olson, πρ. της DEC, 1977
«Τα 640KB RAM επαρκούν για να τρέξει κάθε πρόγραμμα»--Bill Gates
Δείτε κι άλλες ιστορικές ατάκες  εδώ

Gnirut

Δυστυχώς είναι δικαίωμα του κάθε διευθυντή να κάνει ότι θέλει αυτός τον χρόνο εργασίας μας. Δεν είναι όμως δικαίωμα του να απαιτεί να καθόμαστε υπερωρίες (απλήρωτες πρακτικά πλέον) ή παραπάνω από τον υπόλοιπο σύλλογο. Αυτό πρέπει να θυμώμαστε.

Αν θέλει ο διευθυντής να ασχολούμαστε με e-school no problem. Να ξέρει όμως ότι όλες οι άλλες δουλειές θα μείνουν πίσω.

Καρκαμάνης Γεώργιος

Παράθεση από: Τσιωτάκης Παναγιώτης στις 29 Σεπ 2009, 11:01:16 ΠΜ
Γιώργο, αυτό λέω

οι ενημερώσεις μετά τις 4/10 !!

και να δεις που θα ζητήσουν και προγραμματισμό ύλης μέχρι τα τέλη Οκτώβρη
Παναγιώτη εννοείται ότι μέχρι τις εκλογές δεν κινείται τίποτα........παρά μόνο ο ΕΠΑΦΟΣ που συνεχώς μας πιέζει τηλεφωνικώς για να ανανεώσουμε την συνδρομή για την Δβάση που έληξε αρχές Σεπτεμβρίου και πρέπει να την πληρώσουμε για να μας παρέχει τεχνική υποστήριξη .
Δεν μας είπε όπως τι τεχνική υποστήριξη να παρέχουν σε ένα πρόγραμμα που δουλεύουμε εδώ και 5 χρόνια και δεν τους ενοχλήσαμε σχεδόν ποτέ;;;;

Καρκαμάνης Γεώργιος

Παράθεση από: Gnirut στις 29 Σεπ 2009, 02:29:12 ΜΜ
Δυστυχώς είναι δικαίωμα του κάθε διευθυντή να κάνει ότι θέλει αυτός τον χρόνο εργασίας μας. Δεν είναι όμως δικαίωμα του να απαιτεί να καθόμαστε υπερωρίες (απλήρωτες πρακτικά πλέον) ή παραπάνω από τον υπόλοιπο σύλλογο. Αυτό πρέπει να θυμώμαστε.

Αν θέλει ο διευθυντής να ασχολούμαστε με e-school no problem. Να ξέρει όμως ότι όλες οι άλλες δουλειές θα μείνουν πίσω.

Επανέρχομαι και σας ρωτώ:
Συνάδερφοι, γιατί ο διευθυντής σας φέρει γνώμη και άποψη για το eschool ;
Είναι σε θέση να καταλάβει τι προβλήματα παρουσιάζει η εφαρμογή και γενικά πως δουλεύει;