ΓΕΛ: Η επόμενη μέρα

Ξεκίνησε από Γιάννης Αναγνωστάκης, 11 Σεπ 2013, 12:34:22 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

che

Παράθεση από: aperdos στις 12 Σεπ 2013, 07:08:52 ΜΜ
Μία δυνατή ένωση με 15000+ εγγεγραμμένους (ΕΠΥ ή ότι άλλη μορφή προκύψει) και τη στήριξη ανθρώπων όπως ο Κουράκης ή ο Γιοβανόπουλος θα κάνει ακόμη πιο μαχητικούς τους κυβερνητικούς βουλευτές να πείσουν για την αλλαγή της κατάστασης. Οι 50 βουλευτές δώρο στο πρώτο κόμμα είναι κάτι που δεν μπορεί να αγνοηθεί. Και έτσι όπως είναι τα πράγματα όλα παίζουν.

Συμφωνω απολύτως. Το θέμα ειναι ποσο εφικτό ειναι να δημιουργηθεί μια τόσο κοινής αποδοχής Ένωση των 15.000+ ατόμων , σε τόσο σύντομο χρόνο.

pthomop

Παράθεση από: andreas_p στις 12 Σεπ 2013, 05:15:34 ΜΜ
Συνάδελφοι του δημοσίου : Ξεφορτωθείτε (πάντα με διακριτικό τρόπο) ψηφιακή "λάντζα" ...

Σήμερα άφησα :

1) survey    2)  στατιστικά και 3) ιστοσελίδα.

Έπονται και άλλα !!!

Το τμήμα μου, την εφημερία μου και κυρίως την τάξη μου (διδασκαλία) !!!

Τα υπόλοιπα ας τ' αναλάβουν οι ΤΠέδες Α και Β ...

Σεληνιακό ψηφιακό τοπίο .... Καλημέρα !!!

Α
Ετσι πρέπει να κάνετε και οι υπόλοιποι. Αν δεν είχα μεταταχθεί θα εβαζα την χημικό να πάρει τον ΕΠΑΦΟ. Αρκετά πια!!!!!!!!!!

Κάτι άσχετο. Ακόμα να τοποθετηθώ σε δημοτικό. Κάθομαι 2 εβδομάδες και βαζω μια υπογραφή κάθε Δευτέρα-Τεταρτη-Παρασκευή. Μπράβο Αρβίλογλου!!!!!!!!!!!!!1

Keep Growing

Τη Δευτέρα, θα βρίσκομαι έξω από το σχολείο μου.
Όσοι συνάδελφοι θεαθούν να κάνουν απεργοσπασία, όσες ερωτήσεις και να μου κάνουν στο μέλλον, θα παίρνουν την απάντηση: "θα κοιτάξω το ζήτημά σου με προσοχή και ίσως μπορέσω να σε βοηθήσω στο μέλλον, αλλά επειδή ΔΕΝ ΞΕΧΝΩ γρήγορα, καλού κακού βρες κάποιον άλλον να σου τα κάνει ..."
Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).

andreas_p

Τη Δευτέρα πρωί-πρωί έξω απ' τα σχολεία !
Όχι για να επιτεθούμε στους 'συναδέλφους ' απεργοσπάστες ...

1) Να πείσουμε αυτούς που είναι στο 50 - 50 !
2) Να νιώσουν αμηχανία (ίσως και ντροπή) αυτοί που είναι 100 - 0 !!!

Α

Keep Growing

Τα ποσοστά συμμετοχής για το πρώτο 5ήμερο πρέπει να είναι πάνω από 85%.
Κάντε ότι μπορείτε στα σχολεία σας αύριο (και όχι τη Δευτέρα) για να πείσετε τους 50 - 50.
Για τους 100-0 (που υπάρχουν και δεν είναι υπερβολή) καμιά απολύτως εξυπηρέτηση στο μέλλον, για να δουν τι πάει να πει συναδελφικότητα ...
Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).

sarakiniotis

Παράθεση από: Keep Growing στις 12 Σεπ 2013, 09:53:51 ΜΜ
Τα ποσοστά συμμετοχής για το πρώτο 5ήμερο πρέπει να είναι πάνω από 85%.
Κάντε ότι μπορείτε στα σχολεία σας αύριο (και όχι τη Δευτέρα) για να πείσετε τους 50 - 50.
Για τους 100-0 (που υπάρχουν και δεν είναι υπερβολή) καμιά απολύτως εξυπηρέτηση στο μέλλον, για να δουν τι πάει να πει συναδελφικότητα ...

Μια καλή λύση για όσους εχουν ενδοισμούς για το οικονομικό της απεργίας
Σε ενα σχολείο με 20 καθηγητές , να κάνουν εκ περιτροπής 15 απεργία και οι 5 μαθημα (υποτιθέμενο). Αυτο θα ακολουθηθεί κυκλικά .

keep.accelerating

Τη συναδελφικότητα την είδα από τις 2/9 που πέσανε σαν τα κοράκια να πάρουν ώρες από project και επιλογής σε όλες τις τάξεις Λυκείου, ίσα και μόνο για να μην τρέξουν σε άλλο σχολείο. Και μιλάμε για δασοπονία, αρχές οικονομίας επιλογής κλπ Βλέπουν ότι επιλέγονται η πληροφορική και τρέμουν μη χαλάσουν τα τμήματά τους, άρα και τις ωρίτσες τους... Μόνο εγώ το ζω αυτό;

Γι αυτούς θα απεργήσω και τους άσχετους του υπουργείου που θέλουν ένα σχολείο με τέτοιους δούλους, που μέχρι χθες έψαχναν ταυτότητα και σήμερα είναι και ευνοούμενοι από το ψηφισμένο έκτρωμα. Εχετε τέτοιες περιπτώσεις ή μόνο εγώ είμαι ο τυχερός;


andreas_p

Παράθεση από: keep.accelerating στις 12 Σεπ 2013, 10:07:14 ΜΜ
Τη συναδελφικότητα την είδα από τις 2/9 που πέσανε σαν τα κοράκια να πάρουν ώρες από project και επιλογής σε όλες τις τάξεις Λυκείου, ίσα και μόνο για να μην τρέξουν σε άλλο σχολείο. Και μιλάμε για δασοπονία, αρχές οικονομίας επιλογής κλπ Βλέπουν ότι επιλέγονται η πληροφορική και τρέμουν μη χαλάσουν τα τμήματά τους, άρα και τις ωρίτσες τους... Μόνο εγώ το ζω αυτό;

Γι αυτούς θα απεργήσω και τους άσχετους του υπουργείου που θέλουν ένα σχολείο με τέτοιους δούλους, που μέχρι χθες έψαχναν ταυτότητα και σήμερα είναι και ευνοούμενοι από το ψηφισμένο έκτρωμα. Εχετε τέτοιες περιπτώσεις ή μόνο εγώ είμαι ο τυχερός;


Μην παίζεις το παιχνίδι τους !!
Για το γαμώτο και την αξιοπρέπεια , πρέπει να αφήσουμε στην άκρη μικρο - συμπεριφορές και να κινηθούμε ενωμένοι !!! Ο απέναντι είναι θεριό, λίβας που στο πέρασμά του , κατακαίει τα πάντα !!!
Α

apom

Παράθεση από: keep.accelerating στις 12 Σεπ 2013, 10:07:14 ΜΜ
Τη συναδελφικότητα την είδα από τις 2/9 που πέσανε σαν τα κοράκια να πάρουν ώρες από project και επιλογής σε όλες τις τάξεις Λυκείου, ίσα και μόνο για να μην τρέξουν σε άλλο σχολείο. Και μιλάμε για δασοπονία, αρχές οικονομίας επιλογής κλπ Βλέπουν ότι επιλέγονται η πληροφορική και τρέμουν μη χαλάσουν τα τμήματά τους, άρα και τις ωρίτσες τους... Μόνο εγώ το ζω αυτό;

Γι αυτούς θα απεργήσω και τους άσχετους του υπουργείου που θέλουν ένα σχολείο με τέτοιους δούλους, που μέχρι χθες έψαχναν ταυτότητα και σήμερα είναι και ευνοούμενοι από το ψηφισμένο έκτρωμα. Εχετε τέτοιες περιπτώσεις ή μόνο εγώ είμαι ο τυχερός;

Εάν ήμουν καθηγητής σε Δημόσιο σχολείο... ( επαναλαμβάνω εάν ... μην πέσετε να με φάτε!!! ) είναι η μοναδική φορά που με βεβαιότητα ΔΕΝ θα έκανα απεργία... ΔΕΝ θα θεωρούσα κανέναν συνάδελφο... ΘΑ με χρειάζονται... ΔΕΝ θα τους χρειάζομαι... ο καθένας για την πάρτη του... απλά σταράτα... ΑΝ θέλουν να συμετάσχω στην απεργία ας βάλουν αίτημα την επαναφορά της επιστήμης μου... αλλιώς γειά σας...

Αυτός είμαι εγώ όμως κι απλά εκφράζω το πως ενδεχωμένως θα το σκεφτόμουν στην θέση σας... μην πέσετε να με φάτε... λέμε εάν!!! ??? :-\

keep.accelerating

Αυτοί το μόνο που κατάλαβαν από το ψηφισμένο έκτρωμα είναι ότι παραμένουν ανέπαφοι από τις αλλαγές και αν θέλεις και καλύτερα για αυτούς για τη Γ τάξη (κοινωνιολόγοι). Τόσο κοντόφθαλμα σκέφτονται. Από τι στιγμή που δεν έχουν καταλάβει τι έγινε και τι πρόκειται να γίνει, δεν πιστεύω ότι θα παλέψουν δίπλα μας. Μόνο οι συνειδητοποιημένοι θα το κάνουν.
Μακάρι να αποδειχθούν πολλοί...
Στην τελική αν όχι τώρα πότε;;;

tkon

Την Δευτέρα όλοι έξω από τα σχολεία- απεργία
ΟΧΙ μόνο για την κινητικοτητα ΑΛΛΑ και την κατάργηση της Πληροφορικής
Θα πρέπει μέσα στα αιτήματα της απεργίας να μπει και το αίτημα για την απαράδεκτη κατάργηση της πληροφορικής

tsabatman

νομίζω οτι οι μεγάλες ανατροπές έρχονται από τους αγώνες της παιδείας.Είναι τελειωμένοι και το ξέρουν απλά θέλουν να φύγουν...με τρόπο..

Αθανάσιος Πέρδος

Αν σταλεί ένα email στους προέδρους των τμημάτων μαζί με το κατάλληλο κείμενο (έχουν γραφεί τόσα και τόσα) για την ανάγκη της ισχυρής ένωσης και όλα τα τμήματα μαζί με τους φοιτητές τους γραφούν έχουμε μια πολύ καλή αρχή. Ο Σπύρος Δουκάκης έγραψε όλες τις τις ενώσεις. Η προσέγγιση σε αυτές θα είναι το επόμενο βήμα. Δεν υπάρχει πρόβλημα να ανήκει κάποιος σε δυο ένωσεις. Λύνονται έτσι και κάποια προβλήματα σχετικά με το τι είναι ο καθένας και τι συμφέροντα έχει. Το κοινό συμφέρον είναι η προώθηση της επιστήμης της πληροφορικής.
Βλέπω επίσης ότι η ΕΠΥ προτείνεται ως η ενδεδειγμένη Ένωση. Μια καλή αρχή θα ήταν το συνέδριο της τον Οκτώβριο στη Θεσσαλονίκη.
Όσοι έχετε τη διάθεση να παρέμβουμε ας επικοινωνήσουν με προσωπικό μήνυμα. Ο πολιτικός χρόνος εφόσον δεν γίνονται εκλογές είναι τεράστιος. Αν πάλι γίνουν...

Παράθεση από: che στις 12 Σεπ 2013, 07:34:26 ΜΜ
Συμφωνω απολύτως. Το θέμα ειναι ποσο εφικτό ειναι να δημιουργηθεί μια τόσο κοινής αποδοχής Ένωση των 15.000+ ατόμων , σε τόσο σύντομο χρόνο.

NiColas1957

#208
Πριν λίγο ανέβηκε ..... στο FB 

https://www.facebook.com/download/294633107345936/2013-09-11-DT-Neo-Likeio.pdf

Και κάποιος σχολίασε ........  ΔΜΧΡΝΤ !!! :)


petrosp13

Μάλιστα
Περιμέναμε 60 ώρες για να βγει ανακοίνωση μιας σελίδας που λέει (για άλλη μια φορά) αυτά που ξέρουμε
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής