ΣΕΠΕΗΥ με Ubuntu 20.04/LTSP/sch-scripts/Επόπτη

Ξεκίνησε από alkisg, 09 Ιουλ 2020, 12:43:00 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Kermit, ο Βάτραχος

Παράθεση από: alkisg στις 04 Σεπ 2020, 06:41:38 ΜΜ
Κατά πάσα πιθανότητα με το "σβήσιμο" του home, σβήστηκαν και οι πληροφορίες των κοινόχρηστων καταλόγων.

Για χειρωνακτική επιδιόρθωση, δώσε `sudo pluma /home/Shared/.shared-folders`, βάλε τις σωστές ομάδες στο SHARE_GROUPS και μετά δώσε `sudo systemctl restart shared-folders` και `sudo ltsp nfs` (ή κάνε επανεκκίνηση τον server).

Για την ιστορία, μου έβγαλε πως η υπηρεσία shared-folders δεν υπήρχε και επίσης υπήρχε μόνο ένα μέρος από τις ομάδες μου, οπότε έκανα επανεγκατάσταση διότι φοβήθηκα τι άλλο μπορεί να χάλασα.
Τώρα όλα καλά
Ευχαριστώ πολύ

d_oikon

Έκανα λοιπόν κι εγώ την εγκατάσταση του νέου Ubuntu 20.04/LTSP και με κάνα δύο ρυθμίσεις όλα (όσο έχω τεστάρει) δουλεύουν. Και οι clients ξεκινούν κανονικά.
Δύο πραγματάκια να ρωτήσω θέλω:

  • Κατά την εκκίνηση των clients εμφανίζει στην οθόνη το περιεχόμενο της φωτό που επισυνάπτω. Μετράει (φορτώνει λογικά) και στα τρία αρχεία vmlinuz, ltsp.img, initrd.img μέχρι το 100% και μετά ξεκινάει. Το θέμα είναι όμως ότι σε κάποια μηχανήματα αυτή η μέτρηση (ειδικά στο initrd.img) αργεί πάααααρα πολύ! Μου έτυχε και σε ένα μηχάνημα με 2G μνήμη να ξεκινάει σχετικά γρήγορα και κάποια στιγμή, σε ένα restart, άργησε πάρα πολύ!!
    Αυτή η μέτρηση/φόρτωση είναι φυσιολογικό να γίνεται σε κάθε εκκίνηση;
  • Στην login screen εμφανίζει την προτροπή να εισάγουμε όνομα χρήστη και μετά κωδικό, αλλά από πάνω μπορείς να επιλέξεις με το ποντίκι τους χρήστες οι οποίοι εμφανίζονται σε ένα κυλιόμενο μενού.
    Επίσης, όταν ο χρήστης κάνει login, πατώντας το μενού πάνω δεξιά (το γρανάζι) εμφανίζει και όλους τους άλλους χρήστες. Οπότε, αν θέλει με ένα κλικ μπορεί να συνδεθεί σε κάποιον άλλον. Νομίζω αυτή η επιλογή στο προηγούμενο Ubuntu την εμφάνιζε αν το χρήστης ήταν thin client.
    Αυτά μπορούν να αλλάξουν; Δηλ. Στην login screen να μην εμφανίζονται τα ονόματα των άλλων χρηστών και όταν συνδεθεί και επιλέξει το μενού πάνω δεξιά να μην του εμφανίζει το ονόματα των άλλων χρηστών.
Ευχαριστώ

alkisg

1) Αυτό το μέτρημα σημαίνει ότι το πρόγραμμα "ipxe" φορτώνει τον "πυρήνα και το initrd". Γίνεται υποχρεωτικά σε κάθε εκκίνηση. Κανονικά πρέπει να παίρνει κάτω από 5 δευτερόλεπτα. Σε κάποιες σπάνιες περιπτώσεις το είχα δει να χρειάζεται πάνω από μισό λεπτό, και αυτό είναι bug του ipxe όπου οι developers του ενδιαφέρονται να το διορθώσουν. Δυστυχώς δεν έχω κανένα pc εδώ κοντά που να εμφανίζει αυτό το πρόβλημα.
Γίνεται "workaround" με διάφορους τρόπους, αλλά θα πρέπει όποιος το πετύχει να έρθει από το IRC για να δούμε live ποιος του ταιριάζει.

2) Δες λίγο εδώ για τεκμηρίωση της οθόνης σύνδεσης:
https://ts.sch.gr/wiki/Linux/LTSP/Προχωρημένα/Αυτόματη_σύνδεση. Αυτό που ζητάς είναι το LTSPDM_USERS, το οποίο αν ρυθμιστεί σωστά θα δείχνει είτε μόνο το Επισκέπτης 01 για το pc 01, είτε κανέναν, είτε όλους, ό,τι προτιμάς.
Ενώ για το γρανάζι, θα πρέπει να φαίνονται μεν οι άλλοι χρήστες, αλλά αφού ο χρήστης δεν θα έχει κωδικό, δεν θα μπορεί να συνδεθεί σε αυτούς.

xdv

Εγκατέστησα τα ubuntu20, δημιούργησα χρήστες, διαπίστωσα ότι οι χρήστες μπορούν να συνδεθούν. 'Ομως.............
όταν έκανα ltsp initrd ο υπολογιστής δεν μπόρεσε να ολοκληρώσει την εκτέλεση της εντολής.
έχω γράψει όλα αυτά και ακόμα περιμένω να τελειώσει.
Λάθη είμαστε, ανθρώπους κάνουμε.

alkisg

Η ltsp initrd κανονικά κάνει λιγότερο από ένα δευτερόλεπτο, μπορείς να κάνεις copy/paste όλα τα περιεχόμενα του τερματικού;

xdv

τα περιεχόμενα του τερματικού σε μια εικόνα στα συνημμένα
Λάθη είμαστε, ανθρώπους κάνουμε.

d_oikon

Παράθεση από: alkisg στις 09 Σεπ 2020, 12:44:40 ΜΜ
1) Αυτό το μέτρημα σημαίνει ότι το πρόγραμμα "ipxe" φορτώνει τον "πυρήνα και το initrd". Γίνεται υποχρεωτικά σε κάθε εκκίνηση. Κανονικά πρέπει να παίρνει κάτω από 5 δευτερόλεπτα. Σε κάποιες σπάνιες περιπτώσεις το είχα δει να χρειάζεται πάνω από μισό λεπτό, και αυτό είναι bug του ipxe όπου οι developers του ενδιαφέρονται να το διορθώσουν. Δυστυχώς δεν έχω κανένα pc εδώ κοντά που να εμφανίζει αυτό το πρόβλημα.
Γίνεται "workaround" με διάφορους τρόπους, αλλά θα πρέπει όποιος το πετύχει να έρθει από το IRC για να δούμε live ποιος του ταιριάζει.
@alkisg Σχετικά με την καθυστέρηση, έκανα κάποιες αλλαγές στις μνήμες και γενικά σε κάνα δυο μηχανήματα που την παρουσίαζε (τελικά) δεν είναι μεγάλη. Υποφερτή  ;)

Παράθεση από: alkisg στις 09 Σεπ 2020, 12:44:40 ΜΜ
2) Δες λίγο εδώ για τεκμηρίωση της οθόνης σύνδεσης:
https://ts.sch.gr/wiki/Linux/LTSP/Προχωρημένα/Αυτόματη_σύνδεση. Αυτό που ζητάς είναι το LTSPDM_USERS, το οποίο αν ρυθμιστεί σωστά θα δείχνει είτε μόνο το Επισκέπτης 01 για το pc 01, είτε κανέναν, είτε όλους, ό,τι προτιμάς.
Ενώ για το γρανάζι, θα πρέπει να φαίνονται μεν οι άλλοι χρήστες, αλλά αφού ο χρήστης δεν θα έχει κωδικό, δεν θα μπορεί να συνδεθεί σε αυτούς.
Σχετικά με το LTSPDM_USERS,
οι χρήστες μου είναι a1-01, a1-02, ..., st3-13 και τα hostname για κάθε τερματικό (τα έχω δηλώσει μέσα στο ltsp.conf): pc01, pc02...pc13
Θα πρέπει δηλαδή το LTSPDM_USERS  να το διαμορφώσω σε:
Κώδικας: bash
[clients]
LTSPDM_USERS="guest%{pc01#pc}"

και το παραπάνω να το αντιγράψω για κάθε hostname (δηλ. τερματικό);
...και θα εμφανίζει σε κάθε login screen, πχ για το pc01: "Επισκέπτης 01" καθώς φυσικά και το πεδίο όπου μπορεί κάποιος να γράψει το username του χειρωνακτικά;
Και αν δεν θέλω να βγαίνει καν το "Επισκέπτης 01", παρά μόνο το πεδίο όπου μπορεί κάποιος να γράψει το username του;

Ένα άλλο θέμα που έχω είναι το εξής.
Τον server δεν τον χρησιμοποιώ και ως τερματικό. Αλλά έχω έναν άλλον client για μένα. Έχω δημιουργήσει κι έναν χρήστη teacher και συνδέομαι εγώ εκεί. Έτσι το είχα μέχρι και πέρσι με την έκδοση 18.04. Είδα λοιπόν τώρα ότι στα προγράμματα δεν εμφανίζεται το epoptes κι επίσης, αν από τον client μου συνδεθώ ως administrator (αντί teacher), ενώ υπάρχει το epoptes δεν μπορεί να εκτελεστεί.
Αν θυμάμαι καλά, νομίζω ότι το epoptes τρέχει τοπικά στον server και πέρσι τον client μου τον είχα ως thin client (και συνδεόμουν ως teacher).
Υπάρχει λύση γι αυτό; Να μπορώ δηλ το epoptes να τον εκτελώ και από τον χρήστη teacher;

Μήπως όμως τελικά να δουλεύω κατευθείαν πάνω στον server από το να έχω ξεχωριστό τερματικό και username για μένα, έτσι ώστε να αποφύγω και διάφορα άλλα θέματα (πχ με δικαιώματα φακέλων κλπ); Ενδείκνυται;

Ευχαριστώ και πάλι κι ελπίζω να μην έγινα κουραστικός  :)


alkisg

@xdv, φαίνεται σαν να σου ανοίγει ένα κέλυφος shell. Αν γράψεις "return 0" και πατήσεις Enter εκεί, συνεχίζει;
Επίσης, αυτό πιθανώς να προκαλείται από κάποιο λάθος στο ltsp.conf σου, θες να το ανεβάσεις να το δούμε;

alkisg

Συνάδελφοι όταν βλέπετε να χρειάζονται πάνω από μία-δυο απαντήσεις, να ανοίγετε ξεχωριστά θέματα, για να είναι πιο εύκολα αναγνώσιμα, να παραπέμπουμε σε αυτά όταν επόμενοι ρωτάνε τις ίδιες ερωτήσεις κλπ.

@d_oikon: όταν οι χρήστες ακολουθούν συγκεκριμένο πρότυπο, βάζουμε μία κεντρική LTSPDM_USERS κάτω από το [clients], δεν χρειάζονται ξεχωριστές κάτω από κάθε [mac:address].

Παραδείγματα:

Κώδικας: Bash
[clients]
# Αυτό δείχνει μόνο τον guest0i σε κάθε pc0i
LTSPDM_USERS="guest%{HOSTNAME#pc}"
# Δείχνει και τον guest0i και τους users a1-0i, ..., st3-0i
LTSPDM_USERS="(guest|[abcde][0-9]*|st[0-9]*)-*%{HOSTNAME#pc}"
# Δείχνει οτιδήποτε τελειώνει σε 0i
LTSPDM_USERS=".*%{HOSTNAME#pc}"


Προσοχή, το %{HOSTNAME#pc} μπαίνει αυτούσιο χωρίς να το αντικαταστήσουμε με κάτι άλλο. Όταν το HOSTNAME είναι pc01, το %{HOSTNAME#pc} αντιστοιχεί στο "01", δηλαδή είναι το νούμερο του client, και το χρησιμοποιούμε για να πούμε στην LTSPDM_USERS να δείξει μόνο τους χρήστες που αντιστοιχούν στο συγκεκριμένο PC.

Για να απενεργοποιήσουμε τελείως τη λίστα χρηστών, η κατάλληλη οδηγία είναι:
Κώδικας: Bash
[clients]
LIGHTDM_CONF="greeter-hide-users=true"


Αυτή αναφέρεται στην σελίδα τεκμηρίωσης του ltsp.conf.

Σχετικά με τον Επόπτη, υπάρχουν πολλές επιλογές. Η πιο απλή είναι να δουλεύεις κατευθείαν στον server. Η δεύτερη είναι να ρυθμίσεις τους epoptes clients ώστε να συνδέονται στο teacher-pc και όχι στον server. Και η τρίτη είναι να γίνει "passwordless ssh -X server epoptes" ώστε όταν τρέχεις τον Επόπτη στο teacher-pc, να τρέχει στον server και ας σου εμφανίζεται στο teacher-pc, αντίστοιχα δηλαδή με το παλιό LTSP. Πες τι προτιμάς για να γράψω σχετικές οδηγίες.

d_oikon

@alkisg σ' ευχαριστώ πολύ για όλες τις απαντήσεις.
Θα δοκιμάσω να δουλέψω κατευθείαν στον server και αν είναι θα επανέλθω.
Σ' ευχαριστώ πολύ για όλη την στήριξη που παρέχεις. Προσωπικά (και πιστεύω οι περισσότεροι εδώ μέσα) νιώθω ότι έχω ένα συνάδελφο/συνεργάτη δίπλα μου. Όχι απλά κοντά μου, δίπλα μου σε ό,τι προκύπτει!
... Ήμουν λίγο out of topic αλλά ας με συγχωρέσετε  :D

xdv

Λάθη είμαστε, ανθρώπους κάνουμε.

alkisg

Έχεις σβήσει κατά λάθος το πρώτο γράμμα "#" του ltsp.conf. Η πρώτη γραμμή θα έπρεπε να είναι:

# /bin/sh -n

gmav

Καλησπέρα, πέρασα κι εγώ σε 20.04 και αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα: ο browser στους clients "βλέπει" μόνο διευθύνσεις σχολικού δικτύου (sch.gr). Έτρεξα nslookup και επισυνάπτω στιγμιότυπο. Να σημειώσω πως το παράθυρο "Συνδέσεις Δικτύου" σε κάθε client είναι κενό. Τέλος, τα ίδια συμβαίνουν είτε έχω ρυθμίσει τη σύνδεση δικτύου στο server σε "Μόνο αυτόματες διευθύνσεις (DHCP)" είτε χειροκίνητα (10.Χ.Υ.10)