Εμπρακτος αγώνας.

Ξεκίνησε από toufeki, 30 Ιαν 2010, 12:05:12 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

stratosg

Όταν το σχολείο τελεί υπό κατάληψη, τότε νομίζω πως πρέπει να είμαστε εκεί έξω. Οπότε μπορείς να δηλώσεις αν συμμετέχεις στην απεργία ή όχι. Φαντάζομαι επίσης ότι αν δεν έχεις το τηλέφωνο του Δ/ντη σου, σίγουρα θα βρεις κάποιον συνάδελφο να τον ενημερώσει ότι θα απεργήσεις. Τώρα για το πως θα στείλει εκείνος την κατάσταση στη ΔΔΕ είναι μάλλον δικό του θέμα και δεν ξέρω αν μπορεί να το κάνει και  τηλεφωνικά.

Αν ρωτάς για το αν μπορείς να απεργήσεις εφόσον το σχολείο σου τελεί υπό κατάληψη, νομίζω ότι είναι τελείως ανεξάρτητο εφόσον είσαι, όπως είπα και πιο πριν, υποχρωμένος να βρίσκεσαι εκεί. Γιατί να βρίσκεσαι εκεί; Μα για την περίπτωση που λήξη η κατάληψη, να περάσεις μέσα στο χώρο εργασίας και να συνεχίσεις την εργασία σου.
Να φοβάσαι εκείνον που δεν έχει να χάσει τίποτα.

skoud

Δεν θυμάμαι τον νόμο, αλλά αν υπάρξει πρόβλημα μπορώ να τον ψάξω.
Σύμφωνα με αυτόν:
Η απεργία διαπιστώνεται  στην έναρξη του ωραρίου εργασίας δηλ. στις 8π.μ. και δεν δηλώνεται ούτε την προηγούμενη, ούτε την ίδια ημέρα.
Όταν το σχολείο (ή οποιοσδήποτε εργασιακός χώρος) είναι κλειστό για οποιονδήποτε λόγο (αργία, κατάληψη, lockout κλπ) δεν δίνονται απεργοί ή μη απεργοί, ποσοστά κλπ.


Ενώ οι μαθητές ξέχασαν από καιρό τα λάθη του δασκάλου, αυτός ακόμα τα θυμάται...

gimnasio

Αν σου είναι εύκολο να μου πεις και το νόμο θα το ήθελα, ευχαριστώ.

skoud


Ο νόμος που διέπει γενικά τον συνδικαλισμό είναι ο 1264/1982 με τίτλο "Για τον εκδημοκρατισμό  του Συνδικαλιστικού Κινήματος και την κατοχύρωση των συνδικαλιστικών ελευθεριών των εργαζομένων."

Στο Άρθρο  19 (Δικαίωμα απεργίας) αναφέρει "Για την άσκηση του δικαιώματος της απεργίας απαιτείται προειδοποίηση
του εργοδότη ή της συνδικαλιστικής του οργάνωσης 24 τουλάχιστον ώρες πριν από την πραγματοποίησή της"
ενώ στο Άρθρο  20 (Κήρυξη απεργίας) προσδιορίζεται ποιός και με ποιούς όρους μπορεί να προκηρύξει Απεργία.

Με βάση αυτά τα δύο, η ΟΛΜΕ όταν προκηρύσσει απεργία (πρέπει να) ενημερώνει το εργοδότη μας (κράτος-υπουργείο παιδείας). Άρα δεν είναι υποχρέωση του κάθε εργαζόμενου να ενημερώσει ότι απεργεί, αλλά της εργοδοσίας να διαπιστώσει ποιοι απεργούν και ποιοι όχι.

Ενώ οι μαθητές ξέχασαν από καιρό τα λάθη του δασκάλου, αυτός ακόμα τα θυμάται...

gimnasio

Συνδικαλιστή που ρώτησα μου είπε ότι ο εκπ/κός έχει το δικαίωμα να δηλώσει απεργός αν το θέλει κι ας έχει κατάληψη το σχολείο. Νόμο δε μου ανέφερε.

Ο παραπάνω νόμος δε το διευκρινίζει αυτό που ρώτησα, αν κατάλαβα καλά. Ο εργοδότης - υπουργείο το διαπιστώνει μέσω των διευθύνσεων-γραφείων-διευθυντή. Άρα ο δ/ντής καλείται να τους πει ποιοι απεργούν και ποιοι όχι. Στην κατάληψη τι κάνει; Δηλώνει κατάληψη ή μπορεί και απεργία αν θέλει κάποιος; Σύμφωνα με το συνδικαλιστή και απεργία όποιοι θέλουν.


skoud

Προφανώς αν θέλει κάποιος το δηλώνει. Υπάρχει όμως κατά τη γνώμη μου πρόβλημα σε σχέση με την περικοπή του μισθού, εφ' όσον το σχολείο δεν λειτούργησε: Κανονικά δεν γίνεται περικοπή. Προσωπικά όταν ήμουν δ/ντης, αλλά και τώρα στο σχολείο που είμαι απλό μέλος, δηλώνουμε "κατάληψη" και τέλος. Ακόμα και όταν μέλος του ΔΣ της ΟΛΜΕ που ήταν στο σχολείο μου μου δήλωσε, σε κατάληψη, απεργός, δεν το δήλωσα. (Για την ιστορία η συνάδελφος απεργός κατέθεσε τα χρήματα που δεν τις περικόπηκαν στην ΕΛΜΕ μας)

Σκέψου ένα άλλο παράδειγμα: Η ΟΛΜΕ κάνει απεργία αλλά σε μια πόλη υπάρχει τοπική αργία λόγω κάποιου πολιούχου Αγίου. Τι θα γίνει?  Δεν θα πληρωθεί αν κάποιος δηλώσει απεργός?

Παράθεση από: gimnasio στις 22 Οκτ 2011, 03:42:33 ΜΜ
Ο παραπάνω νόμος δε το διευκρινίζει αυτό που ρώτησα, αν κατάλαβα καλά.
Σωστά. Ο νόμος δεν αναφέρει τη διατύπωση που έχει καθιερωθεί ("διαπιστώνεται και δεν δηλώνεται") αλλά προκύπτει σαφώς από το ότι υπεύθυνο για να ενημερώσει την εργοδοσία περί της απεργίας είναι το σωματείο. Απ' όσο ξέρω η ΟΛΜΕ μάλλον αποστέλλει ένα Fax στο υπουργείο και βέβαια μπορεί να ισχυριστεί ότι υπάρχει η ενημέρωση μέσω των ΜΜΜ.
Από εκεί και πέρα είναι ευθύνη του υπουργείου με το μηχανισμό που διαθέτει να δει ποιοί δεν απεργούν ώστε να μην τους περικοπεί ο μισθός, να ξέρει το ποσοστό κλπ.
Ενώ οι μαθητές ξέχασαν από καιρό τα λάθη του δασκάλου, αυτός ακόμα τα θυμάται...

Vangelis


Vangelis


Keep Growing

#848
Δείτε μια πρωτότυπη διαμαρτυρία, για την έλλειψη σχολικών βιβλίων, σε ένα σχολικό site.

ps. ...πάνω δεξιά γωνία.

http://gym-soron.dod.sch.gr/site/
Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).

za√‘ag

Παράθεση από: Keep Growing στις 31 Οκτ 2011, 06:13:59 ΜΜ
Δείτε μια πρωτότυπη διαμαρτυρία, για την έλλειψη σχολικών βιβλίων, σε ένα σχολικό site.

ps. ...πάνω δεξιά γωνία.

http://gym-soron.dod.sch.gr/site/

Σωστός!!   :)

ΥΓ. Όλο κόλπα είσαι Παναγιώτη ;)
«Δεν υπάρχει λόγος να θέλει κανείς έναν υπολογιστή στο σπίτι του»--Ken Olson, πρ. της DEC, 1977
«Τα 640KB RAM επαρκούν για να τρέξει κάθε πρόγραμμα»--Bill Gates
Δείτε κι άλλες ιστορικές ατάκες  εδώ

Keep Growing

Ο Οδυσσέας Ελύτης περί Ευρώπης / Odysseas Elytis


http://www.youtube.com/watch?v=4rmdMGmwzGc

ps. Είναι διπλά επίκαιρος σήμερα. Ελπίζω, να υπάρχουν (ακόμα) σήμερα, Έλληνες που να ακούνε και να σκέπτονται ...
Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).

Keep Growing

ΟΔΥΣΣΕΑ ΕΛΥΤΗ: ΑΞΙΟΝ ΕΣΤΙ - ΠΡΟΦΗΤΙΚΟΝ * AXION ESTI - PROPHETIKON


http://www.youtube.com/watch?v=dQPjZ5DBK-8&feature=related


"...Και θα λάβουνε τα όνειρα εκδίκηση, και θα σπείρουνε γενεές στους αιώνες των αιώνων! "
Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).

fof


Vangelis

Παράθεση από: Keep Growing στις 02 Νοε 2011, 09:44:08 ΜΜ
Ο Οδυσσέας Ελύτης περί Ευρώπης / Odysseas Elytis


http://www.youtube.com/watch?v=4rmdMGmwzGc

ps. Είναι διπλά επίκαιρος σήμερα. Ελπίζω, να υπάρχουν (ακόμα) σήμερα, Έλληνες που να ακούνε και να σκέπτονται ...

Ελληνικές αξίες .... η ευγένια .... η ποιότητα !!!!

Μάλλον δεν ζούσε στην δική μας Ελλάδα.  Η απλώς έβλεπε τον εσωτερικό του κόσμο.

Keep Growing

Θέλω να σας θέσω ένα ερώτημα.
Έρχεται ένας τύπος στο σπίτι του πατέρα μου και του λέει.
Ή θα μου δώσεις τα 50 Ευρό από τα 698 που έχεις, ή θα σου τα πάρω όλα!
Εσείς πόσα λεφτά θα δίνατε στον απατεώνα - κλεφταρά - εκβιαστή τύπο;

ps. Το πιο πρόστυχο απ' όλα, στην πράξη αυτού του απατεώνα, είναι ότι εκτός από την απόλαυση της κλεψιάς, επιδιώκει και την απόλυτη σαδιστική αυτοϊκανοποίησή του, μέσα από τον επαίσχυντο εκβιασμό του, στο ανυπεράσπιστο ανθρωπάκι.   
Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).