Μαύρη οθόνη κατά τη σύνδεση Υπολογιστών σε Ubuntu LTSP

Ξεκίνησε από tania, 26 Ιαν 2017, 12:05:32 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

tania

Γειά σας,
το εργαστήριο του σχολείου μου 3ο ΔΣ Νέου Ψυχικού λειτουργεί με Ubuntu LTSP 12.04.
Προσπαθώ να συνδέσω στο δικτυο νέους υπολογιστές (4 DELL I5 και 1 Intel Pentium CPUG645 όλοι με ενσωματωμένη κάρτα γραφικών Intel HD Graphics) αλλά μετά τη σύνδεση τους δεν βλέπω το γραφικό περιβάλλον.
Συγκεκριμένα συνδέονται (τους βλέπω στον επόπτη, μπορώ να τους επανεκκινήσω) αλλά εμφανίζεται μαύρη οθόνη  με το μήνυμα plymouthd: ply-terminal.c:619: ply_terminal_set_mode: Assertion `terminal != ((void *)0)' failed.
Με τους τεχνικούς ΚΕΠΛΗΝΕΤ κάναμε διάφορες δοκιμές και αλλαγές αλλά χωρίς αποτέλεσμα.
Μήπως κάποιος μπορεί να με βοηθήσει;

alkisg

#1
Καλημέρα, μάλλον θέλει "νέο kernel, νέο xorg":
http://ts.sch.gr/wiki/Linux/LTSEnablementStack

Αν δυσκολευτείς να κάνεις τις οδηγίες, ή αν δεν παίξει, έλα ένα πρωί από το IRC να το δούμε live:
http://ts.sch.gr/wiki/IRC

tania


alkisg

Καθημερινές από τις 8 και μετά, όσο νωρίτερα τόσο καλύτερα.

tania


alkisg

Καλημέρα Τάνια,

Δυστυχώς το Υπουργείο δεν διαθέτει πλέον υπηρεσία υποστήριξης σε πανελλαδική βάση, παρά μόνο σε εμβέλεια νομού, δηλαδή τα τοπικά ΚΕΠΛΗΝΕΤ.
Επομένως η ενασχόληση με το IRC γίνεται σε καθαρά εθελοντική βάση χωρίς "ραντεβού". Αν σε οποιαδήποτε στιγμή υπάρξει δουλειά στο ΚΕΠΛΗΝΕΤ, είτε από σχολείο είτε από γραφείο, προφανώς και προέχει του IRC.
Έτσι η μέθοδος είναι: μπαίνουμε στο IRC, ζητάμε βοήθεια, περιμένουμε όσο χρόνο διαθέτουμε, κι αν δεν απαντήσει κανείς ξαναδοκιμάζουμε άλλη στιγμή.
Αν θες γράψε και "alkisg" στο IRC γιατί κάνει ήχο ο client και καταλαβαίνω ότι κάποιος μου μιλάει στο κανάλι.

thanos

Το ίδιο πρόβλημα μου βγάζουν και εμένα δύο μηχανήματα σε διαφορετικά εργαστήρια, που ως πρόσφατα έπαιζαν κανονικά.


alkisg

@tania, τελικά δεν έφταιγε ο πυρήνας.
Είχατε ενεργοποιημένη την οδηγία LDM_AUTOLOGIN=True, η οποία λέει στους clients να κάνουν αυτόματα login με τα καθορισμένα LDM_USERNAME και LDM_PASSWORD,
αλλά επειδή ήταν καινούργιοι οι υπολογιστές, δεν είχε καθοριστεί κανένα LDM_USERNAME και LDM_PASSWORD,
οπότε προσπαθούσε συνεχώς να κάνει login, αποτύγχανε, και ξανά από την αρχή, γι' αυτό έβλεπες μαύρη οθόνη.

Προσωρινά σου έβαλα LDM_AUTOLOGIN=False, όταν δηλώσετε κανονικά τα νέα μηχανήματα στο lts.conf μπορείτε να το ξανακάνετε True.