Μέγεθος εικονικού δίσκου - Αντιγραφή του σε άλλο server

Ξεκίνησε από aspd, 21 Νοε 2010, 09:42:04 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

aspd

Στο σχολείο βάζοντας στον εικονικό δίσκο ubuntu-edubuntu και από λογισμικά: κοινά, γυμνάσιο, διερμηνευτής της γλώσσας και ταξίδι σε ένα δίκτυο το μέγεθος του δίσκου ήταν περίπου 3,4 GB.
Το μέγεθος μου φαίνεται πολύ μεγάλο.

Έκανα διάφορες δοκιμές στο σπίτι και αναφέρω ενδεικτικά μεγέθη:
Στα παρακάτω από λογισμικά έχω βάλει τα κοινά, πληροφορική γυμνασίου και 2 λογισμικά από το λύκειο:
1. με ubuntu περίπου 1,17 GB
2. με ubuntu και edubuntu περίπου 1,41 GB
3. με μόνο edubuntu 1,41 GB ίδιο με το παραπάνω
4. με xubuntu περίπου 1,12 GB
5. με lubuntu δεν έφτιαξε το δίσκο (λέει χαλασμένα πακέτα)
6. χωρίς κανένα περιβάλλον έφτιαξε εικονικό δίσκο περίπου 240 ΜΒ. Το δοκίμασα και o fat client (σε ένα netbook) φόρτωσε το περιβάλλον του server και είχε τα λογισμικά από τον εικονικό δίσκο Όλους τους παραπάνω δίσκους τους δοκίμασα και δουλεύουν κανονικά στο netbook.
Ερωτήσεις:
1. Τα παραπάνω αρχεία των εικονικών δίσκων μπορώ να τα αντιγράψω στο /opt/ltsp/images/ στο σχολείο και να αντιγράφω όποιο  θέλω στο i386.img; Δηλαδή να μεταφέρω εικονικούς δίσκους από έναν server σε άλλον;
2. Για gigabit συνδέσεις στο σχολείο και 1 ως 2 GB RAM στους clients τι τάξη μέγεθος εικονικό δίσκο είναι λογικό να έχουμε;
Ευχαριστώ


alkisg

Παράθεση από: aspd στις 21 Νοε 2010, 09:42:04 ΠΜ
1. Τα παραπάνω αρχεία των εικονικών δίσκων μπορώ να τα αντιγράψω στο /opt/ltsp/images/ στο σχολείο και να αντιγράφω όποιο  θέλω στο i386.img; Δηλαδή να μεταφέρω εικονικούς δίσκους από έναν server σε άλλον;

Ναι βέβαια. Το καλύτερο είναι να μεταφέρεις όλο το φάκελο /opt/ltsp/i386/ και στη συνέχεια να κάνεις "συμπίεση εικονικού δίσκου" από τα sch-scripts ώστε να δημιουργηθεί το αρχείο /opt/ltsp/images/i386.img καθώς και οι kernels στο /var/lib/tftpboot/ltsp.
Δηλαδή με αυτόν τον τρόπο ένας υπεύθυνος ΚΕΠΛΗΝΕΤ μπορεί να στήνει εργαστήρια σε λιγότερο από μία ώρα.

Επίσης γίνεται να αντιγράψεις και ολόκληρο το δίσκο του server μαζί με το λειτουργικό, θα παίξει κανονικά σε υπολογιστή με διαφορετικό υλικό, δεν έχει τους τεχνητούς περιορισμούς για μη αλλαγή υλικού που έχουν τα Windows.

Παράθεση από: aspd στις 21 Νοε 2010, 09:42:04 ΠΜ
Στο σχολείο βάζοντας στον εικονικό δίσκο ubuntu-edubuntu και από λογισμικά: κοινά, γυμνάσιο, διερμηνευτής της γλώσσας και ταξίδι σε ένα δίκτυο το μέγεθος του δίσκου ήταν περίπου 3,4 GB.
Το μέγεθος μου φαίνεται πολύ μεγάλο.
...
2. Για gigabit συνδέσεις στο σχολείο και 1 ως 2 GB RAM στους clients τι τάξη μέγεθος εικονικό δίσκο είναι λογικό να έχουμε;
Ευχαριστώ

Να ξεκαθαρίσουμε ότι το μέγεθος του εικονικού δίσκου είναι εντελώς ανεξάρτητο από το πόση RAM χρειαζόμαστε στον client.
Όπως ο κανονικός δίσκος ενός PC μπορεί να είναι μεγαλύτερος από τη RAM που έχει, το ίδιο συμβαίνει και στον δικτυακό (εικονικό) δίσκο που χρησιμοποιεί το LTSP.
Για παράδειγμα, αν κάποιος θέλει, μπορεί να φτιάξει εικονικό δίσκο με μέγεθος 500 Gb και να μπουτάρει με αυτόν έναν client με 1 Gb RAM.

Το μόνο που επηρεάζει σε σχέση με τη RAM είναι οι υπηρεσίες που φορτώνουν κατά την εκκίνηση. Έτσι αν π.χ. κάποιος βάλει apache, mysql, ssh κτλ στον εικονικό δίσκο, τότε θα χρειάζεται περισσότερη RAM.
Ενώ π.χ. αν βάλει όλα τα εκπαιδευτικά λογισμικά της Τεχνικής Στήριξης για Δημοτικό, Γυμνάσιο και Λύκειο, δεν θα δει ούτε ένα msec διαφορά στην ταχύτητα από το να μην τα είχε βάλει, αφού δεν φορτώνουν υπηρεσίες κατά την εκκίνηση.

Παράθεση από: aspd στις 21 Νοε 2010, 09:42:04 ΠΜ
5. με lubuntu δεν έφτιαξε το δίσκο (λέει χαλασμένα πακέτα)

Αν και σπάνιο, οι mirrors των αποθετηρίων του Ubuntu μερικές φορές τυχαίνει να μην είναι σε συνεπή κατάσταση. Δηλαδή π.χ. αν στο αποθετήριο βρίσκεται ένα πακέτο Α που εξαρτάται από τη νέα έκδοση ενός πακέτου Β, αλλά αυτή η νέα έκδοση δεν έχει προλάβει ακόμα να ανέβει, τότε θα μας βγει "χαλασμένα πακέτα" επειδή δεν μπορούν να ικανοποιηθούν οι εξαρτήσεις.
Αυτό συμβαίνει είτε κάνουμε απλά apt-get update σε κανονικό Η/Υ, είτε κάνουμε εγκατάσταση εικονικού δίσκου LTSP, και η λύση και στις δύο περιπτώσεις είναι να ξαναδοκιμάσουμε λίγο αργότερα όταν θα έχει φτιαχτεί το αποθετήριο.

aspd

Αυτό είναι εξαιρετικό! Οπότε μπορώ να έχω στο fat client όσα λογισμικά θέλω χωρίς να ανησυχώ ότι θα καθυστερεί. Τέλεια!!!