Νέος στο Linux !

Ξεκίνησε από Μίλτος, 12 Ιουν 2012, 09:54:35 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Μίλτος

Χαιρετώ την παρέα ...
... τα θερμά μου συγχαρητήρια για "Το Στέκι των Πληροφορικών"!

Καιρό τώρα ήθελα να βάλω Linux, το έψαχνα, αλλά είχα κάποιες φοβίες στο αν τα καταφέρω, πως θα το κάνω, αν θα παίζουν όλα τα προγράμματα που χρησιμοποιώ στα windows κλπ.
Με την βοήθεια του Βαγγέλη, όμως, ο οποίος μου σύστησε και το forum σας, κατέβασα το Ubuntu και το Kubuntu, τα έγραψα σε CD και τα έτρεξα ως "δοκιμή" (δεν τα εγκατέστησα) στο PC μου ... και ... έμεινα κατενθουσιασμένος ... είναι καταπληκτικά!

Φυσικά οι απορίες μου τεράστιες, και νομίζω ότι θα αντικατοπτρίζουν τις απορίες ενός χρήστη που δεν είναι πληροφορικάριος, που μερικές φορές μπορεί να γελάτε με τις ερωτήσεις μου.

Ακόμα προσπαθώ να ξεχωρίσω τις διαφορές ubuntu, kubuntu, Lubuntu κλπ κλπ :D

Μπορώ να πω ότι το kubuntu μου άρεσε πιο πολύ από το ubuntu ίσως γιατί έμοιαζε πιο πολύ με αυτό που ήδη ξέρω, τα windows. Όπως έγραψα και στο δικό μου forum για τα kubuntu: "Το πρώτο πράγμα που βλέπετε είναι μια γκρίζα "άψυχη" οθόνη, την οποία όμως, πολύ εύκολα μπορείτε να την μετατρέψετε όπως εσείς επιθυμείτε. Παρά την πρώτη απογοήτευση από το γκρι φόντο, όσο ψάχνετε το kubuntu τόσο πιο ενθουσιασμένοι νιώθετε. Είναι καταπληκτικό!
Το Kubuntu έχει interface (περιβάλλον επικοινωνίας με το χρήστη) που μοιάζει με τα Windows και αυτό διευκολύνει τον άπειρο χρήστη των Linux
"

Παρ' όλα αυτά το ψάχνω το θέμα, και θα ήθελα τα "φώτα" σας.

Αυτά προς το παρόν, για να μην σας κουράσω ... έτσι για γνωριμία.

Μίλτος

Επειδή δε νομίζω ότι είμαι έτοιμος να στήσω μόνος μου ένα Open Source λειτουργικό, λέω ν' αρχίσω χρησιμοποιώντας ένα από τα "έτοιμα" όπως το ubuntu ή το kubuntu.

Το PC μου αυτή την στιγμή:
Intel Pentium Dual E2160 στα 1.80GHz and 1.79GHz
2 GB RAM
HD ένας στα 150GB
Windows XP Professional, Version 2002, Service Pack 2


Αν επιθυμείτε να βοηθήσετε, απαντήστε παρακαλώ τις παρακάτω απορίες:


  • α)Είναι καλύτερο να αγοράσω έναν νέο σκληρό δίσκο και να βάλω μέσα το Linux και αν ναι πόσα GB προτείνετε; β)Ή μπορώ να τα περάσω στον ήδη υπάρχον σκληρό δίσκο; Αν ναι πρέπει να κάνω νέο partition;
  • Ποιο από τα Ubuntu και Kubuntu χρειάζεται (καταναλώνει) περισσότερη RAM;
  • Έχετε να μου προτείνετε κάποια άλλο εκτός από τα δύο παραπάνω που έχω δοκιμάσει;
  • Drivers για κάρτες γραφικών, εκτυπωτές κλπ κλπ βρίσκεις εύκολα στο Linux και πού;
  • Προγράμματα που τρέχουν από CD/DVD όπως εγκυκλοπαίδειες, λεξικά, κλπ αναγνωρίζονται από το Linux ή θέλει κάποια κόλπα;
  • Υπάρχουν σημεία που πρέπει να προσέξω κατά την εγκατάσταση; Υπάρχουν κάποια κόλπα να μου μάθετε;
  • Το internet (ρούτερ) θα θέλει κάποια τροποποίηση ή θα το αναγνωρίσει αμέσως, όπως με την δοκιμή από το CD;
  • Υπάρχει ubuntu και kubuntu που να τρέχει στα Ελληνικά, έτσι ώστε να το χειρίζονται και τα παιδιά; Από το CD που τα δοκίμασα ενώ διάλεξα γλώσσα Ελληνική αυτά έτρεξαν στα Αγγλικά.
  • Τι επιπλέον ρυθμίσεις πρέπει να κάνω ή προτείνετε να κάνω, μετά την εγκατάσταση του λειτουργικού;
  • Τι ακριβώς είναι το Cinnamon;

Ευχαριστώ ... και συγνώμη για κάποιες αδαείς ερωτήσεις





Μίλτος

Ωωωωππππ ... συγνώμη alkisg ... δεν το είχα καταλάβει.
Θα μεταφέρω τις απορίες μου εκεί που μου υπόδειξες ... ευχαριστώ.