Γενικό Λύκειο > Εντολή ΕΠΙΛΕΞΕ

ΑΠΟΡΙΑ ΣΤΗΝ ΕΠΙΛΕΞΕ

(1/8) > >>

ΤΙΜ:
Καλημέρα σας, μπορώ στην ΕΠΙΛΕΞΕ στις περιπτώσεις να έχω σύνθετη συνθήκη ; και πως γίνεται ; (π.χ. περίπτωση x>3 και y=2 ;;;). Νομίζω πως στο σχολικό υλικό δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση. 

pgrontas:
Αν παρακολουθήσεις το βίντεο στο https://diavlos.grnet.gr/room/1604?eventid=6525&vod=6717_session στο 3:28:00 περίπου, λένε ότι η σύνθετη συνθήκη πρέπει να αντιμετωπιστεί με (εσωτερική?) Αν. Φαντάζομαι θα ερθει κάτι πιο σαφές στις οδηγίες διδασκαλίας.

petrosp13:
Εγώ θα έλεγα ότι σε "περίεργες" περιπτώσεις, καλό θα είναι να χρησιμοποιείται η "Αν" και μόνο αυτή
Η "Επίλεξε" είναι για τυποποιημένες περιπτώσεις για να προσφέρει κάποια πλεονεκτήματα λόγω της μορφής της

George Eco:
Νομίζω πως για περίπλοκότερα πράγματα από διακριτές ακέραιες τιμές, έχουμε την ΑΝ. Η ΕΠΙΛΕΞΕ λειτουργεί καλύτερα στο μάτι, όταν έχει να κάνει με ακέραιες απλές τιμές. Πάντως η ΕΠΙΛΕΞΕ θέλουμε δε θέλουμε, θα μας στοιχειώσει αν δεν έρθει καμιά γρήγορη οδηγία του Υπουργείου.

tsioulak:

--- Παράθεση από: George Eco στις 22 Αυγ 2019, 10:21:33 πμ ---Νομίζω πως για περίπλοκότερα πράγματα από διακριτές ακέραιες τιμές, έχουμε την ΑΝ. Η ΕΠΙΛΕΞΕ λειτουργεί καλύτερα στο μάτι, όταν έχει να κάνει με ακέραιες απλές τιμές. Πάντως η ΕΠΙΛΕΞΕ θέλουμε δε θέλουμε, θα μας στοιχειώσει αν δεν έρθει καμιά γρήγορη οδηγία του Υπουργείου.

--- Τέλος παράθεσης ---

Ας ελπισουμε να είναι στις πρώτες οδηγίες που θα δώσει το υπουργείο.

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση