ltsp-update-image σε πολύ μικρό partition

Ξεκίνησε από falexakos, 07 Σεπ 2016, 03:00:38 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

falexakos

Χαιρετώ και πάλι.
Σ' έναν Η/Υ με Windows (σ)Vista κάποιος εκπ/κός εγκατέστησε Ubuntu LTSP (12.04) στον ελεύθερο χώρο των περίπου 18GB που είχε μείνει στον δίσκο. Το μηχάνημα εκκινεί κανονικά και λειτουργεί μια χαρά ως LTSP Server. Μάλιστα με το GParted συρρίκνωσα το partition των Vista από ~32GB σε ~20GB και πήρα ένα ext4 partition με ~12GB χώρο.
Στο  root filesystem ( / ) του Ubuntu έχω όμως μόνο 2GB ελεύθερο χώρο. Αποτέλεσμα: Όταν πάω να κάνω update  image χτυπάει filesystem is full και αποτυγχάνει.
Γενικά, θα μπορούσα άραγε να συγχωνεύσω τα νεοαποκτηθέντα 12GB στο / ; Ή έστω να "πω" στο
Κώδικας: bash
ltsp-update-image --no-backup -c /
να χρησιμοποιεί άλλον χώρο ως προσωρινό και όχι το /tmp ; Ή να κάνω mount το /tmp στο νέο partition (τώρα το έχω mounted σ' ένα /mnt/extra_space που δημιούργησα).
Ευχαριστώ,
Φώτης Αλεξάκος
ΚΕΠΛΗΝΕΤ Καρδίτσας

alkisg

Φώτη ο απλός τρόπος είναι να κάνεις τα κατάλληλα resize με το gparted ώστε να συγχωνευτεί ο χώρος σε ένα μόνο partition.
Αν αυτό είναι χρονοβόρο, αντί να το κάνεις mount στο /mnt/extra_space, κάν' το mount κατευθείαν στο /opt/ltsp/images, αφού προηγουμένως σβήσεις ό,τι έχει μέσα στο images.
Εναλλακτικά και αν τα μεγέθη είναι κατάλληλα, μπορείς να το χρησιμοποιήσεις ως /home.

falexakos

ΠαράθεσηΦώτη ο απλός τρόπος είναι να κάνεις τα κατάλληλα resize με το gparted ώστε να συγχωνευτεί ο χώρος σε ένα μόνο partition.
Δε μ' αφήνει να κάνω τη συγχώνευση που λέμε, αφού προφανώς το / δεν μπορεί να γίνει unmount. Να εκκινήσω με live-CD και να δοκιμάσω έτσι το GParted ;
Και μιας και μιλάμε για partitions, μπορώ να κάνω π.χ. όλο το /usr/bin mount σ' ένα άλλο partition ή και δίσκο τώρα που είναι ήδη εγκατεστημένο το Λ/Σ ; Μπορείς να μου πεις τη γραμμή που θα προσθέσω στο /etc/fstab ; Έτσι, αν χρειαστεί να εγκατασταθεί καμιά μεγάλη εφαρμογή όπως το Eclipse (λέμε τώρα), δε θα με απασχολεί ο ελεύθερος χώρος στον δίσκο του Λ/Σ. :-)
Και πάλι ευχαριστώ.

alkisg

Ναι είναι γενικός κανόνας ότι για επεξεργασία κατατμήσεων πρέπει να έχουμε μπουτάρει από live cd.
Το /usr/bin είναι μικρό, ανάξιο λόγου:
Κώδικας: Bash
$ du -sh /usr/bin
354M	/usr/bin

Ο κύριος όγκος των εφαρμογών πηγαίνει στο /usr/share.

Ξεκίνα με live cd και κάνε resize/merge σε ένα partition.