Γενικό Λύκειο > Μονοδιάστατοι πίνακες

Δήλωση πίνακα Ν στοιχείων

<< < (5/5)

evry:
Sorry για το offtopic
Στο ερώτημα Java ή Python η άλλη άποψη:
Why Java Should Be Your First Language Instead Of Python

Εντάξει είπαμε ότι η Java δεν είναι καλή επιλογή για πρώτη γλώσσα αλλά μην τα μηδενίζουμε όλα, υπάρχουν εκπαιδευτικά περιβάλλοντα για εισαγωγή στην Java ,όπως το BlueJ και το GreenFoot και έχουν γραφτεί πολλά Papers για θέματα διδακτικής στο θέμα αυτό

George Eco:

--- Παράθεση από: evry στις 05 Νοε 2021, 08:21:08 μμ ---Sorry για το offtopic

Εντάξει είπαμε ότι η Java δεν είναι καλή επιλογή για πρώτη γλώσσα αλλά μην τα μηδενίζουμε όλα, υπάρχουν εκπαιδευτικά περιβάλλοντα για εισαγωγή στην Java ,όπως το BlueJ και το GreenFoot και έχουν γραφτεί πολλά Papers για θέματα διδακτικής στο θέμα αυτό

--- Τέλος παράθεσης ---

Και με αυτό συμφωνώ. Η Python είναι scripting γλώσσα, η Java είναι πιο σοβαρή, σε εξαναγκάζει να μάθεις σωστά αντικειμενοστραφή. Για πρώτο έτος σε Τριτοβάθμιο Ίδρυμα νομίζω είναι εξαιρετική γλώσσα.

dpa2006:

--- Παράθεση από: evry στις 05 Νοε 2021, 08:21:08 μμ ---Sorry για το offtopic

--- Τέλος παράθεσης ---

Καλησπέρα,
ελπίζω πως δεν έγινε παρανόηση των γραφέντων μου
Σε καμία περίπτωση δεν μηδενίζω την Java...
Έχω διδαχθεί Java και μάλιστα είχα την τύχη να την διδαχθώ κοντά (1999) στη δημιουργία της
Την θεωρώ καλύτερη από την C++ για διδασκαλία Δομών Δεδομένων και το βιβλίο του Lafore είναι εξαιρετικό (το διδάχθηκα)

Είναι εξαιρετική γλώσσα αλλά θα την προτιμούσα ένα βήμα αργότερα σε σχέση με την Python για παράδειγμα.
Αν και προέρχομαι από την Pascal (πρώτη γλώσσα προγραμματισμού 1990) είμαι υπέρμαχος της Python για την ευκολία της και την ισχύ της.
Συμφωνώ πως η μεγάλη διάδοση της οφείλεται στην ισχυρή της παρουσία στην επεξεργασία Δεδομένων.

George Eco:
Επαυξάνοντας, έχω να πω πως το βιβλίω των Deitel  Java: How to program, είναι ένα τεράστιο πλήρες εγχειρίδιο που μου αρέσει ιδιαίτερα.
Επι της Java τώρα, είχε πέσει κάτω από το ραντάρ μου, αλλά υπάρχει ήδη βιβλίο στα ΕΠΑΛ (δε το δίνουν Πανελλήνιες) το οποίο περιέχει Java με swing και στο τέλος σου πετά και το AppInventor. Είναι πολύ πολύ συνοπτικό, αλλά δε παύει να χαρίζει ένα πολύ καλό εφόδιο για το μέλλον στα παιδιά. Ενθουσιάστηκα.
Παράλληλα δίνουν Πανελλήνιες σε Python2. Ελπίζω να δούμε σύντομα σε 3.

Θέλω να πω, είναι δυνατόν παιδιά του ΕΠΑΛ να έρχονται σε επαφή με δύο αντικειμενοστραφείς γλώσσες, και στη Γ Λυκείου να μην υπάρχει ΕΝΑ ουσιαστικό εργαλείο διδασκαλίας; Τέλος πάντων, back on topic, σε αλγοριθμικό επίπεδο το Ν είναι οκ, σε ΓΛΩΣΣΑ θα έχουμε δεδομένο Ν κι όχι γενική μορφή. Έτσι αντιμετωπίζεται μόνο.

dpa2006:

--- Παράθεση από: George Eco στις 08 Νοε 2021, 02:58:30 μμ ---Επαυξάνοντας, έχω να πω πως το βιβλίω των Deitel  Java: How to program, είναι ένα τεράστιο πλήρες εγχειρίδιο που μου αρέσει ιδιαίτερα.
Επι της Java τώρα, είχε πέσει κάτω από το ραντάρ μου, αλλά υπάρχει ήδη βιβλίο στα ΕΠΑΛ (δε το δίνουν Πανελλήνιες) το οποίο περιέχει Java με swing και στο τέλος σου πετά και το AppInventor. Είναι πολύ πολύ συνοπτικό, αλλά δε παύει να χαρίζει ένα πολύ καλό εφόδιο για το μέλλον στα παιδιά. Ενθουσιάστηκα.
Παράλληλα δίνουν Πανελλήνιες σε Python2. Ελπίζω να δούμε σύντομα σε 3.

Θέλω να πω, είναι δυνατόν παιδιά του ΕΠΑΛ να έρχονται σε επαφή με δύο αντικειμενοστραφείς γλώσσες, και στη Γ Λυκείου να μην υπάρχει ΕΝΑ ουσιαστικό εργαλείο διδασκαλίας; Τέλος πάντων, back on topic, σε αλγοριθμικό επίπεδο το Ν είναι οκ, σε ΓΛΩΣΣΑ θα έχουμε δεδομένο Ν κι όχι γενική μορφή. Έτσι αντιμετωπίζεται μόνο.

--- Τέλος παράθεσης ---

Καλημέρα,
συμφωνώ απόλυτα με αυτά που λες.
Μου έκανε μεγάλη εντύπωση και εμένα το βιβλίο της Java ΕΠΑΛ, που δίνουν ενδοσχολικά.
Όσον αφορά βιβλία για την κατανόηση της Java των Deitel είναι πιστεύω το καλύτερο με αρκετά καλό του Herb Schildt.

Σχολικό Java
http://ebooks.edu.gr/ebooks/v/pdf/8547/4544/24-0535_Eidika-Themata-ston-Programmatismo-Ypologiston_G-EPAL_Vivlio-Mathiti/

Μικρή παρένθεση:
Στη Γενική παιδεία
Υπάρχει βιβλίο Πληροφορική ΕΠΑΛ σε ΑΛΓΟΡΙΘΜΟ για Β
http://www.iep.edu.gr/images/IEP/EPISTIMONIKI_YPIRESIA/Epist_Monades/B_Kyklos/Tee/2016/BEpal/2016_Epal_Eis_HY.pdf

και Python για Γ
http://www.iep.edu.gr/images/IEP/EPISTIMONIKI_YPIRESIA/Epist_Monades/B_Kyklos/Tee/2016/GEpal/2016_GEpal_Eis_HY.pdf

αλλά και το αντίστοιχο εισαγωγικό μάθημα στη Β είναι Python...
http://ebooks.edu.gr/ebooks/v/pdf/8547/4630/24-0615-01_Arches-Programmatismou-Ypologiston_B-EPAL_Simeioseis-Mathiti/

Εγώ είχα σημειώσεις για εισαγωγή στη Java και τελικά βρήκα τους Deitel... :) ;D
Το πρόβλημα των βιβλίων με Python2 (η οποία είναι πλέον κατηργημένη...  :( [size=78%] )[/size] είναι σοβαρό...
Επίσης σοβαρό θέμα είναι και η έκδοση της Java που χρησιμοποιείς...
Ειδικά αν έχεις παλαιό εργαστήριο δεν πιστεύω πως υπάρχουν πολλές επιλογές...

Έχω ελπίδες ότι με τα νέα προγράμματα σπουδών να δούμε Python3...

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[*] Προηγούμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση