Επαγγελματικό Λύκειο > Δίκτυα Υπολογιστών ΙΙ

Ορολογία σε εξετασεις πανελλαδικων

(1/2) > >>

Arvacon:
Καλησπερα.

Εχω μια απορια σχετικα με τις πανελλαδικες.
Παρατηρω πως οι ελληνικες ορολογιες μπερδευουν πολυ καποιον που εχει συνηθισει τις αγγλικες, με αποτελεσμα να ειναι δυσκολο να τις θυμασαι.
Η ερωτηση μου ειναι η εξης, αν καποιος συγκρατησει μονο τις αγγλικες ορολογιες απο το μαθημα των δικτυων και γραψει στα αγγλικα ολους τους ορισμους, πχ PDU, UDP, ή αντι για ενθυλακωση - encapsulation, τα επιπεδα του OSI να ειναι ολα αγγλικα κλπ, θα πιαστουν σαν λαθος οποτε θα κοψουν μοναδες ή προβλεπεται?
Επισης αν δεν προβλεπεται, πρεπει να γραφεις τις ορολογιες και στις 2 γλωσσες υποχρεωτικα, δηλαδη πχ. "ενθυλακωση (encapsulation)" κλπ?

Arvacon:
Παει, τελικα με την απορια θα μεινω...  :'(

georgebakalis:
Δεν μενεις φιλε..προσπαθησε να τα μαθεις και εγω κολλαω σε καποιες ερωτήσεις με τις ορολογιες αλλα το παλευω! Καλη επιτυχια παντως απο εμενα

Arvacon:

--- Παράθεση από: georgebakalis στις 10 Ιουν 2020, 03:01:11 μμ ---Δεν μενεις φιλε..προσπαθησε να τα μαθεις και εγω κολλαω σε καποιες ερωτήσεις με τις ορολογιες αλλα το παλευω! Καλη επιτυχια παντως απο εμενα

--- Τέλος παράθεσης ---

Πως δε θα μεινω, αφου δε μου την ελυσε κανεις την απορια!
Καλη επιτυχια ευχομαι και σε σενα!

yannisioannidis:
Αν η ορολογία είναι επιστημονικά τεκμηριωμένη τότε είτε είναι στα Ελληνικά είτε είναι στα Αγγλικά κανένας διορθωτής δεν θα τα διορθώσει ως λάθη

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση