ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΣ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΩΝ 2020

Ξεκίνησε από Σάκης Δημόπουλος, 27 Ιουν 2020, 10:40:39 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Σάκης Δημόπουλος




soc_h

Τα θέματα νομίζω πως είναι βατά για τα παιδιά που είχαν δουλέψει. Δυαδική αναζήτηση και δομές επανάληψης στη θεωρία, λίστες και ταξινόμηση στις ασκήσεις, όλα αναμενόμενα.
Σωκράτης

theoni

καλημέρα μια ερωτηση θα ήθελα να κάνω  στο Α3 το 3 ερώτημα το αποτέλεσμα δεν είναι 2???

soc_h

Σωκράτης

ApoAntonis

Μια βοήθεια παρακαλώ. Τους τελεστές +=, -=
που τους βρίσκουμε;

Οι int και abs, δεν έχουνε θέμα;

ApoAntonis

#7
Παράθεση από: TRICKYGR στις 27 Ιουν 2020, 11:55:22 ΠΜ
Ενδεικτικές Λύσεις

το Β3 δεν είναι σωστό. Νιώθω ότι κλέβει.

το Γ έχει ελλείψεις.

-------------------

Συνολικά, πολύ φτωχά θέματα. Απλοϊκά σε ανησυχητικό βαθμό.

bumaye

Παράθεση από: TRICKYGR στις 27 Ιουν 2020, 11:55:22 ΠΜ
Ενδεικτικές Λύσεις

Νομίζω ότι στο Β3. θα έπρεπε να γίνει έλεγχος εάν τα τρεις τελευταίοι χαρακτήρες είναι οι ".gr".

Η δική μου λύση θα ηταν κάπως έτσι:

def find_gr(L):
    counter=0
    for item in L:
        if item[-1]=='r':
            if item[-2]=='g':
                if item[-3]=='.':
                    counter+=1
    return counter

AK

theoni

ΤΟ Γ γιατί έχει ελλείψεις αφού απαντά σε όλα τα ερωτήματα

polikarpos

Με προβληματίζει το Α3.1 Γιατί δεν θυμάμαι αναφέρεται στο βιβλίο ότι οι αριθμητικοί τελεστές έχουν υψηλότερη προτεραιότητα από τους συγκριτικούς
Η λύση για το Β3 όντως δεν είναι σωστή γιατί το .gr πρέπει να βρίσκεται στο τέλος του mail
Στο  γ θέμα  θεωρώ ότι υπάρχει ασάφεια, όσον αφορά Αν πρέπει να γίνει ή όχι έλεγχος για το αν χωράνε Οι θεατές γιατί αναφέρει ότι μπορεί να εισαχθεί ως τιμή το -1 και αυτό σημαίνει ότι οι θεατές δεν χωράνε

def find_gr(L):
	count = 0
	for mail in L:
             if mai[-3:] ==".gr":
                   count +=1
	return count

www.sepchiou.gr
moodle.sepchiou.gr
museum.sepchiou.gr

theoni

επειδη δεν έχω διδάξει το μάθημα με την καινούργια ύλη οι δυο τρόποι που αναφέρθηκαν για το Β3 είναι ισοδύναμοι???

evry

To B3 είναι άσκηση από το τετράδιο μαθητή σελίδα 90.
Υπάρχει λυμένη με 2-3 διαφορετικούς τρόπους στις αντίστοιχες λύσεις.
Στις λύσεις αυτές δεν χρησιμοποιείται ο τελεστής slice operator : γιατί τότε ήταν εκτός ύλης.
Τον έβαλα στην ύλη όταν κάναμε τις διορθώσεις για την 2η έκδοση γιατί θεώρησα ότι είναι πολύ σημαντικός για να είναι έξω.

Προφανώς οι λύσεις που ανέβασε ο συνάδελφος έχουν λάθος στο B3 αφού ελέγχουν αν το .gr δεν είναι κατάληξη αλλά substring του ονόματος.
Επίσης abs += αναφέρονται στο βιβλίο, ειδικά η abs σε πολλά σημεία χωρίς αυτό να σημαίνει ότι συμφωνώ με την επιλογή αυτή.
Επίσης για άλλη μια χρονιά τα θέματα είναι πάαααρα πολύ μακριά από τη φιλοσοφία του βιβλίου.
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

Γιάννης Αναγνωστάκης

Παράθεση από: polikarpos στις 27 Ιουν 2020, 02:51:02 ΜΜ
Με προβληματίζει το Α3.1 Γιατί δεν θυμάμαι αναφέρεται στο βιβλίο ότι οι αριθμητικοί τελεστές έχουν υψηλότερη προτεραιότητα από τους συγκριτικούς
Η λύση για το Β3 όντως δεν είναι σωστή γιατί το .gr πρέπει να βρίσκεται στο τέλος του mail
Στο  γ θέμα  θεωρώ ότι υπάρχει ασάφεια, όσον αφορά Αν πρέπει να γίνει ή όχι έλεγχος για το αν χωράνε Οι θεατές γιατί αναφέρει ότι μπορεί να εισαχθεί ως τιμή το -1 και αυτό σημαίνει ότι οι θεατές δεν χωράνε

def find_gr(L):
	count = 0
	for mail in L:
             if mai[-3:] ==".gr":
                   count +=1
	return count



Πραγματικά για το Γ1γ, ποιος σκέφτηκε αυτή τη διατύπωση; Δεν νομίζω ότι πάντως πρέπει να ελέγξεις για την χωρητικότητα, γιατί, αν έπρεπε να ελέγξεις για την χωρητικότητα, θα έπρεπε να διάβαζες και αριθμό παιδιών, αλλά η εκφώνηση λέει ότι σε αυτή την περίπτωση δεν εισάγεται αριθμος παιιδιών..

TRICKYGR

Όντως έχει μια παράλειψη, αλλά δεν είναι λάθος, δεν παίρνει δλδ 0/7