Ερώτηση Σ-Λ

Ξεκίνησε από tomemeto1, 09 Μαρ 2008, 05:56:48 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

tomemeto1

Θέμα 1ο,3

Σκοπός της συγχώνευσης δύο ταξινο΅η΅ένων πινάκων είναι η δη΅ιουργία ενός τρίτου ταξινο΅η΅ένου πίνακα, που περιέχει τα στοιχεία των δύο πινάκων.


Η παραπάνω πρόταση σύμφωνα με τις λύσεις είναι σωστή. Κάτι σχετικό λέει στο τετράδιο του μαθητή σελίδα 91. Εκεί όμως η συγκεκρμένη άσκηση λέει οι δύο ταξινομημένοι πίνακες να συγχωνευτούν και ο τελικός πίνακας να είναι συγχωνευμένος.
Δεν σημαίνει αυτό ότι όταν συγχωνεύονται δύο ταξινομημένοι πίνακες το αποτέλεσμα θα είναι πάντα ένας ταξινομημένος πίνακας. Εσείς τι λέτε?

P.Tsiotakis

σελ. 200 βιβλίου μαθητή

η πρόταση είναι ατόφια από εκεί..

tomemeto1

#2
Επομένως αν μια άσκηση ζητάει συγχώνευση 2 ταξινομημένων πινάκων ... εννοείται ότι το αποτέλεσμα θα είναι ένας ταξινομημένος πίνακας.

Ενώ αν ζητάει συγχώνευση 2 μη ταξινομημένων πινάκων τότε είναι απλά η ένωσή τους.
Δηλαδή αν ο πινακας Α έχει τα στοιχεια:   2   99   5     1  και
ο πίνακας Β έχει: 33 55 τότε ο συγχωνευμένος πίνακας Γ θα είναι ο
2   99    5   1     33    55 


Εχω δίκαιο?

Ευχαριστώ για όλες τις απαντήσεις που μου δίνετε (και στις άλλες ερωτήσεις που κάνω στο φόρουμ)

P.Tsiotakis

να σαι καλά

συμφωνώ με το συμπέρασμά σου. Α και μια εκφώνηση εξετάσεων είναι συγκεκριμένη...

andreas_p

Καλημέρα.

Η συγχώνευση (εξ ορισμού)  εφαρμόζεται σε ΤΑΞΙΝΟΜΗΜΕΝΟΥΣ πίνακες.

Αλλιώς είναι απλά συνένωση.

Ανδρέας

gpapargi

Να προσθέσω ότι σε παλαιότερη κουβέντα στο στέκι, χρησιμοποιήσαμε τη λέξη συνένωση για να αναφερθούμε σε κάτι διαφορετικό από τη συγχώνευση. Η συνένωση (concatenation) χρησιμοποιείται στα strings και έχει ακριβώς την έννοια του κολλήματος του ενός πίνακα στο τέλος  του άλλου. Νομίζω ότι είναι εύστοχη η επιλογή αυτής της λέξης αφήνοντας τη συγχώνευση (merging) για τους ταξινομημένους.