Αναβάθμιση Edubuntu 7.10 σε 8.04 - 8.10

Ξεκίνησε από ChrsMel, 18 Δεκ 2008, 08:36:32 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

ChrsMel

Γεια σε όλους
Στο σχολείο (2o γυμνάσιο Καβάλας) χρησιμοποιούμε το edubuntu 7.10 το οποίο δουλεύει μια χαρά (server core duo 2.5Ghz 4 gbytes ram και 15 clients) με μια κάρτα δικτύου που έχει 2 IP
(την 10.22.31.10 για το internet και την 192.168.0.1 για τα clients)

Θα ήθελα την εμπειρία σας / γνώμη για αναβάθμιση σε έκδοση 8.04-8.10 αν έκανε κάποιος και αν δούλεψε γιατί άκουσα ότι σε κάποιους κράσσαρε το σύστημα και γι αυτό δεν έκανα ακόμη.

alkisg

vanitas, σου διαχώρισα το μήνυμα σε ξεχωριστό θέμα. Είναι ο καλύτερος τρόπος να το δει κάποιος, δε χρειάζεται να απαντάς σε 3 άλλα θέματα.

Είχα κάνει επιτυχώς αναβάθμιση του 7.10 σε 8.04. Ίσως να είναι λίγο πιο ασφαλές αν έχεις κατεβάσει το CD και το κάνεις από εκεί, ώστε να αποφύγεις διακοπές της σύνδεσης στο δίκτυο που μπορεί να δημιουργήσουν προβλήματα.

Προσωπική γνώμη: πήγαινε σε 8.04 αν κάνεις αναβάθμιση, και σε 8.10 αν κάνεις καθαρή εγκατάσταση (σε λίγες μέρες θα δημοσιευτεί οδηγός εγκατάστασης 8.10 με αναλυτικά βήματα, περίπου 80 σελίδων).

ChrsMel

Εντάξι η αναβάθμιση από 7.10 σε 8.04, βασικά δεν έπαιζε ο kernel   2.6.24 στην επανεκκίνηση, δε ξέρω για ποιο λόγο, αλλά o 2.6.22 δεν είχε πρόβλημα.
Sorry για τις πολλαπλές καταχωρήσεις αλλά για κάποιο λόγο δε φάνηκε η πρώτη και η δεύτερη  καταχώρηση και νόμιζα ότι δεν έγιναν, αν μπορείς να τις σβήσεις.
Το moodle kai η database postgre είναι απαραίτητα ; γιατί τα έβαλε χωρίς να ρωτήσει και επειδή δε θα τα χρησιμοποιήσω άμεσα τα έκανα απεγκατάσταση.

alkisg

Εγώ πάντως δεν έχω εγκαταστήσει ούτε έχω δει εγκατεστημένο κανένα από τα δύο... Ίσως κάτι που έβαλες να τα είχε στα "recommented packages".

Άμα θες δώσε και ένα
Κώδικας: shell
apt-get autoclean

ώστε να φύγουν τυχόν παραπανίσια πακέτα.

mostel

Γενικώς καλό είναι πάντως να αποφεύγονται οι αναβαθμίσεις σε αυτά, ειδικά όταν μόλις έχει βγεί η καινούρια έκδοση.


Π.χ. εγώ που δοκίμασα από 8.04 να πάω σε 8.10 κατευθείαν, (χωρίς clean install, αλλά με upgrading), έγινε το pc ...bordel , και χρειάστηκε απ' την αρχή πέρασμα το 8.10!


When you see a good move ; Look for a better one .