Χρήση του pseudoglossa χωρίς σύνδεση στο internet;

Ξεκίνησε από Sergio, 10 Σεπ 2010, 09:16:39 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Sergio

Υπάρχει η δυνατότητα χρήσης του pseudoglossa χωρίς σύνδεση στο Internet;

Προτρέπω τους μαθητές μου να το χρησιμοποιήσουν αλλά δυστυχώς κάποιοι από αυτούς δεν έχουν Internet.

Παλιότερα είχα δοκιμάσει να αποθηκεύσω τοπικά τη σελίδα και στη συνέχεια "έπαιζε" και χωρίς να υπάρχει σύνδεση.

Τώρα δεν συμβαίνει το ίδιο.

Άλλαξε κάτι ή κάνω κάτι λάθος;
Απ τη μια η θητεία μου σε σχολικές αίθουσες: να φλυαρώ - να ελπίζω πως κατι κατάλαβαν - να εξερευνώ - να μαθαίνω. Απ την άλλη, σχεδόν συνομήλικη, η Διδακτική της Πληροφορικής: ερευνά διαδικασίες μάθησης - φλερτάρει με την Ψυχολογία - με καλεί να αφήσω το βλέμμα του Πληροφορικού και να δω με τα μάτια του δασκάλου. Τέκνα των 2, οι απόψεις μου.. (προσαρμοσμένο από τον πρόλογο του βιβλίου "Το μακρόν Φυσική προ του βραχέως διδάσκω" του Ανδρέα Κασσέτα)

sstergou

Γεια σου Αστέριε!

Μόλις πριν το δοκίμασα και έπαιζε κανονικά. Βγάζει ένα μηνυματάκι απλά στην αρχή επειδή δεν βρίσκει δίκτυο.

Αποθήκευσα την σελίδα τοπικά και μετά την άνοιξα με τον φυλλομετρητή.

Τι διαδικασία ακολούθησες; Τι φυλλομετρητή και τι λειτουργικό χρησιμοποιείς;

Μέσα στα αρχεία τα οποία αποθηκεύονται μαζί με το html αρχείο του pseudoglossa.gr υπάρχει και ένα αρχείο swf. Αυτό μπορείς να το ανοίξεις, π.χ. με τον firefox?

Sergio

Η διαδικασία που ακολούθησα..

1) Άνοιξα τη σελίδα στον IE και την αποθήκευσα στην επιφάνεια εργασίας επιλέγοντας το προτεινόμενο "Αρχειοθέτηση Web, απλό αρχείο *.mht"
2) έκλεισα IE, αποσύνδεσα το internet και άνοιξα το ".mht" που είχε δημιουργηθεί στην επιφάνεια εργασίας

Ξεκινάει αλλά μένει στην μπλε οθόνη χωρίς να παρουσιάζει το γνωστό περιβάλλον του Pseudoglwssa

Χρησιμοποιώ IE8 και WιndowsXP
______________________________________________________

Μήπως να επιλέξω κάποια άλλη επιλογή κατά την αποθήκευση, πχ ως ιστοσελίδα πλήρης;
Απ τη μια η θητεία μου σε σχολικές αίθουσες: να φλυαρώ - να ελπίζω πως κατι κατάλαβαν - να εξερευνώ - να μαθαίνω. Απ την άλλη, σχεδόν συνομήλικη, η Διδακτική της Πληροφορικής: ερευνά διαδικασίες μάθησης - φλερτάρει με την Ψυχολογία - με καλεί να αφήσω το βλέμμα του Πληροφορικού και να δω με τα μάτια του δασκάλου. Τέκνα των 2, οι απόψεις μου.. (προσαρμοσμένο από τον πρόλογο του βιβλίου "Το μακρόν Φυσική προ του βραχέως διδάσκω" του Ανδρέα Κασσέτα)

Sergio

All;a Αλλά και όταν το αποθηκεύω με την επιλογή "ιστοσελίδα πλήρης", δημιουργείται το .htm και ο αντίστοιχος φάκελος, ο οποίος έχει μέσα 3 αρχεία:
- get_flash_player.gif
- piwik.gif
- swfobject.js

τίποτε άλλο..
Απ τη μια η θητεία μου σε σχολικές αίθουσες: να φλυαρώ - να ελπίζω πως κατι κατάλαβαν - να εξερευνώ - να μαθαίνω. Απ την άλλη, σχεδόν συνομήλικη, η Διδακτική της Πληροφορικής: ερευνά διαδικασίες μάθησης - φλερτάρει με την Ψυχολογία - με καλεί να αφήσω το βλέμμα του Πληροφορικού και να δω με τα μάτια του δασκάλου. Τέκνα των 2, οι απόψεις μου.. (προσαρμοσμένο από τον πρόλογο του βιβλίου "Το μακρόν Φυσική προ του βραχέως διδάσκω" του Ανδρέα Κασσέτα)

Wizard

Ο Internet Explorer δεν σώζει τα swf από μόνος του, χρειάζεσαι ειδικό plug-in ή να ψάξεις στην cache του όσο είναι ανοιχτή η σελίδα. Η λύση είναι να σώσεις τη σελίδα με το Firefox σαν "Web page, complete" ή πάλι στο Firefox πήγαινε Tools->Page Info και στην καρτέλα Media θα βρεις το Pseudoglossa.swf όπου μπορείς να το σώσεις.

sstergou

#5
Ο Wizard έχει δίκιο.

Δοκίμασε να το κατεβάσεις είτε με άλλο φυλλομετρητή είτε χρησιμοποιώντας απευθείας το url του αρχείου : http://www.pseudoglossa.gr/swf/Pseudoglossa.swf

Κάποια στιγμή θα βγάλω και μια offline εκδοση από την οποία θα λείπουν τα κουμπιά της αποθήκευσης (και όλα τα σχετικά που απαιτούν σύνδεση) και θα αναρτήσω την τον σύνδεσμο εδώ.



Sergio

κατέβασα και εγκατέστησα firefox

άνοιξα και αποθήκευσα pseudoglossa

προσπαθώ να ανοίξω το αποθηκευμένο από IE αλλά κολάει

Θέλω να μπορώ να δίνω στους μαθητές περιβάλλον pseudoglossa σε φλασάκι για να το δουλεύουν με ΙΕ στον υπολογιστή του στο σπίτι.

Οι περισσότεροι έχουν ΙΕ και ΔΕΝ έχουν internet αφού οι γονείς το έχουν κόψει για τη γ' λυκείου.

Σκεφτόμουν ότι αν τους έδινα το htm και το σχετικό φάκελο θα μπορούσαν να το δουλέψουν από ΙΕ

Όμως δε φαίνεται να γίνεται



ιδέες;;
Απ τη μια η θητεία μου σε σχολικές αίθουσες: να φλυαρώ - να ελπίζω πως κατι κατάλαβαν - να εξερευνώ - να μαθαίνω. Απ την άλλη, σχεδόν συνομήλικη, η Διδακτική της Πληροφορικής: ερευνά διαδικασίες μάθησης - φλερτάρει με την Ψυχολογία - με καλεί να αφήσω το βλέμμα του Πληροφορικού και να δω με τα μάτια του δασκάλου. Τέκνα των 2, οι απόψεις μου.. (προσαρμοσμένο από τον πρόλογο του βιβλίου "Το μακρόν Φυσική προ του βραχέως διδάσκω" του Ανδρέα Κασσέτα)

P.Tsiotakis


Sergio

Αυτή θα ήθελα να είναι η τελευταία λύση.

Αν όμως υπάρχει κάποιος τρόπος να μην τους "αναγκάσω" να έγκαταστήσουν ένα επιπλέον φυλλομετρητή, θα το προτιμούσα.

Έχω την αίσθηση ότι λίγο παλιότερα (περι το Μάρτη που το είχα δοκιμάσει) εκτελούσα κανονικά το αποθηκευμένο pseudoglossa τοπικά με ΙΕ. Ίσως να μη θυμάμαι καλά, ίσως κάτι να άλλαξε στην υλοποίηση από τότε.

Αν αυτό πλέον δε γίνεται, αναγκαστικά θα τους κατευθύνω στην εγκατάσταση και χρήση του Firefox.

Επομένως, η ερώτηση είναι: υπάρχει τρόπος να δουλέψει η pseudoglossa τοπικά με IE;  Υπάρχει κάποιο set αρχείων / φακέλων που αρκεί για το σκοπό αυτό;
Απ τη μια η θητεία μου σε σχολικές αίθουσες: να φλυαρώ - να ελπίζω πως κατι κατάλαβαν - να εξερευνώ - να μαθαίνω. Απ την άλλη, σχεδόν συνομήλικη, η Διδακτική της Πληροφορικής: ερευνά διαδικασίες μάθησης - φλερτάρει με την Ψυχολογία - με καλεί να αφήσω το βλέμμα του Πληροφορικού και να δω με τα μάτια του δασκάλου. Τέκνα των 2, οι απόψεις μου.. (προσαρμοσμένο από τον πρόλογο του βιβλίου "Το μακρόν Φυσική προ του βραχέως διδάσκω" του Ανδρέα Κασσέτα)

Wizard

Υπάρχει τρόπος και μάλιστα χωρίς browser: αρκεί να μετατρέψεις το swf σε exe.
1) Κατέβασε το standalone flash player της Adobe: http://download.macromedia.com/pub/flashplayer/updaters/10/flashplayer_10_sa.exe
2) Εκτέλεσέ το και άνοιξε με αυτό το swf.
3) Πήγαινε File->Create Projector και είσαι έτοιμος!

sstergou

Αν περιμένεις μέχρι σήμερα το βράδυ θα κάνω εγώ αυτή τη διαδικασία και το εκτελέσιμο που θα παραχθεί δεν θα παράγει μηνύματα λάθους λόγω μη εύρεση σύνδεσης.

Sergio

Απ τη μια η θητεία μου σε σχολικές αίθουσες: να φλυαρώ - να ελπίζω πως κατι κατάλαβαν - να εξερευνώ - να μαθαίνω. Απ την άλλη, σχεδόν συνομήλικη, η Διδακτική της Πληροφορικής: ερευνά διαδικασίες μάθησης - φλερτάρει με την Ψυχολογία - με καλεί να αφήσω το βλέμμα του Πληροφορικού και να δω με τα μάτια του δασκάλου. Τέκνα των 2, οι απόψεις μου.. (προσαρμοσμένο από τον πρόλογο του βιβλίου "Το μακρόν Φυσική προ του βραχέως διδάσκω" του Ανδρέα Κασσέτα)