Σχολές για Προγραμματισμό

Ξεκίνησε από Νίκος Γαζής, 29 Ιουν 2020, 11:36:59 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Νίκος Γαζής

Καλησπέρα, όντας μαθητής Γ Λυκείου πλέον πλησιάζει η στιγμή που θα δώσουμε με την σειρά μας Πανελλήνιες και θα πρέπει να επιλέξουμε ανάλογα με τα τότε μόρια μας την σχολή που θα περάσουμε. Είμαι στο Οικονομικό πεδίο και θέλω να ασχοληθώ με τον Προγραμματισμό, αλλά δεν ξέρω τι σχολές υπάρχουν και σε ποιες πόλεις. Παρότι είναι ανούσιο να λέμε περί βάσεων τώρα καθώς μέχρι τότε μπορεί να έχουν ανέβει/πέσει, θα ήθελα αν κάποιος έχει κάποια ιδέα παραπάνω από μένα να προτείνει μια που δίνει έμφαση σε αυτό το κομμάτι ( Προγραμματισμό)

Σημείωση: Είμαι κάτοικος της Αθήνας, φυσικά θα ήταν ωραία εντός Αθηνών κάποια πρόταση, αλλά κύριος προορισμός είναι η Πάτρα.

telits

Αν θες να πας σε μια απο τις κορυφαιες (για πολλους η κορυφαια) σχολες τις Ελλαδας, θα πρεπει να κατεβεις Ηρακλειο Κρητης.
Τμημα Επιστημης Υπολογιστων του Πανεπιστημιου Κρητης.
Δυσκολη να την βγαλεις. Αλλα θα βγεις και θα εισαι πολυ καλος. Επισης συνεργαζεται και απορροφα αρκετους αποφοιτους του τμηματος ,στο Ιδρυμα Τεχνολογιας και Ερευνας που ειναι στο Ηρακλειο.
Καλη δυναμη σε οτι και αν επιλεξεις.
Τηλέμαχος Ελευθερίου
Καθηγητης Πληροφορικης στο Ρεθυμνο☘

dpa2006

Συν ένα για το Επιστημης Υπολογιστών Ηράκλειο,είχα γνωρίσει απόφοιτο web develeoper που εργαζόταν σε γνωστή Τράπεζα.
Είχε κάνει πολύ καλές σπουδές ο Δημήτρης έλεγε ότι για να τελειώσεις θέλει γερά νεύρα αλλά ανταμείβεσαι.
Computer science (abbreviated CS or CompSci) is the scientific and practical approach to computation and its applications. It is the systematic study of the feasibility, structure, expression, and mechanization of the methodical processes (or algorithms) that underlie the acquisition, representation, processing, storage, communication of, and access to information, whether such information is encoded in bits and bytes in a computer memory or transcribed engines and protein structures in a human cell.source:http://en.wikipedia.org/wiki/Computer_science