Αναβάθμιση του φόρουμ στην έκδοση 2.0 RC

Ξεκίνησε από alkisg, 11 Νοε 2009, 06:18:14 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

alkisg

Συνάδελφοι οι υπόλοιποι τα βλέπετε τα κουμπάκια; Μόνο εγώ τα βλέπω ή μόνο ο Δημήτρης έχει το πρόβλημα;

Δημήτρης Δαλαγιώργος

Στο Google Chrome (3.0.195.27) έχει τα πάντα. Στον Internet Explorer επίσης (8.0.7100.0). Στο Firefox (3.5.5) δεν μου τα δείχνει.
Ενάντια στην ηλιθιότητα, ακόμα και οι θεοί, μάταια αγωνίζονται.
Friedrich Schiller

sstergou

firefox 3.0.15 σε ubuntu -> ΟΚ
firefox 3.5.5 σε windows vista -> OK

δοκίμασα και με opera και safari στα windows και όλα καλά.


Μήπως είναι κάποια ρύθμιση ή κανένα plugin τύπου no-script?

Θα πρότεινα να απεγκαταστήσεις και στην συνέχεια να ξαναεγκαταστήσεις τον firefox.

Δοκίμασες να τον τρέξεις σε safe mode;


Laertis

Το ίδιο πρόβλημα με το Δημήτρη έχω κι εγώ με το firefox 3.0.15 σε Win XP
Στον explorer είναι οκ με την εμφάνιση.
Ένα άλλο πρόβλημα είναι το κατέβασμα αρχείων μέσα απο το forum το οποίο κατεβάζει πάντα ένα αρχείο index.
Νικολακάκης Γιώργος
Μηχανικός Η/Υ Συστημάτων
Καθηγητής Πληροφορικής
http://users.sch.gr/gnikola

poursali

firefox 3.5.5 σε vista οκ, χωρις να καθαρισω cookies
το ιδιο ισχυει και για ie8 σε vista

εδω και λιγες μερες ομως (οχι απο την σημερινη αναβαθμιση) εχω προβλημα με την συνδεση - ζηταει καθε φορα password δεν με θυμαται... αλλα το απεδωσα στην ασταθεια του ΠΣΔ αυτες τις μερες γενικα
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

alkisg

Παράθεση από: poursali στις 11 Νοε 2009, 06:59:22 ΜΜ
...εχω προβλημα με την συνδεση - ζηταει καθε φορα password δεν με θυμαται...

Κάνε μια δοκιμή να συνδέεσαι στο https://alkisg.mysch.gr/steki/ με κάθετο στο τέλος (ή και με το index.php), γιατί αλλιώς το ΠΣΔ κάνει (εσφαλμένα) redirect στο users.ioa.sch.gr που είναι ξεχωριστό domain και έτσι δεν ισχύει ο κωδικός.

Το είχα φτιάξει παλιότερα να κάνει δεύτερο redirect για να διορθώνει το σφάλμα του ΠΣΔ, αλλά με τα updates είχε βγει - θα το ξαναβάλω με την πρώτη ευκαιρία.

poursali

μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

Δημήτρης Δαλαγιώργος

#22
Θαύμα-θαύμα!  8)

Είμαι στο σχολείο και τα κουμπάκια επανήλθαν! Θα δοκιμάσω και απ' το σπίτι και θα πω.

Θαύμα-θαύμα!  :angel:

Και απ' το σπίτι έχω κουμπάκια! Εγώ δεν άλλαξα τίποτα. Στον server στο σχολείο (Ubuntu 9.10) έγιναν κάποιες αυτόματες ενημερώσεις. Στο σπίτι (Firefox & Windows 7) δεν έκανα τίποτα. Χτες δε δούλευε και σήμερα δουλεύει.
Ενάντια στην ηλιθιότητα, ακόμα και οι θεοί, μάταια αγωνίζονται.
Friedrich Schiller

pgrontas

Πάντως και εγώ από το Ubuntu έχω την ίδια εικόνα με τον Δημήτρη (Firefox 3.5.4)
Στα windows έχω την εικόνα του Άλκη (Firefox 3.5.5)
Programs must be written for people to read, and only incidentally for machines to execute - Harold Abelson

poursali

στα συνημενα κατεβαζει παντα ενα αρχειο index.php οπως ειπε και ο laertis
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

alkisg

Παράθεση από: Δημήτρης Δαλαγιώργος στις 12 Νοε 2009, 09:58:13 ΠΜ
Θαύμα-θαύμα!  :angel:

Και απ' το σπίτι έχω κουμπάκια! Εγώ δεν άλλαξα τίποτα. Στον server στο σχολείο (Ubuntu 9.10) έγιναν κάποιες αυτόματες ενημερώσεις. Στο σπίτι (Firefox & Windows 7) δεν έκανα τίποτα. Χτες δε δούλευε και σήμερα δουλεύει.
Πιστεύω ότι ήταν θέμα cache, δηλαδή κάπου είχε κρατηθεί κάποιο αρχείο Javascript από την παλιά έκδοση του φόρουμ. Αν πατήσετε κάτω στον μετρητή στατιστικών, θα δείτε ότι π.χ. την Πέμπτη ο μετρητής «έγραψε» 189 επισκέψεις, ενώ δεν είχαμε καθόλου μετρητή την Πέμπτη (δεν τον είχα ακόμα επαναφέρει)!!!

Το αφήνω δηλαδή ως έχει αυτό το θέμα για λίγες μέρες ώστε να λήξει η cache όλων (και του squid του ΠΣΔ), κι αν δεν διορθωθεί αυτόματα για όλους, το ξαναβλέπουμε τότε.

Παράθεση από: poursali στις 13 Νοε 2009, 12:45:18 ΠΜ
στα συνημενα κατεβαζει παντα ενα αρχειο index.php οπως ειπε και ο laertis
Νομίζω ότι εντόπισα και διόρθωσα το πρόβλημα, ήταν ότι ο server δεν υποστηρίζει (πια) μετατροπή από windows-1253 σε utf8 (με τη συνάρτηση iconv). Όσοι έχετε CMS στο ΠΣΔ και έχετε παρόμοιο πρόβλημα μετατροπών, αν θέλετε πείτε μου να σας δώσω μια συνάρτηση "my_iconv" που έφτιαξα για να παρακάμψω το πρόβλημα.

Αν κανείς ξαναδεί "index.php" όταν κατεβάζει, ας το αναφέρει εκ νέου.

alkisg

#26
Με την ευκαιρία της αναβάθμισης, έκανα και μετατροπή του φόρουμ σε UTF8 (UI + βάση).
Θεωρητικά μας εξασφαλίζει ένα παραπάνω επίπεδο συμβατότητας (το ΠΣΔ δεν είχε πια καν εγκατεστημένο το windows-1253 charset).

Και πάλι όπου δείτε προβλήματα... you know.

edit:
@(#&*$(*@&# τελικά υπήρξαν κάμποσα παρατράγουδα και λίγο downtime.
Το Ά δεν μετατράπηκε σωστά κι έτσι είπα να κάνω dump τη βάση, να το διορθώσω, και να την ξαναανεβάσω. Τι το 'θελα, δυστυχώς η βάση είναι στα 40 Mb πια και δεν ξαναανεβαίνει εύκολα λόγω περιορισμών μεγέθους...
Μετά από πολλές ανεπιτυχείς προσπάθειες έσπασα το .sql αρχείο σε πολλά μικρότερα και το ανέβασα έτσι.
Διόρθωσα και κάποια προβλήματα που οι τίτλοι κοβόταν στη μέση λόγω μη ολοκληρωμένης υποστήριξης του utf8 από το ΠΣΔ...  >:(
Ελπίζω να είμαστε ΟΚ πια.

Νίκος Αδαμόπουλος

Δεν μπορώ να ανεβάσω post στο https://alkisg.mysch.gr/steki/index.php?topic=2296 για να απαντήσω στον Στράτο.

Μου βγάζει:

Forbidden
You don't have permission to access /alkisg/tosteki/index.php on this server.

alkisg

Απλά για να βεβαιωθούμε ότι δεν είναι θέμα cache, κάνε μια δοκιμή να απαντήσεις από εδώ:

https://alkisg.mysch.gr/steki/index.php?action=post;topic=2296.15;num_replies=23;wap2

za√‘ag

Υπάρχει κάποιο πρόβλημα με την υπογραφή μου (πλήθος χαρακτήρων εννοώ) ; Γράφει ότι περνά τους 300 ... έσβησα πολλούς αλλά πάλι έχει πρόβλημα.
Προσπάθησα να αλλάξω το αβατάρ μου που είναι σε άλλη σελίδα και μου έβγαλε σφάλμα στην υπογραφή
«Δεν υπάρχει λόγος να θέλει κανείς έναν υπολογιστή στο σπίτι του»--Ken Olson, πρ. της DEC, 1977
«Τα 640KB RAM επαρκούν για να τρέξει κάθε πρόγραμμα»--Bill Gates
Δείτε κι άλλες ιστορικές ατάκες  εδώ