Clients χαμηλού κόστους.

Ξεκίνησε από tallis, 23 Ιουν 2011, 09:10:04 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

tallis

Χωρίς να θέλω να κάνω διαφήμιση .

Βρήκα μια εταιρία στην Γερμανία που εμπορεύεται μεταχειρισμένους Η/Υ που αποσύρονται από εταιρίες.

http://www.itsco.de/computer_c1.htm

Clients με 29 ευρώ και οι τιμή σε περίπτωση μεγάλης παραγγελίας μπορεί να πέσει περίπου 10%.

Επίσης έχει και φτηνούς servers.

Δυστυχώς το κατάστημα το ανακάλυψα αφού ξόδεψα τα χρήματα που είχα στην διάθεση μου για την αναβάθμιση των δικών μας εργαστηρίων.

Απόστολος Γιόκας
ΠΕ20 - ΕΠΑΛ Ορεστιάδας

poursali

πολύ καλό... αλλά δεν θα υπάρχει πρόβλημα με το τιμολόγιο που θέλει η σχολική επιτροπή;
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

tallis

Αυτό είναι ένα θέμα, δεν γνωρίζω τι γίνετε με τις αγορές από το εξωτερικό.
Απόστολος Γιόκας
ΠΕ20 - ΕΠΑΛ Ορεστιάδας

Λάμπρος Μπουκουβάλας

μερικές φορές σκέφτομαι ότι αξίζει τον κόπο να βάλω από την τσέπη μου 240€ και να αγοράσω για εμένα 10 τέτοιους clients και να τους χρησιμοποιώ για το μάθημά μου. και όταν έρθει ο Μάιος, να τους ξαναπάω στο σπίτι μου...
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

tallis

Απόστολος Γιόκας
ΠΕ20 - ΕΠΑΛ Ορεστιάδας

poursali

επίσης, πολύ χώρο στο σπίτι έχεις Λάμπρο! πρόσεχε θα βάλλουν τεκμήριο και εκεί! θα φορολογείσαι ανά υπολογιστή, οπότε σε βλέπω κάθε Μάιο να τους πετάς αντί να τους κουβαλάς!
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

alkisg

Πλάκα πλάκα, 10 αληθινοί thin clients κουβαλιούνται άνετα σε μια τσαντούλα!




poursali

οκ Άλκη πες μας και την τιμή :)

αν βρούμε και αναδιπλούμενες οθόνες (που δεν είναι και τόσο μακριά πλάκα πλάκα) μια χαρά :) στο συρταράκι του αυτοκινήτου θα τα έχω όλα

μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

alkisg

Μεταχειρισμένα αυτά είναι πάμφθηνα, τα βρίσκεις άνετα κάτω από $50 - μάλιστα μερικά και κάτω από $10.
Κάνε μια βόλτα σε e-bay ή amazon ή ακόμα και σε καμιά τράπεζα, μερικές χαρίζουν παλιές παρτίδες σε σχολεία.

Έχω πάρει ένα HP T5500 και δουλεύω απομακρυσμένα από τον σπιτικό "server" μου (=ένα απλό laptop), σε απόλυτη ησυχία (ούτε δίσκος ούτε ανεμιστηράκι)...

poursali

κανένα αποτέλεσμα στο skroutz :(
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

alkisg

Έχει κάποια και στο skroutz, αλλά αυτά είναι καινούργια και ακριβά, για fat clients.

tallis

Απόστολος Γιόκας
ΠΕ20 - ΕΠΑΛ Ορεστιάδας