ΓΕΛ: Η επόμενη μέρα

Ξεκίνησε από Γιάννης Αναγνωστάκης, 11 Σεπ 2013, 12:34:22 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Γιάννης Αναγνωστάκης

Παράθεση από: petrosp13 στις 11 Σεπ 2013, 12:17:59 ΠΜ
Εγώ δεν είμαι η ΠΕΚΑΠ, δεν είμαι η ΕΠΕ, δεν είμαι ο πρόεδρος τους, δεν είμαι τίποτα

To θέμα λοιπόν είναι εγώ και συ και τα άλλα παιδιά να γίνουμε μία ένωση..βαρβάτη...

che

Παράθεση από: janag79 στις 11 Σεπ 2013, 12:29:21 ΠΜ
Όταν λέμε Χημικοί, δεν εννοούμε τον καθηγητή του σχολείου και του γειτονικού φροντιστηρίου..Εννοούμε την Ε.Ε.Χ και τα διάφορα trolls που διαβάζουν τώρα το forum και είναι έτοιμα να μας απαντήσουν...

Γιάννη αποφασιστε τι θα συγκρίνουμε.

Ενώσεις θέλετε ; Προφανώς πιο κινητικοι απο τους δικούς μας τους κοιμισμενους.

Λέει ο Πέτρος χημικέ πως θα κοιμηθεις το βράδυ. Στα τέτοια του. Εμάς αν τις 50 σχολές μας τις έκαναν 250 θα είχαμε αυπνιες ;;;;

Απλούς καθηγητές θέλετε να συγκρίνουμε ; Αδιάφορο το 95% του κλάδου μας. Έτσι λέω εγω. Εσείς πείτε ότι βλέπατε κινητικότητα !

KB

Παράθεση από: janag79 στις 11 Σεπ 2013, 12:34:22 ΠΜ
To θέμα λοιπόν είναι εγώ και συ και τα άλλα παιδιά να γίνουμε μία ένωση..βαρβάτη...

Πες τα ρε Γιάννη ...
Κόκκαλης Βασίλειος
Πληροφορικός

KB

Παράθεση από: che στις 11 Σεπ 2013, 12:38:00 ΠΜ
Απλούς καθηγητές θέλετε να συγκρίνουμε ; Αδιάφορο το 95% του κλάδου μας. Έτσι λέω εγω. Εσείς πείτε ότι βλέπατε κινητικότητα !

Που ξέρεις μπορεί και να βλέπει - βλέπουμε κινητικότητα.
Τα λέμε ΑΥΡΙΟ
Κόκκαλης Βασίλειος
Πληροφορικός

Γιάννης Αναγνωστάκης

Παράθεση από: che στις 11 Σεπ 2013, 12:38:00 ΠΜ
Γιάννη αποφασιστε τι θα συγκρίνουμε.

Ενώσεις θέλετε ; Προφανώς πιο κινητικοι απο τους δικούς μας τους κοιμισμενους.

Λέει ο Πέτρος χημικέ πως θα κοιμηθεις το βράδυ. Στα τέτοια του. Εμάς αν τις 50 σχολές μας τις έκαναν 250 θα είχαμε αυπνιες ;;;;

Απλούς καθηγητές θέλετε να συγκρίνουμε ; Αδιάφορο το 95% του κλάδου μας. Έτσι λέω εγω. Εσείς πείτε ότι βλέπατε κινητικότητα !

Λάμπρο, δεν νομίζω ότι τα παιδιά ήταν κοιμισμένα..

Δεν μπορώ να αξιολογήσω τις ενέργειες τους γιατί πολύ απλά δεν δημοσιοποιούνται όλες..

Αυτό που μπορώ να αξιολογήσω είναι ότι δεν γίνεται να πορευτούμε έτσι με την υπάρχουσα δομή και συμμετοχή..

Αν θέλουμε να παλέψουμε με συντεχνίες πρέπει, αφού δεν θέλουμε-και ορθά-να γίνουμε συντεχνία, να γίνουμε γίγαντας...

Τα παιδιά στο στέκι και τα 600 άτομα περίπου που ψήφισαν στις εκλογές της ΠΕΚΑΠ συνιστούν αμελητέα ποσότητα

Άλλο να είμαστε 10000 θεωρητικά και άλλο να γίνουμε 20-25000 (επιστήμονες Πληροφορικής)...

Αλλιώς δουλεύουν 100 άτομα (δεν πιστεύω ότι συνολικά ασχολήθηκαμε ενεργά και σοβάρα με το θεμα παραπάνω)

και άλλο 1000..

Για μένα αυτή είναι η αρχή..

Και ξαναλέω, πιστεύω ότι , η ΕΕΧ μυρίστηκε απολύσεις/κινητικότητες και μαλακίες και πίεσε αφόρητα για να φύγουμε εμείς..

Που είσαι ρε troll σήμερα;

Γιάννης Αναγνωστάκης

Παράθεση από: che στις 11 Σεπ 2013, 12:31:35 ΠΜ
Η πλειοψηφία των χημικών δεν ξέρει τι τους γίνεται. Δυστυχώς και η δική μας πλειοψηφία. Οι ίδιοι και οι ίδιοι στο στεκι. Το ίδιο και στην σελίδα της πεκαπ. Εγω λέω ότι χθες πάνω απο 500 mail δεν έφυγαν.

H ιστορία μας δίδαξε ότι τα mail δεν διαβάζονται, πόσο μάλλον αν είναι πολλά..Να φτιάξουμε και μία εφαρμογούλα να στέλνει mail κάθε 10 λεπτά..θα το γυρνάγαμε το παιχνίδι;

Σπύρος Δουκάκης

Παράθεση από: janag79 στις 11 Σεπ 2013, 12:34:22 ΠΜ
To θέμα λοιπόν είναι εγώ και συ και τα άλλα παιδιά να γίνουμε μία ένωση..βαρβάτη...

Για πείτε μου πόσες από αυτές τις ενώσεις έχουν τη διάθεση να συνεργαστούν;

Αφαίρεσα κάποια που θεωρώ άκυρα...

Παράθεση από: dm στις 11 Αυγ 2013, 04:39:40 ΜΜ
Βήματα

Σε μία προσπάθεια κοινής πορείας, με στόχο την επίτευξη του επιθυμητού μάζεψα όλες τις ενώσεις πληροφορικής που υπάρχουν...

...Ας συνεισφέρουν οικονομικά όλες οι ενώσεις για τον κοινό σκοπό. Είναι καλό να μάθουμε βέβαια ποιοι συνεισέφεραν σε αυτό τον σκοπό... Μην μας γεμίζουν με συνέδρια, ημερίδες, συνδρομές, τεε κ.α. ενώ στις δυσκολίες χάνονται. Κάποιες ενώσεις έχουν αρκετά λεφτά.
(δεν είναι ώρα βέβαια να σχολιάσουμε ότι υπάρχουν 17 φορείς... που εργάζονται ΓΙΑ ΕΜΑΣ. Ας μπορέσουν κάποια στιγμή να συνεργαστούν και να βρεθούν κάτω από μία ομπρέλα)...


e-TEE, Τμήμα Πληροφορικής και Επικοινωνιών Τεχνικού Επιμελητηρίου Ελλάδας - ΤΕΕinfo@e-tee.org.gr
HePIS, Ελληνικό Δίκτυο Επαγγελματιών Πληροφορικήςinfo@hepis.gr
Ελληνική Εταιρεία Διοίκησης Επιχειρήσεων, Ελληνικό Ινστιτούτο Πληροφορικής και Επικοινωνιώνeede@eede.gr
Ελληνική Εταιρεία Επιστημόνων Η/Υ και Πληροφορικής – ΕΠΥepy@epy.gr, info@epy-mathra.gr
Εμπορικό και Βιομηχανικό Επιμελητήριο Αθήνας - ΕΒΕΑinfo@acci.gr
Ένωση Ελλήνων Χρηστών και Φίλων ΕΛ/ΛΑΚinfo@greeklug.gr
Ένωση Μηχανικών Πληροφορικής & Επικοινωνιών Ελλάδος - ΕΜηΠΕΕsecretariat@computer-engineers.gr
Ένωση Πληροφορικών Ελλάδας – ΕΠΕinfo@epe.org.gr
Επιστημονική Ένωση Τεχνολογιών Πληροφορίας & Επικοινωνιών στην Εκπαίδευση - ΕΤΠΕamikrop@uoi.gr
Μηχανικοί Η/Υ @ Πληροφορικήςhy-tee@tee.gr
Πανελλήνια Ένωση Εργαστηριών Ελ. Σπουδών (ΕΚΕΣΒΕ)info@ekesbe.gr
Πανελλήνια Ένωση Ιδιοκτητών Εκπαιδευτηρίων Πληροφορικής - ΠΕΙΕΠinfo@peiep.gr
Πανελλήνια Ένωση Καθηγητών Πληροφορικής - ΠΕΚΑΠpekap@pekap.gr
Πανελλήνιος Σύλλογος Πληροφορικής Δημοσίου - ΠΑΣΥΠΛpasypl@pasypl.gr
Σύλλογος Τεχνολόγων Μηχανικών Πληροφορικής - ΣΤΕΜΠstemp-ds@stemp.gr
Σύνδεσμος Επιχειρήσεων και Βιομηχανιών - ΣΕΒinfo@sev.org.gr
Σύνδεσμος Επιχειρήσεων Πληροφορικής & Επικοινωνιών Ελλάδας - ΣΕΠΕinfo@sepe.gr, sepve@sepve.org.gr

NiColas1957

Παράθεση από: Σπύρος Δουκάκης στις 11 Σεπ 2013, 12:55:04 ΠΜ
Για πείτε μου πόσες από αυτές τις ενώσεις έχουν τη διάθεση να συνεργαστούν;

Αφαίρεσα κάποια που θεωρώ άκυρα...



Όοοοοοοοοοολοι αυτοί για εμάς !!!!!!
Μωρέ μπράβο !!!


che

Μαζί σου σε αυτο ! Ποιος ειναι τόσο αποδεκτός και θα βγει μπροστα ;

Οσο για την πεκαπ.
τις τυμπανοκρουσίες του σκικου της διαπίστωσα live ,και έχω σχηματίσει μια άποψη για την πεκαπ.

Αυτο λοιπόν έλεγα στον Πέτρο. Θέλω να πιστεύω ότι όλο αυτο ήταν ένα κυβερνητικό σχεδιο για απολύσεις.

Δεν μπορω να πιστέψω ότι η γεωπονια και οι χημικοι μηχανικοί ειναι πιο δυνατοί απο τους ηλεκτρολόγος του μετσοβιου η απο την Κρήτη κλπ.

Γιάννης Αναγνωστάκης

Παράθεση από: Σπύρος Δουκάκης στις 11 Σεπ 2013, 12:55:04 ΠΜ
Για πείτε μου πόσες από αυτές τις ενώσεις έχουν τη διάθεση να συνεργαστούν;

Αφαίρεσα κάποια που θεωρώ άκυρα...


Εγώ πάντως θα το προσπαθήσω..Βήμα βήμα..

Βήμα 1ο: ΠΕΚΑΠ+ΕΠΕ

seibei

Παράθεση από: Ανδρέας Φαρμακόρης στις 10 Σεπ 2013, 11:15:47 ΜΜ
Από αύριο θα πρέπει επίσημος φορέας (ΠΕΚΑΠ; ΕΠΕ;) να ζητήσουν επίσημα από τις σχολές τις τριτοβάθμιας εκπαίδευσης να δηλώσουν αν θέλουν στα 4 εξεταζόμενα μαθήματα το 1 να είναι η πληροφορική.  Όχι μόνο στις σχολές πληροφορικής, σε όλες.  Θα μαζευτούν σίγουρα τουλάχιστον 100.  Ο αγώνας μας πρέπει να συνεχιστεί.
+1

Τελικά ο υπουργός τα κατάφερε. Αφαίρεσε ένα και μόνο αντικείμενο σε σχέση με το παλιό σύστημα. Την Πληροφορική. Εύγε!!!

seibei

Συμφωνώ επίσης με τον συνάδελφο που είπε ότι το παιχνίδι χάθηκε όταν βγήκε το πρώτο σχέδιο με εμας απ'έξω. Μας πιάσανε στον ύπνο εκει.

Αύτη είναι η Ελλάδα.
Νομίζω όμως πως μπορούμε να το αναστρέψουμε μέχρι το τέλος του έτους.

tkon

ΟΛΟΙ Οι πρόεδροι των σχολών πληροφορικής θα πρέπει από την πλευρά τους να κινηθούν δυναμικά και να αντιδράσουν.
Την απόφαση για την κατάργηση του μαθήματος ο "υπουργος- πιόνι" την είχε πάρει εδώ και μήνες.
Τα υπόλοιπα για πίεση της ΕΕΧ και λοιπά είναι μ@........
 

Σπύρος Δουκάκης

Παράθεση από: janag79 στις 11 Σεπ 2013, 01:00:25 ΠΜ
Εγώ πάντως θα το προσπαθήσω..Βήμα βήμα..

Βήμα 1ο: ΠΕΚΑΠ+ΕΠΕ

Τα καταστατικά των ενώσεων είναι μία πολύ καλή αφετηρία, για να αποκτήσουμε μία πρώτη εικόνα...

π.χ. Η ΠΕΚΑΠ εγγράφει αποκλειστικά εκπαιδευτικούς που δουλεύουν σε δημόσια και ιδιωτικά σχολεία. Άρα δεν γράφονται ούτε πανεπιστημιακοί, ούτε άτομα από τον ιδιωτικό τομέα...
π.χ. Η ΕΠΕ δεν εγγράφει ως μέλη, άτομα που δεν έχουν βασικό πτυχίο πληροφορικής... π.χ. Ιωάννης Τσουκαλάς, Ιωάννης Βλαχάβας, Στέφανος Γκρίτζαλης κ.α. δεκάδες εκπαιδευτικοί που είναι γραμμένοι στην ΠΕΚΑΠ....

Τι να λέμε τώρα!!!

Γιάννης Αναγνωστάκης

Παράθεση από: Σπύρος Δουκάκης στις 11 Σεπ 2013, 01:17:17 ΠΜ
Τα καταστατικά των ενώσεων είναι μία πολύ καλή αφετηρία, για να αποκτήσουμε μία πρώτη εικόνα...

π.χ. Η ΠΕΚΑΠ εγγράφει αποκλειστικά εκπαιδευτικούς που δουλεύουν σε δημόσια και ιδιωτικά σχολεία.
π.χ. Η ΕΠΕ δεν εγγράφει ως μέλη, άτομα που δεν έχουν βασικό πτυχίο πληροφορικής... π.χ. Ιωάννης Τσουκαλάς, Ιωάννης Βλαχάβας, Στέφανος Γκρίτζαλης κ.α. δεκάδες εκπαιδευτικοί που είναι γραμμένοι στην ΠΕΚΑΠ....

Τι να λέμε τώρα!!!

Άρα καταλήγουμε λοιπόν ότι , αν θέλουμε να πορευθούμε ενιαία, θα πρέπει να ξεπεράσουμε αυτές τις τυπικότητες...

Ας κάνουμε ένα κάλεσμα για συμπόρευση και από κει πέρα ας δούμε αντιδράσεις..Αν τώρα δεν ενωθεί ο κλάδος είναι καταδικασμένος, όχι μόνο στην εκπαίδευση...

Στην τελική, ας φτιάξουμε την ΠΕΠ!