Θέματα ΟΕΦΕ 2024

Ξεκίνησε από tasospap, 01 Φεβ 2024, 01:39:03 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

tasospap

Καλησπέρα σε όλους. Μήπως διαθέτει κάποιος τα θέματα της Α' φάσης 2024;

Jenny


Papariotis


George Eco


dpa2006

Καλησπέρα σε όλους,
υπάρχουν θέματα ΟΕΦΕ για ΕΠΑΛ Πληροφορική?   ???
Αν ναι μήπως είναι διαθέσιμα?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Computer science (abbreviated CS or CompSci) is the scientific and practical approach to computation and its applications. It is the systematic study of the feasibility, structure, expression, and mechanization of the methodical processes (or algorithms) that underlie the acquisition, representation, processing, storage, communication of, and access to information, whether such information is encoded in bits and bytes in a computer memory or transcribed engines and protein structures in a human cell.source:http://en.wikipedia.org/wiki/Computer_science

Κανένας

#5
Δηλαδή στο Β2 ζητείται κάτι σαν αυτό;

ΔΙΑΒΑΣΕ x
ΕΠΙΛΕΞΕ x+2
  ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ 1,0,-1
    y <-- x MOD 5
    ΓΡΑΨΕ y
  ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ >= 5
    y <-- x DIV 5
    ΓΡΑΨΕ y
  ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ <= -2
    ΕΠΙΛΕΞΕ x+2
      ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ >= -10
        y <-- Α_Τ(x)+3
        ΓΡΑΨΕ y
    ΤΕΛΟΣ_ΕΠΙΛΟΓΩΝ             
  ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΛΛΙΩΣ
    ΓΡΑΨΕ 'Λάθος τιμή'
ΤΕΛΟΣ_ΕΠΙΛΟΓΩΝ

Έλεος συνάδελφοι!
Κάποτε πρέπει να τελειώνουμε γενικότερα με την τάση
προς τον στείρο φορμαλισμό στις μετατροπές των εντολών,
αλλά μ' αυτή την Επίλεξε παραπάει...

ΥΓ: στο Δ πρέπει να δοθεί ότι υπάρχουν 10 τέτοιες μέρες
Νικηφόρος Μανδηλαράς
ΓΕΛ Νάξου "Μανώλης Γλέζος"
https://blogs.sch.gr/nobody/

George Eco

Νικηφόρε όχι, στόχο έχει αυτό μάλλον:

ΕΠΙΛΕΞΕ χ + 2
ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ 1, 0, -1
    y <- x MOD 5
    ΓΡΑΨΕ y
ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ >=5
    y <- x DIV 5
    ΓΡΑΨΕ y
ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ -10..-2
    y <- Α_Τ(x)+3
    ΓΡΑΨΕ y
ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΛΛΙΩΣ
ΓΡΑΨΕ 'Λάθος τιμή'
ΤΕΛΟΣ_ΕΠΙΛΟΓΩΝ



Εγώ άλλο θέλω να ρωτήσω... το Β1 σας βγαίνει σωστό;;;
Πάρτε το 201 βάλτε το στο χ.
Τρέξτε το Β1:

Διάβασε x
i <- 1
Όσο i<=8 Eπανάλαβε
υπ <- x MOD 2
A[9-i] <- υπ
x <- x DIV 2
i <- i+1
Τέλος_επανάληψης 

ΔΕ θα βγάλει ως αποτέλεσμα το δυαδικό αντίστοιχο του Β1. Έτσι νομίζω.

Κανένας

Παράθεση από: George Eco στις 10 Φεβ 2024, 09:27:24 ΜΜΕγώ άλλο θέλω να ρωτήσω... το Β1 σας βγαίνει σωστό;;;
Πάρτε το 201 βάλτε το στο χ.
Τρέξτε το Β1:

Διάβασε x
i <- 1
Όσο i<=8 Eπανάλαβε
υπ <- x MOD 2
A[9-i] <- υπ
x <- x DIV 2
i <- i+1
Τέλος_επανάληψης

ΔΕ θα βγάλει ως αποτέλεσμα το δυαδικό αντίστοιχο του Β1. Έτσι νομίζω.

Βγαίνει 11001001 νομίζω είναι εντάξει
Νικηφόρος Μανδηλαράς
ΓΕΛ Νάξου "Μανώλης Γλέζος"
https://blogs.sch.gr/nobody/

astakos1010

Να ρωτήσω αν θεωρείτε δεδομένο ότι το θέμα Γ θα λυθεί χωρίς χρήση πινάκων;

Γιατί χωρίς χρήση πινάκων πως θα εμφανίσει το Γ4β συνολικά στο τέλος αφού βγω από την δομή επανάληψης;

Κανένας

Παράθεση από: astakos1010 στις 11 Φεβ 2024, 03:14:09 ΜΜΝα ρωτήσω αν θεωρείτε δεδομένο ότι το θέμα Γ θα λυθεί χωρίς χρήση πινάκων;

Γιατί χωρίς χρήση πινάκων πως θα εμφανίσει το Γ4β συνολικά στο τέλος αφού βγω από την δομή επανάληψης;

Δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις πίνακα γιατί δεν ξέρεις πόσες θέσεις μνήμης θα χρειαστείς.
Τις χώρες του Γ4β θα τις εμφανίζεις μέσα στην κεντρική επανάληψη μετά το τέλος της εμφωλευμένης
όπου δίνονται στοιχεία για τις ομάδες της τρέχουσας χώρας. Μέσα στην εμφωλευμένη θα μετράς τις ομάδες με >10000 θεατές.
Το μήνυμα 'σε καμιά χώρα... θα το εμφανίζεις έξω απ' την κεντρική επανάληψη στην περίπτωση που δεν μέτρησες καμιά με >10000
θεατές
Νικηφόρος Μανδηλαράς
ΓΕΛ Νάξου "Μανώλης Γλέζος"
https://blogs.sch.gr/nobody/

astakos1010

Παράθεση από: Κανένας στις 11 Φεβ 2024, 03:41:32 ΜΜΔεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις πίνακα γιατί δεν ξέρεις πόσες θέσεις μνήμης θα χρειαστείς.
Τις χώρες του Γ4β θα τις εμφανίζεις μέσα στην κεντρική επανάληψη μετά το τέλος της εμφωλευμένης
όπου δίνονται στοιχεία για τις ομάδες της τρέχουσας χώρας. Μέσα στην εμφωλευμένη θα μετράς τις ομάδες με >10000 θεατές.
Το μήνυμα 'σε καμιά χώρα... θα το εμφανίζεις έξω απ' την κεντρική επανάληψη στην περίπτωση που δεν μέτρησες καμιά με >10000
θεατές

Ακριβώς αυτό σκέφτηκα και εγώ. Ωστόσο, Για κάθε χώρα το Γ2β ζητάει εμφάνιση ΜΟ θεατών όλων των ομάδων. Οπότε αν είχα πχ δύο χώρες ΕΛΛΑΔΑ (2 ομάδες 12000 και 20000), ΤΟΥΡΚΙΑ (3 ομάδες 12000, 12000, 12000), τότε θα εμφάνισει το ΜΟ Ελλάδος μετά θα εμφάνιζε ΕΛΛΑΔΑ διότι όλα > 10000 και έπειτα θα εμφάνιζε το ΜΟ Τουρκίας και τη λέξη ΤΟΥΡΚΙΑ διότι όλα > 10000. Σύμφωνα με την εκφώνηση(και ίσως εγώ να το καταλαβαίνω έτσι...διορθώστε με) θέλει το ΜΟ κάθε χώρας και έπειτα τα ονόματα των χωρών (όλες ομάδες >10000). Επίσης αν εμφανίζουμε ονόματα χωρών (όλες ομάδες >10000) μέσα στην κεντρική επανάληψη και όχι συνολικά με την έξοδο τότε θα υποχρεωθούμε να εμφανίζουμε πρώτα τις χώρες δηλαδή το Γ4β και έπειτα το Γ4α(που αναγκαστικά θα εμφανιστεί μετά την έξοδο της κεντρικής επανάληψης).

astakos1010

Παράθεση από: astakos1010 στις 11 Φεβ 2024, 04:05:33 ΜΜΑκριβώς αυτό σκέφτηκα και εγώ. Ωστόσο, Για κάθε χώρα το Γ2β ζητάει εμφάνιση ΜΟ θεατών όλων των ομάδων. Οπότε αν είχα πχ δύο χώρες ΕΛΛΑΔΑ (2 ομάδες 12000 και 20000), ΤΟΥΡΚΙΑ (3 ομάδες 12000, 12000, 12000), τότε θα εμφάνισει το ΜΟ Ελλάδος μετά θα εμφάνιζε ΕΛΛΑΔΑ διότι όλα > 10000 και έπειτα θα εμφάνιζε το ΜΟ Τουρκίας και τη λέξη ΤΟΥΡΚΙΑ διότι όλα > 10000. Σύμφωνα με την εκφώνηση(και ίσως εγώ να το καταλαβαίνω έτσι...διορθώστε με) θέλει το ΜΟ κάθε χώρας και έπειτα τα ονόματα των χωρών (όλες ομάδες >10000). Επίσης αν εμφανίζουμε ονόματα χωρών (όλες ομάδες >10000) μέσα στην κεντρική επανάληψη και όχι συνολικά με την έξοδο τότε θα υποχρεωθούμε να εμφανίζουμε πρώτα τις χώρες δηλαδή το Γ4β και έπειτα το Γ4α(που αναγκαστικά θα εμφανιστεί μετά την έξοδο της κεντρικής επανάληψης).

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΟΕΦΕΑ2024
ΜΕΤΑΒΛΗΤΕΣ
  ΑΚΕΡΑΙΕΣ: i, ΘΕ, ΟΜ, ΑΘΡΘ, ΠΛ10000, ΜΙΝΘ, ΠΛ1000, ΠΛΧ
  ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΕΣ: ΜΟΘ, ΜΑΧΜΟΘ, ΠΟΣ1000
  ΧΑΡΑΚΤΗΡΕΣ: ΟΝ, ΜΑΧΟΝ
  ΛΟΓΙΚΕΣ: flag
ΑΡΧΗ
  ΠΛΧ <-- 0
  flag <-- ΨΕΥΔΗΣ
  ΠΛ1000 <-- 0
  ΜΑΧΜΟΘ <-- -1
  ΓΡΑΨΕ 'ΔΩΣΤΕ ΟΝΟΜΑ ΧΩΡΑΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟ ΟΜΑΔΩΝ:'
  ΔΙΑΒΑΣΕ ΟΝ
  ΑΡΧΗ_ΕΠΑΝΑΛΗΨΗΣ
    ΔΙΑΒΑΣΕ ΟΜ
    ΠΛΧ <-- ΠΛΧ + 1
    ΑΘΡΘ <-- 0
    ΠΛ10000 <-- 0
    ΜΙΝΘ <-- 999999
    ΓΙΑ i ΑΠΟ 1 ΜΕΧΡΙ ΟΜ
      ΔΙΑΒΑΣΕ ΘΕ
      ΑΘΡΘ <-- ΑΘΡΘ + ΘΕ
      ΑΝ ΘΕ > 10000 ΤΟΤΕ
        ΠΛ10000 <-- ΠΛ10000 + 1
      ΤΕΛΟΣ_ΑΝ
      ΑΝ ΘΕ < ΜΙΝΘ ΤΟΤΕ
        ΜΙΝΘ <-- ΘΕ
      ΤΕΛΟΣ_ΑΝ
    ΤΕΛΟΣ_ΕΠΑΝΑΛΗΨΗΣ
    ΜΟΘ <-- ΑΘΡΘ / ΟΜ
    ΑΝ ΜΟΘ > ΜΑΧΜΟΘ ΤΟΤΕ
      ΜΑΧΜΟΘ <-- ΜΟΘ
      ΜΑΧΟΝ <-- ΟΝ
    ΤΕΛΟΣ_ΑΝ   
    ΑΝ ΠΛ10000 = ΟΜ ΤΟΤΕ
      ΓΡΑΨΕ ΟΝ
      flag <-- ΑΛΗΘΗΣ
    ΤΕΛΟΣ_ΑΝ
    ΑΝ ΜΙΝΘ < 1000 ΤΟΤΕ
      ΠΛ1000 <-- ΠΛ1000 + 1
    ΤΕΛΟΣ_ΑΝ                                                                        
    ΓΡΑΨΕ 'ΧΩΡΑ', ΟΝ ,'ΜΟ ΘΕΑΤΩΝ:',ΜΟΘ
    ΓΡΑΨΕ 'ΔΩΣΤΕ ΟΝΟΜΑ ΧΩΡΑΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟ ΟΜΑΔΩΝ:'
    ΔΙΑΒΑΣΕ ΟΝ
  ΜΕΧΡΙΣ_ΟΤΟΥ ΟΝ = 'ΤΕΛΟΣ'
  ΓΡΑΨΕ 'ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ ΜΕ ΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΜΟ ΘΕΑΤΩΝ ΕΙΝΑΙ:', ΜΑΧΟΝ
  ΑΝ flag = ΨΕΥΔΗΣ ΤΟΤΕ
    ΓΡΑΨΕ ' Σε καμία χώρα δεν είχαν όλες οι ομάδες πάνω απο 10.000 θεατές!'
  ΤΕΛΟΣ_ΑΝ
  ΓΡΑΨΕ 'ΠΟΣΟΣΤΟ ΧΩΡΩΝ ΜΕ ΘΕΑΤΕΣ ΤΗΣ ΟΜΑΔΣ ΜΕ ΤΟΥΣ ΛΙΓΟΤΕΡΟΥΣ ΘΕΑΤΕΣ ΕΙΝΑΙ < 1.000'
  ΠΟΣ1000 <-- ΠΛ1000 / ΠΛΧ * 100
  ΓΡΑΨΕ ΠΟΣ1000, '%'
ΤΕΛΟΣ_ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ 

Κανένας

Το πρόγραμμα σου είναι σωστό.
Μαζί με τη χώρα εμφανίζεις και το συνοδευτικό σχετικό μήνυμα
για να ξέρει ο χρήστης τι βλέπει.
Ναι πρώτα Γ4β και μετά Γ4α
Νικηφόρος Μανδηλαράς
ΓΕΛ Νάξου "Μανώλης Γλέζος"
https://blogs.sch.gr/nobody/

Jenny

Μήπως έχει κάποιος και τις επίσημες λύσεις του ΟΕΦΕ?