Πανελλήνιες 2015 Δίκτυα

Ξεκίνησε από Λαμπράκης Μανώλης, 02 Ιουν 2015, 10:31:51 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Λαμπράκης Μανώλης

αντί για πρώτο που λενε υποθέτω θέλουν να πουν  τελευταίο πάντως....

Επαλίτης

Και οι δυο απαντήσεις θα παρθούν ως σωστές για το γ2β.
Ποια είναι η γνώμη σας για το Β1, είναι επαρκές από Το σύνολο όλων...στον προορισμό τους ή χρειάζεται να γραφεί και το Με το τρόπο...των τελικών υπολογιστών;

tall

Από που προκύπτει ότι στο Γ2-β θα ληφθούν σωστές και οι 2 απαντήσεις; Έχετε κάποια πληροφόρηση; Το ρωτάω διότι οι δύο απαντήσεις είναι εντελώς διαφορετικές μεταξύ τους.


Λαμπράκης Μανώλης

στο θέμα με το μήκος πακέτου το βγάζει 2000 .... ξέχασα να γράψε ποιο λέω..

Επαλίτης

Η λύση από το φροντιστήριο ορόσημο με βάση τις γνώσεις μας υπολογίζει τα bytes των 3ων πρώτων κομματιών και στην συνέχεια προσθέτει 4 επικεφαλίδες των 20 bytes, αυτό είναι διπλό λάθος διότι δεν υπολογίζει το 4ο κομμάτι και υπολογίζει την επικεφαλίδα 4 φορές ενώ πρέπει μόνο μια.

tall έχω κάποια πληροφορία

tall

αγαπητέ Επαλίτη είναι από εξεταστικό κέντρο επίσημα;

Γιάννης Αναγνωστάκης

Παράθεση από: tall στις 03 Ιουν 2015, 04:28:11 ΜΜ
αγαπητέ Επαλίτη είναι από εξεταστικό κέντρο επίσημα;
Και η δική μου πληροφόρηση αυτό λέει. Και οι 2 λύσεις σωστές στο Γ2β και στο Γ2γ δεν θα κοπούν μόρια αν δεν υπάρξει αιτιολόγηση...

tall

πάντως μέχρι τώρα δεν έχω συναντήσει μαθητή που να έχει δώσει ορθή απάντηση στο Γ2β. όλοι έχουν απαντήσει το Γ.

Γεώργιος Ατματσίδης

Χαίρεται και από μένα..
Σήμερα έγραψα τα θέματα ήταν καλά
Τα μόνα λάθη που έκανα ήταν:
στο Θέμα Α
Α1 στ. το έβαλα Λάθος

στο Θεμα Β
Β1 Είπα ότι το έργο του είναι να συνδέει τα δίκτυα και τους τελικούς Η/Υ μεταξύ τους (δεν έγραψα και για να μεταδίδει τα πακέτο στον προορισμό τους)

στο Θεμα Γ
Γ2 α) στο ΜF έβαλα 1 1 1 0 και έπρεπε να το έβαζα 1 1 0 1....(κακή βιασύνη )

και τέλος στο Δ2
α) έγραψα ότι είναι τα πρώτα 24 bit δεν έγραψα το 207.13.1   
Πόσες μονάδες μπορούν να με αφαιρέσουν στην χειρότερη περίπτωση με αυτά τα λάθη χαζομάρας ?

Βλέπω πολλές διαφορετικές απαντήσεις για το θέμα με το συνολικό μέγεθος του αυτ.πακέτου σε bytes +20byres επικεφαλίδα
Έτσι το έκανα εγώ....80*8=640*4=2560+20=2580 συνολικό μέγεθος
και τελευταίο θα φτάσει το Γ    γιατί βλέποντας τον ΔΕΚ  βγαίνει απο:::::         0     1*640/8     2*640/8   3*640/8 ::::::
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΣΑΣ

Γεώργιος Ατματσίδης

Παράθεση από: Επαλίτης στις 03 Ιουν 2015, 01:46:13 ΜΜ
Στο θέμα Γ1 άμα 1ο επίπεδο ονοματολογίας βάλαμε gr
2ο επίπεδο ονοματολογίας uoa
3ο επίπεδο ονοματολογίας penelope
4ο επίπεδο ονοματολογίας x1
και αντίστοιχα στην άλλη διεύθυνση
και γενικά όλα ξεχωριστά χωρίς να τα ενώνουμε με τα προηγούμενα είναι όλο λάθος;
ναι..αν τα έβαλες ξεχωριστά είναι λάθος
ήθελε
gr
uoa.gr κτλπ
Δεν ξέρω όμως κατά πόσο θα το πάρουν λάθος μπορεί να μην είναι.Άλλα στο βιβλίο έτσι είναι γραμμένα από ότι είδα

Επαλίτης

Λογικά θα πάρουν και τις 2 απαντήσεις ως σωστές όπως και με το γ2β.

Συνάδελφοι τι γνώμη έχετε για το Δ1. Η διεύθυνση 61.66.33.0 θα μπορούσε να γραφεί και ως Έμμεση με Εξωτερικό Δρομολογητή;

Λαμπράκης Μανώλης

καλησπέρα 

την είδα κάπου και αυτή την απάντηση ... μου φαίνεται και αυτή η εκφώνηση δεν είναι η κατάλληλη ... αφου ο δρομολογητής έχει διεύθυνση 61.66.33.1 στο εύρος των διευθύνσεων του 61.66.33.0 μήπως εννοεί πως και σε αυτό το δίκτυο είναι συνδεδεμένος, άρα άμεσα ??? το σχήμα έχει διαδίκτυο σαν τίτλο και μία συγκεκριμένη Ip ...  δεν ξέρω ίσως είναι και εδώ ασάφεια...να πρέπει να σκεφτεί κάποιος πως έχουμε εξωτερικό δρομολογητή ?? όμως και πάλι το δίκτυο είναι συγκεκριμένο και η Ip του μέσα στο εύρος του ...μπέρδεμα

mb

Για το Γ2 όπως τέθηκε η ερώτηση η σωστή απάντηση είναι ότι "δεν ξέρουμε ποιο θα φτάσει τελευταίο αφού φτάνουν με τυχαία σειρά". Αλλά είναι προφανές πως ο εξεταστής δεν ήθελε να ρωτήσει αυτό. Ηθελε μάλλον να ρωτήσει ποιο θα τοποθετηθεί τελευταίο στην αναστύσταση του αρχικού πακέτου, οπότε είναι το Γ.
Εγώ είμαι σε επιτροπή σε εξεταστικό κέντρο ΕΠΑΛ. Μετά που παραδώσαμε τα θέματα και έκατσα λίγο να τα δω, αμέσως είδα την καθαρή ασάφεια στο Γ2 θέμα. Το είπα στην πρόεδρο αλλά μου είπε πως εμείς δεν μπορουμε να κάνουμε τίποτα μια και εγώ έτυχε να είμαι Πληροφορικής και να διδάσκω το μάθημα αλλά για την επιτροπή εξετάσεως δεν μετράει. Μετά απο 30 λεπτά απο 2 διαφωρετικές τάξεις, 3-4 διαβασμένοι μαθητές ζήτησαν διευκρίνηση για το θέμα αυτό. Την μεταφέραμε στην ΚΕΕ και μετά απο 10 λεπτά ήρθε απάντηση "ΟΥΔΕΝ ΣΧΟΛΙΟΝ".
Οταν οι μαθητές παραδίδαν τα γραπτά τους προσπάθησαν να δω τι έγραφαν (όσοι είχαν απαντήσει το θέμα αυτό) και οι περισσότεροι έγραψαν το πακέτο Γ, προφανώς οδηγημένοι απο αυτό που ήθελε να ρωτήσει ο εξεταστής αλλά όχι στην ουσία απο αυτό που ρώτησε. Υπήρχαν και 2-3 μαθητές που έγραψαν ότι δεν μπορουμε να ξέρουμε μια και τα πακέτα φτάνουν στον προοσρισμό τους με τυχαία σειρά. Αυτό  λεει παραπάνω και η  εκφώνηση της άσκησης αλλά έτσι δουλεύει και το πακέτο. Εγω όπως είπα στην κουβέντα που κάναμε με τα υπόλοιπα μέλη της επιτροπής αν ήμουν μαθητής και ήμουν ψύχραιμος θα απάνταγα: "Δεν μπορούμε να ξέρουμε ποιο πακέτο θα φτάσει τελευταίο μια και φτάνουν με τυχαία σειρά στον προορισμός τους, αλλά αφού φτάσουν όλα τα πακέτα αυτό που θα τοποθετηθεί τελευταιο ώστε να γίνει η ανασύσταση του αρχικού αυτοδύναμου πακέτου είναι το Γ." Με αυτό τον τρόπο καλύβω όλες τις περιπτώσεις.
Επειδή οι μαθητές όμως δεν είναι σίγουρο πως θα το καταλάβουν πρέπει να παρθούν ως σωστές απαντήσεις και οι 2 για να μην υπάρξει αδικία και για αυτό γίνονται ενέργειες απο τις ενώσεις των Πληροφορικών αλλά και μέσω των σχολικών συμβούλων.
Αλλωστε πριν απο 3 χρόνια είχε γίνει κάτι ανάλογο με το αλγόριθμο κρυπτογράφησης Caesar Cipher. Αν έχω σίγουρες απαντήσεις θα σας ενημερώσω. Απλά να πω πως η ΚΕΕ είχε δώσει σε κέντρο εξετάσεων για προφορικά εξεταζόμενους ως σωστή απάντηση το πακέτο Γ, αλλά σε διαμαρτυρίες που έστειλαν εγγραφως οι εξεταστές, απάντησε στις 11.30!!! πως η απάντηση είναι "Οποιοδήποτε πακέτο μπορεί να είναι το τελευταίο μια και φτάνουν σε τυχαία σειρά". Οι εξεταστές πήραν και τις 2 απαντήσεις σωστά και νομίζω πως η ΚΕΕ αναγκαστικά θα δώσει και τέτοια οδηγία στους βαθμολογητές. Οι μαθητές μας να μην ανησυχούν, θα φροντίσουμε να μην αδικηθούν

mb

Οσο για το θέμα με τους δρομολογητές είναι προφανές πως έχουμε ΑΜΕΣΗ δρομολόγηση και στις 3 περιπτώσεις. Το ότι 2-3 φροντιστήρια έδωσαν λύση ως έμμεση δρομολόγηση για την 3η περίπτωση, δείχνει απλά την ασχετοσύνη τους. Σε αυτό το θέμα η ΚΕΕ στο εξεταστικό κέντρο των προφορικών είχε στείλει ως σωστή απάντηση το σωστό δηλαδή και στις 3 περιπτώσεις άμεση δρομολόγηση.
Οσο για το μέγεθος του πακέτου ρε παιδιά είναι απλό: Το κάθε κομμάτι 80*8=640 bytes. 4x640 bytes=2560 bytes τα data και 20 bytes η επικεφαλιδα άρα 2580 bytes το αρχικό αυτοδύναμο πακέτο. Αφου ήθελαν νούμερο όποιος έγραψε 2580 bytes πρέπει να πάρει και τις 5 μονάδες.