Μετακίνηση Διορισμός Πλήθος και Ωράριο Καθηγητών Πληρ

Ξεκίνησε από spirosb, 08 Ιουν 2007, 10:52:28 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

katrina

Παράθεση από: erlin στις 09 Δεκ 2010, 12:20:33 ΠΜ
Νομίζω είναι ένα καλό πάτημα η επίσχεση εργασίας για το πρόβλημα που αντιμετωπίζουν οι του δημοτικού με τα εργαστήρια.

Εφόσον αναγκάζονται οι εκπαιδευτικοί να στριμώχνουν 25-30 παιδάκια στο δημοτικό σε δωμάτια ελάχιστων τετραγωνικών, εφόσον τα δωμάτια αυτά είναι μη πιστοποιημένα και μη χαρακτηρισμένα ως εργαστήρια πληροφορικής, ισως πρέπει να το κοιτάξουμε και από αυτή την πλευρα.

Ίσως θα έπρεπε να αρνηθούμε με την καινούργια χρονιά να μπουμε στα (ο θεός να τα κάνει) "εργαστήρια", κάνοντας επίσχεση εργασίας.
Μέχρι να ικανοποιηθούν οι όροι της επίσχεσης, δηλαδή μέχρι να χαρακτηριστούν επισήμως από κάποιο μηχανικό τα εργαστήρια ως εργαστήρια πληροφορικής και να τηρηθούν οι απαραίτητες προδιαγραφές άνεσης και ασφάλειας.

Και φυσικά όταν με το καλό χαρακτηριστούν, επόμενο είναι να δικαιούμαστε και την 3 ωρη μείωση.

τι λέτε;

Βρίσκω πολύ λογικό το σκεπτικό σου. Για ψάξτο λίγο και με τη βοήθεια Πληνετ και κάποιου εργατολόγου.
Εύχομαι καλή έκβαση..
Aραγε, το end  θά είναι happy;

katrina

....ναι, καλά διαβάσατε! Γιατί όχι; Ετσι, θα αφήσω και το πεδίο δράσης (διδασκαλίας) ανοικτό για να δουλέψουν οι επιστήμονες της Πληροφορικής.
Μετά λοιπόν απο τη πικρόχολη εισαγωγή μου, θα ήθελα να ρωτήσω τι γίνεται με τα Δημοτικά;


1. Αν είναι κάποιος στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ της Βθμιας, μπορεί να πάει στη Πρωτοβάθμια;
2. Για οργανικές θέσεις, γινεται κουβέντα;
3. Ποιές ( όχι πόσες) ωρες εργαζεσαι;
4. Δηλώνεις καπου αυτή  την επιθυμία σου;


Σας παρακαλώ, αν έχουν απαντηθεί αυτά τα ερωτήματα, παραπέμψτε με ανάλογα....
Ευχαριστώ πολύ
Aραγε, το end  θά είναι happy;

katrina

Aραγε, το end  θά είναι happy;

Νίκος Αδαμόπουλος


katrina

Aραγε, το end  θά είναι happy;

tom

Θωμάς Σκυλογιάννης

- Ζήσε σα να' ταν να πεθάνεις αύριο. Μάθε σα να' ταν να ζεις για πάντα.
                                                                                     Μαχάτμα Γκάντι

rodotheos

Συνάδελφοι,
γνωρίζετε αν φέτος (2011-2012) οι ώρες των ΤΠΕ στην Α και Β Δημοτικού θα είναι 2 ανά εβδομάδα ή μία; Ο Διευθυντής μου γνωρίζει για 2 και εγώ για μία.

Θ.


sdaoulas

η πλακα ειναι οτι και γω 1 ωρα ξερω αλλα και ο δικος μου διευθυντης λεει οτι ειναι 2 ωρες. Υπαρχει καμια νεα υπουργικη αποφαση για κατι τετοιο?

Βασίλης Ραξενίδης

1 ώρα σίγουρα. Ρωτήστε στη διεύθυνση και πιστεύω ότι θα ξεκαθαρίσει. Πάντως αν με μία ώρα δεν συμπληρώνεις ωράριο τότε κάνε τους δύο μη σε στείλουν πουθενά και πουθενά αλλού  :). Εγώ όμως άλλο σκέφτομαι αν υπολογίζει δύο ώρες σε Α και Β τότε πως του βγαίνει το πρόγραμμα με τα άλλα μαθήματα?

athinabel

Υπάρχει κάτι νεότερο σχετικά με τις οργανικές θέσεις των Πληροφορικών στα δημοτικά;
Συνάδελφος πληροφορικός που είναι αποσπασμένος εξ ολοκλήρου σε δημοτικό μου ανέφερε ότι η διευθύντρια του, προκλητικά του είπε μέσα στην τάξη του ότι δεν πρόκειται να φτιάξουμε τους πάγκους εργασίας για τους υπολογιστές, γιατί εσείς είστε προσωρινοί, όταν έρθουν οι δασκάλες του χρόνου, να κάνουν πληροφορική θα οργανώσουμε την αίθουσα, όπως πρέπει!

Ξέρουν κάτι οι δάσκαλοι που δεν ξέρουμε εμείς;;;





Λάμπρος Μπουκουβάλας

Να είσαι σίγουρη ότι οι δάσκαλοι δε γνωρίζουν κάτι το ιδιαίτερο. Όσο για την εν λόγω διευθύντρια, μάλλον αστόχησε στα λεγόμενά της, συμπεριφέρθηκε ανόητα και το λογικό είναι να ζητήσει συγνώμη...

Θεωρώ ότι θα θεσπιστούν οργανικές μόνο όταν η πληροφορική ενταχθεί επισήμως στο πρόγραμμα σπουδών του συνόλου των δημοτικών σχολείων της χώρας. Επομένως, μάλλον όχι φέτος, αλλά δεν αποκλείεται αυτό να γίνει μέσα στις επόμενες δύο σχολικές χρονιές.
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

ipop

Έχω λάβει ένα έγγραφό σχετικά με το ωράριο στην Πρωτοβάθμια. Το είδατε και εσείς;

Ο.Λ.Μ.Ε.
Ερμού & Κορνάρου 2
ΤΗΛ: 210 32 30 073 – 32 21 255
FAX: 210 32 27 382
www.olme.gr
email: olme@otenet.gr                Αθήνα, 14/10/2011

                     ΠΡΟΣ:
                     ΕΛΜΕ







ΘΕΜΑ : ΩΡΑΡΙΟ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ Β/ΘΜΙΑΣ ΠΟΥ ΔΙΑΤΙΘΕΝΤΑΙ ΣΤΗΝ Α/ΘΜΙΑ



Σχετικά με το ωράριο των εκπαιδευτικών της B/θμιας που διατίθενται στην A/θμια Eκπαίδευση επαναλαμβάνουμε την θέση μας  ότι με την ισχύουσα  νομοθεσία είναι από 16-21 ώρες ανάλογα με έτη υπηρεσίας.
Σύμφωνα με τη γνωμοδότηση του καθηγητή του Πανεπιστημίου κ. Καζάκου Άρη, «σε περίπτωση προσωρινής (μερικής ή εξ ολοκλήρου) «διάθεσης» εκπαιδευτικών της δευτεροβάθμιας στην πρωτοβάθμια εκπαίδευση, χάριν εξυπηρέτησης υπηρεσιακών αναγκών και συμπλήρωσης του υποχρεωτικού τους ωραρίου, τα πρόσωπα αυτά διατηρούν το υποχρεωτικό ωράριο της πρώτης, όπως αυτό κλιμακώνεται ανάλογα με τον χρόνο υπηρεσίας τους».
   Το Δ.Σ. της ΟΛΜΕ καλεί τους εκπαιδευτικούς που υποχρεώνονται σε αυξημένο ωράριο να έλθουν σε επαφή με την Ομοσπονδία για να κατατεθεί άμεση προσφυγή  στη δικαιοσύνη.

Azur

Συνάδελφε είναι σίγουρο αυτό; Ρώτησες κάπου; Γιατί μέχρι στιγμής όλοι που διατεθίκαμε στην Α/θμια εξολοκλήρου κάνουμε 21 ώρες.

ipop

Δεν το έχω ψάξει. Όποιος θέλει μπορεί να πάρει τηλέφωνο και να ρωτήσει. Εγώ δεν το κυνήγησα γιατί δεν αισθάνομαι άνετα και δεν το θεωρώ δίκαιο να κάνω εγώ 19 ώρες και και οι δάσκαλοι 21. Λοιπόν νομίζω ότι είναι στην κρίση του καθενός μας.