TCP port για το FTP

Ξεκίνησε από Λαμπράκης Μανώλης, 15 Ιαν 2015, 12:20:59 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Λαμπράκης Μανώλης

Καλημέρα σε όλους

καθώς διάβαζα λίγο το κεφάλαιο 7.11, στο FTP αναφέρει ότι

"για επικοινωνία με  τον FTP εξυπηρετητή η σύνδεση για την αποστολή των εντολών γίνεται μέσω του TCP port 21 ενώ για τη αποστολή δεδομένων μέσω του TCP Port 20"

το θέμα είναι πως αν σε μία άσκηση πχ σαν το παράδειγμα σελ 239, νομίζω μπήκε πέρυσι ή πρόπερσι και στις πανελήνιες, αν πρέπει να συμπληρώσουμε το TCP port ενός FTP server ποιο από τα δύο θα χρησιμοποιούσαμε ??? μήπως και στο συγκεκριμένο παράδειγμα παράδειγμα του  βιβλίου όταν είναι πηγή ο FTP θα πρέπει να χρησιμοποιήσουμε TCP port 20 ???

ευχαριστώ

Sammy Dead

Αν εννοείς την περσινή, είχε SMTP.  Για το FTP πρέπει να φτιαχτούν δύο TCP συνδέσεις, μία με το 21 για τις εντολές και μία με το 20 για την αποστολή των δεδομένων. Από τα λεγόμενα του βιβλίου μπορεί να είναι και ταυτόχρονες.

Λαμπράκης Μανώλης

Συμφωνούμε απόλυτα, απλά προσπαθώ να καταλάβω πχ στο παράδειγμα του βιβλίου σελ 239, λείπει άλλη μία σύνδεση όπου το TCP Port θα ήταν 20 και στις δύο πλευρές?? Η σύνδεση Α θα πρέπει να ήταν πχ Α1 και Α2, όπου στο Α1 θα βάζαμε 21 και στο Α2 20??    το ίδιο και στην σύνδεση Β ??  προσπαθώ να δώσω πρακτικό παράδειγμα

ευχαριστώ για την απάντηση

Sammy Dead

Λείπει αλλά δε θεωρείται απαραίτητη αφού περιγράφει μόνο το 1ο στάδιο (εντολές).

Αν έστελναν και δεδομένα εκτός από εντολές οι 2 χρήστες, θα είχαμε άλλες 4 tcp συνδέσεις (με αντιστροφή θυρών και ip) όπως ακριβώς το παράδειγμα αλλά με 20. Εγώ πάντως το πρακτικό παράδειγμα που έδωσα ήταν χωρίς ταυτόχρονες συνδέσεις με 20 και 21 αλλά με Username και password από την 21 και όταν γίνει η πιστοποίηση, δεδομένα από την 20.

Πάντως όσον αφορά την κατανόηση από τους μαθητές, γνώμη μου είναι ότι αυτή ΔΕΝ επιτυγχάνεται από τα παραδείγματα του βιβλίου.