Ανάλυση οθόνης: Login Screen και Μαζικές Ρυθμίσεις

Ξεκίνησε από Δημήτρης Δαλαγιώργος, 03 Νοε 2009, 06:20:02 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Δημήτρης Δαλαγιώργος

Για κάποιο λόγο που δεν ξέρω, κατά την εγκατάσταση το Ubuntu πήγε και διάλεξε ανάλυση 1600x1240 που φυσικά η οθόνη δεν την σηκώνει, με αποτέλεσμα όλα να φαίνονται πολύ, πολύ μικρά. Ενώ στους χρήστες μπορούμε να πάμε από Σύστημα>Προτιμήσεις>Οθόνη και ν' αλλάξουμε την ανάλυση, δεν έχω ιδέα πώς μπορώ ν' αλλάξω την ανάλυση στην αρχική οθόνη, εκεί δηλαδή που δίνεις όνομα χρήστη και κωδικό πρόσβασης.

Επίσης, επειδή οι χρήστες είναι πολλοί, θα ήταν ωραίο αν υπήρχε η δυνατότητα μέσω cssh να ρυθμιστούν οι προτιμήσεις τους για μια συγκεκριμένη ανάλυση οθόνης, π.χ. 1024x768.
Ενάντια στην ηλιθιότητα, ακόμα και οι θεοί, μάταια αγωνίζονται.
Friedrich Schiller

alkisg

Αλλαγή ανάλυσης της οθόνης από κονσόλα γίνεται με κάτι σαν:
/usr/bin/xrandr --output default --mode 1024x768


Αφού το δοκιμάσεις και δουλεύει, μπορείς να το βάλεις σαν εντολή στην αρχή του αρχείου /etc/gdm/Init/Default (π.χ. ακριβώς μετά τα αρχικά σχόλια).
Αυτό θα ισχύει σαν προεπιλογή για τους χρήστες που δεν έχουν κάποια διαφορετική ρύθμιση.

Αν κάποιος χρήστης έχει ορίσει κάποια συγκεκριμένη ρύθμιση, τότε αυτή αποθηκεύεται στο αρχείο ~/.config/monitors.xml. Άρα, για να ισχύσει η κεντρική ρύθμιση θα πρέπει να διαγράψεις όλα αυτά τα αρχεία:
sudo -i
rm /home/*/.config/monitors.xml


Εννοείται όλα αυτά μέσω cssh. ;)

Δημήτρης Δαλαγιώργος

Η ανάλυση της αρχικής οθόνης πώς αλλάζει; Στα διάφορα fora γράφουν για αλλαγή του /etc/X11/xorg.conf το οποίο όμως, δεν υπάρχει καν!

Κάποιοι άλλοι λένε να πειράξουμε το /boot/grub/menu.lst αλλά ανάθεμα κι αν κατάλαβα πώς...
Ενάντια στην ηλιθιότητα, ακόμα και οι θεοί, μάταια αγωνίζονται.
Friedrich Schiller

alkisg

Ποια αρχική; Αυτό που έγραψα παραπάνω είναι για την "αρχική" οθόνη του gdm, δηλαδή του παραθύρου που κάνουν login οι χρήστες.

Εννοείς πιο πριν ακόμα, το παράθυρο που βγάζει που δείχνει το Ubuntu να φορτώνει; (usplash)

Το xorg.conf έχει ψιλο-καταργηθεί εδώ και 3 εκδόσεις, και χρησιμοποιείται μόνο αν υπάρχει ανάγκη.
Το /boot/grub/menu.lst δεν υπάρχει καν στον grub2, έχει αντικατασταθεί από το /boot/grub/grub.cfg.

Δημήτρης Δαλαγιώργος

Παράθεση από: alkisg στις 04 Νοε 2009, 01:14:41 ΜΜ
Ποια αρχική; Αυτό που έγραψα παραπάνω είναι για την "αρχική" οθόνη του gdm, δηλαδή του παραθύρου που κάνουν login οι χρήστες.

Δικό μου το λάθος. Εγώ δεν κατάλαβα σωστά... Νόμιζα ότι απαντούσες μόνο στη δεύτερη ερώτησή μου, δεν κατάλαβα ότι απαντούσες και στα δύο με μία λύση!
Ενάντια στην ηλιθιότητα, ακόμα και οι θεοί, μάταια αγωνίζονται.
Friedrich Schiller

Δημήτρης Δαλαγιώργος

Παράθεση από: alkisg στις 03 Νοε 2009, 08:34:50 ΜΜ
Αλλαγή ανάλυσης της οθόνης από κονσόλα γίνεται με κάτι σαν:
/usr/bin/xrandr --output default --mode 1024x768


Δυστυχώς δεν δούλεψε: Ανοίγει ο server η ανάλυση πολύ υψηλή. Συνδέομαι με το λογαριασμό μου, η ανάλυση διορθώνεται γιατί το έχω ρυθμίσει. Δίνω την παραπάνω εντολή -και απλή και με sudo- και κάνω αποσύνδεση. Η ανάλυση ξαναγίνεται πολύ υψηλή.
Ενάντια στην ηλιθιότητα, ακόμα και οι θεοί, μάταια αγωνίζονται.
Friedrich Schiller

alkisg

Αν εκτελείς αυτήν την εντολή σε τερματικό, τότε η ρύθμιση ισχύει μόνο για την τρέχουσα συνεδρία, δεν θα την θυμάται μετά την αποσύνδεση. Για να τη θυμάται, θα πρέπει να τη βάλεις στο αρχείο /etc/gdm/Init/Default, όπως είπα παραπάνω. Έτσι θα εκτελείται με το που ξεκινάει ο gdm, και θα ισχύει για κάθε χρήστη.

Απλά για δοκιμή, αν εκτελέσεις την παραπάνω εντολή ενόσω είσαι συνδεδεμένος, με διαφορετικές αναλύσεις (π.χ. δοκίμασε 800x600), και χωρίς sudo, δεν αλλάζει η ανάλυσή σου;

Δημήτρης Δαλαγιώργος

Δούλεψε... περίπου.

α) Το έκανα στον server. Δούλεψε: έκανα αποσύνδεση και η ανάλυση είναι 1024x768. No problem here

β) Άλλαξα το Default μέσω cssh σε όλους τους clients και έκανα επανεκκίνηση. Ενώ η ανάλυση φαίνεται να είναι 1024x768, αντί η εικόνα να πιάνει ολόκληρη την οθόνη, φαίνεται να πιάνει την πάνω αριστερή γωνία, σαν σε παράθυρο. Δεν ξέρω τι φταίει...
Ενάντια στην ηλιθιότητα, ακόμα και οι θεοί, μάταια αγωνίζονται.
Friedrich Schiller

alkisg

Αν κάνεις login στους clients σαν χρήστης, και εκτελέσεις την εντολή xrandr μέσα από ένα gnome-terminal, δουλεύει κανονικά;

Δημήτρης Δαλαγιώργος

Ξέχασα να το συνεχίσω το θέμα.

Βάζοντας την εντολή στο Default του /etc/gdm/Init μέσω cssh είχε το πρόβλημα που περιέγραψα παραπάνω. Όταν έκανα ακριβώς το ίδιο, ως admin πλέον σε ένα απ' τα μηχανήματα, δούλεψε όπως και στον server. Δεν μπορώ να καταλάβω τι φταίει αφού πρόκειται για την ίδια εντολή στο ίδιο αρχείο.
Ενάντια στην ηλιθιότητα, ακόμα και οι θεοί, μάταια αγωνίζονται.
Friedrich Schiller

ChrsMel

έχω κι εγώ το ίδιο πρόβλημα στα τερματικά,
η ανάλυση φαίνεται να είναι 1024x768 και  η εικόνα πιάνει την πάνω αριστερή γωνία, σαν σε παράθυρο και δεν μπορεί να αλλαχθεί από το χρήστη.
Σε παλιότερη έκδοση με το xorg.conf είχα βάλει τις επιλογές ώστε ο χρήστης να μπορεί να επιλέγει 2 αναλύσεις, 800x600 ή 1024x768 στα 80 Hz
Πώς μπορεί να είναι αυτό προκαθορισμένο για τα clients στην έκδοση 10.04 όπως και η συχνότητα λειτουργίας της οθόνης (έχουμε  οθόνες CRT στα clients)

alkisg

@Δημήτρης: Για την αρχική οθόνη του gdm δεν ξέρω, επειδή δεν τη χρησιμοποιούμε στο LTSP.

@vanitas: Για μαζική ρύθμιση της ανάλυσης στους LTSP clients, άνοιξε τα sch-scripts, πήγαινε στο μενού Εξυπηρετητής » Αρχεία ρυθμίσεων » Επεξεργασία του lts.conf, και αποσχολίασε τη γραμμή:
XRANDR_MODE_0=1024x768


Αυτό πρέπει να αρκεί για όλα τα τερματικά. Αν η συγκεκριμένη ανάλυση δεν σου κάνει, πρέπει να βρεις ποια κάνει (από τον διάλογο ρύθμισης αναλύσεων, μενού Σύστημα » Προτιμήσεις » Οθόνες). 80 Hz ρυθμός ανανέωσης δεν είναι συνηθισμένο, μήπως 85;

ChrsMel

#12
OK, ενεργοποίησα τη γραμμή
X_VERTREFRESH=75.0
και είναι εντάξι.