Epoptes από απόσταση μέσω Teamviewer

Ξεκίνησε από thanos, 10 Ιουν 2020, 05:08:57 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

thanos

Επειδή θα χρειαστεί να πάρω άδεια κ να μην έχω φυσική παρουσία στο σχολείο, σκέφτομαι το εξής:

Teamviewer από το σπίτι μου στο server. Εκεί έχω κανονικά το epoptes, τα παιδιά δουλεύουν στο εργαστήριο.
Παράλληλα, ο server τρέχει webex, μέσω του οποίου τα παιδιά βλέπουν τη φάτσα μου κ εγώ βλέπω την τάξη.
Θα χρειαστεί ίσως και ένα μικρόφωνο που να μπορεί να πιάνει τον ήχο από όλη την αίθουσα.

(Προαιρετικά: laser χαμηλής έντασης ή φυσοκάλαμο, με μηχανισμό τηλεκατεύθυνσης, για τιμωρία σε περίπτωση φασαρίας)

Το βλέπετε εφικτό;

George Eco

Παράθεση από: thanos στις 10 Ιουν 2020, 05:08:57 ΜΜ

(Προαιρετικά: l ή φυσοκάλαμο, με μηχανισμό τηλεκατεύθυνσης, για τιμωρία σε περίπτωση φασαρίας)

Το βλέπετε εφικτό;
Νομίζω είναι δύσκολο στο γέμισμα, οπότε η όλη διαδικασία μάλλον θα σκαλώσει εκεί.  ;D ;D ;D :D

alkisg

Τεχνικά γίνεται. Υπάρχουν και άλλοι συνδυασμοί εκτός του teamviewer+webex, για παράδειγμα anydesk+skype/viber/zoom ή και σκέτο anydesk, νομίζω ότι υποστηρίζει από μόνο του μεταφορά ήχου.

Τώρα στην πράξη αν τα παιδιά θα έχουν όρεξη να δουλέψουν έτσι, ή αν θα σου τραβήξουν "κατά λάθος" τον server από την μπρίζα, ...παίζεται!  ::)

thanos

Λογικά *αν* παίζει να οργανωθεί κάτι τέτοιο, δεν θα είναι για όλα τα τμήματα (είμαι σε Δημοτικό), θα πρέπει να γίνει επιλογή βάσει συμπεριφοράς. Ούτως ή άλλως οι οδηγίες του Υπουργείου είναι προς την αξιοποίηση των συναδέλφων από Ολοήμερο κλπ, άρα το ωρολόγιο πρόγραμμα δεν ακολουθείται τυπικά, πλέον.

ilias_s

#4
Κάτι άσχετο από τεχνικής άποψης αλλά σχετικό από... εκπ/κής άποψης.

Αφού θα πάρεις άδεια γιατί θες να κάνεις μάθημα και μάλιστα σε μαθητές που, πρακτικά, δεν θα βρίσκονται υπό την άμεση επίβλεψη κανενός στο χώρο του εργαστηρίου; Έχεις πει την ιδέα αυτή σε δ/ντή δημοτικού και σου έδωσε το ΟΚ; Μόνο σε μένα ακούγεται περίεργο όλο αυτό;

Ναι, τεχνικά είναι δυνατόν, αλλά είναι λογικό από μέρους σας να θέλετε να κάνετε κάτι τέτοιο;


evry

Όχι Ηλία δεν ακούγεται μόνο σε σένα περίεργο.
Δεν ήθελα να γράψω τόση ώρα αλλά αυτό που προτείνεται εκτός από αντιπαιδαγωγικό και αντιπαραγωγικό είναι επικίνδυνο, σίγουρα παράτυπο και ίσως και παράνομο.
Δεν είναι δυνατόν ο εκπαιδευτικός να μην έχει φυσική παρουσία στην τάξη. Τι θα γίνει αν συμβεί κάτι, π.χ. δυο παιδιά μαλώσουν ή κάποιο παιδί χτυπήσει, λιποθυμήσει δεν αισθάνεται καλά? Θα στείλει sms στον διευθυντή?
Και όλα αυτά σε δημοτικό!!! Μιλάμε σοβαρά?
Επίσης τι είναι αυτό το "επιλογή βάση συμπεριφοράς"? Δηλαδή αυτοί που δεν έχουν τη συμπεριφορά που θέλουμε δεν αξίζουν να κάνουν πληροφορική και τους στέλνουμε σπίτι τους?
Αυτός που το πρότεινε μάλλον φαντάζεται ένα σχολείο όπως αυτό στην Κίνα στο παρακάτω βίντεο:

How China Is Using Artificial Intelligence in Classrooms

Δείτε το, αξίζει πραγματικά
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

thanos

Λοιπόν, έκανα κάποιες δοκιμές με το AnyDesk, όχι εξαντλητικές, αλλά φαίνεται ότι κάτι το ενοχλεί στη σύνδεση όταν τρέχει και ο Επόπτης, με τουλάχιστον 1 client. Δεν μπορεί να κάνει σύνδεση.

alkisg

Έχω πάντα τον Επόπτη ανοιχτό με αρκετούς clients και δεν παρατήρησα τέτοιο θέμα στις ~50 φορές που έχω τρέξει AnyDesk.