Κεφάλαιο 7

Ξεκίνησε από joanna, 04 Νοε 2008, 12:12:50 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Νίκος Αδαμόπουλος

Παράθεση από: stef0s στις 29 Απρ 2009, 12:53:53 ΜΜ
Παιδια μια ερωτηση σχετικα με τα λεγομενα του βιβλιου...
Λεει: Οτι το UDP δεν εξασφαλιζει οτι τα τμηματα θα παραδοθουν στο προορισμο τους με την σειρα που σταλθηκαν απο τον αποστολεα.(Αυτο σε αντιθεσει με το TCP).
1. Αφου το UDP δεν διασπα τα δεδομεα σε τμηματα πως ειναι δυνατον να υπαρξουν τμηματα??
2. Ουτε το TCP εξασφλιζει οτι θα παραδοθουν με την σειρα τα τμηματα, αλλα εξασφαλιζει την σωστη επανασυνδεσει τους οταν φτασουν στον προορισμο τους...

Μήπως εννοεί ότι αφού το UDP τα παίρνει ήδη διασπασμένα και τα μεταδίδει, άρα στον παραλήπτη θα πρέπει πάλι να γίνει η επανασύνδεση από το παραπάνω επίπεδο...

adam

Θα συμφωνήσω με τον συνάδελφο Αδαμόπουλο.
Τα δεδομένα που λαμβάνει το UDP είναι τέτοιου μεγέθους που δεν απαιτείται να σπάσουν σε μικρότερα κομμάτια. Προσθέτοντας και την επικεφαλίδα στην αρχή των δεδομένων προκύπτει ένα τμήμα (segment) έτοιμο για προώθηση. Μη σε μπερδεύει το γεγονός ότι τμήματα ονομάζει το βιβλίο οτιδήποτε προκύπτει σαν σπασμένο κομμάτι. Τμήμα (segment) είναι όποια ποσότητα δεδομένων είναι έτοιμη προς προώθηση από το επίπεδο μεταφοράς προς το επίπεδο δικτύου. Από κει και πέρα ετοιμάζεται για δρομολόγηση, από το ΙΡ, προς τον λήπτη και μετονομάζεται σε αυτοδύναμο πακέτο (datagram).
Όσο για την επανασύνθεση του μηνύματος, το TCP αναλαμβάνει στο επίπεδο μεταφοράς να το "κολλήσει" και να το παραδώσει ολοκληρωμένο στο επίπεδο εφαρμογής ενώ το UDP δεν εκτελεί τέτοια λειτουργία και τη δουλειά της σωστής σύνδεσης των δεδομένων την κάνει το επίπεδο εφαρμογής (το αντίστοιχο πρόγραμμα του χρήστη).
Σου είναι πιο ξεκάθαρο ή έχεις επιπλεόν ερωτήματα;

stef0s

Ειμαι πλήρως καλυμενος.

stef0s

Καλημέρα παιδιά.. Έχουμε τίποτα που να μας δίνει λίγο το κεφάλαιο 8 περιληπτικά??

Mariosxania

Και εγώ θα ήθελα κάτι τέτοιο για το 8 γιατί είναι πολύ δύσκολο να το καταλάβεις το πιο δύσκολο από όλα κατά την γνώμη μου....

aleremain

Παράθεση από: Mariosxania στις 03 Μαΐου 2009, 05:19:51 ΜΜ
Και εγώ θα ήθελα κάτι τέτοιο για το 8 γιατί είναι πολύ δύσκολο να το καταλάβεις το πιο δύσκολο από όλα κατά την γνώμη μου....

παίζει το 8 να είναι το πιο εύκολο, το πιο δύσκολο πιστεύω είναι το 7...πολύ πράμα.. :(

Mariosxania

Εγώ μιλάω σε επίπεδο συσκολίας και κατανόησης.Σίγουρα το 7 έχει μεγαλύτερο μέγεθος αλλά η κατανοήση του είναι πολύ εύκολη.Το 8.3 ειδικά είναι αρκετά περίπλοκο.Και λάθος να είμαι πάντως το 8 δν είναι πιο εύκολο από το 6 με καμία παναγία το 6 είναι υπόθεση μισής ώρας....

evry

 
Επειδή έχω 2-3 χρόνια να κάνω σε ΤΕΕ, θυμάμαι ότι τα κεφάλαια 7-8 ήταν τα αγαπημένα μου. Και τα δύο πιστεύω ότι μπορεί να τα κατανοήσει ο μαθητής. Με τα επόμενα ήταν το πρόβλημα. Πάντως μεταξύ 7 και 8 ψηφίζω μακράν 7. Πιστεύω ότι είναι πιο εύκολο στην κατανόηση. Στο 8 κάποια πράγματα είναι δύσκολο να τα εξηγήσεις.
   Τα επόμενα κεφάλαια δεν είναι πιο δύσκολα? όχι μόνο από πλευράς κατανόησης από τον μαθητή αλλά και διδασκαλίας από τον καθηγητή?
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

Mariosxania

Εχει αλλάξει το βιβλίο δεν είναι αυτό της μετάδοσης....

Νίκος Αδαμόπουλος

Παράθεση από: evry στις 03 Μαΐου 2009, 08:49:03 ΜΜ
Επειδή έχω 2-3 χρόνια να κάνω σε ΤΕΕ, θυμάμαι ότι τα κεφάλαια 7-8 ήταν τα αγαπημένα μου.

Δεν ισχύει το παλιό βιβλίο...!

evry


  Ωχ, ναι ε? το καινούργιο είναι καλύτερο από το παλιό ή τα ίδια?
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

Mariosxania

Βασικά δεν έχω δεί το παλιό αλλά από ότι λένε είναι καλύτερο.Γενικά πάντως σε σχέση με του προγραμματισμού που έχουμε είναι τέλειο...

Νίκος Αδαμόπουλος

Παράθεση από: Mariosxania στις 04 Μαΐου 2009, 11:54:59 ΠΜ
Βασικά δεν έχω δεί το παλιό ....

Εγώ δεν έχω δει το νέο... (πέρα από ένα ξεφύλλισμα)...

Πάντως αν το νέο είναι χειρότερο τότε γιατί το άλλαξαν το παλιό. Έτσι κι αλλιώς και το νέο χρονολογικά το ίδιο παλιό με το παλιό είναι... :o Και μάλιστα είχε γραφτεί για τον τομέα των Ηλεκτρονικών...

Μήπως λοιπόν είναι καλύτερο;

Mariosxania

Λάθος διατύπωση μου από βιασύνη.Ενοούσα ότι το καινούργιο λένε ότι είναι καλύτερο από το παλιό

Mariosxania

Λοιπόννα ρωτήσω κάτι.Ποια είναι η απάντηση στο 7.9 στην 16 ερώτηση που ρωτάει ποιος ο ρόλος του πίνακα δρομολόγησης?Ευχαριστώ πολύ...