e-School ?

Ξεκίνησε από Wizard, 02 Δεκ 2008, 09:14:58 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

george79

Και σε εμένα ήρθε η διαταγή. Δεν το βάζω να χτυπιούνται. Ας ψάξουν να με βρουν το καλοκαίρι. Είμαι σε γυμνάσιο με λυκειακές τάξεις και έχω τρελαθεί. Κάνω νέστωρα, δ-βάση, πδσ, απδ,survey επί 2 (άλλα στοιχεία για το γυμνάσιο και άλλα για το λύκειο), e-mail.....δεν θα κάνω και αυτό.

pvolonakis

Το εγκατέστησα σήμερα χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα. Μου πήρε κάπου 2 ώρες. Ο φάκελος εγκατάστασης πρέπει να είναι στο C ή σε path χωρίς ελληνικούς χαρακτήρες. Δεν μου έκανε εγκατάσταση από την επιφάνεια εργασίας. Πρώτα πρέπει να γίνει απεγκατάσταση του SQL SERVER που πιθανό να είναι εγκατεστημένος σε Windows VISTA, για να μπορεί να γίνει η πλήρης παραμετροποίηση.
Κατά τα άλλα δεν έχω ακόμα μεταφέρει στοιχεία από το Δ-ΒΑΣΗ που χρησιμοποιώ το οποίο μάλλον θα το κάνω μετά τα αποτελέσματα Ιουνίου και αφού περάσω τους νέους μαθητές της Α' Γυμνασίου.
Έχω την εντύπωση ότι τους κυνηγούν από το υπουργείο για να παρουσιάσουν έργο ώστε να τους πληρώσουν για την εφαρμογή. Βλέπε τέλος Ιουνίου τελειώνει το Γ' ΚΠΣ.
Σίγουρα με τη νέα σχολική χρονιά θα βγει εγκύκλιος για την ανάθεση της λειτουργίας του προγράμματος σε εκπαιδευτικό ή εκπαιδευτικούς με περισσότερες λεπτομέρειες.
Καλό θα είναι η ΠΕΚΑΠ να το ψάξει το θέμα αν και αφορά όλους τους εκπαιδευτικούς.

Eri

ρε παιδιά να ρωτήσω κάτι και γω... που δεν εχω ασχοληθεί με το θέμα εξονυχιστικα!

Βασικά είμαι σε Γενικό Λύκειο αλλά συμληρώνω ωράριο στο Γυμνάσιο που συστεγάζεται με το συγκεκριμένο Λύκειο .. πριν μερικές μέρες μου είπε ο διευθυντής για το email, να κάτσω να το δω και να εγκαταστήσω κάποιο λογισμικό.. Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω ασχοληθει με αυτό καθόλου αλλά με μια φευγαλέα ματία που έριξα στο mail δε κατάλαβα τι ακρίβως πρέπει να εγκατασταθεί! Περιμένουμε κάποιο email με περισσότερες οδηγίες ή από κάπου κατεβάζουμε το λογισμικό ή καλούμε το support κατευθείαν... Βασικά δεν έδωσα σημασία πολύ όταν μου το πε, γιαυτό και παρά το γεγονός ότι δεν ανήκω στο Γυμνάσιο δέχτηκα -προφορικά- να το αναλάβω... αλλά από ότι διαβάζω στο forum πρέπει να είναι πάκετο μεγάλο!! Μήπως έμπλεξα άσχημα;;

υ.γ. Δυστυχώς στο κτίριο είμαι η μόνη Πληροφορικός!!

Καρκαμάνης Γεώργιος

Αγαπητή Eri
Τα πράγματα δεν είναι τόσο τραγικά όσο φαίνονται, και δεν χρειάζεται πανικός.
Για την δική σου περίπτωση στου συνιστώ τα εξής:
1. Στην αρχή της σχολικής χρονιάς(περίπου Οκτώβριο) είχε σταλεί  email στα σχολεία που διευκρίνιζε τι ακριβώς έπρεπε να γίνει με την εγκατάσταση του eschool και περιέχει και τις οδηγίες εγκατάστασις αναλυτικά. Ψάξε να βρεις αυτό το email και ξεκίνησε από εκεί. Η εγκατάσταση δεν είναι τίποτα τραγικό, απλά ακολουθείς τις οδηγίες κατά βήμα.
Υπάρχει και ένα αρχείο παραμετροποίησης για κάθε σχολείο ξεχωριστά. Αυτό έπρεπε να σου είχε σταλεί κατά την διάρκεια της χρονιάς. Εμένα μου ήρθε μετά το Πάσχα.
2. Αν δεν θέλεις να ψάξεις τα παραπάνω πάρε τηλέφωνο στο support για να σε καθοδηγήσουν από που θα κατεβάσεις την εφαρμογή

Προσωπικά έχω κάνει εγκατάσταση από τον Οκτώβριο αλλά δεν την έχω δουλέψει ακόμη. Οπότε περιμένουμε
Ότι χρειαστείς εδώ είμαστε.

Wizard

Tο έχω εγκαταστήσει, σήμερα έκανε και μόνο του αναβάθμιση. Τη μετάπτωση θα την κάνω για τη φετινή χρονιά μετά τις 22/6 που θα εκδοθούν τα αποτελέσματα, οι νέοι μαθητές της Α' τάξης μπορούν να περιμένουν το Σεπτέμβριο.

Ήρθε και το ακόλουθο e-mail:

Θέμα: eSchool, Νέα σχολική χρονιά 2009-2010 & Καλοκαιρινές διακοπές
Κυρίες & Κύριοι

Σας ενημερώνουμε ότι από σήμερα ολοκληρώθηκε η κατασκευή του σχολικού έτους 2009-2010 με το αντίστοιχο πρόγραμμα σπουδών του στην κεντρική βάση δεδομένων. Με τον επόμενο συγχρονισμό αυτό θα είναι στην διάθεσής σας.

Επίσης σας επισημαίνουμε μία πολύ σημαντική τελευταία ενέργεια που πρέπει να γίνει πριν το κλείσιμο του σχολείου σας για τις καλοκαιρινές διακοπές: Πρέπει να κάνετε έναν τελευταίο συγχρονισμό με την κεντρική βάση δεδομένων ο οποίος πρέπει να επαναληφθεί σαν πρώτη ενέργεια μετά την λήξη των διακοπών και το άνοιγμα του σχολείου σας τον ερχόμενο Σεπτέμβριο. Διαφορετικά υπάρχει κίνδυνος η σύνδεσή σας με την  κεντρική βάση δεδομένων να λήξει στο μεσοδιάστημα. Σε αυτή την περίπτωση η μόνη λύση θα είναι η αρχικοποίηση της σύνδεσης με αποτέλεσμα να χαθούν όλες οι αλλαγές που κάνατε στα δεδομένα σας ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΕΠΙΤΥΧΗ ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΟ.

Σας ευχαριστούμε για την προσοχή σας και σας ευχόμαστε καλό καλοκαίρι.

Η Ομάδα Κεντρικής Διαχείρισης του e-School


Δεν το έψαξα ακόμα να δω τι εννοούν με την κατασκευή του έτους 2009-2010.

Eri

Ευχαριστώ πολύ Γιώργο!! Θα το δω από βδομάδα και ελπίζω να μη .. σας χρειαστώ!! ::)

Καρκαμάνης Γεώργιος

ΠαράθεσηΔεν το έψαξα ακόμα να δω τι εννοούν με την κατασκευή του έτους 2009-2010.
Και εγώ δεν έχω καταλάβει τι εννοούν με αυτό καθώς με μια γρήγορη ματιά δεν είδα κάποια αλλαγή στην εφαρμογή.
Μετάπτωση και εγώ λέω να κάνω μετά την έκδοση όλων των αποτελεσμάτων

Circle

Γεια σας κ από εμένα!

Εγώ στο σχολείο δεν ασχολούμαι με γραμματεία, μισθολογικά κ βαθμολογίες. Έχουμε το έπαφος το οποίο χειρίζονται άλλοι. Είμαι πληροφορικής μα δεν θέλω καθόλου να χάσω το χρόνο μου με διαδικασίες που θα έπρεπε να κάνει ή η διεύθυνση του σχολείου ή κάποιος άλλος τέλος πάντων! Μπορώ να αρνηθώ?

Επίσης διαπιστώνω ότι υπάρχει θέμα ως προς τα προσωπικά δεδομένα των μαθητών ή και την ασφάλειά τους. Δεν θα έπρεπε να γίνει κάποια νομοθετική ρύθμιση πρώτα κ μετά να περάσουμε σε μηχανογραφημένη κατάσταση?

Τέλος από συναδέλφους έχω ακούσει τα προβλήματα που τους έχει δημιουργήσει, και το κυριότερο προέρχεται απο την έκδοση του έπαφος. Πρέπει να είναι η τελευταία, άσχετα αν το σχολείο πληρωνε τον έπαφο επί σειρα ετών κ αποφάσισε να μην προχωρήσει σε αναγκαστική αναβάθμιση κ φέτος. Αν είναι να εφαρμοστεί το e-school πρέπει να γίνει κ να πληρωθεί η αναβάθμιση.

Υπάρχει κάποια σκέψη για διαμαρτυρία σε σχέση με όλα αυτά?

υγ: να διευκρινήσω ότι κ εγώ επι σειρά ετών έκανα χίλιες μύριες δουλειές σε σημείο εκμετάλλευσης κ κοροϊδίας! και τώρα κάνω αρκετά πράγματα, μα δεν γίνεται κάθε τρεις κ λίγο να μας τραβάνε για ότι έχει σχέση με τις νέες τεχνολογίες! Ας βάζουν στελέχη διεύθυνσης με προσόντα κ όχι με για την καρέκλα!

Σούλας Βασίλης

Δεν το εγκατέστησα. Τους απάντησα με το εξής.

ΠαράθεσηΑπό Γυμνάσιο Καλυβίων
Το σχολείο δεν διαθέτει υπολογιστή με τις ζητούμενες προδιαγραφές.

Χειριστής e-mail
Σούλας Βασίλειος
Καθηγητής ΠΕ19
Σούλας Βασίλης
Ηλεκτρολόγος Μηχανικός & Μηχανικός Η/Υ Δ.Π.Θ.
Καθηγητής Πληροφορικής ΠΕ19
http://users.sch.gr/vasisoulas
http://eclass.sch.gr/modules/auth/opencourses.php?fc=%D4-52

Sonia_L

Συναδελφοι Γεια σας,
Έλαβα το email για το eschool στις 28 Απριλιου και το εγκατεστησα την προηγούμενη εβδομάδα χωρίς ιδιαιτερα πρόβλήματα. Προχθές αποφάσισα να κάνω τη μετάπτωση μετα το mail του υπουργειου να εχει ολοκληρωθει η διαδικασια μεχρι της 26 Ιουνίου.
Αφού ρώτησα επανηλειμένα την υποστηριξη μήπως δημιουργηθει προβλημα με τη δβαση, εκεινοι απαντουσαν οχι. Το αποτελεσμα να μπλοκαρει η δβαση (γιατι επρεπε να εχω την τελευταια εκδοση, αυτο σημαινει 170 ευρώ ετησια συνδρομη στον Επαφο) και να χαθουν τα στοιχεια του τελευταιου μηνα για τα οποια δεν ειχε γινει backup. Σε ερωτηση μου στο ΥΠΕΠΘ τι μπορω να κανω χωρις να αγορασω την νεα εκδοση της δβασης, μου απαντησαν να παρω τα αρχεια σε Excel και να τα μεταφερω. Αυτο όμως μπορει να γινει μονο για τα στοιχεια των μαθητων και οχι για τους βαθμους, μαθηματα και τις απουσιες. Οταν ρωτησα παλι το υπουργειο τι να κανω μου απαντησαν να τα περασω ολα με το χερι  (καλο;;)
Μηπως γνωριζει κανεις πώς μπορω να τα περασω ή πρεπει να τα καταθεσουμε παλι στο Επαφο;
Η μεταπτωση μεταφερει ολα τα στοιχεια και βαθμους και απουσιες ή μονο τα στοιχεια των μαθητων
Σονια Λουκαδακη ΠΕ19

loupis

το ιδιο επαθα κι εγω.Τα παλια δεδομενα ομως δε τα εχασα. Παντως ειναι εντελως απαραδεκτο το οτι δε μας ενημερωσαν οτι θα κλειδωσει η δβαση.

P.Tsiotakis

γιατί να περάσετε τα παλιά στο e-school?

Δεν είσαστε υποχρεωμένοι να έχετε δ-βάση... επομένως "δεν είχατε" πριν δ-βαση, άρα ξεκινάτε το e-school απο το μηδέν!!

Sonia_L

Δηλαδη εννοειται οτι θα πρεπει να πληκτρολογηθουν ολοι οι μαθητες, ολοι οι βαθμοι ολων των τριμηνων, τα γραπτα και οι απουσιες μεχρι 26 Ιουνιου;; για να δειξουμε οτι δουλευει το συστημα;

P.Tsiotakis

εννοώ οτι δεν πρέπει να περάσεις ΤΙΠΟΤΑ

του χρόνου θα περάσεις στο νέο σύστημα τα ον'οματα των μαθητών όλων των τάξεων αφού "δεν είχες πριν μηχανογράφηση"  ;)

Circle

εγώ να υποθέσω ότι ούτε για το e-school  είμαστε υποχρεωμένοι! Σωστά συνάδελφοι;
Γιατί όλοι το αντιμετωπίζουμε σα να είναι δική μας δουλειά κ αρμοδιότητα;

Είμαι ΠΕ19, έχω κάνει απίστευτα πολλές δουλειές για το σχολείο κ δεν θέλω άλλο!! Μπορώ;;;

Να κάνουν κάτι κ οι διευθυντές και οι υποδιευθυντές οι οποίοι προτιμούνται κ τοποθετούνται έναντι ημών σε αυτές τις θέσεις! Και μειωμένο ωράριο έχουν κ επίδομα θέσης παίρνουν!