Lenovo P330 server - αδυναμία σύνδεσης με προβολέα, υπό Linux Mint 21.1

Ξεκίνησε από mandarinos, 03 Μαΐου 2023, 02:12:44 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

mandarinos

Έχω ως server στο εργαστήριο ένα Lenovo P330, όπως έχουν κι αρκετά άλλα σχολεία. Αυτό έχει μία έξοδο οθόνης HDMI, συν άλλες δύο DisplayPort. Δοκίμασα, λοιπόν, να συνδέσω (και) έναν διαθέσιμο προβολέα Sony VPL-DX146 (κυρίως γιά περιπτώσεις, όπου το εργαστήριο θα το δίνω γιά σεμινάρια), αφού πρώτα έβαλα στη μία από τις δύο εξόδους DisplayPort έναν αντάπτορα από DisplayPort σε HDMI. (Ο προτζέκτορας έχει εισόδους VGA, HDMI, δικτύου, και wi-fi.)

Αυτό το σχήμα δούλεψε μιά χαρά υπό Ms-Windows (με προβολέα διαδραστικού πίνακα) σε άλλο σχολείο (δημοτικό), αλλά εδώ το Mint μου κάνει νερά. Αναγνωρίζει μέν τον προβολέα ως δεύτερη συσκευή εικόνας (αν κι όχι πάντα), όποτε τον αναγνωρίζει βγάζει και ρυθμίσεις ανάλυσης pixels x pixels,... αλλά εικόνα στον προτζέκτορα, γιόκ. Όπως κι αν βάλω τη μέγιστη ανάλυσή του, και τον συνδέσω κατ' ευθείαν επάνω στο HDMI του μόνιτορ: πάλι δεν δείχνει εικόνα.

Οι "πληροφορίες συστήματος" μου βγάζουν ότι έχω:

Intel Corporation CoffeeLake-S GT2 [UHD Graphics 630] (prog-if 00 [VGA controller])

Σκέφτηκα, λοιπόν, ότι η αιτία μάλλον είναι κάποιος driver ανεπαρκής, ότι κάπου θα έπρεπε να υπάρχει ένας πιό καινούργιος driver, διάβασα και στα Ιντερνέτια παρόμοια παράπονα άλλων (ακόμη και γιά το Ubuntu 22.04), το έψαξα, και βρήκα τη σχετική σελίδα της Intel γιά αναβάθμιση των drivers. (Στην οποία Intel ανήκουν τα ολοκληρωμένα εικόνας του server.)
Επόμενο βήμα, εφαρμόζω οδηγίες - εκτός της αναβάθμισης kernel, διότι ήδη έχω νεώτερον.

Ωστόσο, κόλλησα στην αρχή - στις εξής δύο απορίες:

(α) Οι εντολές (στο Step 1) :
wget -qO - https://repositories.intel.com/graphics/intel-graphics.key | \
  sudo gpg --dearmor --output /usr/share/keyrings/intel-graphics.gpg

είναι δύο, ή μία μονοκόμματη;

(β) Εγώ τις έδωσα ως δύο ξεχωριστές. Εντάξει με την πρώτη. Αλλά, γιά τη δεύτερη, είναι δυνατόν να έχουν περάσει δύο και πλέον ώρες, και να μην έχει δημιουργηθεί ακόμη "κλειδί" gpg; Το αντίστοιχο "κλειδί" του LTSP καθαρίζεται σε δευτερόλεπτα, απ' όσα έχω δεί.

Και, στις δύο απορίες, μιά τρίτη δώρο!... διπλή! :)
(γ1) Υπάρχει πιό εύκολος τρόπος να εγκαταστήσω τους απαιτούμενους drivers;
(γ2) Εάν ο νέος driver απαιτεί πχ εισαγωγή module στον kernel, και γίνει ανανέωση kernel σε επόμενη έκδοση, πρέπει να ξαναβάλω το module, ή παραμένει;

. . . . . . . . . . . . . . . . . . .

Δεν αντέχω, θα το πω. Οι μεγάλες εταιρείες είναι α-πα-ρά-δε-κτες, διότι ακόμη αντιμετωπίζουν το Linux σαν αποπαίδι.
Η μέν Lenovo έχει ένα σωρό drivers και utils σε μορφή .exe, η δέ Sony έχει ένα πολύ ωραίο util γιά μοίρασμα εικόνας στον προβολέα από ένα σύνολο τερματικών επάνω σε LAN, αλλά μόνο γιά Ms-Windows.
Η Intel, πάλι, μόνο που δεν μας ζήτησε πιστοποιητικό φρονημάτων και ΑΜΚΑ! :D  Αρκούσε ένα αρχείο .deb, ρέ παιδιά! Τί το παιδεύετε τόσο πολύ;

Κύριοι τεχνικοί των άνωθι, σε ποιόν αιώνα βρίσκεστε; :)

alkisg

Στο Linux συνήθως δεν ψάχνουμε για νεότερους drivers, επειδή έρχονται μαζί με τον πυρήνα.
Ή βολευόμαστε με αυτούς που έχει η διανομή μας, ή κάνουμε αναβάθμιση σε νεότερη έκδοση του πυρήνα ή της διανομής.

Οπότε αν έχεις τον 5.15 πυρήνα, θα μπορούσες να εγκαταστήσεις τον 5.19 ή τον 6.1 που είναι διαθέσιμοι για Ubuntu 22.04 (νομίζω το Mint δίνει ένα δικό του GUI που τελικά εγκαθιστά τους πυρήνες του Ubuntu).

Αλλά το πιο γρήγορο θα ήταν:
1) Να δεις τι ανάλυση έχει το προβολικό στα Windows, και
2) Να βάλεις αυτήν την ανάλυση και στο Ubuntu.

Σε κάποιες περιπτώσεις το Ubuntu δεν είναι τόσο καλό στην ανίχνευση των διαθέσιμων αναλύσεων.
Αλλά είναι πολύ, πολύ πιο δυνατό στο να ορίσεις ό,τι ανάλυση θες.
Οπότε αν δεν το καταφέρεις έλα από το chat room να το ρυθμίσουμε τη σωστή ανάλυση, χωρίς να παιδεύεσαι με εγκατάσταση άλλων drivers.

mandarinos

Εντάξει. Θα ειδοποιήσω γιά chat room.

Ξέχασα ν' αναφέρω ότι:

- Θέτοντας το (HDMI) monitor του υπολογιστή επάνω στον αντάπτορα DisplayPort --> HDMI, πάλι δεν είχα εικόνα. (Δοκιμή, να δω αν είχε ελάττωμα ο προβολέας, κι έψαχνα τζάμπα.) Άρα, όντως δεν ενεργοποιούνται τα DisplayPorts.

- Η σελίδα της Intel δημιουργήθηκε στις 23 Απριλίου φέτος. (Μενού: εργαλεία / πληροφορίες σελίδας, ή tools / page info μέσα από Firefox.) Πολύ πρόσφατη. Άρα, δεν αναφέρεται σε τίποτε Ubuntu 14.0 ξέρω 'γώ.

- Από πυρήνα, έχω τον 5.19.0 - 41 . Η ιστοσελίδα της Intel αναφέρει τον 5.19.0 - 39 ως καινούργιο.

alkisg

Παράθεση από: mandarinos στις 03 Μαΐου 2023, 02:12:44 ΜΜΑυτό το σχήμα δούλεψε μιά χαρά υπό Ms-Windows (με προβολέα διαδραστικού πίνακα) σε άλλο σχολείο (δημοτικό), αλλά εδώ το Mint μου κάνει νερά.

Να ελέγξεις ότι και εδώ παίζει σε Windows, πριν αρχίσεις να δοκιμάζεις άλλες λύσεις.
Μπορεί απλά να μην είναι καλός ο αντάπτορας, και να μην δουλεύει σε κανένα λειτουργικό, ούτε καν στο BIOS.

mandarinos

Λοιπόν. Ο προβολέας δούλεψε, και μάλιστα πάνω από το αναμενόμενο, αλλά κόντεψε να σταματήσει το δικό μου το μυαλό! :)

Έκανα τα εξής κατά σειρά:

- Ξεκίνησα ένα από τα τερματικά μας με τοπικό δίσκο, όπου υπάρχουν τα Ms-Windows τα 10άρια. Έβαλα αυτά. Το τερματικό έχει μόνο μία έξοδο οθόνης, τύπου HDMI.
- Θέτω ανάλυση 1024 x 768, διότι το εγχειρίδιο του κατασκευαστή λέει πως αυτή είναι η μέγιστη ανάλυσή του.
- Αποσυνδέω την οθόνη και συνδέω τον προβολέα. Δείχνει εικόνα!
- Σκέφτομαι γιά πλάκα ν' ανεβάσω την ανάλυση σε 1920x1080, όπως είναι της οθόνης. Τη δέχτηκε!!!
- Με συνδεδεμένον τον προβολέα, κάνω reset, μπαίνω πάλι στον τοπικό δίσκο, στο Ubuntu, το οποίο έχω ανανεώσει στην έκδοση με έμβλημα την τσούχτρα. Δείχνει τα πάντα κανονικά, από τα πρώτα μηνύματα εκκίνησης (σε text mode) μέχρι και την οθόνη εργασίας (δηλ. το desktop) του Ubuntu.
- Ξανασηκώνω την ανάλυση στο 1920x1080. Ξανά δείχνει εικόνα κανονικώτατα, χωρίς τρεμουλιάσματα κλπ. (Δείγμα ότι δέχεται και την ίδια συχνότητα λειτουργίας, όπως η οθόνη.)

- Ξανά reset, ξεκινάω από LTSP ως χρήστης. Κανονικά εικόνα στα 1024x768 από μόνος του, και ξαναδέχεται τη ρύθμιση σε 1920x1080.

- Τον συνδέω στον server, επάνω στον αντάπτορα. Δείχνει εικόνα, ξεκινώντας με 1024x768. Ανοίγω ρυθμίσεις οθόνης (η εφαρμογή τον είδε), ανεβάζω ανάλυση στο 1920x1080, δίνω mirror screens, όλα καλά.
- Τον σβήνω. Κάνω reset τον server. Δουλεύει η οθόνη μου κανονικά, όπως πάντα. Ανάβω τον προβολέα, κατευθείαν εικόνα - και σε 1920x1080!!!...

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

Τί καταλαβαίνουμε απ' όλη αυτή την ιστορία;

- Γνώριζα ότι αρκετοί κατασκευαστές στέλνουν στην αγορά παρτίδες μηχανημάτων με βελτιωμένες προδιαγραφές, αλλά δεν προλαβαίνουν να τυπώσουν νέο εγχειρίδιο. Έτσι, αν είσαι υποψιασμένος, δοκιμάζεις πχ σ' ένα παλιό φορητό ενός φίλου, που θεωρητικά δέχεται δύο chips RAM των 2 GBytes και όχι παραπάνω, εάν παίρνει δύο τεσσάρια. Η εμπειρία μου λέει ότι τέτοιες δοκιμές έχουν μιά πιθανότητα 90% να πιάσουν.
- Γνώριζα ότι το Linux από drivers, ιδίως σε όχι συνηθισμένα περιφερειακά (πχ επαγγελματικό mini-lab φωτογραφείου με οκταχρωμία), είναι πάντα κάποιους μήνες πίσω (διότι αρκετοί κατασκευαστές επιμένουν ακόμη να μην το υποστηρίζουν "out of the box") - αλλά πάντα καλύπτει το κενό.
- Δεν γνώριζα, όμως, ότι πρώτα έπρεπε να περάσω δοκιμή ένα μηχάνημα από Ms-Windows, ώστε να καταδεχτεί να δουλέψει!!! (Προφανώς, έχει μέσα του κάποια flash EPROM, και γράφει τις νέες ρυθμίσεις που πήρε. Αλλά τις δέχεται μόνο σε περιβάλλον Ms-Windows.)

Δεν είναι ότι προσωπικά απέχω από τη χρήση Ms-Windows. Είναι ότι, με την ίδια λογική, θά 'πρεπε ίσως να έχουμε διαθέσιμους άλλους πεντέξη υπολογιστές με άλλα ΛΣ (macOS, BeOS, Berkeley Unix...), ώστε να περνάμε πρώτα τα περιφερειακά μηχανήματα από τη δική τους "έγκριση"! Πρόκειται γιά τελείως απαράδεκτη πολιτική των μεγάλων κατασκευαστών.

(Υγ: Πάντα κρατάω και την πιθανότητα να έκανα κάτι λάθος, ή να παρέλειψα απαραίτητες ενέργειες εξ αρχής.)