ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ ΔΙΚΤΥΑ 2020

Ξεκίνησε από mikezante, 23 Ιουν 2020, 10:57:38 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Arvacon

Παράθεση από: theoni στις 23 Ιουν 2020, 02:01:19 ΜΜ
Επειδή έχω αρκετά χρόνια να διδάξω το μάθημα τα θέματα πως σας φάνηκαν σήμερα???

Το Α, Β ηταν σχετικα ευκολα για καποιον που ειχε διαβασει καλα. Το Γ ηταν καραμπερδεμα και το Δ μπορουσε να σε μπερδεψει ανετα..

JerryS

Για να ξέρουμε τι μας γίνεται... η σωστή λύση για το θέμα Γ είναι αυτή του πουκάμισα η αυτη που έχουν το ακαδημαϊκό και το αριστοτέλειο;;

pantelis13

Παράθεση από: JerryS στις 23 Ιουν 2020, 02:18:16 ΜΜ
Για να ξέρουμε τι μας γίνεται... η σωστή λύση για το θέμα Γ είναι αυτή του πουκάμισα η αυτη που έχουν το ακαδημαϊκό και το αριστοτέλειο;;

Ο πουκαμισας κατέβασε τις λύσεις του..... μάλλον κατάλαβε ότι κάτι δεν πάει καλά....

Arvacon

Εχω κανει ενα λαθος στο Δ1.
Στον υπολογισμο της σχετικης θεσης τμηματος, εκανα τη διαιρεση στο προχειρο και απο κεκτημενη ταχυτητα, γιατι εφαγα πολυ χρονο με τη Γ (μιαμιση ωρα σχεδον), αντι να βγαλω αποτελεσμα 976/8=122, εβγαλα 120.
Ετσι κατα τη συμπληρωση του πινακα εκανα τους διπλασιασμους για τα τμηματα 3 και 4 και εγραψα δηλαδη 0, 120, 240, 360, αντι για 0,122,244,366.

Αυτο το λαθος μπορει να ακυρωσει ολοκληρη την απαντηση της Δ1 ή θα μου κοψουν καποιες μοναδες? Τα υπολοιπα στον πινακα τα εχω σωστα.
Ειναι και 16 μοναδες η ατιμη...

georgebakalis

[ΕΡΏΤΗΣΗ] Στην Υποδικτυωση έκανα για πρώτο Υποδικτυο
1ο 168.20.0.0-168.20.63.255/24

2ο 168.20.64.0-168.20.127.255

3ο 168.20.128.0-168.20.191.255

4ο 168.20.192.0-168.20.255.255
Θα πιαστεί όλη λάθος? Ας απαντήσει κάποιος παρακαλώ

agtitis

Εντάξει, πάνω στη βιασύνη μπορεί να γίνουν και λάθη.

Όμως κάποιοι δυσκολεύονται και να το παραδεχτούν.

Το Γ θέμα είναι ξεκάθαρο.

Έχεις 1 δίκτυο των 1024 συνολικά  διευθύνσεων μαζί με διευθύνσεις δικτύου και εκπομπής και το χωρίζεις σε 4 δίκτυα των 256 συνολικά διευθύνσεων μαζί με διευθύνσεις δικτύου/υποδικτύου και εκπομπής.

Δεν μπορώ να καταλάβω που χρειάζονται διευκρινίσεις.



Arvacon

https://www.poukamisas.gr/media/k2/attachments/diktia_v4.pdf

Ο πουκαμισας ανεβασε αυτο τωρα που λεει οτι υπαρχει δευτερη λυση στο Γ θεμα και οτι αναμενουμε διευκρινισεις απ το υπουργειο..
Ειναι απαραδεκτο να παιζουν ετσι με την ψυχολογια μας. Ενα κ@λοθεμα αλλαζει τα παντα αυτη τη στιγμη!

agtitis

Θα ξεχάσουμε και αυτά που ξέρουμε.

Δεν χρειάζεται καμία διευκρίνηση. Δεν υπάρχει καμία δεύτερη λύση.

mikezante

Κάθε λάθος στον πίνακα του θέμα Δ είναι και -1 μονάδα (δινει 16 μονάδες σύνολο)

Επίσης αν δεν έχει υπολογιστεί  σωστά η νέα μάσκα στο θέμα Γ (/24) βγαίνουν όλα τα αποτελέσματα λάθος.
Οπότε αν υπάρχει κάποιος συνάδελφος που βαθμολογεί, θα μας πει πόσες μονάδες κόβονται.

ΥΓ: Ο Πουκαμισάς έχει κάνει λάθη φέτος στα θέματα Εκθεσης, Μαθηματικών, Δικτύων (που γνωρίζω, γιατί μπορεί να είχε και αλλού).
Γεράσιμος Βαρδακαστάνης
mikevard@hotmail.com

ΔΗΜΗΤΡΗΣ Χ

Η αληθεια ειναι οτι ειναι ενα θεμα με μια παγιδα στην αρχη. Αλλα κακως υπαρχουν διαφωνιες στη λυση. Εχεις μασκα 22   και δινεις 2 bit και γινεται 24.host id απο 10 γινεται 8 bit. Ok.4 δικτυα απο 256 θεσεις. Οκ;
Απλο;
Οχι. Υποδικτυωση σε υποδικτυο... Τα παιδια ειδαν κλαση β και μπερδευτηκαν ενω θα επρεπε να ασχοληθουν μονο με τη μασκα... και ας μη διαφωνουμε οτι ειχε παγιδα γιατι και καθηγητες λανθανουν... Καλο ειναι η οποια παγιδα να μην ειναι στην αρχη ενος θεματος γιατι ακομα και καποιος καλος μαθητης μπορει να το χασει ολο και αυτο ειναι αδκκο... Νομιζω πως θα πρεπει κατα τη βαθμολογηση  οι λυσεις που εχουν καποια λογικη συνεχεια, να αξιολογηθουν εστω και λιγο.

agtitis

Να θυμίσω πάντως ότι και πέρσι μπήκε θέμα με υποδικτύωση σε δίκτυο με πρόθεμα.

Η κλάση δεν έχει σημασία αφού έχουμε αταξική δρομολόγηση (CIDR)

Θα έπρεπε όλοι να είμαστε υποψιασμένοι όπως και για το διαφορετικό μήκος επικεφαλίδας στο αυτοδύναμο πακέτο, ειδικά φέτος με την μειωμένη ύλη.

Το επόμενο βήμα θα ήταν να χρησιμοποιήσουν και μία διεύθυνση άλλης κλάσης.
Ωστόσο, στην πραγματικότητα,  αυτό δεν συνέβη ούτε πέρσι, ούτε φέτος
Εδώ δεν έχουμε καν κλάση αφού υπάρχει το πρόθεμα CIDR και έχουμε αταξική δρομολόγηση.

Αυτό είναι ένα βασικό κομμάτι ύλης που πραγματεύεται το μάθημα και το βιβλίο.

ΔΗΜΗΤΡΗΣ Χ

Παράθεση από: agtitis στις 23 Ιουν 2020, 04:55:19 ΜΜ
Να θυμίσω πάντως ότι και πέρσι μπήκε θέμα με υποδικτύωση σε δίκτυο με πρόθεμα.

Η κλάση δεν έχει σημασία αφού έχουμε αταξική δρομολόγηση (CIDR).
...
Αυτό είναι ένα βασικό κομμάτι ύλης που πραγματεύεται το μάθημα και το βιβλίο.
Συμφωνώ, συναδελφε. Για αυτό λέω ότι θα επρεπε να δοθεί σημασια στη μάσκα και όχι στην κλάση.
Απλα νομίζω ότι κάπου η εκφώνηση μπέρδεψε και αυτό αποδεικνύεται από τη διχογνωμία στη λύση, που δεν θα επρεπε να υπάρχει. το ότι υπάρχει όμως αποδεικνύει ότι η εκφώνηση μπερδεψε. Ωστόσο, τα παιδια ας αφήσουν ότι έγινε και ας προχωρήσουν με το επόμενο μάθημα. αυτό περασε. Τώρα προγραμματισμός ή ψηφιακα.
Καλή συνέχεια.

georgebakalis

Άρα εγώ που έγραψα την μάσκα αλλά έκανα Υποδικτυωση λάθος γιατί έβαλα 63 αντι για 1 ή 2.. Πάει χάλασε όλη?

SotoSkand

Καλησπέρα, έγραψα σήμερα και έχω μια ερώτηση σχετικά με την βαθμολόγηση... Στο Γ θέμα έτσι όπως ήταν η εκφώνηση κατάλαβα ότι έδινε μάσκα υποδικτύου και για τον λόγο αυτό είχα σε όλη την άσκηση λάθος μάσκα. Παρόλα αυτά συνέχισα με αυτήν την μάσκα, και έκανα όλα τα υποερωτήματα κανονικά αλλά με βάση την λάθος μάσκα που είχα βρει. Επειδή είναι λάθος με βάση την μάσκα που είχα βρει στο Γ1 θα μου κώψουν τις μονάδες από όλο το θέμα ή θα μου δώσουν κάποιες μονάδες επειδή το λάθος είναι εξαιτίας του Γ1;

George Eco

#29
Παράθεση από: kpasxos στις 23 Ιουν 2020, 12:29:32 ΜΜ
ο πουκαμισάς δίνει άλλη λύση στο Γ

Έχω τις πρώτες λύσεις που έκανε ανάρτηση. Λάθος στα Σ/Λ, λάθος στις σελίδες του βιβλίου,  λάθος ΚΑΙ το θέμα Γ. Μετά να λέμε την αλήθεια, τα διόρθωσαν, επιμένοντας όμως στο θέμα Γ στα ίδια, λέγοντας ένα ανυπόστατο επιχείρημα, πως και καλά θέλει να προκύψουν ακριβώς 4 υποδίκτυα;!;! κι αυτό αλλάζει τελείως τη λύση;!;!
Ε οκ, με 2 δυαδικά ψηφία, πάλι 4 υποδίκτυα προκύπτουν. Ωστόσο ΟΧΙ στη τελευταία οκτάδα. Απλά αυτό πάει κόντρα σε πιθανή παπαγαλίζουσα μεθοδολογία με τη τελευταία οκτάδα που είναι η πλειοψηφία των ασκήσεων.
Ορίστε. 4 ΑΚΡΙΒΩΣ υποδίκτυα προέκυψαν, σε αυτή τη λύση, τι επιχείρημα ήταν αυτό;

168.20.[00000000]. [xxxxxxxx]
168.20.[00000001]. [xxxxxxxx]
168.20.[00000010]. [xxxxxxxx]
168.20.[00000011]. [xxxxxxxx]

Μάλλον κάποιοι απλά δε γνωρίζουν τι να κάνουν με μάσκα με λιγότερους από 24 άσσους. Λένε υποδικτύωση γίνεται στη τελευταία οκτάδα μόνο. Γιατί; Επειδή έτσι βολεύει; Τα θέματα ήταν γενικώς λίγο anti-parrot. Η μάσκα είχε υπερδικτύωση οπότε και ζητάει υποδικτύωση στην υπερδικτύωση. Γιατί να ζητήσουν διευκρίνιση από το Υπουργείο σε μία σαφέσταστη άσκηση;

Δείτε και το Δ. Anti-parrot. Αυξήσαν την επικεφαλίδα από 5 σε 6! Όσοι παπαγάλισαν δίχως να καταλάβουν εις βάθος το πως λύνεται κάτι, την έχουν βάψει. Ωστόσο εκεί δεν έκαναν σφάλμα.

Παράθεση από: agtitis στις 23 Ιουν 2020, 04:23:40 ΜΜ
Θα ξεχάσουμε και αυτά που ξέρουμε.

Δεν χρειάζεται καμία διευκρίνηση. Δεν υπάρχει καμία δεύτερη λύση.

Συμφωνώ απόλυτα.
Η σωστή λύση είναι αυτή που προτάθηκε από το άλλο φροντιστήριο (μπράβο τους).
Τι είναι και τι ορίζει η μάσκα υποδικτύου; ΑΠΟ ΕΚΕΙ ξεκινάμε.

Μόλις το τσέκαρα πάντως, το διόρθωσαν κι οριστικοποίησαν τις απαντήσεις.

https://www.poukamisas.gr/media/k2/attachments/diktia_upologiston_teliko_neo.pdf