Πληρωθήκατε για τη συμμετοχή σας στα Σεμινάρια Επιμόρφωσης Εκπ/κων;

Ξεκίνησε από stratosg, 24 Σεπ 2008, 06:53:27 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

stratosg

Καλημέρα συνάδελφοι, λυπάμαι που πάλι γίνομαι κομιστής κακών, αλλά άκουσα από 'ανεπίσημα επίσημα' χείλη πως θα πληρωθούμε μεν αλλά όσοι έχουν εργαστεί σε δύο σεμινάρια θα πληρωθούν μόνο ένα.

Προσωπικά έχω εργαστεί σε τρία σεμινάρια και ακόμα δεν ξέρω αν, πότε και πόσα θα από αυτά θα πλρωθώ.

Αν γνωρίζετε κάτι παραπάνω από μένα, παρακαλώ ενημερώστε, κι ελπίζω αυτό που άκουσα να είναι ψέματα και κακεντρέχειες. Σας ευχαριστώ και πάλι.
Να φοβάσαι εκείνον που δεν έχει να χάσει τίποτα.

Laertis

Διάβασε προσεκτικά το ΦΕΚ στο οποίο αναφέρεται ότι η αμοιβή , επιμεριζόμενη κατα μήνα, δε μπορεί να ξεπερνά το μισό των μηνιαίων τακτικών αποδοχών. Έτσι προφανώς, αν έχεις κάνει σε μια περίοδο 2 ή και περισσότερα προγράμματα δε θα πάρεις όλο το ποσό. Κι εγώ έχω το 2006 δύο προγράμματα την ίδια περίοδο, αλλά δε ξέρω πως θα γίνει ο επιμερισμός κατά μήνα (σε μεικτές ή καθαρές αποδοχές;).
Πρακτικά πρέπει να είναι στις μεικτές οπότε εγώ που έχω μεικτά 1800 περίπου δε μπορώ να πληρωθώ μεικτά πάνω απο 900 το μήνα.

'Ιδωμεν ...
Νικολακάκης Γιώργος
Μηχανικός Η/Υ Συστημάτων
Καθηγητής Πληροφορικής
http://users.sch.gr/gnikola

stratosg

Αγαπητέ μου Laertis, νομίζω πως το διάβασα αρκετά προσεκτικά το ΦΕΚ κι ακριβώς την ίδια εντύπωση έχω κι εγώ μ' εσένα.

Το θέμα όμως που γράφω πιο πάνω, προκύπτει από το γεγονός ότι η ΚΥΑ (Κοινή υπουργική απόφαση),όπως κάθε ΚΥΑ,  έχει αναδρομική ισχύ μόνο για ένα έτος. Άρα τα χρήματα τα οποία υποτίθεται ότι θα πάρουμε θα είναι μόνο για το 2008 και όχι για προηγούμενα έτη. Δηλαδή τα χρήματα του 2006 χάνονται; Τα δικά μου προγράμματα είναι ένα το 2006 και δυο το 2008.

Διορθώστε με αν κάνω λάθος για τις ΚΥΑ. 
Να φοβάσαι εκείνον που δεν έχει να χάσει τίποτα.

babislar

εργαστηκα σαν βοηθος επιμορφωτη σε 2 σεμιναρια πληροφορικης σε εκπεδευτικους. τα χρηματα απο το 2006 νομιζω 2006 ηταν ουτε που θυμαμε... αφου πληροθηκαμε μετα απο 2-2,5 χρονια σχεδον το ξεχασα.. χαχα. τα λεφτα παντος τα πηρα μολις τον Φεβρουαριο του 2008. το 2 σεμιναριο το πραγματοποιησα ανοιξη 2008. η πλακα ειναι οτι ο υπευθυνος του προγραμματος που ερχοταν τακτικα για ελεγχους μας ειπε πως τα προηγουμενα  αργησαν πολυ και πως τωρα θα πληρωνοντε στην ωρα τους και πως δεν θα ξαναγινει τετοια καθυστερηση τα σεμιναρια.. ε λεω μεχρι τελος του χρονου θα βγουνε οι επιταγες και αρχες του 2009 θα πληρωθουμε.. μεχρι σημερα τιποτα. Να μην τα δωσουν αποκλειεται. το θεμα ειναι ποτε θα γινει??? στο προηγουμενο ειχα ανησυχησει αλλα τελικα πληρωθηκα! ηλπιζα οτι ειχε ληξει το θεμα αλλα τελικα εκανα λαθος.

αν δεν γινει θεμα στα καναλια δεν νομιζω να δουμε λεφτα συντομα..

Νίκος Αδαμόπουλος

#64
Για να μην μπερδεύουμε τον κόσμο ας ξεκαθαρίσουμε κάποιες λεπτομέρειες:

Από την εγκύκλιο του έργου: "Βοηθός Επιμορφωτή ορίζεται ιδιώτης, μετά από Πρόσκληση Εκδήλωσης Ενδιαφέροντος κατά Ε.Ε. Τα ελάχιστα προσόντα που απαιτούνται για την επιλογή Βοηθού Επιμορφωτή είναι: απόφοιτος τουλάχιστον Τ.Ε.Ε., Ε.Π.Λ. ή Ι.Ε.Κ. ειδικότητας σχετικής με την πληροφορική. Ο Βοηθός Επιμορφωτή επιλέγεται με ευθύνη του Κ.Σ.Ε. από το σχετικό Μητρώο για να υποστηρίζει τεχνικά την επιμόρφωση και να επιβλέπει τον εξοπλισμό".

Από όσο ξέρω:

Για τους βοηθούς (δημόσιων και ιδιωτικών ΚΣΕ) δεν ίσχυε το νομικό πρόβλημα που ίσχυε για τους δημόσιους υπάλληλους επιμορφωτές, συντονιστές και καταχωριστές (δημόσιων ΚΣΕ).

Έτσι οι επιμορφούμενοι, οι προμηθευτές και οι βοηθοί επιμορφωτών των δημόσιων ΚΣΕ, αλλά και όλοι οι εμπλεκόμενοι με τα ιδιωτικά ΚΣΕ πληρώθηκαν "κανονικά" και για τις τρεις περιόδους επιμόρφωσης. Δηλαδή, τι εννοούμε "κανονικά": Η πρώτη περίοδος (15-5-2006 έως 30-7-2006) με καθυστέρηση περίπου 1,5 χρόνια (!!!), η 2η Περίοδος (4-2-2008 έως 5-4-2008) και η 3η Περίοδος Επιμόρφωσης (14-4-2008 έως 27-6-2008) εντός του 2008. Τουλάχιστον έτσι έγινε στο ν. Ηλείας...

Οι μόνοι που δεν έχουν ακόμα πληρωθεί είναι οι δημόσιοι υπάλληλοι επιμορφωτές, συντονιστές και καταχωριστές (δημόσιων ΚΣΕ), που τώρα ίσως αρχίσει να γίνεται κάτι... χωρίς να γνωρίζω λεπτομέρειες.

Άρα, γιατί εσύ λες ότι δεν πληρώθηκες ακόμα αφού ήσουν βοηθός; .... Ήσουν σε δημόσιο ή σε ιδιωτικό ΚΣΕ;

babislar

τα χαρτια μου τα πηγα στην δευτεροβαθμια εκπεδευση και το προγραμμα εγινε σε δημοσιο σχολειο. αρα σε δημοσιο εγινε. αν κανω λαθος διορθωστε με.
η πληρωμη δεν εγινε ακομα. ηταν δευτερη περιοδος 4-2-2008 έως 5-4-2008.
μεχρι στιγμης δεν ελαβα καποια ειδοποιηση. την προηγουμενη φορα με ειχαν τηλεφωνησει για να παω να παρω την επιταγη. αφου δεν ειμαι δημοσιος υπαλληλος γιατι δεν εχω πληρωθει?

δεν ξερω αν παιζει κατι με την λαρισα αλλα δεν εχω πληρωθει ακομα..
ελπιζω μεχρι το καλοκαιρι να πληρωθω...

Laertis

Η πληρωμή των βοηθών, προμηθευτών και των επιμορφούμενων για το 2008 δεν έχει γίνει στη Θεσσαλονίκη (προφανώς ούτε και στη Λάρισα). Μάλλον έγινε επιλεκτικά σε κάποιους Νομούς, οπότε φίλε babislar περιμένεις .....
Νικολακάκης Γιώργος
Μηχανικός Η/Υ Συστημάτων
Καθηγητής Πληροφορικής
http://users.sch.gr/gnikola

Νίκος Αδαμόπουλος

Παράθεση από: Laertis στις 09 Μαρ 2009, 08:52:16 ΠΜ
Η πληρωμή των βοηθών, προμηθευτών και των επιμορφούμενων για το 2008 δεν έχει γίνει στη Θεσσαλονίκη (προφανώς ούτε και στη Λάρισα). Μάλλον έγινε επιλεκτικά σε κάποιους Νομούς, οπότε φίλε babislar περιμένεις .....

Τελικά τα πράγματα είναι χειρότερα από ό,τι νομιζα...
Η αλήθεια είναι ότι από το ν. Ηλείας είχαμε μαζέψει ως Ε.Ε. όλα τα δικαιολογητικά και τα είχαμε στείλει στο ΥΠΕΠΘ μέσα στο 1ο δεκαήμερο του Ιούλη του 2008, οπότε ίσως για αυτό να εκκαθαρίστηκαν πιο γρήγορα...

Laertis

Χμμ προφανώς αυτό συμβαίνει Νίκο, γιατί η δική μας Ε.Ε μάζεψε τα δικαιλογητικά τον Ιούλιο, δε τα έστειλε λόγω πολλών λαθών, και τα ξαναζήτησε το Σεπτέμβρη οπότε και τα απέστειλε. Πότε περίπου (μήνα) έγινε η πληρωμή στην Ηλεία ;
Νικολακάκης Γιώργος
Μηχανικός Η/Υ Συστημάτων
Καθηγητής Πληροφορικής
http://users.sch.gr/gnikola

dimoiko

Παράθεση από: Laertis στις 04 Μαρ 2009, 03:04:57 ΜΜ
Διάβασε προσεκτικά το ΦΕΚ στο οποίο αναφέρεται ότι η αμοιβή , επιμεριζόμενη κατα μήνα, δε μπορεί να ξεπερνά το μισό των μηνιαίων τακτικών αποδοχών. Έτσι προφανώς, αν έχεις κάνει σε μια περίοδο 2 ή και περισσότερα προγράμματα δε θα πάρεις όλο το ποσό. Κι εγώ έχω το 2006 δύο προγράμματα την ίδια περίοδο, αλλά δε ξέρω πως θα γίνει ο επιμερισμός κατά μήνα (σε μεικτές ή καθαρές αποδοχές;).
Πρακτικά πρέπει να είναι στις μεικτές οπότε εγώ που έχω μεικτά 1800 περίπου δε μπορώ να πληρωθώ μεικτά πάνω απο 900 το μήνα.

'Ιδωμεν ...

Η κοροϊδία του Δημοσίου δεν εχει τέλος.  >:(  >:(
Παραθέτω από την Προκήρυξη Υλοποίησης Προγραμμάτων Επιμόρφωσης της περιόδου 2006-08 (1512/29-03-2006) καθώς και από την ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΕΚΔΗΛΩΣΗΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΟΣ ΓΙΑ ΕΝΤΑΞΗ ΣΤΟ ΜΗΤΡΩΟ ΕΠΙΜΟΡΦΩΤΩΝ (309/9/2/2005) όλα έγγραφα της ΕΥΕ-ΥΠΕΠΘ και όλα διαθέσιμα από τον κόμβο του έργου (http://www.eye-ypepth.gr/epimorfosi/index.php?p=294&m=368) :

[...] Όσον αφορά τα όρια αποδοχών Επιμορφωτών: Α) Για τους Επιμορφωτές που έχουν την ιδιότητα του δημοσίου υπαλλήλου, θα πρέπει σε κάθε περίπτωση να εφαρμόζονται οι διατάξεις της παραγράφου 2 του άρθρου 104 του Συντάγματος και της παραγράφου 2 του άρθρου 41 του Ν. 2638/1999, σύμφωνα με τις οποίες οι κάθε είδους πρόσθετες αποδοχές ή απολαβές των δημοσίων υπαλλήλων, δεν μπορεί να είναι κατά μήνα ανώτερες από το σύνολο των αποδοχών της οργανικής τους θέσης.  Β) Για τις λοιπές κατηγορίες επιμορφωτών δεν επιτρέπεται να αναλαμβάνονται από τον ίδιο Επιμορφωτή ώρες διδασκαλίας συνολικά περισσότερες, ανά κύκλο δίμηνης επιμόρφωσης, από αυτές που αντιστοιχούν σε τρία προγράμματα επιμόρφωσης, ήτοι 144 ώρες συνολικά. [...]

Τα συμπεράσματα και σχολια δικά σας.

Υ.Γ. Οι Επιμορφωτές Β΄ επιπέδου στις ΤΠΕ Α/θμιας και Β/θμιας Εκπ/σης έχουν αποστείλει σχετικό έγγραφο σε ΔΟΕ και ΟΛΜΕ (http://www.alfavita.gr/anakoinoseis/ank9_3_9_259.php)
Συναδελφικοί Χαιρετισμοί
Οικονομίδης Δ.
Καθηγητής ΠΕ19
M.Sc. Information Systems

Νίκος Αδαμόπουλος

Παράθεση από: Laertis στις 09 Μαρ 2009, 02:18:25 ΜΜ
Χμμ προφανώς αυτό συμβαίνει Νίκο, γιατί η δική μας Ε.Ε μάζεψε τα δικαιλογητικά τον Ιούλιο, δε τα έστειλε λόγω πολλών λαθών, και τα ξαναζήτησε το Σεπτέμβρη οπότε και τα απέστειλε. Πότε περίπου (μήνα) έγινε η πληρωμή στην Ηλεία ;

Αν θυμάμαι καλά, για την 1η περίοδο τον Φεβρουάριο 2008, 2η τον Οκτώβριο 2008, 3η τον Νοέμβριο 2008...

babislar

Παράθεση από: Laertis στις 09 Μαρ 2009, 08:52:16 ΠΜ
Η πληρωμή των βοηθών, προμηθευτών και των επιμορφούμενων για το 2008 δεν έχει γίνει στη Θεσσαλονίκη (προφανώς ούτε και στη Λάρισα). Μάλλον έγινε επιλεκτικά σε κάποιους Νομούς, οπότε φίλε babislar περιμένεις .....

ποσο θα περιμενουμε και γιατι να περιμενουμε?? 8 μηνες και.. και δεν μπορουν να δωσουν τα λεφτα?
τα σεμιναρια του ΟΑΕΔ γιατι τα πληρωνουν αμεσως?
κανονικα στο 3μηνο μεσα επρεπε να πληρωνουν.

εχει κανεις κανενα τηλεφωνο που θα μπορουμε να ρωταμε ποτε θα πληρωθουμε?
η μεχρι ποτε θα δοθουν τα λεφτα?

Laertis

Η πληρωμή πρέπει να γίνει μέχρι τον Ιούνιο οπότε λήγει ουσιαστικά και τυπικά η περίοδος του Γ' ΚΠΣ.
Μην απορείς για τους 8 μήνες και .. ή γιατί δεν πληρωθήκαμε ακόμα. Στην Ελλάδα ζεις ...
Εγώ σαν επιμορφωτής έχω να πληρωθώ εδώ και 3 χρόνια ακριβώς για τις περιόδους 2006 και 2008.
Υπεύθυνη για την πληρωμή είναι η επιτροπή επιμόρφωσης στη Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας του Νομού που είσαι, η οποία δεν ξέρω αν ακόμα υπάρχει ή δίνει πληροφορίες ...
Νικολακάκης Γιώργος
Μηχανικός Η/Υ Συστημάτων
Καθηγητής Πληροφορικής
http://users.sch.gr/gnikola

stratosg

Αγαπητέ μου Laertis,
η επιτροπή σε κάθε νομό υπάρχει, αλλά μάλλον πληροφορίες δεν δίνει. Στη δική μου περίπτωση θυμίζω πως προώθησε την αίτηση μου στην ΕΥΕ, αφού πρώτα εισέπραξα ειρωνικά σχόλια τύπου, "...λες να 'χω τα λεφτα και να μη σου τα δίνω..."καθώς επίσης και "...τι ζητάς τώρα από μένα, με το ΚΣΕ υπέγραψες εκείνο είναι υπέυθυνο από εκεί να τα ζητήσεις..." και άλλα τέτοια όμορφα.

Τώρα, σιγά μη μας πληρώσουν, εδώ δεν έδωσαν την αύξηση. Φίλε Babislar 8 μήνες δεν είναι τίποτα, όπως ο Laertis έτσι κι εγώ είμαι απλήρωτος 3 χρόνια.

Η ερώτηση είναι και πάλι. Σε πρρίπτωση που δεν μας πληώσουν τότε τι στην ευχή κάνουμε; Και ακόμη ακόμη ρε παιδιά, δε σας φαίνεται παράλογο το γεγονός ότι τόσος κόσμος είναι απλήρωτος για τόσο μεγάλο διάστημα και σε κανένα μέσο μαζικής εξαχρείωσης δεν αναφέρθηκε τίποτα; Αλλά ούτε και σε καμία εφημερίδα!!!
Να φοβάσαι εκείνον που δεν έχει να χάσει τίποτα.

babislar

Παράθεση από: stratosg στις 21 Μαρ 2009, 12:16:19 ΠΜ
Και ακόμη ακόμη ρε παιδιά, δε σας φαίνεται παράλογο το γεγονός ότι τόσος κόσμος είναι απλήρωτος για τόσο μεγάλο διάστημα και σε κανένα μέσο μαζικής εξαχρείωσης δεν αναφέρθηκε τίποτα; Αλλά ούτε και σε καμία εφημερίδα!!!

αυτο σκεφτομαι εγω. ελεγα να στειλω κανενα μυνημα απο βδομαδα σε καμια πρωινη εκπομπη..
αν δεν βγει στα καναλια δεν βλεπω να γινεται κατι συντομα...
παντος σωστα λες μεχρι τωρα κανεις δεν ενδιαφερθηκε στα μεσα μαζικης ενημερωσης.
ισως ολοι λενε οπου να ναι θα τα παρουμε και απλα περιμενουν... ισως και να λενε ολοι ε θα τα πληρωσουν μεχρι τελος του 3 KΠΣ. δεν ειναι λογικη ομως αυτη να περιμενεις το τελος του κοινοτικου πλαισιου για να παρεις λεφτα...
αυτο που δεν μπορω να καταλαβω ειναι γιατι τα δινουν οπως να ναι και οποτε να ναι.
αυτο που μπορουμε να κανουμε ειναι να στειλουμε μυνημα ολοι μαζι στις εκπομπες και σε τοπικες εφημεριδες.. αν στειλουμε πολλοι και τους ενοχλουμε συνεχεια πιστευω κατι να γινει..