Αποστολέας Θέμα: Βοήθεια με επιλογή σχολής  (Αναγνώστηκε 184 φορές)

Angelo

• Οπαδός
  • **
Βοήθεια με επιλογή σχολής
« στις: 14 Ιαν 2022, 11:24:39 πμ »
Βρίσκομαι στο 4ο πεδίο με Οικονομικά και Πληροφορική. Δεν είμαι εξοικειωμένος με τα μαθήματα θετικών σπουδών πέρα από τα μαθηματικά (π.χ., φυσική). Ασχολούμαι με τους υπολογιστές από μικρό παιδί και μου αρέσει να φτιάχνω/συμπεριλαμβάνομαι σε ενδιαφέροντα πρότζεκτς. Γενικά λατρεύω το κομμάτι των software. Δεν έχω ασχοληθεί ποτέ μου με hardware.

Τα Πανεπιστήμια Πληροφορικής δεν είναι και πολλά στην Αττική. Έχουμε ΕΚΠΑ, ΠαΠει Πληροφορικής, ΠαΠει Ψηφιακών Συστημάτων, ΟΠΑ, Δυτικής Αττικής και Χαροκόπειου. Ωστόσο διάβασα πως τα ΕΚΠΑ, Χαροκόπειου και Δυτικής Αττικής έχουν Φυσική και δεν είναι τόσο (ή και καθόλου) αφοσιωμένα στην οικονομία, που με ενδιαφέρει. Έχω κοιτάξει προγράμματα σπουδών, με εντυπωσίασε του Χαροκοπείου και θα ήθελα να μου επιβεβαιώσετε πως δεν έχει Φυσική, γιατί είχα διαβάσει στο ίντερνετ ότι έχει. (Στο πρόγραμμα σπουδών δεν βλέπω να'χει)

Έχω καταβάλει αρκετό ιδρώτα και μέρος της ψυχολογίας μου για αυτήν τη χρονιά και το τελευταίο πράγμα που θα ήθελα είναι να μπω σε μια σχολή που δεν θα μ'αρέσει.
« Τελευταία τροποποίηση: 14 Ιαν 2022, 05:06:13 μμ από Angelo »

dpa2006

• Δεινόσαυρος
Απ: Βοήθεια με επιλογή σχολής
« Απάντηση #1 στις: 17 Ιαν 2022, 11:00:48 πμ »
Καλημέρα και καλή χρονιά

Γιατί δεν τους τηλεφωνείς?
https://www.dit.hua.gr/index.php/el/contact-access

Τηλ. +30 210 9549 400 / 402
Computer science (abbreviated CS or CompSci) is the scientific and practical approach to computation and its applications. It is the systematic study of the feasibility, structure, expression, and mechanization of the methodical processes (or algorithms) that underlie the acquisition, representation, processing, storage, communication of, and access to information, whether such information is encoded in bits and bytes in a computer memory or transcribed engines and protein structures in a human cell.source:http://en.wikipedia.org/wiki/Computer_science

Angelo

• Οπαδός
  • **
Απ: Βοήθεια με επιλογή σχολής
« Απάντηση #2 στις: 17 Ιαν 2022, 07:21:32 μμ »
Καλή χρονιά. Εντάξει θα επικοινωνήσω μαζί τους, ευχαριστώ!