Squid μόνο για τους LTSP σταθμους

Ξεκίνησε από xagapiou, 18 Σεπ 2013, 11:45:56 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

xagapiou

Καλησπέρα, θα ήθελα να μάθω πως μπορώ να ρυθμίσω τον Squid να λειτουργεί(απαγορεύσεις/caching κλπ) μόνο για τους LTSP σταθμούς.

Ευχαριστώ
Ανδρέας

apapakL

Συνάδελφε οδηγίες αλλά και επίλυση προβλημάτων που μπορεί να συναντήσεις κατά τη διαδικασία υπάρχουν εδώ

Αν συναντήσεις δυσκολίες τα ξαναλέμε!

xagapiou

Έκανα τις ρυθμίσεις  όπως αυτές περιγράφονται στο παραπάνω post (μόνο αυτές τις ρυθμίσεις για τον firefox). Επειδή ο server μου δεν λεγόταν server αλλά αλλιώς πρόσθεσα την γραμμή 127.0.2.1 server στο /etc/hosts. Επειδή όμως δεν έπαιξε είπα να αλλάξω το hostname του υπολογιστή μου(server) σε server για να παίξει. Πράγματι το άλλαξα και πάλι δεν βρίσκει τον proxy ο firefox. Δοκίμασα να κάνω ping server και απαντάει, όπως επίσης φαίνεται αλλαγμένο μια χαρά το hostname σε server.

Καταλήγω, τώρα δεν ξεκινάνε με pxe οι clients (δεν βρίσκουν τον server) και επίσης στον server μου δεν έχει Internet (λόγω proxy) ο firefox, άρα ούτε και οι clients (φαντάζομαι...αν άνοιγαν). Το περίεργο είναι ότι ένας μόνο client ανοίγει με ubuntu fat.


apapakL

Υποθέτω άλλαξες το όνομα στο αρχείο /etc/hostname. Αντίστοιχες αλλαγές στο /etc/hosts έκανες;

xagapiou

ναι άλλαξα και τα δυο αρχεία. Οι clients μέσω του firefox δεν έχουν ιντερνετ.

dklovedoctor

Παραθέτω σε περίπτωση που το αντιμετωπίσει και άλλος συνάδελφος:
Στο δικό μας σχολείο όταν ο squid χτυπούσε σελίδα που έχει και ipv6 σερνόταν.
Δοκίμασα να βάλω στο squid να προτιμά τα ipv4 αλλά δεν είδα προκοπή.
Αυτό μου έλυσε το πρόβλημα ήταν αυτό:

To disable IPv6 on Ubuntu (also Kubuntu), add this line to the end of /etc/sysctl.conf:
net.ipv6.conf.all.disable_ipv6 = 1
Restart your computer or reload sysctl.conf by executing: sudo sysctl -p
To check, run: ip a | grep inet6
When IPv6 is disabled, this will give no output.

Πηγή: http://blog.pdark.de/2012/04/30/how-to-disable-ipv6-in-ubuntu/