Εμπρακτος αγώνας.

Ξεκίνησε από toufeki, 30 Ιαν 2010, 12:05:12 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Vangelis

Παράθεση από: Keep Growing στις 17 Σεπ 2011, 03:02:18 ΜΜ
Μόνο με αγώνες, αλλάζουν οι κοινωνίες προς το καλύτερο.
Κάτω ο "καναπές". Κάτω η προπαγάνδα του νεοφιλελευθερισμού.
http://www.tsantiri.gr/koinonia-kinimata/empros-lipon-gia-panekpedeftiko-pankinoniko-xesikomo.html

Εμπρός για καταλήψεις – απεργίες – διαδηλώσεις μέχρι τη νίκη.

Αναφέρει το άρθρο προς το τέλος του.

Θα μπορούσε κάποιος να μου περιγράψει αυτή τη "νίκη".   Όχι με θεωρητικές ιδέες του τύπου " θα πάρουμε τα λεφτά αποτους πλούσιους, τις πολυεθνικές και τις τράπεζες".   Που θα βρεθούν τα λεφτά άμεσα π.χ Το νησάκι σκορπιός του Ωνάση έχει πολύ μεγάλη αξία αλλα αν το "κοινωνικοποιήσουμε" δεν έχει καμία απολύτως αντίθετα θα πρέπει να πληρώνουμε για την συντήρησή του.  Εκτός βέβαια και αν μερικοί νομίζουν ότι θα το πουλήσουμε σε άλλον πλούσιο!!! ή ότι θα πηγαίνουμε εκεί για δικαοπές και θα τρώμε τις αστακομακαρονάδες μας!!!

Μπορούμε εύκολα (σα λαός) να κάψουμε τις κεντρικές τράπεζες, τα γραφεία των πολυεθνικών κ.λπ δεν καταλαβαίνω όμως πως αυτό θα μας φέρει λεφτά.  Δηλαδή ναι πράγματι αυτοί θα χάσουν αλλα εγώ - εμείς - τι θα κερδίσουμε και πότε;

Πολλοί πιστεύουν ότι η Ελλάδα είναι πολύ πλούσια αλλα κανένας δεν μου αναφέρει που ακριβώς είναι αυτός ο πλούτος, ποιός θα πληρώσει  πραγματικά λεφτά γιαυτόν;

Αγώνας λοιπόν ναι χρειάζεται όταν είναι προς τη σωστή κατεύθυνση και με τον σωστό τρόπο και όχι  με σκοπό τη συντήρηση (να μην αλλάξει τίποτα). 
Να μην αναφέρω το άκρως συντηρητικό σύνθημα "Το μόνο σχολείο που φωτίζει είναι εκείνο που καίγεται"


Keep Growing

Βαγγέλη, καλησπέρα.  :)

... από ολόκληρο το κείμενο είδες μόνο καταλήψεις;  :o

... η νίκη, είναι  εντελώς προσωπικό (και ατομικά και συλλογικά) διακύβευμα, μέσα σε ένα κοινωνικοπολιτικό σύστημα, όπου οι (καλο)πληρωμένοι προπαγανδιστές της νεοφιλελεύθερης αγοράς, τη δική τους "νίκη", την έχουν πάρει πολύ "προσωπικά" και έχουν σκυλιάσει, προσπαθώντας ως "έφηβοι" μπροστά στα x-box τους να νικήσουν τον "αντίπαλο", έτσι απλά για να σπάσουν τη μονοτονία της χλιδάτης ζωής τους.

... ο αγώνας για τη νίκη λοιπόν, είναι θέμα οπτικής.

... το μόνο "φως" που "φωτίζει" σήμερα Βαγγέλη, είναι του αυτοπυρπολούμενου.     http://taxalia.blogspot.com/2011/09/blog-post_2879.html

Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).

gimnasio

διαβάσατε το προσχέδιο νόμου για τη διοίκηση της εκπαιδευσης στο esos και ab; Ωχ και τι μας περιμένει.....

Vangelis

Παναγιώτη πράγματι είναι φοβερό να αυτοπυρπολείσαι (πρακτικά να αυτοκτονείς) για να διαμαρτυρηθείς για κάτι.  Προσωπικά θα έβαζα φωτιά στην τράπεζα!

Βέβαια για τον συγκεκριμένο ας βαστάμε "μικρό καλάθι" γιατί σύμφωνα με το http://www.daypress.gr/index.aspx?aid=13192
"...ο ίδιος άνδρας πριν από δύο χρόνια περίπου επιχείρησε ξανά να βάλει τέλος στη ζωή του με τον ίδιο τρόπο και πάλι έξω από υποκατάστημα Τράπεζας με αποτέλεσμα να υποστεί εγκαύματα και τότε"

Συνήθως δεν αυτοκτονείς δύο φορές.

Να θυμίσω επίσης  ότι σε ορισμένα καθεστώτα η αυτοκτονία ήταν "αδίκημα" το οποίο φυσικά δεν το πλήρωνες εσύ αλλά αυτοί που άφηνες πίσω (οικογένεια κ.λπ). Απο σύμπτωση το ίδιο ίσχυε και στα ναζιστικά στρατόπεδα συγκέντρωσης.

Η νίκη λοιπόν είναι προσωπικό και συλλογικό διακύβευμα άρα νίκη θα θεωρούσαν ορισμένοι να κάτσουν στο σβέρκο του ενός εξαθλιωμένου λαού και να αποτελέσουν τη "φωτισμένη" ηγεσία του  επ αόριστον.   Τέτοια "νίκη" λοιπόν να μας λείπει.

Επίσης είναι εύκολο να ρίχνουμε τα πάντα σε καλοπληρωμένους νεοφιλελεύθερους (τώρα γιατί το να είναι φιλελεύθερος κατάντησε βρισιά είναι άλλο θέμα) που έχουν χλιδάτη ζωή κ.λπ κ.λπ και έχουν "σκυλιάσει" να μας φάνε.  Εμείς (ο λαός) είμαστε αθώοι τι κάναμε; οι άλλοι φταίνε για τα πάντα.  Βολική εξήγηση δε νομίζεις;


Keep Growing

Καλή καρδιά Βαγγέλη.
Ας επικρατήσουν οι δυνατότεροι, διότι αγώνες θα γίνουν, θα είναι μακρόχρονοι και όλοι θα θέλουν τη νίκη.
Ένα μικρό προβάδισμα θα έχουν αυτοί των οποίων τα διακυβεύματα του αγώνα, είναι πλησιέστερα στη βάση και στην κορυφή της πυραμίδας της ζωής.
Αυτοί θα πολεμούν με μεγαλύτερο πάθος, διότι πολεμούν για την ίδια τους τη φυσική ύπαρξη.
Το μειονέκτημα αυτών που είναι πλησιέστερα στην κορυφή, είναι ότι αν και συγκεντρώνουν τα περισσότερα πολεμικά μέσα, είναι πολύ λίγοι, ενώ το πλεονέκτημα αυτών που βρίσκονται στη βάση, είναι ότι είναι πάρα μα πάρα πολλοί και είναι και συνηθισμένοι στις κακουχίες.
Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).

za√‘ag

«Δεν υπάρχει λόγος να θέλει κανείς έναν υπολογιστή στο σπίτι του»--Ken Olson, πρ. της DEC, 1977
«Τα 640KB RAM επαρκούν για να τρέξει κάθε πρόγραμμα»--Bill Gates
Δείτε κι άλλες ιστορικές ατάκες  εδώ

Keep Growing

Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).

Keep Growing

ΜΑΘΕ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΓΡΑΜΜΑΤΑ-Ο ΣΓΟΥΡΟΜΑΛΛΗΣ ΓΥΡΙΣΕ


http://www.youtube.com/watch?v=yBEDlYrWEA4&feature=related
Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).

Keep Growing

"...Σχετικά με την εργασιακή εφεδρεία, η κ. Χριστοφιλοπούλου τόνισε ότι αυτή προβλέπεται και για τους εκπαιδευτικούς, αλλά σε επόμενη φάση."

http://tro-ma-ktiko.blogspot.com/2011/10/blog-post_9453.html


ps. Πόσο περήφανος αισθάνομαι, που έχω τέτοιους προϊστάμενους. Αφού, να σκεφτείτε, δε θέλω ποτέ να έρθει το 2013 γιατί υπάρχει πιθανότητα να τους χάσω από προϊστάμενους και βέβαια η ζωή μου μετά από αυτούς δε θα έχει πλέον κανένα νόημα ... 
Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).

mao-che-nig

Παράθεση από: Keep Growing στις 03 Οκτ 2011, 05:59:10 ΜΜ
ps. Πόσο περήφανος αισθάνομαι, που έχω τέτοιους προϊστάμενους. Αφού, να σκεφτείτε, δε θέλω ποτέ να έρθει το 2013 γιατί υπάρχει πιθανότητα να τους χάσω από προϊστάμενους και βέβαια η ζωή μου μετά από αυτούς δε θα έχει πλέον κανένα νόημα ...

;D  ;D  ;D  ;D

skoud

Παράθεση από: Keep Growing στις 03 Οκτ 2011, 05:59:10 ΜΜ
"...Σχετικά με την εργασιακή εφεδρεία, η κ. Χριστοφιλοπούλου τόνισε ότι αυτή προβλέπεται και για τους εκπαιδευτικούς, αλλά σε επόμενη φάση."

Παναγιώτη γιατί ανησυχείς?

Θα βρεις μια ΜΚΟ να σε νοικιάσει σε κάποιο άλλο αφεντικό! (απ' αυτές που είναι ΜΗ κερδοσκοπικές(!) και παίρνουν 3.000 ευρώ για κάθε εργαζόμενο που διαθέτουν-νοικιάζουν σε επιχειρήσεις ή στο Δημόσιο με 550 ευρώ μικτά το μήνα και μόνο για 5 μήνες)
Ενώ οι μαθητές ξέχασαν από καιρό τα λάθη του δασκάλου, αυτός ακόμα τα θυμάται...

Keep Growing

Την έχω ήδη βρει, τη δική μου ΜΚΟ Σταύρο, εδώ και πολύ καιρό.
Δεν είναι άλλη, από την: Μη Κοιμάστε Όρθιοι.  :)
Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).

iliasthes

Σημερινό δημοσίευμα στο www.in.gr

Αθήνα
Σοκαριστικά είναι τα όσα περιγράφει σε ανακοίνωσή του ο Α' Σύλλογος Εκπαιδευτικών Αθηνών Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης αναφορικά με την κατάσταση στην οποία βρίσκονται πολλά παιδιά σε σχολεία της πρωτεύουσας, εξαιτίας των οικονομικών προβλημάτων που αντιμετωπίζουν οι οικογένειές τους. Σύμφωνα με την ανακοίνωση, έχουν καταγραφεί ακόμα και κρούσματα λιποθυμίας μαθητών εξαιτίας της ασιτίας...

Οι Σύλλογοι εκπαιδευτικών, γονέων και κατοίκων στην περιοχή Αμπελοκήπων-Ερυθρού-Πολυγώνου οργανώνουν εκδήλωση διαμαρτυρίας το Σάββατο 15 Οκτωβρίου, στις 11 το πρωί στην πλατεία Πανόρμου για να διαμαρτυρηθούν για τα όσα συμβαίνουν στα σχολεία.

Η ανακοίνωση, που δημοσιεύτηκε στη LIFO, κάνει λόγο για αυτοκτονία άνεργου γονιού μαθητών από σχολείο της περιοχής, αλλά και κρούσματα λιποθυμίας μικρών μαθητών που έπασχαν από ασιτία σε σχολεία του 6ου Διαμερίσματος.

«Είναι η επιτακτική ανάγκη συνεργασίας και συντονισμού όλων των σωματείων και φορέων της περιοχής για την ανάσχεση της λαίλαπας των αντιλαϊκών μέτρων» αναφέρει η ανακοίνωση.

Τα μέλη του Συλλόγου δεσμεύονται, επίσης, «να προωθήσουμε, με όσα μέσα διαθέτουμε, τη δημιουργία ενός δικτύου αλληλεγγύης, ώστε να αντιμετωπίζονται τα πρακτικά προβλήματα επιβίωσης των συμπολιτών μας που εξαθλιώνονται, αλλά και τα προβλήματα των νέων που σήμερα στοχοποιούνται από τους μηχανισμούς καταστολής».

«Καλούμε τους συναδέλφους μας και τους Συλλόγους Γονέων σε κάθε σχολικό συγκρότημα, να προχωρήσουν από κοινού σε συγκρότηση κοινών επιτροπών – πρωτοβουλιών αλληλεγγύης και να καταρτίσουν κοινά προγράμματα και πρωτοβουλίες αλληλεγγύης για τη στήριξη παιδιών και οικογενειών με σοβαρά οικονομικά προβλήματα» επισημαίνουν.

Newsroom ΔΟΛ

Keep Growing

...και όλα τα παραπάνω Ηλία, ενόσω ο εκλεκτός μας κλάδος, διαλύεται εις τα εξ ων συνετέθει και η εκλεκτή ηγεσία του υπουργείου μας, στέλνει εγκυκλίους αναπλήρωσης χαμένων ημερών λόγω κατάληψης σχολείου ενώ αδιαφορεί παντελώς για τις χαμένες ημέρες λόγω εγκατάλειψης σχολείων στην τύχη τους.

.. ίδωμεν ...
Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).

Keep Growing

" Αγαπητες υπουργίνες αν αντεχατε την αλήθεια...-Η συκοφαντία κυριο επάγγελμα"


http://klassikoperiptosi.blogspot.com/2011/10/blog-post_7511.html
Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).